8 حقیقت جالب در مورد هوش مصنوعی
۱۳۹۹-۰۳-۱۰ 0

8 حقیقت جالب در مورد هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یکی از ترندهای امروز دنیای ما است که بنا به دلایل بسیار مهم و استدلال‌های محکمی مورد توجه بسیاری از صاحبان کسب و کار و سرمایه‌گذاران قرار گرفته است. هوش مصنوعی پتانسیل‌های بسیار مختلفی برای به کارگیری در اکثریت حوزه‌ها را دارد و می‌توان از آن برای کارهای مختلف، در ماشین‌های خودران گرفته تا محاسبات پیچیده ابری، استفاده نمود.

بسیاری از کسب‌وکارهایی که از هوش مصنوعی بهره‌می‌برند معتقدند که هوش مصنوعی نه تنها بر محصولات و خدماتشان تاثیر گذار است بلکه بر هر جنبه‌ای از کسب وکارشان تاثیر گذار خواهد بود. امروز و در این مقاله قرار است به 8 حقیقت در مورد هوش مصنوعی بپردازیم که باید در مورد تاثیر هوش مصنوعی در پیشرفت کسب و کارها بدانید. پس با ما همراه باشید.

  1. هوش مصنوعی شامل انواع مختلفی از یادگیری کامپیوتری است.

از هوش مصنوعی غالبا برای توصیف سیستم‌های رایانه‌ استفاده می‌شود که می‌توانند یاد بگیرند و این مسئله می‌تواند بسیار جذاب باشد. البته مشخصه‌های مختلفی مانند یادگیری عمیق، یادگیری ماشین و … وجود دارند که جزئیات یادگیری کامپیوتر به کمک آن‌ها توصیف می‌شود. به همین دلیل تعریف‌های مختلفی برای هوش مصنوعی وجود دارد. برای مثال تعریفی که شرکت معتبر NVIDIA از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ارائه می‌دهد اینگونه است:” تمرین استفاده از الگوریتم‌ها برای تجزیه داده ها، آموختن از آن و سپس تعیین و یا پیش بینی در مورد چیزی در جهان.” به همین دلیل تعریف هوش مصنوعی بسیار گسترده می‌شود.

  1. بازار هوش مصنوعی ارزش زیادی را به ارمغان خواهد آورد!

در گزارشی که توسط PwC تهیه شده تخمین زده شده که هوش مصنوعی تا سال 2030 حدود 15.7 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی کمک خواهد کرد. هوش مصنوعی قرار است در محصولاتی که ارائه می‌شود، خدمات و … تاثیر بسزایی بگذارد و کیفیت آن‌ها را افزایش دهد و همچنین  پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی آمریکای شمالی به کمک هوش مصنوعی تا آن سال حدود 14٪ افزایش پیدا کند.

  1. بازار خودروهای خودران با ارزش 127 میلیارد دلار، توسط هوش مصنوعی اداره می‌شود!

این مقدار پیش‌بینی شده ارزش بازار خودرو تا سال 2027 است و فنناوری هوش مصنوعی نقش اصلی را در تحقق این پیش‌بینی بازی می‌کند. چندین سال می‌شود که شرکت‌های بزرگی مانند تسلا موتورز خودروهای هوشمند الکترونیکی را به بازار عرضه کرده‌اند که با استقبال زیادی در عموم مواجه شده است.

  1. هوش مصنوعی در حال هوشمند سازی خانه‌ها است.

چند سالی است که استفاده از دستیارهای شخصی زیاد شده و گجت‌های هوشمندی مانند آمازون اکو به خانه‌ها آمده‌اند و مفهومی به نام خانه‌های هوشمند را ایجاد کردند. آمازون اکو در حال حاضر حدود 70 درصد بازار اسپیکرهای هوشمند خانگی را در دست دارد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 2020 حدود 10 میلیارد دلار به ارزش خط تولیدی این شرکت اضافه کند. البته شرکت‌های زیادی مانند گوگل در این زمینه شروع به فعالیت کرده‌اند و نتیجه همه این فعالیت‌ها تحقق خانه‌های هوشمند خواهد بود.

