کاربردهای فناوری تبدیل گفتار به نوشتار

حتما تا به حال بارها برای شما پیش آمده که در حال نوشتن باشید و به این فکر کنید که کاش می توانستم آنچه را که می نویسم را به کسی دیکته کنم. یا بارها شده که نیاز داشتید آن چه را که می شنوید، بنویسید و چون سرعت بیان کلمات بالا بود نیاز به یک دستیار یا نرم افزاری داشتید تا آن چه را در لحظه به متن تبدیل نمایید. اگر با چنین مواردی برخورد داشتید یا در کار و حرفه تان به نرم افزاری نیاز دارید که بتواند هر آنچه می شنود را به متن تبدیل کند، باید بگوییم که هوش مصنوعی چند سالی است که فناوری تبدیل گفتار به نوشتار را برای شما به ارمغان آورده است. اگر می خواهید با فناوری تبدیل گفتار به نوشتار بیشتر آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

فناوری تبدیل گفتار به نوشتار چیست؟

فناوری تبدیل گفتار به نوشتار در حقیقت یک زیر مجموعه ای از فناوری شناخت گفتار یا speech recognition می باشد که می تواند صوتی که وجود دارد را (اعم از صحبت های افراد، صوت ضبط شده، صدای یک فیلم و…) به نوشتار تبدیل کند یا به عبارتی گفتار را تبدیل به نوشتار نماید.

asr-lp_block-1._CB499320415_

فناوری تبدیل گفتار به نوشتار در حقیقت نوعی برنامه، اپلیکیشن، نرم افزار و… می باشد که محتوای صوتی را گرفته و با پردازش محتوای آن صوت، آن را به کلمات مکتوب تبدیل می نماید. فناوری تبدیل گفتار به نوشتار، همان طور که گفته شد یک فناوری بر پایه هوش مصنوعی می باشد که قادر است از یک گفت و گوی شفاهی و محتوای صوتی موجود، محتوای متنی تهیه کند و یا اینکه به صورت تایپ در لحظه به کار رود.

از فناوری تبدیل گفتار به نوشتار چه استفاده ای می توان کرد؟

به طور کلی فناوری تبدیل گفتار به نوشتار برای هر کسی که به نوعی با نوشتار سر و کار دارد، کاربردی می باشد. به عبارتی می توان گفت این فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی هر آن چه را که می شنود در لحظه به صورت نوشتار تبدیل می نماید. با این رویکرد می توان گفت فناوری تبدیل گفتار به نوشتار در تمامی زمینه ها کاربردی می باشد، زیرا امروزه زندگی و کار ما آن چنان با تکنولوژی، کامپیوتر و گوشی های هوشمند گره خورده که می توان گفت بخش زیادی از زمان روزانه ما صرف تایپ و نوشتن می شود.

البته پر واضح است که به میزان ضرورت ها، میزان تایپ کردن ما متغیر است و به همین ترتیب میزان نیاز ما به فناوری تبدیل گفتار به نوشتار متفاوت می باشد. همان طور که گفته شد استفاده از این فناوری برای همه کاربردی است اما در برخی مشاغل ضروری و بسیار کاربردی می باشد. برای مثال افرادی که شغل آن ها به گونه ای است که با تایپ کردن و نوشتن بسیار سر و کار دارند یا کسانی که نیاز دارند از آرشیوهای صوتی موجود متن آن ها را استخراج نمایند. فناوری تبدیل گفتار به نوشتار تنها برای کسب و کارهایی که با نوشتار سر و کار دارند نمی باشد، بلکه برای کسب و کارهایی که دارای حجم زیادی از داده های صوتی هستند که نیاز است آن را تبدیل به نوشتار نمایند بسیار مناسب است. برای مثال در مراکز تماس، در مراکز پشتیبانی و …. که نیاز است از محتوای صورتی موجود، متن تهیه شود.

voice-technology-assistants-1-e1563557148164-1800x0-c-default-min

فناوری تبدیل گفتار به نوشتار به طور اختصاصی می تواند برای افراد کم توان کاربردی باشد. در ابتدا نیز فناوری تبدیل گفتار به متن به عنوان فناوری ای برای کمک به کم شنوایان توسعه داده شده بود. به طور کلی این افراد برای انجام هر گونه فعالیتی که به نوشتار مربوط می شود (مانند پیام دادن، تایپ صحبت ها و دستورات صوتی و…) می توانند از تبدیل گفتار به نوشتار استفاده نمایند.

