7 کاربرد هوش مصنوعی در صنعت آموزش آنلاین

۷ کاربرد هوش مصنوعی در صنعت آموزش آنلاین

هوش مصنوعی، تاثیر عظیمی بر روی صنایع مختلف و در میان آن‌ها، صنعت آموزش گذاشته است. از طرفی، باعث می‌شود که موسسات و معلمان نحوه تدریس خود را تغییر دهند و از طرفی دیگر هوش مصنوعی نحوه یادگیری دانش‌آموزان را به شیوه‌ای انقلابی تغییر می‌دهد. به گفته مارکت ریسرچ انجین، ارزش هوش مصنوعی استفاده شده در صنعت آموزش سراسر جهان، تا سال ۲۰۲۵ به ۵.۸ میلیارد دلار و نرخ رشد مرکب سالانه آن به ۴۵ درصد خواهد رسید. در این مطلب، شما با ۷ تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت آموزش آشنا خواهید شد و در نهایت با چند اپلیکیشن معروفی که از هوش مصنوعی برای یادگیری دانش آموزان استفاده کردن آشنا خواهید شد.

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت آموزش

هوش مصنوعی چگونه صنعت آموزش را تغییر می‌دهد؟

از خودکارسازی وظایف گرفته تا یادگیری شخص، مواردی که در ادامه مقاله ذکر شده‌اند، روش‌هایی هستند که با استفاده از آنها، فناوری هوش مصنوعی در نحوه آموزش و یادگیری ما تحول ایجاد می‌کند:

۱.  تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت آموزش با خودکارسازی وظایف

هوش مصنوعی پتانسیل زیادی برای خودکارسازی امور اداری و آسان کردن وظایف معلمان و اساتید را دارد. در روش‌های سنتی آموزش، معلمان و اساتید علاوه بر مدیریت محیط کلاس درس، مجبور بودند کارهای متعدد اداری و سازمانی را نیز مدیریت کنند. به جز ارزیابی تکالیف، نمره‌دهی آزمون‌ها و خواندن مقالات، آنها همچنین وظیفه پرکردن اسناد مختلف، مدیریت مطالب آموزشی، سازماندهی منابع برای سخنرانی‌ها، تهیه گزارش پیشرفت دوره‌ای و موارد دیگر را برعهده دارند.

در حقیقت، یک نظرسنجی جالب نشان می‌دهد که معلمان وقت خود را صرف موارد زیر می‌کنند:

 • تدریس (۴۳٪)
 • برنامه ریزی دروس (۱۳%)
 • نمره‌دهی آزمون‌ها (۱۱%)
 • انجام امور اداری (۷%)

این اعداد به ما می‌گویند که معلمان، وقت زیادی را صرف انجام کارهای غیر آموزشی می‌کنند که می‌تواند موضوع بزرگی باشد. اینجاست که هوش مصنوعی می‌تواند بسیار مفید باشد. هوش مصنوعی قدرت نمره‌دهی آزمون‌ها و مدیریت کارهای اداری را دارد و بار زیادی را از دوش معلمان بر می‌دارد.

برگزاری آزمون آنلاین

به عنوان مثال، ProProfs Quiz Maker یک نرم افزار آزمون آنلاین است که به شما امکان می‌دهد امتحانات شخصی بسازید و نمرات و نتایج را به صورت خودکار، در اختیار شما قرار می‌دهد. این موضوع، به مدرسین این امکان را می‌دهد که بهره‌وری بیشتری داشته باشند و زمان بیشتری را برای جلسات تدریس در اختیار داشته باشند.

۲. تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت آموزش از طریق محتوای هوشمند

دومین طریقه تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت آموزش، افزودن روش‌های جدید برای موفقیت دانش آموران است. اصطلاح محتوای هوشمند یک موضوع بسیار محبوب در بین سازمان‌ها، مربیان و دانش آموزان است؛ زیرا یادگیری را بسیار آسان می کند. وقتی در مورد محتوای هوشمند صحبت می‌کنیم، به انواع مختلف محتوای مجازی از جمله راهنمای دیجیتالی، کتاب‌های درسی، کنفرانس ویدئویی و سخنرانی‌های ویدئویی اشاره می‌کنیم. ربات‌ها اکنون می‌توانند تجربه یادگیری را با ایجاد رابط‌های یادگیری قابل تنظیم و محتوای دیجیتالی که برای دانش آموزان مقاطع مختلف (از ابتدایی تا متوسطه) کاربرد دارد، بهبود بخشند. آنها می‌توانند با تقسیم مطالب به بخش‌های قابل فهم، برجسته کردن مطالب مهم دروس، خلاصه نویسی نکات کلیدی و موارد دیگر، مطالب را به راحتی قابل فهم کنند. آنها حتی می‌توانند محتوای صوتی و تصویری ایجاد کنند. به لطف این موضوع، دانش آموزان می‌توانند به راحتی به همه این مطالب دسترسی پیدا کنند، خیلی سریعتر یاد بگیرند و به اهداف تحصیلی خود برسند.

