چگونگی استفاده از تبدیل گفتار به نوشتار در word

چگونگی استفاده از تبدیل گفتار به نوشتار در word

تبدیل گفتار به نوشتار در word یکی از سرویس‌ها و برنامه‌های مورد نیاز همه است. این سرویس به خصوص برای افرادی که دائما نیاز به تایپ کردن مطالب در برنامه word دارند، همانند منشی‌ها، نویسندگان و یا دانشجویان، بسیار کاربردی می‌باشد. اما با همه‌ی این‌ها چالش اصلی زمانی شروع می‌شود که به دنبال یک نرم افزار و یا سرویس مناسب برای این کار می‌گردید. زیرا برای یافتن محصولی کاربردی باید از تعدادی از آن‌ها به صورت امتحانی استفاده کرد تا از کاربرد آن اطمینان حاصل کرد. این کار هم ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد و هم اینکه ممکن است در نهایت نرم افزار دلخواهتان را پیدا نکنید. پس با ما همراه باشید تا یک نرم افزار بسیار کاربردی را به شما معرفی کنیم.

منظور تبدیل گفتار به نوشتار در word چیست؟

تبدیل گفتار به نوشتار در حقیقت یعنی همان توانایی دیکته گفتن به کامپیوتر یا یک گوشی هوشمند است. این فناوری یکی از زیر شاخه‌های فناوری شناسایی گفتار یا همان Speech Recognition می‌باشد که عملیات تبدیل گفتار به متن را انجام می‌دهد. گوشی هوشمند و یا کامپیوتر می‌تواند به وسیله‌ی یک نرم افزار تبدیل گفتار به نوشتار یا همان تایپ صوتی، آنچه را که می‌شنود تایپ کند و گفتار را به متن تبدیل نماید.

تایپ صوتی در حقیقت به افراد کمک می‌کند تا بدون عمل تایپ کردن در کامپیوتر یا گوشی هوشمند بتوانند بنویسند. نرم افزارهایی که تایپ صوتی را انجام می‌دهند می‌توانند هر آنچه که به صورت صوت و یا گفت و گوی شفاهی می‌باشد را به متن قابل ویرایش تبدیل نمایند. این نرم افزارها معمولا قابلیت دریافت انواع فرمت‌های صوتی را دارند و هم چنین می‌توانند به صورت زنده صوت را به متن تبدیل کنند.

منظور از تبدیل گفتار به نوشتار در word نیز استفاده از یک نرم افزار تایپ صوتی برای تبدیل گفتار به نوشتار در نرم افزار Microsoft Word می‌باشد تا فرد بتواند به صورت مستقیم محتوای صوتی یا صحبت‌های خود را به یک متن قابل ویرایش تبدیل کند. البته این کار ممکن است در یک نرم افزار تبدیل گفتار به نوشتار مستقیما انجام شود و در نهایت یک خروجی با فرمت word از آن گرفته شود.

کاربردهای تایپ صوتی برای کامپیوتر

چگونه از تبدیل گفتار به نوشتار در word استفاده کنیم؟

برای تبدیل گفتار به نوشتار در word دو نوع سرویس و یا نرم افزار وجود دارند. دسته اول آن‌هایی هستند که قابلیت ادغام با نرم افزار word را دارند و در محیط خود نرم افزار می‌توان از آن استفاده کرد. دسته دوم آن‌هایی هستند که در یک محیط جداگانه به تبدیل گفتار به نوشتار در یک نرم افزار تایپ صوتی می‌پردازند و در نهایت می‌توان یک فایل خروجی با فرمت word از آن‌ها داشت.

برای دسته اول سرویس‌های چندان متنوعی وجود ندارد و اکثرا خارجی می‌باشند. معروف‌ترین این سرویس‌ها تبدیل گفتار به نوشتار گوگل است که قابلیت ادغام با خود نرم افزار Microsoft Word را دارد و به کاربر این امکان را می‌دهد تا تبدیل گفتار به نوشتار را به صورت مستقیم بر روی برنامه انجام دهند و در داخل فضای Microsoft Word به تایپ صوتی بپردازند. این مسئله برای کسانی که می‌خواهند در داخل خود نرم افزار Microsoft Word عملیات تایپ صوتی را انجام دهند کاربردی می‌باشد.

