5 مورد کاربرد تشخیص چهره

چند سالی است که استفاده از هوش مصنوعی و به خصوص فناوری تشخیص چهره در بین مردم رواج پیدا کرده است. از باز کردن قفل گوشی‌های هوشمند گرفته تا انجام تراکنش‌های مالی، همگی کاربرد تشخیص چهره در زندگی روزمره می‌باشد. با پیشرفت بیشتر این تکنولوژی، تشخیص چهره به یکی از ترندهای جذاب در دنیا تبدیل شده است به طوری که بسیاری از افراد در مورد آن صحبت می‌کنند. در بین این صحبت‌ها امکان دارد مطالبی به غلط در ذهن افراد جا بیفتد.

کاربردهای امنیتی تشخیص چهره شاید باعث شده باشد تا استفاده از این فناوری به عنوان یک ابزار جاسوسی در ذهن افراد جا افتاده باشد. واقعیت آن است که هر فناوری همانند چاقوی دو لبه است که هم استفاده‌های مثبت دارد و هم استفاده‌های منفی ومتناسب با اینکه در دست چه شخصی قرار داشته باشد ممکن است خطر آفرین و یا مشکل گشا باشد. تشخیص چهره هم همانند سایر تکنولوژی‌ها ممکن است استفاده مثبت و منفی داشته باشد.

نکته‌ای که وجود دارد آن است که موارد استفاده مثبت از این فناوری بسیار زیاد است و مشکلاتی که این فناوری قادر به حل کردنش می‌باشد انقدر چشمگیر است که کاربردهای منفی‌اش را کمرنگ کند. در این مقاله ما قصد داریم تا 5 مورد از کاربردهای مثبت این فناوری را به شما معرفی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

کاربرد تشخیص چهره در برقراری امنیت مدارس

از آنجایی که امنیت فرزندان یکی از اولویت‌های والدین است مدرسه، دانشگاه، آموزشگاه‌ها و… می‌توانند از فناوری تشخیص چهره برای برقراری امنیت محیط آموزشی خود استفاده کنند. آن‌ها به کمک این فناوری می‌توانند ورود و خروج افراد و فعالیت دانش‌آموزان را کنترل کنند و از هرگونه خطر پیشگیری کنند. علاوه بر آن برای اجازه ورود به مدرسه برای افراد متفرقه می‌توانند از تایید هویت به کمک تشخیص چهره استفاده کنند. سامانه‌های هوشمند این چنینی می‌تواند در هنگام خطر یا ورود یک فرد غریبه و… به کارکنان هشدار دهد و آن‌ها را آگاه نماید.

using-ocr-in-classrooms-in-china.pngاستفاده از تشخیص چهره در حوزه سلامت

با افزایش جمعیت کنترل سلامتی آن‌ها نیز به امری مهم تبدیل می‌شود. بیمارستان‌ها و مطب پزشکان به تنهایی نمی‌توانند از پس کنترل سلامتی تعداد زیادی افراد جامعه بربیایند. پس به سیستمی نیاز است که بتواند این عملیات را در سطح وسیع و سرعت بالا انجام دهد. فناوری تشخیص چهره می‌تواند عملیات غربالگری و تشخیص بیماری را با دقتی بالا انجام دهد و باعث تحولی عظیم در صنعت بهداشت و درمان خواهد شد. امروزه نیز بسیاری از متخصصان بهداشت و درمان از روش‌های غربالگری به کمک تشخیص چهره برای تشخیص بیماری‌ها استفاده می‌کنند.

تشخیص چهره در سوانح

در هنگام سوانح یکی از مسائل اصلی حفظ آرامش است و هرگونه هرج و مرج ممکن است نتیجه‌ی نامطلوبی را به بار بیاورد. در چنین مواقعی هر لحظه و ثانیه بسیار ارزشمند است و توانایی پاسخ به موقع یک امر حیاتی تلقی می‌شود. در هنگام سوانح استفاده از دوربین‌های تشخیص چهره که قابلیت اسکن بدن را دارد برای یافتن قربانیان و تشخیص میزان جراحت و… بسیار کاربردی خواهد بود. همچنین فناوری تشخیص چهره در این مواقع می‌تواند با شناسایی فرد مصدوم تمامی اطلاعات مورد نیاز را به کادر مراقبت بدهد تا تمامی مراحل به خوبی و با دقت و سرعت بالاتری انجام شود.

کاربرد تشخیص چهره برای استفاده افراد نابینا

در دنیای رسانه محور امروزی ما، دستیابی به اطلاعات برای افراد نابینا یک چالش است. محصولی که بتواند اطلاعات بصری را به نشانه‌های شنیداری برای  کاربران نابینا تبدیل کند، بسیار کاربردی خواهد بود. اپلیکیشن‌های موبایلی که از فناوری تشخیص چهره استفاده می‌کنند می‌توانند به افراد نابینا برای تشخیص و درک محیط اطراف و محتوای بصری موجود کمک کنند. برای مثال اپلیکیشن مجهز به این فناوری می‌تواند به شخص امکان آن را بدهد مثلا فرد مقابل او دارد لبخند می‌زند یا چه احساسی دارد و این مسئله به ایجاد ارتباط بین او با افراد دیگر بسیار کمک خواهد کرد.آیا تشخیص چهره از روی عکس امکان پذیر است؟

استفاده از تشخیص چهره برای یافتن افراد

فناوری تشخیص چهره می‌توان برای یافتن افراد بسیار کاربردی باشد. از افراد تحت تعقیب گرفته تا قربانیان و یا یافتن کودکان و یا افراد مسن دارای آلزایمر که راه خانه خود را فراموش کرده‌اند. در دنیای دیجیتالی و پیشرفته امروزی گم شدن یک فرد قابل قبول نیست. چون با وجود فناوری همانند تشخیص چهره به راحتی می‌توانند رفت و آمد افراد مختلف را دنبال کرد و می‌توان از این فناوری برای محافظت از قشر آسیب پذیر جامعه استفاده کرد.

 

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/vPhLS

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _