تکنولوژی تشخیص احساسات از روی چهره چیست؟

تکنولوژی تشخیص احساسات از روی چهره چیست؟

تشخیص چهره یکی از تکنولوژی‌های جذابی است که در حال حاضر طرفداران زیادی پیدا کرده است. این تکنولوژی کاربردهای متفاوتی دارد و یکی از این کاربردها تشخیص احساسات از روی چهره می‌باشد. در واقع تکنولوژی تشخیص چهره به کمک حالات صورت، که در علوم رفتاری بررسی شده است، کمک می‌گیرد تا احساسات یک فرد را تشخیص دهد. در مقاله امروز قصد داریم در مورد این تکنولوژی بیشتر صحبت کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

آیا تشخیص احساسات از روی چهره امکان پذیر است؟‌

اگر تا به حال در مورد زبان بدن مطالعاتی داشته‌اید، می‌دانید که یکی از روش‌های تشخیص احساسات افراد از طریق زبان چهره و بیان احساسات از طریق حالات چهره می‌باشد. در بسیاری از دوره‌ها و کتاب‌هایی که به آموزش زبان بدن می‌پردازند، به توجه به حالت‌ها و ریزحالت‌های چهره برای تشخیص و پی بردن به احساسات افراد اشاره شده است. این آموزش‌ها فارغ از ملیت و جنسیت افراد می‌باشد. یعنی تفاوتی ندارد که یک فرد چه ملیتی داشته باشد و یا چه جنسیتی داشته باشد، افراد برای ابراز احساسات از حالات مشترک استفاده می‌کنند. پس با شناخت دقیق این حالات مشترک می‌توان به احساسات هر فرد پی برد.

گفته می‌شود اولین فردی که به صورت مدون و ساختارمند حالات صورت انسان‌ها و تاثیر احساسات در این حالات را بررسی کرد، چارلز داروین بود. او نه تنها به این اعتقاد داشت که حالات چهره انسان‌ها در هنگام تجربیات احساسی مختلف مشترک است، بلکه بر این باور بود که بسیاری از پستانداران و حیوانات نیز در هنگام تجربه هیجانات و احساسات مختلف حالات چهره مشابهی را از خود نشان می‌دهند. برای مثال بروز احساسی مانند خشم در چهره ما و چهره حیواناتی مانند میمون و گربه تا حدی یکسان می‌باشد و ما اینگونه است که می‌توانیم احساس آن‌ها را متوجه شویم.

البته تنها داروین نبود که به این مسئله پرداخت. پال اکمن و ماتسوموتو نیز کتاب‌های فراوانی در زمینه تشخیص احساسات و زبان بدن نوشتند. پل اکمن، به جای اینکه شباهت‌های حالات انسان و جیوانات را بررسی کند، به دنبا اطمینان یافتن از این مسئله بود که به وجود آمدن حالات و علائم چهره در انسان‌ها غریزی می‌باشد، به گونه‌ای که انگار افراد به صورت ژنتیکی برای این حالت‌ها کدگزاری شده‌اند. امروزه این مسئله پذیرفته شده است که ابراز احساسات و حالات انسان‌ها به گونه‌ای غریزی می‌باشد. حتی فردی که نابینا به دنیا آمده و تا به حال بروز لبخند یا خشم و یا سایر احساسات را در انسان‌های دیگر ندیده است، به هنگام ابراز احساسات همان حالات مشترک را نشان می‌دهد.

با تکیه بر غریزی بودن حالت‌های چهره در زمان تجربه احساسات مختلف، می‌توان این حالات را مطالعه نمود و از آن‌ها برای تشخیص احساسات افراد در مواقع مختلف استفاده کرد. با پیشرفت تکنولوژی و به خصوص هوش مصنوعی، آموزش این اطلاعات به سیستم‌های هوش مصنوعی و تشخیص احساسات افراد به یک ترند جذاب تبدیل شده است.

