هوش مصنوعی محدود (artificial narrow intelligence)

هوش مصنوعی محدود نوعی از هوش مصنوعی است که در آن یک فناوری نسبت به انسان در تسک تعریف شده خاصی بهتر عمل می کند. بر خلاف هوش مصنوعی عمومی ، هوش مصنوعی محدود بر زیر مجموعه واحد از توانایی ها و پیشرفت های شناختی در یک کار بخصوص تمرکز دارد.

تعریف هوش مصنوعی محدود

در تاریخچه هوش مصنوعی ، هوش مصنوعی محدود بسیار زودتر از انواع دیگر هوش مصنوعی پدید آمده است. ممکن است بنظر برسد  که برخی از اولین سیستم های رایانه ای نیز از انسان ها در نوع خاصی از محاسبات و کارهای کمیتی ، بهتر عمل کرده است. بنابراین ممکن است تصور شود که آن فناوری ها باعث به وجود آمدن هوش مصنوعی محدود شده اند.

این روزها نمونه های هوش مصنوعی محدود زیاد است. رایانه ها در بازی های پیچیده ای مانند شطرنج ، تصمیم گیری هوشمندانه در زمینه تجارت و در انواع دیگر کارهای مفید و برجسته توانسته اند از انسانها پیشی بگیرند و بسیار خوب عمل کنند. با توجه به این موضوع ، جامعه فناوری به سمت تکامل سیستم های هوش مصنوعی گسترده تر و عمومی تر پیش می رود.

هوش مصنوعی محدود یک هدف آسان تر بود ، و هنوز بحث زیادی در مورد اینکه چگونه کامپیوترها با توجه به پیچیدگی مغز انسان قادر به برتری در هوش مصنوعی به طور کلی خواهند بود ، وجود دارد. با این حال ، پدیده هایی مانند پیشرفت هایی که در پردازش زبان طبیعی صورت گرفته است به رایانه ها امکان نوشتن اخبار و رمان های داستانی را می دهند ، و به ایده آل های انسان درباره آنچه می تواند الگوی هوش مصنوعی عمومی باشد ، نزدیک می شوند.

تفاوت بین هوش مصنوعی محدود و عمومی

هوش مصنوعی ضعیف جایی است که ما در حال حاضر در آن قرار داریم و هوش مصنوعی عمومی آینده ای است که می خواهیم به آن برویم. هوش مصنوعی محدود به نوعی از هوش مصنوعی اطلاق می شود که قادر است تنها یک کار خاص را انجام دهد. یک فیلترینگ اسپم یا لیست پخش پیشنهادی از Spotify یا حتی یک اتومبیل خود ران- که همه کاربردهای فناوری پیشرفته به حساب می آیند- جز هوش مصنوعی محدود دسته بندی می شود. حتی واتسون ، ابر رایانه رسانه ای IBM که می تواند متخصصان انسانی را مغلوب خود کند فقط نمونه ای از هوش مصنوعی محدود می باشد.

هوش مصنوعی محدود به این معنا است که در آن سیستم هوش مصنوعی میزان خاصی از هوش را در یک زمینه خاص به کار برده می شود ، اما این سیستم تنها رایانه یا ماشینی است که وظایف بسیار تخصصی و محدود را برای انسان ها انجام می دهد.

هوش مصنوعی عمومی بسیار پیچیده تر است. این واژه به سیستمی اطلاق می شود که قادر به مقابله با هر کار کلی است که از آن خواسته می شود ، دقیقاً همانند یک انسان. ایده آل هوش مصنوعی عمومی آن است که این سیستم توانایی های شناختی و درک تجربی کلی از محیط هایی که در آن قرار دارد را به همراه توانایی پردازش این داده ها با سرعت بسیار بیشتر از انسان ها داشته باشند.

از این رو نتیجه می گیریم که این سیستم ها در بعد دانش ، توانایی شناختی و سرعت پردازش از نظر انسانی قوی تر می شوند و لحظه ای همه چبز جالب تر می شود که بدانیم این هوش برتر در حقیقت ساخته همان انسان است. یکی از این موارد همان چیزی است که ریموند کورزویل ، مدیر مهندسی Google ، از آن به عنوان “تکینگی” یاد می کند.

از نظر کورزویل ، تا سال 2029 سیستم هوش مصنوعی آزمایش سنتی تورینگ را پشت سر می گذارد و به سطح هوش انسانی خواهد رسید. او تا سال 2045 پیش بینی می کند که تکینگی تکنولوژیکی رخ خواهد داد و در آن انسان قادر خواهد بود تا نئوکورتکس خود را به نوعی از سیستم ذخیره سازی – به احتمال زیاد مبتنی بر فضای ابری یا احتمالاً متصل به dna – مجهز کند و قادر به ادغام این نئوکورتکس با تقویت کننده هوش مصنوعی باشد. در اصل ، نهادهای هوش مصنوعی با آگاهی انسانی ادغام می شوند و فواید شناختی برای گونه های انسانی به ارمغان می آورند.

کاربردهای هوش مصنوعی محدود

از هوش مصنوعی محدود می توان در زمینه های زیر استفاده کرد:

  • اتومبیل های خود ران که یاد می گیرند چگونه رانندگی کنند مانند اتومبیل های گوگل و Uber ، که هم اکنون نیز وجود دارند.
  • تشخیص چهره در دفاتر بانکی که می تواند به شما در انجام کارهای شخصی کمک کند.
  • با توجه به تمام اطلاعات مالی شما فرم مالیاتتان را تکمیل می کند.
  • یک ربات که با توجه به ترجیحات قبلی شما ، پروازها و هتل های مورد نظرتان را برای شما رزرو می کند.
  • برنامه ریزی مجازی که دست راست شما برای مدیریت برنامه هایتان و گردهمایی های شما خواهد بود.
  • ایجاد لیست پخش موسیقی شخصی برای شما که بر اساس روال تمرینات ورزشی روزانه و غیره است.

این زیر مجموعه های هوش مصنوعی ، که ممکن است در تشخیص صدا و درک لهجه های رایج مانند دستیاران فردی مانند Siri و Cortana باشد ، می توانند با یادگیری ماشین و یادگیری عمیق به کمک شما بیایند و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند تا بتواند تحلیلی عظیم و اطلاعات ساختاری در نظر گرفته شده را برای شما انجام دهند.

 

منبع: ZDnet.com

4.6/5 - (7 امتیاز)
لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/WmNaA

به اشتراک بگذارید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

شبکه عصبی مصنوعی

شبکه عصبی مصنوعی (artificial neural netweorks)

بی‌هیچ شکی، مغز انسان پیچیده‌ترین سامانه‌ در سراسر گیتی است. تمامی فرایندهای خودآگاه یا ناخودآگاه در بدن انسان، تحت مدیریت کامل مغز انجام می‌شود. با

درخواست شما با موفقیت ارسال شد.

ضمن تشکر بابت ارسال پیام، در سریع‌ترین زمان ممکن کارشناسان شرکت عامراندیش درخواست شما را بررسی خواهند نمود.