دسته دوم نرم افزارهایی هستند که تایپ صوتی را در پلتفرم خودشان انجام می‌دهند و کاربر در نهایت می‌تواند خروجی فایل Microsoft Word از آن‌ها بگیرد. این نرم افزارها نسبت به دسته اول محدودیت تعدادی ندارند و مدل‌های مختلفی از آن‌ها در بازار یافت می‌شود. خوبی این نرم افزارها آن است که می‌توانند خروجی‌هایی با فرمت‌های مختلف به کاربر ارائه بدهند و برعکس دسته اول که تنها می‌توانست به نحوی دیکته بنویسد و تنها آنچه که می‌شنود را تایپ کند، می‌توان فایل‌های صوتی که از قبل ضبط شده‌اند را با فرمت‌های به آن‌ها داد و خروجی با فرمت‌های متنوعی نیز از آن‌ها گرفت.

تبدیل گفتار به نوشتار در نرم افزار word چه قابلیت‌هایی را به کاربر می‌دهد؟

استفاده از نرم افزار تبدیل گفتار به نوشتار در word قابلیت‌های متنوعی را به کاربر می‌دهد اما مهم‌ترین این قابلیت‌ها همان بی نیاز شدن از تایپ کردن می‌باشد. به کمک نرم افزار تبدیل گفتار به متن دیگر لازم نیست زمان‌های طولانی را پشت میز کامپیوتر بنشینید و کلمات را یکی یکی تایپ کنید بلکه تنها لازم است به کامپیوتر خود دیکته بگویید تا او به تایپ کردن بپردازد و در نهایت زمانی که متن تایپ شده را چک کردید غلط‌های تایپی در آن پیدا کنید. نرم افزارهای تبدیل گفتار به نوشتار در لحظه هر آنچه را که می‌شنود با دقت زیاد به متن قابل ویرایش تبدیل می‌کند. به طور کلی قابلیت‌هایی که این تکنولوژی می‌تواند به کاربر بدهد عبارتند از:

سرعت

اولین قابلیتی که استفاده از این نرم افزارها به همراه دارد سرعت می‌باشد. قدرت تایپ کلمات یک فرد عادی بین ۳۸ تا ۴۰ کلمه در دقیقه می‌باشد که این تعداد به صورت میانگین برابر است با ۲۴۰۰ کلمه در ساعت. اگر به جای روش‌های تایپ قدیمی از تایپ صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده شود این سرعت را می‌توان تا چیزی حدود ۴ برابر افزایش داد. یعنی در هر دقیقه به صورت میانگین ۱۵۰ کلمه.

دسترسی

از آنجایی که تایپ صوتی بر روی پلتفرم‌های متفاوتی در دسترس است و معمولا در گوشی‌های هوشمند جدیدی که در بازار وجود دارند نرم افزار word نیز بطور پیش فرض نصب شده است، در گوشی‌های هوشمند، تبلت، لپ تاپ، سیستم‌های کامپیوتر خانگی یا اداری و… نیز می‌توان از آن استفاده کرد. دیگر لازم نیست همانند روش‌های قدیمی یک جا نشسته و ساعت‌ها به تایپ کردن مشغول شوید.

دقت

قابلیت دیگری که استفاده از این نرم افزارها به کاربر می‌دهد دقت بالا می‌باشد. یک تایپیست معمولی به صورت میانگین از هر ۱۰۰ کلمه ۸ کلمه را اشکال دارد. در صورتی که با استفاده از تبدیل گفتار به نوشتار میزان خطا تا حد زیادی کاهش میابد. زیرا به جای نوشتن کلمات با استفاده از کیبرد، کلمات مستقیما به سرویس هوش مصنوعی گفته شده و او نیز آن‌ها را به نوشته تبدیل کرده است.