هوش مصنوعی در آموزش آنلاین

یک نمونه از چنین بستری، Netex Learning است که آموزش را در به سطح جدیدی ارتقا داده است. از این طریقه ها:

 • اجازه به اساتید برای ایجاد، مدیریت و به‌روزرسانی محتوای دیجیتالی در یک مکان
 • توانمندسازی دانش آموزان با تجربه یادگیری با تأثیر بالا از طریق نقشه برداری مهارت‌ها و پیشنهاد‌های آموزشی

۳. یادگیری سفارشی

طبق تحقیقی که توسط شرکت رِند کورپوریشن انجام شده، یادگیری سفارشی می‌تواند پیشرفت دانش آموزان را بدون توجه به سطح آنها بهبود بخشد. دانش آموزان با یکدیگر تفاوت دارند و با یادگیری، به شکل متفاوتی برخورد می‌کنند. درحالی که معلمان نمی‌توانند روش‌های تدریس خود را برای کل کلاس شخصی‌سازی کنند و همچنین نمی‌توانند جلسات تک نفره را برای همه برگزار کنند، به نظر می‌رسد که هوش مصنوعی می‌تواند این کمک بزرگ را انجام دهد. در اینجا، عملکرد هوش مصنوعی می‌تواند بسیار فراتر از هضم آسان محتوا باشد. می‌تواند توصیه‌هایی به دانش آموزان ارائه دهد و آن‌ها را بر اساس مشکلاتی که در موضوعات مختلف با آن روبرو هستند، آموزش دهد.

سیستم های آموزشی هوشمند مانند Carnegie Learning، به عنوان معلم‌یار عمل می‌کنند و تجربیات یادگیری دانش آموزان را، با در نظر گرفتن نقاط قوت و ضعف آنها شخصی‌سازی می‌کنند.  آنها به چنین داده‌هایی توجه می‌کنند و بازخوردهای سفارشی و خاصی را در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهند تا یادگیری مؤثر و بهبود عملکرد را برای آنها امکان پذیر کنند. چنین ابزارهایی، همچنین می‌توانند پیشرفت آنها را ردیابی کرده و گزارش‌های معناداری برای معلمان ایجاد کنند تا بتوانند به ایجاد مطالب مرتبط با هر دانش‌آموز ادامه دهند. به‌علاوه، این بسترها مخصوصاً برای دانش آموزان دارای معلولیت مفید خواهند بود؛ زیرا آنها را قادر می‌سازند که اطلاعات را سریعتر جذب کرده و یاد بگیرند.

۴. تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت آموزش از طریق ایجاد محیط یادگیری مجازی

چهارمین روش تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت آموزش، دیجیتالی کردن کتاب‌های درسی توسط پلتفرم‌هایی آنلاین است. این کار به دانش آموزان اجازه می‌دهند در هر مکانی و هر زمانی به اطلاعات کتاب‌های درسی در دستگاه‌های مختلف دسترسی داشته باشند.

این اتفاق، برای دانش آموزانی که قادر به شرکت در کلاس‌ها نیستند خبری بسیار عالی بوده و حتی به دانش آموزان خارجی اجازه می‌دهد تا دوره‌های خاصی را که در کشورهای خودشان موجود نیست را مطالعه کنند و فرصت‌های بیشتری برای تعداد بیشتری از دانش آموزان ایجاد می‌شود. چیزی که در مورد این پلتفرم‌ها عالی‌ا‌ست، این است که آنها می‌توانند مطالب آموزشی را به زبان‌های مختلف ترجمه کنند و یادگیری را برای افرادی که با زبان‌های مختلف تکلم می‌کنند، آسان کند. این، یک جامعه تعاملی برای دانش آموزان در سنین، ملیت‌ها و مقاطع مختلف ایجاد می‌کند.

