8 بانوی پیشرو در حوزه هوش مصنوعی

این یک حقیقت ساده است که حوزه هوش مصنوعی بیشتر تحت تسلط مردان است . با توجه به مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۸ تنها ۱۲ درصد از پژوهشگران هوش مصنوعی در سطح جهان زن هستند.

هوش مصنوعی هر گوشه زندگی ما را در سال‌های آینده، از مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا امور مالی یا از آموزش و پرورش تا حوزه‌های دولتی، تغییر خواهد داد. با وجود این مسئله که نسبت مردان فعال در این حوزه بیشتر از بانوان است، ساختار این تکنولوژی به طور کامل نشان‌دهنده جامعه‌ای نیست که برای تبدیل به آن آماده می‌شویم.

با این حال امروزه زنان بسیار درخشانی در خط مقدم هوش مصنوعی حضور دارند. آن‌ها به عنوان کارآفرینان، پژوهشگران آکادمیک، مجریان صنعت، سرمایه گذاران دو کسب‌وکارها و و… فعالیت می‌کنند و این بانوان قرار است آینده هوش مصنوعی را شکل بدهند. آن‌ها همچنین به عنوان الگویی برای نسل بعدی رهبران در حوزه هوش مصنوعی عمل می‌کنند و نمایانگر آنچه یک جامعه هوش مصنوعی فراگیرتر می‌تواند و باید به نظر برسد، هستند. در ادامه 8 بانوی مهم و پیشرو در حوزه هوش مصنوعی را به شما معرفی می‌کنیم.

Joy Buolamwini، بنیانگذار Algorithmic Justice League

کار پیشگامانه او در جهت گیری الگوریتمی به عنوان یک دانشجوی کارشناسی‌ارشد در MIT، چشمان جهان را به تعصبات نژادی و جنسیتی که در سیستم‌های تشخیص چهره جای گرفته‌اند، باز کرد. آمازون، مایکروسافت و IBM هر یک به دلیل تحقیقات Buolamwini، پیشنهادات تشخیص چهره خود را در سال جاری به حالت تعلیق درآوردند و تأیید کردند که این فناوری هنوز برای استفاده عمومی مناسب نیست. تحقیقات Buolamwini به طرز قدرتمندانه‌ای در مستند جدید Coded Bias به تصویر کشیده شده است.

Buolamwini در خط مقدم یک جنبش در حال پیشرفت برای شناسایی و رسیدگی به پیامدهای اجتماعی فناوری هوش مصنوعی ایستاده است، و این جنبشی است که او از طریق سازمان غیر انتفاعی عدالت الگوریتمی خود پیش می‌گیرد. Buolamwini در مبارزه با تعصبات الگوریتمی چنین اظهار می‌کند که: ” زمانی که من شروع به صحبت در این مورد کردم، در سال ۲۰۱۶ این مسئله یک مفهوم ناشناخته بود. امروزه، من هر زمانی آنلاین می‌شوم بدون یک مقاله یا داستان در مورد سیستم جانبدارانه هوش مصنوعی در اینترنت مشاهده می‌کنم. مردم اکنون در حال آشنا شدن با اهمیت این واقعیت هستند و این مسئله مشکلی است که وجود دارد. آگاهی خوب است و آگاهی باید منجر به عمل شود. این مرحله‌ای است که ما در آن زندگی می‌کنیم.”

Claire Delaunay، مدیر فنی (VP Engineering) در NVIDIA

از SRI  تا Google و Uber  و NVIDIA  در همه این شرکت‌ها و در بساری از شرکت‌های مهم دیگر Claire Delaunay، نقش‌ رهبری فنی را در بسیاری از سازمان‌های معروف Silicon Valley ایفا کرده‌است. او همچنین یکی از بنیانگذاران و مدیر فنی در Otto می‌باشد که یک استارت آپ حمل و نقل بود که توسط آنتونی لواندوفسکی اداره می‌شد. Delaunay در سمت فعلی خود در NVIDIA، بر ساخت ابزارها و سیستم عامل‌ها متمرکز شده است تا بتواند ماشین‌های خودکار را در مقیاس گسترده به بازار عرضه کند.