تمرکز

قابلیت دیگر نیز تمرکز بالا است. با استفاده از نرم افزارهای تایپ صوتی، قطعا متوجه خواهید شد که تمرکز بیشتری درحین انجام کارتان دارید. این کار کمک می کند تا بر روی مسئله ای که در مورد آن صحبت می کنید متمرکز تر شوید و راحت تر آن چه در ذهنتان می گذرد را به نوشتار تبدیل کنید.

نزدیکی بیان و نوشته

تا به حال برای شما پیش آمده که درحال نوشتن حس کنید نوشته تان معقول نیست؟ یا اینکه سبک نوشته به درستی رعایت شده و یا بیش از حد خشک نوشته شده ؟ در هنگام بیان آن چه می خواهدی بنوسید می توانید راحت تر آن چه که در ذهنتان می گذرد را بیان کنید و با تبدیل به نوشتار به صورت همزمان می توانید چیزی که در فکرتان می گذرد را سریعا بنویسید.

پویایی و بدنی سالم

قابلیت دیگر آن است که کاربر می‌تواند به صورتی پویا تر به کار بپردازد و این پویایی سلامتی بدنی را برای او به همراه دارد. همه می دانیم با نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر برای تایپ کردن، هم بیماری هایی مانند کمر درد به سراغمان می آید و هم خیره شدن طولانی مدت به مانیتور باعث خشکی چشم و دردسر های دیگری می شود که سلامتی ما را به خطر خواهد انداخت. با استفاده از فناوری تبدیل گفتار به نوشتار دیگر لازم نیست تا زمان زیادی را پشت کامپیوتر صرف کنید و مثل مجسمه بنشینید، بلکه کافی است حرف بزنید تا نرم افزار آن را برای شما بنویسد.

آیا نرم افزاری برای تبدیل گفتار به نوشتار در word به زبان فارسی وجود دارد؟

خوشبختانه در سال‌های اخیر شرکت‌های متعددی در زمینه هوش مصنوعی در کشورمان شروع به فعالیت کرده‌اند و یکی از معدودترین زمینه‌هایی که شکت‌های ایرانی به سمت سرمایه‌گذاری بر وری آن رفته‌اند حوزه تبدیل گفتار به متن می‌باشد. محصولات این شرکت‌ها برای تبدیل گفتار به نوشتار با تمرکز بر زبان فارسی و گویش‌های آن، اصطلاحات، لهجه‌ها و هر آنچه که مخصوص زبان فارسی می‌باشد، تولید شده‌اند.

تایپ صوتی اندروید

یکی از این شرکت‌های هوش مصنوعی نیز، شرکت عامر اندیش هوشمند می‌باشد که حوزه اصلی کار آن بر روی پردازش متن، صدا و تصویر به صورت هوشمند است و محصولات متنوعی را در هر سه زمینه به بازار عرضه کرده است که هر کدام از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشند. محصولی از این شرکت که می‌توانند تبدیل گفتار به نوشتار در word را به خوبی و با کیفیت انجام دهد، فارس آوا نام دارد.

محصول فارس آوا تبدیل گفتار به نوشتار را به صورت تخصصی برای زبان فارسی انجام می دهد و قادر است ارتباط کلامی بین شما و کامپیوتر یا موبایلتان را فراهم کند. محصول فارس آوا با تکیه بر دانش متخصصان هوش مصنوعی ایرانی و با بهره گیری از آخرین تکنولوژی های روز دنیا تولید شده است و به دلیل جمع آوری بزرگ ترین دیتاسِت موجود در زبان فارسی و تمرکز ویژه روی این زبان، ضمن بهره مندی از تنوع گفتاری بسیار وسیع موفق شده است تا در رقابت با شرکت های بزرگی چون گوگل (بر روی زبان فارسی) دارای ضریب دقت بالایی باشد.

