محصولات هوش مصنوعی در ایران

محصولات هوش مصنوعی در ایران

هوش مصنوعی بیش از نیم قرن است که پا به دنیای ما گذاشته است. هدف از ایجاد هوش مصنوعی نیز راحت‌تر کردن زندگی انسان و آسان کردن تمامی فرآیندهایی است که با آن‌ها سر و کار دارد. هوش مصنوعی می‌تواند بسیاری از کارهایی که نیازمند هوش انسانی است را انجام دهد و زمان زیادی برای افراد ایجاد کند تا آن را به انجام کارهای مفیدتری بپردازند. هوش مصنوعی هم چنین باعث می‌شود تا تمامی فرآیندهایی که در یک کسب و کار رخ می‌دهد دچار تحول شود. در همین راستا محصولات هوش مصنوعی متنوعی تولید شده‌اند که به کسب و کارها این توانایی را می‌دهند تا فرآیندهای خود را هوشمند کنند و در بسیاری از بخش‌ها نوآوری داشته باشند.

در ایران نیز چند سالی است که هوش مصنوعی به رشته‌ای پر طرفدار تبدیل شده است و بسیاری از دانشجویان علوم کامپیوتر علاقه دارند تا در این زمینه به تحصیل بپردازند. خوشبختانه زیرساخت‌های مناسبی برای پیشرفت این تکنولوژی در کشور وجود دارد و متخصصان هوش مصنوعی در داخل کشور توانستند در این زمینه پیشرفت‌های زیادی داشته باشند. نمود این پیشرفت‌ها شرکت‌های دانش بنیان فعال در این حوزه است که به تجاری سازی محصولات هوشمند پرداخته‌اند و به کسب و کارها کمک می‌کنند تا هوش مصنوعی را با فرآیندهای خود ادغام کنند. در این مقاله قصد داریم تا به مسئله بازار محصولات هوش مصنوعی در ایران بپردازیم و ببینیم کسب و کارهای ایرانی از چه محصولاتی می‌توانند در ایران استفاده کنند تا فرآیندهایشان را هوشمند کنند.

معاملات هوشمند

کدام محصولات هوش مصنوعی در ایران قابل دسترس است؟

در دهه اخیر هوش مصنوعی پیشرفت زیادی داشته است و توانسته در قالب اپلیکیشن، نرم افزار، گجت‌های هوشمند و… به زندگی انسان‌ها وارد شود. به‌گونه‌ای که بسیاری از ما انسان‌ها هر روز بدون این که متوجه شویم از هوش مصنوعی در کارهای روزمره‌مان استفاده می‌کنیم. نمونه‌هایی از این استفاده‌های بر حسب عادت نیز می‌تواند استفاده از تایپ صوتی، باز کردن قفل هوشمند گوشی‌ موبایل توسط چهره، استفاده از راهنمای صوتی اپلیکیشن‌های مسیریاب و … باشد. حتما شما هم تا به حال از این تکنولوژی‌ها استفاده کرده‌اید اما شاید نمی‌دانستید که هوش مصنوعی در پشت آن قرار گرفته است. با پیشرفت روز افزون هوش مصنوعی، محصولات هوش مصنوعی متنوعی در سراسر دنیا تولید می‌شوند که هر کدام در بخش‌های به خصوصی از هوش مصنوعی بهره می‌برند. برخی از این محصولات برای تبدیل گفتار به نوشتار، برخی برای ایجاد گفتگو، برخی برای شناسایی چهره و… از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

در ایران، همان طور که به آن اشاره شد، هوش مصنوعی علمی نوپا است که با این حال علاقمندان بسیاری دارد. به همت متخصصان این حوزه نیز در سال‌های اخیر نیز محصولات هوش مصنوعی متعددی در ایران تولید شده‌اند. با یک تقریب کلی و نگاه به بازار حال حاضر ایران می‌توان گفت عمده محصولات هوش مصنوعی که در ایران تولید شده‌اند در سه حوزه پردازش گفتار، متن و تصویر قرار گرفته‌اند. البته مدتی است که محصولاتی در حوزه مدیریت مالی و بخصوص سرمایه‌گذاری نیز به بازار آمده‌اند که توجهات زیادی را به خود جلب کرده‌اند. حال بیایید با کاربردها و قابلیت‌های این محصولات بیشتر آشنا شویم.