کاربردهای فناوری تبدیل گفتار به نوشتار در حوزه های مختلف

همانطور که گفته شد فناوری تبدیل گفتار به نوشتار کاربردهای بسیار زیادی در حوزه های مختلف دارد. در ادامه به طور اختصاصی به کاربرد این فناوری در حوزه های به خصوصی می پردازیم:

voice-recognition-750x450-min

نویسندگان

کاربرد تبدیل گفتار به نوشتار برای این حوزه کاملا شناخته شده و قابل پیش بینی می باشد. همه ی افرادی که حرفه ی آن ها به نوعی با نوشتن و نویسندگی سر و کار دارند می توانند از این فناوری استفاده نمایند.

مراکز پشتیبانی و ارائه اطلاعات تمامی کسب و کارها

کسب و کارهایی که دارای مراکز پشتیبانی هستند به نوعی نیاز به مکتوب کردن صحبت های رد و بدل شده در تماس ها دارند. برای این کار، فناوری تبدیل گفتار به نوشتار در این حوزه بسیار کاربردی می باشد.

 مراکز تماس سازمان ها و کسب و کارها

کاربرد تبدیل گفتار به نوشتار در مراکز تماس و ارائه اطلاعات نیز می تواند مکتوب کردن گفت و گوها در لحظه باشد. هم چنین این فناوری با مکتوب کردن گفت و گوهای تماس گیرنده ها می تواند به فهم بهتر سوالات و صحبت های مشتریان و پاسخگویی بهتر کمک کند.

مکتوب سازی آرشیوهای صوتی

از فناوری تبدیل گفتار به متن می توان برای مکتوب کردن و مستند سازی آرشیوهای صوتی استفاده نمود. افراد و سازمان هایی که دارای آرشیوهای صوتی بزرگ و کوچکی هستند و نیاز دارند تا برای ذخیره سازی محتوای آن ها را به نوشتار تبدیل کنند، می توانند از فناوری تبدیل گفتار به نوشتار استفاده نمایند.

علاوه بر حوزه هایی که در بالا گفته شد، فناوری تبدیل گفتار به نوشتار به طور کلی برای استفاده در تمامی کسب و کارها یا کارهای شخصی که به نوشتن و تایپ کردن نیاز دارند، کاربردی می باشد.

فارس آوا، سرویس تبدیل گفتار به نوشتار فارسی شرکت عامر اندیش هوشمند

فارس آوا، نرم افزار تبدیل گفتار به متن در زبان فارسی است که امکان ارتباط کلامی انسان با کامپیوتر و یا موبایل را فراهم می کند. این نرم افزار با تکیه بر دانش متخصصان هوش مصنوعی ایرانی و با بهره گیری از آخرین تکنولوژی های روز دنیا تولید شده است و به دلیل جمع آوری بزرگ ترین دیتاست موجود در زبان فارسی و تمرکز ویژه روی این زبان، ضمن بهره مندی از تنوع گفتاری بسیار وسیع موفق شده است تا در رقابت با شرکت های بزرگی چون گوگل دارای ضریب دقت بالایی باشد.

فارس آوا به دلیل اینکه به طور اختصاصی برای زبان فارسی تولید شده است، بر روی تبدیل گفتار به نوشتار در زبان فارسی بسیار دقیق و کامل می باشد. سازمان ها و کسب و کارهای داخلی که به نرم افزاری برای تبدیل محتوای صوتی فارسی به متن نیاز دارند، می توانند به محصول فارس آوا اطمینان کنند و از آن استفاده نمایند.

چنانچه در کسب و کار خود به فناوری تبدیل گفتار به نوشتار نیاز دارید و درخواست دموی محصول فارس آوا شرکت عامر اندیش را دارید، می توانید به اینجا مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/4AtTt

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

دیف‌بات
اخبار هوش مصنوعی

دیف‌بات (diffbot)، هوش مصنوعی باهوش‌تر

دیف‌بات (Diffbot) برای ایجاد یک هوش مصنوعی باهو‌ش‌تر تلاش می‌کند که تفاوت میان حقیقت و اطلاعات غلط را دریابد انتظار می‌رود دیف‌بات (Diffbot) با خواندن