برای آشنایی بیشتر با محصول فارس آوا می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید و فرم درخواست دمو رایگان را برای ما پرکرده و ارسال نمایید.

فارس‌آوا، نرم افزار تبدیل گفتار به متن در زبان فارسی است که امکان ارتباط کلامی انسان با کامپیوتر و یا موبایل را فراهم می‌کند. این نرم افزار با تکیه بر دانش متخصصان هوش مصنوعی ایرانی و با بهره‌گیری از آخرین تکنولوژیهای روز دنیا تولید شده است و به دلیل جمع‌آوری بزرگ‌ترین دیتاست موجود در زبان فارسی و تمرکز ویژه روی این زبان، ضمن بهره‌مندی از تنوع گفتاری بسیار وسیع موفق شده است تا در رقابت با شرکت‌های بزرگی چون گوگل دارای ضریب دقت بالایی باشد. فارس‌آوا دارای دو محصول جانبی به نام‌های تبدیل متن به گفتار (TTS) و استخراج کلمات کلیدی(KWS) نیز می‌باشد.

این سرویس قادر است تا متن های داده‌شده را دریافت و پس از دریافت، آن را به شکل صوت تبدیل به گفتار نماید. در جدید ترین نسخه این موتور، نوع گفتار پخش‌شده بسیار نزدیک به گفتار یک انسان واقعی می‌باشد.

Keyword spotting قادر است تا فایل‌های صوتی را با دقت بیشتری(۲۰%) نسبت به تبدیل گفتار به متن، فهمیده و کلمات کلیدی در یک فایل را تشخیص داده و آن ها را استخراج کند. زمانی که برای تحلیل و تشخیص موارد مهم احتیاج به این است تا بتوان بدون گوش‌کردن کامل فایل صوتی متوجه شد که یک کلمه خاص مثل نام یک محصول در آن استفاده شده است یا خیر، سرویس KWS قادر است تا حتی زمان استفاده از آن کلید واژه را به تفکیک مشخص نماید.

• تبدیل گفتار به متن فارسی با دقت و سرعت بالا • بهره‌مندی از آخرین تکنولوژیهای یادگیری عمیق • تبدیل گفتار به متن بصورت همزمان (Real-Time) • تشخیص گفتار و صوت در محیط‌های نویزی • پشتیبانی از انواع لهجه‌ها و گویش‌ها • قابلیت تبدیل گفتار محاوره‌ای به متن • پشتیبانی از انواع فرمتهای صوتی و ویدیویی • تبدیل گفتار انگلیسی به متن انگلیسی • غیر وابسته به گوینده و عدم نیاز به آموزش برای هر فرد • توسعه و تولید بصورت کاملاً بومی در داخل کشور • ارائه API و SDK تبدیل گفتار به متن در قالب وب‌سرویس • ارائه پنل تحت وب برای بارگزاری فایلها جهت پردازش • قابل نصب روی سرور مشتری و عدم نیاز اتصال به اینترنت • بهره‌مندی از دایره واژگان (فرهنگ لغت) بسیار وسیع

• امکان استفاده در تمامی سیستم‌های عامل (Android, IOS, Mac, Windows, Linux) • امکان استفاده برای تمامی برنامه‌های تحت موبایل (تمامی پلتفرمها) • امکان استفاده در برنامه‌هایی از قبیل دستیارهای شخصی هوشمند در موبایل • امکان استفاده‌های عمومی از قبیل : تایپ گفتاری و اجرای دستورات صوتی • امکان سفارشی‌سازی برای تشخیص دستورات خاص صوتی • امکان سفارشی‌سازی برای کاربردهای خاص و افزایش دقت • پردازش داده‌های حجیم گفتاری

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/WkqGl

به این مطلب امتیاز دهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

نظرات شما

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

بینایار

درک هوشمند ویدیو و تصویر

_ مطالب مرتبط _