بهترین دانشگاه های هوش مصنوعی ایران

محصولات پردازش گفتار

محصولات پردازش گفتار، همان طور که از نام آن‌ها پیدا است، بر روی فهم هوشمند گفتار تمرکز دارند. این محصولات از قابلیت پردازش زبات طبیعی برخوردار هستند که می‌تواند آن چه را که به نوعی می‌شنود درک و پردازش کند و صحبت‌های موجود در محیط اطرافش را متوجه شود. هر نوع محصولی که مبتنی بر هوش مصنوعی باشد و بتواند گفتار را درک کند در این دسته قرار می‌گیرد. اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای تایپ صوتی و تبدیل گفتار به نوشتار، برنامه‌های هوشمندی که می‌توانند استخراج کلمات کلیدی انجام دهند، اپراتورهای هوش مصنوعی که توانایی فهم صحبت‌های تماس گیرندگان را دارند، دستیارهای هوشمند که به سوالات شما جواب می‌دهند و …. همه و همه در این دسته قرار می‌گیرند.

محصولات پردازش گفتار می‌توانند دارای دو قابلیت تبدیل گفتار به نوشتار و یا تبدیل متن به گفتار هم باشند. یعنی هم بتوانند آن‌چه که می‌شنوند را به نوشته متن تبدیل کنند و یا اینکه بتوانند یک متن را بلند خوانی کنند (و یا هر دو). به عنوان مثال در ادامه دو محصول موجود در بازار ایران که از قابلیت پردازش گفتار برخوردار هستند را به شما معرفی می‌کنیم.

معرفی محصول فارس آوا

فارس آوا، نرم افزار تبدیل گفتار به متن در زبان فارسی است که امکان ارتباط کلامی انسان با کامپیوتر و یا موبایل را فراهم می کند. این نرم افزار با تکیه بر دانش متخصصان هوش مصنوعی ایرانی و با بهره گیری از آخرین تکنولوژیهای روز دنیا تولید شده است و به دلیل جمع آوری بزرگ ترین دیتاست موجود در زبان فارسی و تمرکز ویژه روی این زبان، ضمن بهره مندی از تنوع گفتاری بسیار وسیع موفق شده است تا در رقابت با شرکت های بزرگی چون گوگل (بر روی زبان فارسی) دارای ضریب دقت بالایی باشد.

فارس آوا هم چنین دارای دو محصول جانبی برای تبدیل متن به گفتار و استخراج کلمات کلیدی دارد. سرویس تبدیل متن به گفتار فارس آوا قادر است تا متن های داده شده را دریافت و پس از دریافت، آن را به شکل صوت تبدیل به گفتار نماید. در جدید ترین نسخه این موتور، نوع گفتار پخش شده بسیار نزدیک به گفتار یک انسان واقعی می باشد. سرویس KWS یا همان استخراج کلمات کلیدی یا Keyword spotting فارس آوا نیز قادر است تا فایل های صوتی را با دقت بیشتری(۲۰%) نسبت به تبدیل گفتار به متن، فهمیده و کلمات کلیدی در یک فایل را تشخیص داده و آن ها را استخراج کند. زمانی که برای تحلیل و تشخیص موارد مهم احتیاج به این است تا بتوان بدون گوش کردن کامل فایل صوتی متوجه شد که یک کلمه خاص مثل نام یک محصول در آن استفاده شده است یا خیر، سرویس KWS قادر است تا حتی زمان استفاده از آن کلید واژه را به تفکیک مشخص نماید.

معرفی محصول هوشتل

هوشتل یک ربات پاسخگوی هوشمند در مراکز تماس تلفنی است که جایگزین اپراتورهای انسانی شده و به صورت اتوماتیک و با استفاده از هوش مصنوعی پاسخگوی تماس های مشتریان شما خواهد بود. این محصول یک سامانه کامل برای برقراری ارتباط با مشتری به زبان فارسی و بروی بستر VOIP است که به صورت هوشمند صحبت های مشتری را شنیده و آن ها را تبدیل به متن کرده، سپس به پردازش متن های دریافتی پرداخته و در انتها پس از یافتن پاسخ مناسب، به مانند یک عامل انسانی آن را برای مشتری اعلام می کند.

