5 ترند مهم هوش مصنوعی در سال 2020

۵ ترند مهم هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۰

۵ ترند مهم هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۰

در حال حاضر هوش مصنوعی یک موضوع داغ در تمام صنایع است. در حقیقت ، ۷۷٪ از مردم دنیا در حال حاضر از هوش مصنوعی به نوعی استفاده می‌کنند (و بقیه ۲۳٪ آن‌ها هم به زودی استفاده از آن را شروع خواهند کرد!). هوش مصنوعی نه تنها در حوزه فناوری تأثیرگذار است، بلکه تمام صنایعی که می توانید به آن فکر کنید را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و متحول می‌کند. با وجود شرکت‌های برتری مانند گوگل، فیس بوک، مایکروسافت، آمازون و… که از هوش مصنوعی بر روی تمام برنامه های ممکن در حوزه‌های مختلف کار می‌کنند، شکی نیست که هوش مصنوعی به زودی به یک مسئله همه‌گیر و داغ در جهان تبدیل خواهد شد. کمپانی ادوبی حتی پیش‌بینی کرده که تا سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۸۰٪ از کل فناوری‌های نوظهور هوش مصنوعی به نوعی استفاده خواهند کرد.

 

ادغام هوش مصنوعی در کلیه فناوری‌های موجود و یا در حال ظهور هر روز بیشتر رو به افزایش است. با توجه به این مسئله، بیایید در این مقاله به برخی ترندهای برتر هوش مصنوعی که در سال ۲۰۲۰ به یک موضوع داغ تبدیل خواهند شد نگاهی بیندازیم.

 

۱- تراشه‌های هوش مصنوعی

تراشه‌هایی که از هوش مصنوعی بهره می‌برند یا همان تراشه‌های AI-Enabled از جدیدترین ترندهای هوش مصنوعی است. برای پی بردن به میزان محبوبیت آن‌ها می توان به این مسئله توجه کرد که ارزش آن‌ها از ۶،۶۳۸ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ به حدود ۹۱۱۸۸ میلیون دلار در سال ۲۰۲۵ خواهد رسید. در حالیکه برخی برندهایی که قبلاً از هوش مصنوعی در ساخت تراشه‌های هوشمند استفاده کرده‌اند. به زودی شاهد استفاده از این تراشه‌ها در تلفن‌های هوشمند نیر خواهیم بود. این مسئله می‌تواند قدرت پردازش CPU را به میزان چشم‌گیری افزایش دهد. برای این مسئله به سخت افزارهای اضافی برای انجام محاسبات پیچیده ریاضی برای مدل های هوش مصنوعی نیاز داریم.

به این ترتیب، این تراشه‌های دارای هوش مصنوعی می‌توانند وظایف هوشمندی مانند تشخیص چهره، پردازش زبان طبیعی، تشخیص اشیاء، دید رایانه ای و … را با سرعت بسیار زیادی انجام دهند.

شرکت های زیادی مانند NVIDIA ، Qualcomm ، AMD و… وجود دارند که تراشه‌هایی با قابلیت هوش مصنوعی تولید می‌کنند که عملکرد برنامه‌های هوش مصنوعی را افزایش می‌دهد. کمپانی Qualcomm  قرار است پردازنده‌های جدید خود، که دارای قابلیت AI-Enabled Snapdragon هستند، را در سال ۲۰۲۰ راه اندازی کند. این پردازنده با بهره بردن از هوش مصنوعی قادر به انجام ۱۵ هزار میلیارد عملیات در ثانیه خواهند بود. این کار باعث بهبود در کلیه سرویس‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در تلفن مانند ترجمه هوشمند، عکاسی، استفاده از دستیار مجازی و … خواهد شد.

 

۲- هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء

هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء به موضوعات داغی تبدیل شده‌اند که در حال تحول دنیای فناوری هستند. این دو فناوری در کنار هم می‌توانند نحوه عملکرد ابزارهای هوشمند و تکنولوژی‌های مختلف را تغییر دهند. دستگاه‌های اینترنت اشیاء داده‌های زیادی را ایجاد می‌کنند که باید برای رسیدن به بینش‌های عملیاتی از آن‌ها استفاده شود. از طرف دیگر، الگوریتم‌های هوش برای رسیدن به نتیجه‌گیری به داده نیاز دارند. بنابراین از داده‌های جمع‌آوری شده توسط دستگاه‌های اینترنت اشیا می‌توان در الگوریتم‌های هوش مصنوعی استفاده کرد تا به نتایج مفیدی رسید.