 

۵. کمک‌رسانی ۲۴/۷

به طور سنتی، دانش آموزان مجبور بودند منتظر بمانند تا سر کلاس حاضر شوند یا معلمان در دسترس باشند تا سولات یا مشکلات خود را برطرف کنند. اما، دیگر نه! چت بات‌های مختلفی از طریق هوش مصنوعی وجود دارد که به طور خاص، برای بخش آموزش ایجاد شده است. آنها به عنوان دستیار شبانه روزی خدمت می‌کنند و دانش آموزان می‌توانند از هر کجا و در هر زمان، با آنها مشورت کنند. این چت بات، به آنها امکانی را می‌دهد که بدون نیاز به انتظار برای به پیان رسیدن ساعت کلاس، توسط چت بات پاسخ‌ها یا راه‌حل‌های سریع و مرتبط را دریافت کنند.

 

۶. تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت آموزش با فناوری تشخیص چهره

برخی از موسسات دانشگاهی چین، برای شناسایی دانشجویان از تکنولوژی اسکن صورت مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده کرده‌اند. این امر نه تنها نیاز به کارت دانشجویی را برطرف می‌کند، بلکه کاربردهای مختلف تحقیقاتی، امنیتی و اداری دیگری نیز دارد. به عنوان مثال، این اسکنرها هنگامی که دانشجویان می‌خواهند ناهار را در غذاخوری صرف کنند یا وقتی می‌خواهند کتابی از کتابخانه امانت بگیرند، جایگزین کارت دانشجویی می‌شوند. علاوه‌بر این، بسیاری از مدارس در سراسر جهان از تکنولوژی اسکن صورت، برای پیشگیری از تقلب و شناسایی دانش آموزان استفاده می‌کنند. پس تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت آموزش فقط به مسائل تدریسی و اداری محدود نمی‌شود.

تشخیص چهره در مدارس

۷. تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت آموزش با برگزاری امتحانات آنلاین امن

بسیاری از موسسات و دانشگاه‌ها در سراسر جهان، برای برگزاری امتحانات از ابزارهای هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. این ابزار‌ها با استفاده از یک بانک سوالات از پیش تعیین شده که معلمان طراحی می‌کنند، سوالات و تمرین‌‌ها را برای آزمون دهندگان آماده می‌کنند. هنگامی که دانش آموزان آزمون‌های خود را به پایان می‌رسانند، نتایج نیز توسط این ابزار‌ها ارزیابی می‌شوند.

نکته جالب در مورد این نوع امتحانات، این است که از امتحانات معمولی امن‌تر هستند. آنها تنظیمات هوشمندی را ارائه می‌دهند که می‌توانید هنگام اختصاص آزمون به کاربران منتخب، از آنها استفاده کنید. آنها محدودیت دسترسی و ایجاد گروه‌های مختلف با انتخاب سوالات تصادفی برای هر یک از آنها که از تقلب جلوگیری می‌کند را امکان پذیر می‌کند. درحالی که این برنامه‌ها وقت زیادی را برای معلمان صرفه جویی می‌کنند، کار آنها را نیز کاهش می‌دهند و از خطای انسانی جلوگیری می‌کنند. بسیاری از موسسات به دلیل احتمال تقلب دانش آموزان، در اعتبار آزمون آن‌ها شک دارند.

 

چند نمونه از اپلیکیشن‌های آموزشی ساخته شده با هوش مصنوعی

تاثیر هوش مصنوعی بر روی صنعت آموزش، بخش زیادی از پیشروی روند خود را مدیون استفاده از اپلیکیشن‌هایی است که با استفاده از این تکنولوژی ساخته شده‌اند. در ادامه، چند نمونه از این اپلیکیشن‌ها را که دانش آموزان، معلمان و مؤسسات می‌توانند مورد استفاده قراردهند، آورده شده‌است.

 