هوش مصنوعی چگونه می‌تواند احساسات را تشخیص دهد؟

همان طور که در بالا نیز به طور مفصل به این مسئله پرداخته شد، حالات چهره انسان‌ها در هنگام تجربه یک احساس و بروز آن به صورت غریزی مشترک است. تا به امروز نیز مطالعات بسیاری در مورد زبان بدن و تشخیص احساسات و افکار افراد از طریق مشاهده حالات افراد انجام شده است. یک سیستم هوش مصنوعی نیز می‌تواند هر اطلاعات و داده را آموزش ببیند و بر اساس آن آموزش فعالیتی را انجام دهد. در مورد تشخیص احساسات نیز همین طور است.

همان گونه که قبلا در مورد تشخیص چهره و چگونگی آن صحبت کردیم، یک سیستم هوش مصنوعی می‌تواند احساسات و حالات و نشانه‌های یک احساس را در افراد تشخیص داده و از این طریق به احساسات افراد مختلف پی ببرد. یعنی می‌تواند نمودهای احساسی در رفتارهای فرد را مطالعه کرده و در صورت مشاهده آن نمودها در یک فرد آن‌ها را تشخیص دهد. تشخیص احساسات توسط هوش مصنوعی به مراتب اتوماتیک وار تر و با سرعت بیشتری نسبت به انسان‌ها صورت می‌گیرد و یک سیستم هوش مصنوعی در لحظه می‌تواند احساسات فرد را با توجه به نشانه‌های موجود تشخیص دهد.

آیا در ایران محصول هوشمندی داریم که تشخیص احساسات را انجام دهد؟

یکی از محصولات با کیفیتی که در زمینه پردازش تصویر در کشورمان تولید شده است، محصول بینایار شرکت عامر اندیش هوشمند می‌باشد. این محصول عملیات پردازش تصویر را در سطح با کیفیتی انجام می‌دهد و ماژول‌های متنوعی را در این زمینه دارد. یکی از ماژول‌های این محصول پردازش چهره و از زیر مجموعه آن تشخیص چهره، هویت و تشخیص احساسات می‌باشد. بینایار یکی از محصولات با کیفیت در بازار امروز ایران است که می‌تواند عملیات تشخیص چهره را به خوبی انجام دهد و از اطلاعات بدست آمده و توانایی‌هایش برای تشخیص حالات و رفتار افراد و در نهایت برای تشخیص احساسات افراد استفاده کند. فریم ورک بینایار به فهم و آنالیز هوشمند محتوای ویدیویی و تصویری براساس آخرین تکنیک‌های هوش مصنوعی و یادگیری عمیق می‌پردازد. این محصول مجموعه‌ای از آنالایزرهای مختلف ویدیو و تصویر را دارد که هر کدام از آنالایزرهای آن بر اساس به روزترین تکنیک‌های یادگیری ماشین قادر به تحلیل ویدیوها و تصاویر موجود می باشد. نهایتاً با در کنار هم قرارگرفتن نتایج تحلیل این آنالایزرها، تمام محتوای قابل فهم ویدیو و تصاویر را استخراج می‌کند.

customer-service_customer-experience_happy_rating_strategy_tablet_reviews_by-ipopba-getty-100806901-large-min.jpg

از بینایار در چه جاهایی می‌توان استفاده کرد؟

هر نهاد یا شرکت و یا کسب و کاری که به نوعی به محصولی برای تشخیص چهره و ماژول تشخیص احساسات نیاز دارد، می‌تواند به سراغ محصول بینایار بیاید. این محصول تمامی عملیات‌های پردازش تصویر را به خوبی و با کیفیتی بالا انجام می‌دهد. به طور کلی معمولا مشتریان محصول بینایار عبارتند از:

  • مراکز حساس نظامی و امنیتی
  • اماکن عمومی و بزرگ
  • سازمان های نظارتی
  • مراکز اشتراک گذاری داده های ویدیویی
  • فروشگاه های دارای دوربین

 

اگر شما هم جزء نهادها و یا سازمان و یا کسب و کارهایی هستید که به محصول بینایار نیاز دارید، برای برخورداری از دمو رایگان این محصول می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کرده و فرم درخواست دمو رایگان را برای ما ارسال کنید.

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/3QVa8

به این مطلب امتیاز دهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

نظرات شما

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

بینایار

درک هوشمند ویدیو و تصویر

_ مطالب مرتبط _