Delaunay در مورد مبادلات بین کار در یک شرکت بزرگ و یک شرکت تازه تأسیس چنین صحبت می‌کند: “برخی از موفقیت‌ها تنها در یک شرکت بزرگ قابل دستیابی هستند و برخی دیگر تنها در یک شرکت تازه تأسیس. کسب و کارهای نوپا در ساختارشکنی در طراحی وسایل و ایجاد جهش‌های بزرگ بسیار خوب عمل می‌کنند. شرکت‌های بزرگ در ادغام موفقیت و ایجاد بنیان‌های فناوری قوی که نوآوری در آینده را امکان پذیر می‌کند بسیار خوب عمل می‌کنند. ”

 

Rana el Kaliouby، مدیر عامل و موسس Affectiva

 RANA خود را بیشتر از نظر عاطفی وقف هوش مصنوعی کرده است. Kaliouby در حوزه احساسات هوش مصنوعی پیشگام است. در سال 2009، او برای ایجاد سیستم‌های یادگیری ماشین که توانایی درک احساسات انسان را دارند، استارت آپ Affectiva را به عنوان اسپینوت MIT تاسیس کرد. امروزه، فناوری این شرکت توسط 25٪ از 500 کمپانی برتر ایالات متحده استفاده می‌شود. از تولیدات شرکت او برای تجزیه و تحلیل محتوای رسانه‌ها، تحقیقات رفتاری مصرف کنندگان، در اتومبیل‌های خودران و… استفاده می‌شود. Kaliouby در مورد دیدگاه همراه با دورنمای بزرگش چنین اظهار می‌کند که: “کار و زندگی من مربوط به انسان سازی فناوری است قبل از اینکه فناوری ما را از انسانیت خارج کند.”

 

 

Daphne Koller، مدیر عامل و موسس insitro

دامنه گسترده فعالیت Daphne Koller همبستگی بین دانشگاه و صنعت را نشان می‌دهد که ویژگی مشخصی در فعالیتش در حوزه هوش مصنوعی است. Koller از سال 1995 استاد دانشگاه استنفورد بوده و تمرکز خود را بر روی مبحث یادگیری ماشین قرار داده است. در سال 2012 وی بنیانگذار فناوری آموزش Coursera با همكاری استاد دانشگاه استنفورد و رهبر هوش مصنوعی آندرو نگ بود. حاصل آن نیز Coursera است که امروزه یک پلتفرم آموزشی با ارزش 2.6 میلیارد دلاری است.

اقدامات اخیر Koller  ممکن است بلند پروازانه‌ترین کارهای او باشد. او مدیر عامل و موسس درinsitro مب‌باشدکه یک شرکت نوپا است که با استفاده از یادگیری ماشین برای تغییر شکل و کشف داروهای وابسته به داروسازی اقداماتی انجام می‌دهد. Insitro تقریباً 250 میلیون دلار سرمایه جمع آوری کرده است و اخیراً از همکاری بزرگ تجاری با Bristol Myers Squibb خبر داده است.

Koller توصیه‌هایی برای کسانی که تازه در زمینه هوش مصنوعی شروع به کار کرده‌اند دارد و می‌گوید: “من تنها امروز قادر به ساختن insitro هستم زیرا 20 سال را صرف یادگیری زیست شناسی کردم. حوزه‌ای که امروز ممکن است به جوانان پیشنهاد کنم انرژی و محیط زیست است. ”

 

Fei-Fei Li، استاد علوم کامپیوتر دانشگاه استنفورد

در قرن بیست و یکم تعداد کمی از افراد هستند که بیش از Fei-Fei Li در جهان هوش مصنوعی اثری برجای گذاشته‌اند. وی به عنوان یک استاد جوان در دانشگاه پرینستون،  از یک پایگاه داده شامل میلیون‌ها تصویر برچسب‌دار استفاده کرد و کل مسیر هوش مصنوعی را تغییر داد. بینش پیشگویانه در پشت فعالیتش این بود که مجموعه داده‌های حجیم، بیش از الگوریتم‌های خاص، کلید آزاد سازی پتانسیل اصلی هوش مصنوعی خواهند بود. زمانی که جف هینتون و تیم مدل شبکه عصبی خود را به عنوان مدل شبکه عصبی آموزش دادند، دوران مدرن یادگیری عمیق متولد شد.

لی از آن زمان به عنوان استاد در استنفورد برگزیده شده است و به عنوان دانشمند ارشد AI / ML در Google Cloud خدمت می کند و همچنین ریاست آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشگاه استنفورد را بر عهده دارد. پس از آن به عضویت هیئت مدیره توییتر در می آید و سازمان غیرانتفاعی برجسته AI4ALL را تأسیس می کند و یک موسسه هوش مصنوعی با محوریت انسانی در دانشگاه استنفورد راه اندازی می‌کند ( HAI) لی در میان بسیاری از پست‌های رهبری خود، بطور خستگی ناپذیر از رویکردی فراگیرتر، عادلانه تر و انسانی‌تر نسبت به هوش مصنوعی حمایت کرده است.