  1. پیشنهادهای خرید شخصی‌سازی شده

مدت‌ها پیش جف بزوس، مدیرعامل کمپانی آمازون تصمیم گرفت تا از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در فرآیند خرید مشتریان و جستجوی محصولات استفاده کند و به کاربران محصولاتی را متناسب با سیلقه، نیاز و… خودشان پیشنهاد دهد. پس از آن شرکت‌های متعددی از این مسئله استفاده کردند. اساس کار این نوع پیشنهادات هوش مصنوعی است و این مسئله قرار است در آینده سطح گسترده‌ای از معاملات و تجارت را تحت تاثیر قرار دهد.

کاربرد هوش مصنوعی در اپراتور هوشمند

  1. نگرانی رهبران غول‌های فناوری در مورد هوش مصنوعی

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکات تسلا و یکی از نخبه‌های عرصه تکنولوژی، چندین بار در مورد هوش مصنوعی اخطار داده و اعتقاد دارد که هوش مصنوعی در آینده به تهدیدی برای بشر تبدیل خواهد شد و می‌تواند بسیار خطرناک باشد. او اعتقاد دارد که برای اینکه چنین اتفاقی نیفتد باید قوانینی را از امروز برای آینده تصویب کرد و برای جلوگیری از بروز خطر پیش‌دستی کرد و یکی از پیشنهاداتی که در مورد این قوانین داده است جلوگیری از ساخت هرگونه تسلیحات خودمختار می‌باشد.

  1. استفان هاوکینگ، دانشمند مشهور، اعتقاد داشت که هوش مصنوعی باعث از بین رفتن بسیاری از شغل‌ها خواهد شد!

هاوکینگ یکی از متفکران و دانشمندان معاصر در قرن حاضر بود که اعتقاد داشت هوش مصنوعی باعث از بین رفتن مشاغل بسیار زیادی خواهد شد و او حتی اعتقاد داشت که مشاغل جایگزین به اندازه کافی ایجاد نخواهد شد. او می‌گفت: “اتوماسیون کارخانجات قبلاً مشاغل موجود در تولید به روش سنتی را کاهش داده است و ظهور هوش مصنوعی احتمالاً باعث تخریب این نابودی شغلی در طبقه متوسط می‌شود و تنها نقش‌های دلسوزانه ، خلاقانه یا نظارتی باقی خواهد ماند.” در حالی که PwC می‌گوید 38٪ مشاغل ایالات متحده در 15 سال آینده در معرض ادغام با هوش مصنوعی قرار می‌گیرند.

  1. انسان‌ها باهوش ‌تر از هر نوع هوش مصنوعی هستند… البته فعلا!

محققان انتظار دارند که سیستم‌های هوش مصنوعی تا سال 2035 به اندازه 10 درصد انسان باهوش باشند. با این حال ممکن است تا سال 2060 میلادی هوش مصنوعی بتواند به حدی باهوش شود که تقریبا تمام وظایفی را که انسان انجام می‌دهد را به عهده بگیرد و یا حتی بهتر انجام دهد.

 

سخن پایانی

هوش مصنوعی پتانسیل بسیار زیادی دارد تا در صنایع مختلف به کار گرفته شود و سود زیادی را برای سرمایه‌گذاران به همراه خواهد داشت. به همین دلیل روز به روز شاهد استفاده بیشتر از هوش مصنوعی خواهیم بود. چه بخواهیم و چه نخواهیم هوش مصنوعی قرار است دنیا را متحول کند. چاره کار ما مطالعه و افزایش توانایی‌ها و دانش و همچنین یادگیری نحوه استفاده از هوش مصنوعی خواهد بود.

نظر بدهید

چت بات

چت بات
گفتار به نوشتار
تشخیص چهره
اپراتور هوشمند