 • دولینگو: یک اپلیکیشن آموزش زبان و مبتنی بر هوش مصنوعی‌ست که آموزش بیش از ۳۰ زبان زنده دنیا را اراده می‌دهد. دولینگو بیش از ۳۰۰ میلیون نفر کاربر فعال دارد که اپلیکیشن را برای خود شخصی سازی کرده‌اند و درحال یادگیری زبان مورد نظر خودشان هستند. این اپلیکیشن به کاربران و زبان آموزان خود امکان می‌دهد که تمرینات مختلف را انجام دهند و خود را در هر زمان و مکانی که مایل هستند، بسنجند.
 • برین‌لی: پلتفرمی با ۱۵۰ میلیون کاربر که از آن برای یافتن پاسخ سوالات و تمرینات خود استفاده می‌کنند. این پلتفرم با استفاده از هوش مصنوعی، حاوی پاسخ‌هایی است که توسط دانش آموزان، دانشجویان، معلمان و اساتید ثبت شده‌اند و با یک جتسجوی سریع، به آسانی در دسترس قرار می‌گیرند. این پلتفرم مکانی عالی می‌باشد که دانش آموزان می‌توانند در آن با یکدیگر همکاری کرده و راه‌حل‌های مورد نیاز خود را پیدا کنند.
 • ماتیائو: برنامه‌ای است که منابع آموزشی و اوپن را ارائه می‌دهد. با استفاده از آن، معلمان به راحتی می‌توانند یک راهنمای گام‌به‌گام برای دانش آموزان خود ایجاد کرده و تجربه یادگیری آنها را شخصی‌سازی کنند. این پلتفرم، همچنین امکان رفع شکاف‌های اطلاعاتی را در زمان واقعی فراهم می‌کند و به معلمان اجازه می‌دهد تا درس‌های خود را برای پاسخگویی به مشکلاتی که دانش آموزان با آن روبرو هستند، تنظیم کنند.
 • تینکستر مث: با شناسایی نقاط قوت و ضعف دانش آموزان، به آن‌ها کمک می‌کند تا در ریاضی بهتر شوند. این برنامه آموزشی، از هوش مصنوعی برای تجسم نحوه تفکر دانش آموزان و منطق آنها در هنگام تمرین استفاده می‌کند. تینکستر مث با شیوه تدریس شخصی‌سازی‌شده و بازخورددهی فوری، به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا نتایج بهتری در مدرسه کسب کنند.
 • اودیزی: یک برنامه عالی که به بچه‌ها در یادگیری جغرافیا، به شیوه‌ای سرگرم کننده کمک می‌کند. در اودیزی با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی، آشنایی با نقاط مختلف جهان امکان پذیر می‌شود. به‌علاوه، این پلت‌فرم به کاربران این امکان را نیز می‌دهد تا آزمون‌هایی سفارشی انجام دهند و پیشرفت خود را محک‌ بزنند.

 

جمع بندی مطالب

هوش مصنوعی تأثیر زیادی بر صنعت آموزش دارد. تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت آموزش به این شیوه، نحوه کار نهادها و معلمان را تغییر داده است. در خودکار‌سازی یا همان اتوماسیون کارهای مختلف از جمله امور اداری، ارزیابی آزمون‌ها و نمره‌دهی طی فرآیند آموزش، فواید بسیاری نهفته است. هوش مصنوعی همچنین به ایمن‌تر شدن آزمون‌های آنلاین کمک می‌کند و اجازه تشخیص چهره کمک می‌کند که توجه دانش آموزان را در سخنرانی ها حفظ می کند و استفاده از فناوری تشخیص چهره، نیاز به کارت دانشجویی را برطرف می‌کند. به علاوه، فناوری هوش مصنوعی زندگی دانش آموزان را تغییر داده‌است. درحال حاضر، آنها می‌توانند با تجربه شخصی‌سازی‌شده‌ای که این فناوری ارائه می‌دهد، پیشرفت خود را بهبود بخشند. آنها همچنین می‌توانند در هر زمان و مکانی، به صورت آنلاین آموزش ببیند و هنگام انجام تکالیف در خانه، سریعاً به سوالات خود یا راه حل مسائلشان دسترسی پیدا کنند.

البته، متأسفانه پیشرفت فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی و تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت آموزش، می‌تواند نتایجی منفی را نیز به دنبال داشته باشد. یکی از بزرگترین معایب آن، امکان جایگزینی روبات‌ها با مربیان و کاهش اشتغال در آینده است. با این حال، آیا اینکه این پدیده در آینده تغییر کرده و پیشرفت می‌کند و اینکه آیا به بخش آموزش منفعت می‌رساند یا آن را به چالش می‌کشد، زمان پاسخگو خواهد بود. در نهایت، اگر به دنبال متخصصان توسعه هوش مصنوعی برای پیاده سازی راه‌حل‌های هوشمند در محصول خود هستید، به ما اطلاع دهید. بسیار خوشحال خواهیم شد که به شما در تحقق آن کمک کنیم.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/hJevF

به اشتراک بگذارید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

نظرات شما

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

مقالات

تکنولوژی تبدیل متن به گفتار چیست؟

تبدیل متن به گفتار یک تکنولوژی است که حروف و کلمات موجود در یک متن دیجیتال را بلند و برای کاربر می‌خواند. این تکنولوزی در