استفاده هوش مصنوعی برای خلق ابر انسان ها

استفاده هوش مصنوعی برای خلق ابر انسان ها

از ابتدای مطرح شدن مبحث هوش مصنوعی تا به امروز همواره صحبت از این بود که هوش مصنوعی، هوش انسانی را کنار بزند و جای تفکر انسان را در دنیا بگیرد. اما به این فکر کنید که دنیا چه شکلی می شود اگر هوش مصنوعی در کنار هوش انسانی قرار بگیرد و به کمک آن بیاید.

تصور کنید با استفاده از چیپ های هوش مصنوعی و بارگذاری این چیپ ها در مغز انسان ها، ابر انسانی با مغز فرابشری به وجود بیاید. شاید در حال حاضر به نظرتان این موضوع ایده جذابی برای یک فیلم علمی تخیلی باشد و به این زودی ها تحقق نیابد. اما حیرت زده خواهید شد اگر بدانید که در حال حاضر دانشمندان حوزه هوش مصنوعی در حال بررسی چنین ایده ای هستند.

برخی از دانشمندان این حوزه در حال بررسی و تحقیقات در این زمینه هستند و می خواهند ببینند که آیا روشی وجود دارد که با کار گذاشتن چیپ های بسیار قوی هوش مصنوعی در مغز انسان بتوانند انسانی با مغز فرابشری و توانایی های ذهنی خارق العاده به وجود آورند؟

AI-chip-in-your-brain-makes-you-smarter

Fountech یکی از شرکت های فعال در حوزه هوش مصنوعی است که به کمپانی های مختلف کمک می کند تا آن را به کسب و کار خود وارد کنند.

نیکولاس کایرونس، مدیر عامل و بنیان گذار شرکت Fountech، در مصاحبه ای با DailyStar در این زمینه ادعا کرد که :«شما دیگر نیاز ندارید چیزی را حفظ کنید». در ادامه وی پا را فراتر می گذارد و انسان ها را به تصور کردن توانایی هایی دعوت می کند که بسیار وسوسه انگیز است:«می توانید در ذهنتان به یک سوال فکر کنید و سریعا بتوانید جواب آن را با کمک تراشه هوش مصنوعی کارگذاشته شده در مغزتان پیدا کنید. برای مثال تصور کنید که ذهنی از خودتان میپرسید که فلان کلمه به زبان فرانسه چه می شود و بلافاصله به جواب مورد نظرتان می رسید.».

دکتر موران سرف که یکی از دانشمندان حوزه عصب شناسی است که در حال تحقیق و بررسی برای انجام پروژه ای در این زمینه در سیلیکون ولی می باشد، در این رابطه در مصاحبه اش با  CBS Chicago می گوید :«تصور کنید که مغز شما به اینترنت وصل است و هر زمانی که به سوال خاصی فکر می کنید به ویکی‌پدیا می رود و جواب سوالتان را پیدا می کند. تصور کنید چنین مغزی بسازیم».

وی حتی می گوید که ساخت چنین چیپی برای مغز انسان بیشتر از آنکه مشکلی برای علم باشد، مشکلی برای جوامع انسانی است. زیرا پس از آن که علم به چنین توانایی دست پیدا کند همه انسان ها می خواهند که به ابر انسان تبدیل شوند و این امر سبب ایجاد هرج و مرج خواهد شد. زیرا که میانگین بهره هوشی (IQ) انسان عادی  ۱۰۰ و انسان نابغه حدود ۱۴۰ می باشد در حالیکه پیش بینی می شود مغزی که دارای چیپ پیشرفته هوش مصنوعی باشد بهره هوشی ای در حدود ۲۰۰ خواهد داشت.

بسیاری از شرکت های فناوری مطرح دنیا نیز سعی کرده اند تا از این قافله عقب نمانند و در این زمینه فعالیت ها و پروژه های جدیدی را شروع کرده اند. برای مثال شرکت فیس بوک در حال کار بر روی پروژه ای به نام «موس ذهنی» است. این پروژه به دنبال ساخت رابطی ذهنی است که به کاربران این اجازه را می دهد تا بدون نیاز به دستگاهی جانبی با استفاده از ذهنشان برنامه هایی وابسته به واقعیت مجازی را کنترل کنند.

مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس بوک در صحبت های اخیر خود در دانشگاه هاروارد می گوید :« ما داریم بر روی سیستمی کار می کنیم که به شما این توانایی را بدهد که بتوانید مستقیما با فکر کردن به یک موضوعی آن را در کامپیوترتان تایپ کنید.»

این نمونه تنها یکی از کمک هایی است که هوش مصنوعی به پیشرفت انسان می کند و تنها شروع یک دنیای جدیدی است که علم بر روی بشریت باز خواهد کرد.

با این اوصاف دیگر نباید چیزهایی که در فیلم های علمی تخیلی میبینید برای شما دور از ذهن و تعجب آور باشد. شاید در آینده ای نه چندان دور واقعا به انسان هایی با ذهن فرابشری بر بخورید که جواب سخت ترین سوالاتتان در ذهن آن ها وجود دارد! به هر حال علم هر روز در حال پیشرفت است.

منبع: aitrends.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)
لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/GKZyP

به اشتراک بگذارید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

نظرات شما

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

آموزش هوش‌مصنوعی
پردازش گفتار

آموزش هوش‌مصنوعی برای درک زبان فارسی

آموزش هوش‌مصنوعی با تکیه بر پردازش زبان طبیعی (NLP)، درک زبان طبیعی (NLU)، یادگیری عمیق و یادگیری ماشین به منظور یادگیری زبان فارسی مقدمه هوش

هوش مصنوعی رباتیک
اخبار هوش مصنوعی

به کمک هوش مصنوعی ربات‌ها مستقل می‌شوند!

به کمک هوش مصنوعی ربات‌ها یاد می‌گیرند که خودانگیز باشند! عملکردهای مستقلانه برای ربات‌ها، مانند عمکلردهای خودبه‌خودی، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بسیاری از