لی در مورد این که چرا تنوع در هوش مصنوعی بسیار مهم است اظها می‌کند که: ” فن‌آوری ما مستقل از ارزش‌های انسانی نیست و بیانگر ارزش‌های انسانی است که در پس طراحی، توسعه و کاربرد تکنولوژی قرار دارند. بنابراین، اگر ما نگران ربات‌های قاتل هستیم، باید واقعا ً به سازندگان این تکنولوژی توجه داشته باشیم. ما می‌خواهیم که سازندگان فن‌آوری ارزش‌های ما و  انسانیت مشترک را نشان دهند.”

 

Anna Patterson، بنیانگذار و مدیر عامل Gradient Ventures

آنا پترسون در زمینه تولید و استقرار محصولات هوش مصنوعی هم در شرکت های بزرگ فناوری و هم در شرکت های نوپا فعالیت حرفه ای برجسته‌ای داشته است. پترسون که مدت‌ها مدیر اجرایی گوگل بود و برای اولین بار در سال 2004 به آن پیوست، سال‌ها به عنوان معاون فنی مهندسی این شرکت، هدایت سیستم‌های هوش مصنوعی را بر عهده داشت. او در سال 2017 صندوق سرمایه گذاری AI Google Gradient Ventures را راه اندازی کرد که جایی است که امروزه بر روی استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی که در مرحله اولیه خود قرار دارند، سرمایه گذاری می کند.

پترسون در هیئت مدیره تعدادی از استارت‌آپ‌های آینده دار هوش مصنوعی شامل Algorithmia  Labelbox و test.ai فعالیت می‌کند. او همچنین مدیر هیئت مدیره در تجارت عمومی Square نیز می‌باشد. پترسون می‌گوید که همیشه یک سوال از خود قبل از سرمایه‌گذاری در هر گونه پروژه و ایده‌ای می‌پرسد و آن هم این است که: ” آیا من به طور مداوم در مورد چشم‌انداز و رسالت آن‌ها فکر می‌کنم؟ ”

 

Daniela Rus، مدیر آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی MIT یا همان CSAIL

دانیلا روس یکی از برجسته ترین رباتیست‌های پیشرو در جهان است. وی استاد MIT و اولین رئیس زن آزمایشگاه علوم رایانه‌ای و هوش مصنوعی در CSAIL، یکی از بزرگترین و معتبرترین آزمایشگاه‌های تحقیق در زمینه هوش مصنوعی در جهان، می‌باشد. این موضوع باعث می‌شود که او مدیر بخشی باشد که مدیران قبلی آن ( و آزمایشگاه‌های پیش از آن ) طی چند دهه شامل افراد افسانه‌ای مانند ماروین مک کی و رادنی بروکس بوده‌اند .

تحقیقات پیشگامانه روس در حوزه ربات‌های مشارکتی شبکه‌ای (یعنی ربات‌هایی که می‌توانند با هم کار کنند و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند)، توانست ربات‌هایی را که می‌توانند ساختار خود را تغییر دهند تا با محیط خود سازگار شوند و روبات های بدون بدنه سخت را تولید کند.

روس درباره یک باور غلط رایج در مورد هوش مصنوعی چنین می‌گوید که: “برای مردم مهم است درک کنند که هوش مصنوعی چیزی بیش از یک ابزار نیست. مانند هر ابزار دیگری، نه ذاتاً خوب است و نه بد. تنها کاری است که ما انتخاب می‌کنیم با آن انجام دهیم مفید و یا مضر بودن آن را مشخص می‌کند. من معتقدم که با هوش مصنوعی می‌توانیم کارهای فوق العاده مثبتی انجام دهیم. ”

 

hivon Zilis، عضو هیئت مدیره OpenAI و مدیر پروژه  Neuralink

شیون زلیس بیشتر زمان خود را در تیم‌های رهبری چندین شرکت پیشرفته هوش مصنوعی گذرانده است، شرکت‌هایی مانند OpenAI ،Neuralink  Tesla  Bloomberg Beta. او جوانترین عضو هیئت مدیره OpenAI، یک آزمایشگاه تحقیقاتی مهم است که عامل موفقیت پروژه‌هایی مانند GPT-3 بوده است. در پروژه Neuralink که در تلاش برای ترکیب کردن مغز انسان با ماشین های دیجیتال است نیز Zilis از ابتکارات استراتژیک خود در بخش مدیریت و رهبری استفاده کرده است.

 

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/HPHHh

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

اخبار هوش مصنوعی

رشد 14.8% شهرهای هوشمند

یک شهر هوشمند به شهری گفته می شود که زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) خود را برای بهبود کیفیت زندگی، همراه با افزایش کارایی