چرا برای برچسب گذاری تصاویر باید هوش مصنوعی استفاده کنیم؟

چرا برای برچسب گذاری تصاویر باید هوش مصنوعی استفاده کنیم؟

چرا برای برچسب گذاری تصاویر باید هوش مصنوعی استفاده کنیم؟

تا به حال از مزایای استفاده از فناوری پردازش تصویر در کسب و کارهای مختلف و کاربردهای آن صحبت کرده‌ایم. اما امروز قصد داریم تا به یک موضوع به خصوص و کاربردی جذاب این فناوری یعنی برچسب گذاری تصاویر بپردازیم. امروز در این مقاله می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که چرا باید برای برچسب گذاری تصاویر از هوش مصنوعی استفاده کرد.

برچسب گذاری تصاویر به کمک هوش مصنوعی چیست؟

همان‌گونه که در چند مقاله قبلی اشاره کردیم، هوش مصنوعی در فناوری پردازش تصاویر کاربردهای متعددی دارد. همانند تشخیص اشیاء یا object detection، تقسیم بندی تصاویر یا image segmentation، شرح تصاویر یا image captioning و… . برچسب گذاری تصاویر یا image tagging نیز یکی از کاربردهای دیگر هوش مصنوعی در پردازش تصاویر است.

برچسب گذاری تصاویر یا Image tagging همان طور که از نام آن پیداست عملیات برچسب زدن یا کلید واژه نویسی یک تصویر بر اساس محتوای موجود در یک تصویر است. فناوری برچسب گذاری تصاویر به کمک هوش مصنوعی به طور خودکار عملیات برچسب زدن تصاویر را هم زمان با پردازش محتوای تصویر انجام می‌دهد. به کمک این فناوری می‌توان تصاویر مربوط در اینترنت و یا یک آرشیو شامل محتوای تصویری را از طریق کلمات کلیدی مربوط به آن تصاویر دسته بندی و هم چنین جست و جو نمود.

برچسب گذاری تصاویر چیست؟

استفاده از هوش مصنوعی در برچسب گذاری تصاویر

به طور کلی همان گونه که در مقالات قبلی هم گفتیم، استفاده از هوش مصنوعی در هر مسئله ای قرار است باعث افزایش کیفیت و دقت و سرعت شود و هم چنین انجام کارها را آسان‌تر نماید. استفاده از هوش مصنوعی در تگ گذاری تصاویر نیز به همین سبب است. زیرا که باعث می‌شود این عملیات با دقیت و سرعت بالاتری انجام شود و هم چنین میزان خطا در انجام کار تا حد زیادی کاهش یابد. در ادامه به نمونه‌هایی از کاربردهای استفاده از برچسب گذاری تصاویر هوشمند می‌پردازیم.

 • دسته بندی آرشیوهای تصویری بر اساس محتوای آن‌ها

این مورد برای افراد و یا سازمان‌ها و یا صاحبان کسب و کاری که دارای آرشیوهای تصویری بزرگی می‌باشند بسیار مفید است. به کمک برچسب گذاری تصاویر با هوش مصنوعی می‌تواند فایل‌های تصویری را بر اساس محتوای آن‌ها دسته بندی (classification) نمود تا در صورت نیاز بتوان به راحتی آن‌ها را جست و جو نمود.

 • جست‌وجوی موضوعی محتواهای تصویری

به طور کلی موتورهای جست‌وجوی تصاویر همانند گوگل، بینگ و … از فناوری تگ گذاری تصاویر به صورت هوشمند استفاده می‌کنند تا حجم زیادی از داده‌های خود را مدیریت و دسته بندی نمایند. کاربران نیز از این طریق می‌توانند به راحتی به جست و جوی محتوای تصاویر بپردازند و به نتیجه مورد نظر خود برسند.

 • کاربرد تگ گذاری تصاویر در صنعت تبلیغات

یکی دیگر از کاربردهای جذاب برچسب گذاری تصاویر استفاده از آن در صنعت تبلیغات می‌باشد. با استفاده از این فناوری می‌توان در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی همانند اینستاگرام و… بر اساس برچسب‌های تصاویر به علایق و سلیقه کاربران رسید و بر اساس این اطلاعات می‌توان کمپین‌های تبلیغاتی دقیق‌تری را برنامه ریزی و اجرا نمود.

 • افزایش سرعت، دقت و صحت در برچسب گذاری

به طور کلی اگر ما عملیات برچسب گذاری تصاویر را به کمک هوش مصنوعی انجام ندهیم، باید از نیروی انسانی برای این کار کمک بگیریم که این امر باعث می‌شود که هم سرعت کار تا حد زیادی پایین باشد و هم با خطا و کم دقتی نیروی انسانی مواجه شویم. با استفاده از هوش مصنوعی می‌توان این عملیات را با درصد خطای بسیار پایین و دقت بالا و همچنین سرعتی فوق العاده انجام داد.

علاوه بر آن در چند سال اخیر میزان تولید محتوای تصویری و ویدئویی در بستر اینترنت بسیار زیاد شده است. به همین دلیل نیاز به روش‌هایی که بتوان با دقت و سرعت بالا این حجم از محتوای تصویری را تحلیل کرد و برچسب گذاری نمود بسیار بالا رفته است. همان طور که در موارد قبلی نیز اشاره شد مراکزی که عملیات پایش محتوای فضای مجازی همانند اینستاگرام و یوتیوب را انجام می‌دهند و یا دیتاسنترهایی که برای آپلود تصاویر و یا ویدئوها استفاده می شوند و … همگی نیاز دارند تا عملیات برچسب گذاری تصاویر بر اساس محتوایشان را با سرعت و دقت بسیار بالایی انجام دهند که این مسئله از حوزه توانایی نیروی انسانی خارج است و برای انجان باید از هوش مصنوعی کمک گرفت.

بینایار محصولی که برچسب گذاری تصاویر را به کمک هوش مصنوعی انجام می‌دهد

اگر شما هم نیاز دارید تا عملیات برچسب گذاری تصاویر را به کمک هوش مصنوعی در کسب وکارتان انجام دهد و از کاربردهای آن بهره مند شوید، محصول بینایار شرکت عامر اندیش هوشمند با قدرت و دقت بالا به شما کمک می کند. فریم ورک بینایار به فهم و آنالیز هوشمند محتوای ویدیویی و تصویری براساس آخرین تکنیک های هوش مصنوعی و یادگیری عمیق می پردازد. این محصول مجموعه ای از آنالایزرهای مختلف ویدیو و تصویر است که هر کدام از آنالایزرهای آن بر اساس به روزترین تکنیک های یادگیری ماشین قادر به تحلیل ویدیو های موجود می باشد. نهایتاً با در کنار هم قرارگرفتن نتایج تحلیل این آنالایزرها، تمام محتوای قابل فهم ویدیو استخراج می شود.

برچسب گذاری تصاویر به کمک هوش مصنوعی

قابلیت ها و توانایی های بینایار به شرح زیر می باشد:

 • استفاده از مجموعه ای کامل از آنالایزرهای هوشمند
 • قابلیت ترکیب آنالایزرهای دلخواه
 • مبتنی بر جدیدترین تکنیک های یادگیری عمیق
 • ارائه سرویس ها و آنالایزرها در قالب یک فریم ورک نرم افزاری پیشرفته
 • قابلیت تحلیل نتایج آنالایزرها بصورت جداگانه و ترکیبی
 • قابلیت پردازش فایل های ویدیویی حجیم
 • قابلیت پردازش آنلاین و آفلاین
 • پردازش آنلاین ویدیوهای چندین دوربین مختلف به صورت همزمان
 • امکان مدیریت و گزارش گیری کامل از همه پردازش ها
 • توسعه و تولید بصورت کاملاً بومی در داخل کشور
 • قابلیت بهینه سازی الگوریتم های یادگیری ماشین مبتنی بر شرایط بومی کشور
 • دقت و سرعت بالا
 • قابل شخصی سازی براساس نیاز سازمان ها
 • نصب و راه اندازی درون سازمانی
 • قابلیت افزودن آنالایزرهای جدید برای طیف وسیعی از نیازها و درخواست ها
 • ایجاد قابلیت استفاده از محصول تحت پلت فرم های مختلف

چنانچه می خواهید از محصول بینایار استفاده کنید و یا اینکه درخواست دمو محصول را دارید به اینجا مراجعه کنید.

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/aJlzQ

به این مطلب امتیاز دهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

نظرات شما

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

بینایار

درک هوشمند ویدیو و تصویر

_ مطالب مرتبط _