محصولات پردازش متن

محصولات پردازش متن نیز همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست می‌توانند بر روی یک متن دریافتی پردازش انجام دهند و آن را تجزیه و تحلیل کرده و محتوای آن را درک کنند. محصولاتی که پردازش متن را به صورت هوشمند انجام می‌دهند می‌توانند بسیار متنوع باشند و کاربردهای متفاوتی داشته باشند. یکی از انواع محصولات هوش مصنوعی که برای کسب و کارها بسیار کاربردی است و می‌تواند بخش پشتیبانی آن‌ها را متحول کند چت بات‌ها است. چت بات ها در حقیقت یک سرویس مبتنی بر چت هستند که به افراد خدمات‌دهی می‌کنند و به پرسش‌های آن‌ها پاسخ می‌دهند و یا کار اطلاعات رسانی را انجام می‌دهند. چت بات‌ها قابلیت بارگذاری روی هر بستر مبتنی بر چت و پیام‌رسان را دارند.

منظور ما از چت بات، چت بات‌های دارای هوش مصنوعی است. این نوع از چت بات‌ها مبتنی بر هوش مصنوعی هستند و با استفاده از یادگیری ماشین به جواب پرسش‌های کاربران می رسند. در تعامل با این نوع چت بات‌ها دیگر نیازی نیست سوال‌های کاربران شسته رفته و بسیار ساده باشد. آن‌ها قادرند صحبت‌ها و سوال را تجزیه و تحلیل کنند و پس از درک پاسخ مناسب را ارائه دهند. نکته مثبت این چت بات‌ها یادگیری بیشتر با گذشت زمان است. آن‌ها می‌توانند بر اساس تاریخچه جست‌وجوی کاربران و یا لایک‌های آن‌ها در صفحات اجتماعی و… متوجه علایق کاربر شوند.

معرفی محصول باتاوا

دستیار هوشمند سازمانی باتاوا، یک دستیار صوتی است که با استفاده از آخرین روش های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در زبان فارسی، به راحتی برای کاربردهای مختلف در سازمانها قابل شخصی سازی است. باتاوا به سازمان‌ها کمک می‌کند تا برای ارتباط ۲۴ ساعته و کم هزینه با مشتریان و یا مراجعه کنندگانشان، دیگر نیازی به پاسخگوهای انسانی نداشته باشند و بتوانند با استفاده از داده های اطلاعاتی که از قبل آموخته اند پاسخی متناسب به مشتریان ارائه دهند.

محصولات پردازش تصویر

پردازش تصویر به عنوان زیر مجموعه ای از پردازش سیگنال دیجیتال می باشد که دارای کاربرد ها و مزایای مختلفی در حوزه‌های متفاوت است. پردازش دیجیتال در حقیقت همان پردازش تصویر دیجیتالی است که به کمک دانش کامپیوتر، برنامه نویسی و هوش مصنوعی قابل اجرا است. پردازش تصویر یکی از کاربرد ها و زیر مجموعه های هوش مصنوعی است که همان طور که از نام آن پیداست بر روی تصاویر دیجیتالی پردازش انجام می‌دهد و بر اساس آموزش‌های از پیش تعیین شده خروجی معینی را به همراه اطلاعات بخصوصی به نمایش می‌گذارد.

امروزه کاربردهای فناوری پردازش تصویر به صورت متنوع در زمینه‌های فنی، صنعتی، علمی، امنیتی، پزشکی و … باعث شده که بسیار مورد توجه و استفاده افراد و کسب‌وکارهای مختلف واقع شود. در پردازش تصویر، ورودی شامل محتوایی تصویری است که با انجام یک‌سری عملیات بر روی آن، خروجی داریم که شامل مجموعه‌ای از نشان‌های ویژه یا متغیر‌های مربوط به تصویر می‌باشد. پردازش تصویر می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشد و در زمینه‌های متنوعی به کار گرفته شود. برای مثال می‌توان از پردازش تصویر برای تشخیص چهره، خواندن پلاک ماشین‌ها و کنترل ترافیک، تگ گذاری هوشمند، تجزیه و تحلیل تصاویر پزشکی، تشخیص احساسات، پردازش ویدئو و درک محتوای ویدئویی و … استفاده کرد. یکی از محصولات با کیفیت موجود در ایران در حوزه پردازش تصویر بینایار می‌باشد.