 

۳- یادگیری ماشین خودکار

تعداد بسیار زیادی از سازمان‌ها در سالهای آینده به سمت یادگیری ماشین خودکار خواهند رفت. استفاده از مدل‌های سنتی یادگیری ماشین در دنیای واقعی برای حل مشکلات کسب و کارها تا حدی پیچیده و گران می‌باشد. راه حل کاربردی و بهتر آن استفاده از یادگیری ماشین خودکار است که حتی به به کسانی که تخصصی در حوزه یادگیری ماشین ندارند، امکان استفاده از الگوریتم ها و تکنیک‌های یادگیری ماشین را می‌دهد.

 

۴- هوش مصنوعی و محاسبات ابری

هوش مصنوعی و محاسبات ابری در کنار یک دیگر می‌توانند انقلابی در بازار فعلی ایجاد کنند و متدهای پیشرفت جدیدی را ایجاد کنند. در حال حاضر، هوش مصنوعی پتانسیل عظیمی برای تحول دنیا دارد و این فناوری به نوعی فناوری آینده است، اما ادغام هوش مصنوعی در فرآیندهای موجود در حوزه‌های مختلف به متخصصان با تجربه هر دو حوزه و زیرساخت‌های عظیم نیاز دارد. اینجاست که مسئله محاسبات ابری بیان می‌شود و می‌تواند کمک بزرگی را ایجاد کند. حتی اگر شرکت ها از قدرت محاسباتی گسترده و دسترسی به دیتاست‌های بزرگ داده برخوردار نباشند، در این شرایط می‌توانند از مزایای استفاده از هوش مصنوعی از طریق تکنولوژی‌های ابری و بدون صرف مبالغ هنگفت بهره‌مند شوند.

هم چنین از هوش مصنوعی می‌توان برای نظارت و مدیریت مسائل مختلف مبتنی بر تکنولوژی‌های ابری استفاده کرد. برخی از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که می‌توان از هوش مصنوعی برای خودکارسازی جریان اصلی سیستم‌های محاسبات ابری خصوصی و عمومی استفاده کرد و در نهایت می توان از آن برای ایجاد سناریوهای مستقل کاری که کارآمدتر باشند، استفاده نمود.

 

۵- امنیت سایبری و هوش مصنوعی

با افزایش محبوبیت هوش مصنوعی، هوش مصنوعی کم کم در حال تبدیل شدن به یک مسئله کلیدی در امنیت سایبری است. علاوه بر این از هوش مصنوعی می توان درمسائلی مانند تجزیه و تحلیل، درک و جلوگیری از وقوع جرایم سایبری استفاده کرد. همچنین می تواند اقدامات امنیت سایبری شرکت‌ها را به گونه ای افزایش داد که از امنیت بسیار زیادی برخوردار شوند. البته باید به این مسئله هم توجه کرد که اجرای هوش مصنوعی در تمام برنامه‌ها نیز بسیار گران و دشوار است. علاوه بر آن باید به این نکته توجه کرد که هوش مصنوعی ابزاری در دست مجرمان سایبری است که از آن برای بهبود و تقویت حملات سایبری خود استفاده می‌کنند.

با وجود همه این‌ها، هوش مصنوعی در آینده یک عنصر مهم در امنیت سایبری خواهد بود. طبق مطالعه‌ای که توسط موسسه تحقیقاتی Capgemini انجام شده است‌، هوش مصنوعی برای امنیت سایبری ضروری است زیرا هکرها از آن برای حملات سایبری استفاده می‌کنند. ۷۵٪ از مدیران مورد بررسی در این گزارش تحقیقاتی نیز معتقدند که هوش مصنوعی اجازه می‌دهد سریع‌تر به مسائل نقض امنیت پاسخ داد.

 

برای مطالعه بیشتر در زمینه هوش مصنوعی و کاربردهای آن به بلاگ عامر اندیش مراجعه کنید.

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/tUZmC

به این مطلب امتیاز دهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

نظرات شما

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

بینایار

درک هوشمند ویدیو و تصویر

_ مطالب مرتبط _