معرفی محصول بینایار

حجم بالای محتوای ویدیویی باعث شده تا تحلیل، نگهداری، دسته بندی و استخراج اطلاعات موردنیاز کاری پرهزینه، وقت گیر و تقریباً غیرممکن به نظر برسد. با وجود مشکلاتی از این قبیل استفاده از هوش مصنوعی می تواند کمک شایانی به رفع مشکلات موجود در پردازش تصاویر و ویدیوها نماید. یکی از محصولات عامراندیش در زمینه هوش هوش مصنوعی بینایار نام دارد. فریم ورک بینایار به فهم و آنالیز هوشمند محتوای ویدیویی و تصویری براساس آخرین تکنیک های هوش مصنوعی و یادگیری عمیق می پردازد. این محصول مجموعه ای از آنالایزرهای مختلف ویدیو و تصویر است که هر کدام از آنالایزرهای آن بر اساس به روزترین تکنیک های یادگیری ماشین قادر به تحلیل ویدیو های موجود می باشد. نهایتاً و با در کنار هم قرارگرفتن نتایج تحلیل این آنالایزرها، تمام محتوای قابل فهم ویدیو استخراج می شود.

سخن پایانی

هوش مصنوعی باعث می‌شود تا بسیاری از فرآیندهای کسب و کارها بسیار آسان شود و علاوه بر سهولت صرفه جویی در بسیاری از هزینه‌ها را برای کسب و کارها به ارمغان خواهد آورد. استفاده از محصولات هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف کسب و کارها باعث ایجاد تحول و شکوفایی آن‌ها خواهد شد و استفاده از آن‌ها در کارهای شخصی، راحتی زیادی را برای افراد به همراه خواهد داشت. خوشبختانه هوش مصنوعی به جایگاه خوبی در کشورمان رسیده است و افراد با خیال راحت می‌توانند برای پاسخگویی به نیازهایشان به سراغ آن بروند. اگر شما هم جزء افرادی هستید که می‌خواهید از هوش مصنوعی و کاربردهای آن بهره مند شوید و یا می‌خواهید از محصولات شرکت عامر اندیش هوشمند استفاده کنید، می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کرده و فرم درخواست دمو رایگان را برای ما ارسال نمایید.

* فارس‌آوا (تبدیل گفتار به متن) و دو محصول جانبی به نام‌های تبدیل متن به گفتار (TTS) و استخراج کلمات کلیدی(KWS) * باتاوا (دستیار هوشند سازمانی) و دو محصول جانبی به نام‌های نابینایار و اردکک * بینایار (فهم و درک هوشمند تصویر و ویدئو) * هوشتل(اپراتور هوشمند مرکز تماس) * فوتمن (دستیار هوشمند فوتبالی)

تمرکز اصلی شرکت بر روی تولید محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی است. محصولات اصلی شرکت شامل پردازش گفتار، تحلیل تصویر، ویدئو، چت‌بات هوشمند و تحلیل متن، و اپراتور هوشمند مرکز تماس است که تمامی این محصولات با آخرین فناوریهای روز دنیا و مبتنی بر یادگیری ماشین و یادگیری عمیق تولید شده‌اند.

* کسب مجوز دانش‌بنیان برای دو محصول تبدیل گفتار به متن (فارس‌آوا) و پردازش هوشمند تصویر و ویدئو (بینایار) از کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان * کسب تاییده از مرکز تحقیقات مخابرات ایران جهت پردازش گفتار در پروژه ملی جویشگر بومی برای محصول فارس‌آوا * کسب مجوز اعتبار سنجی ساماندهی * رتبه‌بندی و احراز صلاحیت توسط سازمان برنامه و بودجه کشور (رتبه ۶) * حضور دو محصول فارس‌آوا و باتاوا در بین ۳۰ استارت‌آپ برتر بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ (۱۳۹۷) * حضور بین ۲۰ شرکت خلاق پنجمین نمایشگاه صنعت بومی سایبری * عضو فعال سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران

شماره تلفن ۰۲۱۲۲۸۴۷۶۹۳ شماره فکس: ۰۲۱۲۲۸۵۲۳۰۱ ایمیل پشتیبانی: info@amerandish.com ایمیل واحد بازاریابی: marketing@amerandis.com ایمیل واحد فروش: sales@amerandish.com ایمیل واحد فنی: technical@amerandish.com اینستاگرام: amerandish توئیتر: amerandishCo لینکدین: amerandish آپارات: amerandishhooshmand آدرس: تهران، پاسداران، خیابان بوستان دوم، پلاک ۱۰ واحد ۱۴

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/1QDLh

به این مطلب امتیاز دهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

نظرات شما

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

بینایار

درک هوشمند ویدیو و تصویر

_ مطالب مرتبط _