هوش مصنوعی ChatGPT چیست و چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

روزبه‌روز شاهد محصولات جدیدی هستیم که به کمک هوش مصنوعی توسعه داده شده‌اند. یکی از جدیدترین محصولاتی که به کمک هوش مصنوعی ساخته شده چت‌بات «ChatGPT» است.

چه کسی ChatGPT را ساخت؟

چت‌بات ChatGPT توسط شرکت OpenAI توسعه یافته است این شرکت چند سال پیش محصول DALL·E (سرویس‌ تبدیل متن به تصویر) را معرفی کرد. مرکز تحقیقاتی OpenAI در سال ۲۰۱۵ توسط “ایلان ماسک” تاسیس شد.

محبوبیت چت‌بات هوش مصنوعی ChatGPT

چت‌بات ChatGPT تنها در مدت 5 روز، بیش از ۱ میلیون کاربر جذب کرد. این اتفاق زمانی هیجان انگیز میاد که آمار این چت‌بات را با دیگر اپلیکیشن‌ها مقایسه کنیم. اینستاگرام 2.5 ماه، فیس بوک 10 ماه، توییتر 24 ماه و برای نتفلیکس 41 ماه طول کشید تا به 1 میلیون کاربر برسند.

رسیدن به 1 میلیون کاربر برای اپلیکیشن‌های معروف

چت بات ChatGPT به دلیل پاسخ‌های خلاقانه و فراتر از واقعیت‌های ساده به سوالاتی، مانند: نوشتن یک شعر عاشقانه یا پاسخ به چرایی رنگ آبی، مورد تحسین و توجه قرار گرفت.خلاقیت بیش از حد ChatGPT در پرسش‌های ساده و ملموس باعث این می‌شود که ربات در اغلب موارد پاسخ اشتباه به مخاطب دهد.
به عنوان مثال، هنگامی که از ChatGPT پرسیده شد: بزرگترین کشور آمریکای مرکزی به جز مکزیک کدام کشور است؟ ربات به گواتمالا اشاره کرد نه هندوراس.
زمانی که از ChatGPT پرسیده شد: کدام نخست وزیر استرالیا هنگام شنا در ویکتوریا ناپدید شده است؟ ربات به باب هاوک را نام برد و نه هارولد هولت. (نخست‌وزیر استرالیا «هارولد ای هولت» در دسامبر سال ۱۹۶۷ برای شنا به دریا رفت و پس از آن هرگز کسی او را ندید.)

چرا مردم نگران استفاده از چت بات ChatGPT هستند؟

چت‌بات ChatGPT می‌تواند در عرض چند ثانیه مقاله‌ای در مورد هر موضوعی بنویسد و به طور بالقوه نیاز به نویسنده انسانی را از بین می‌برد.این چت‌بات می‌تواند در عرض چند ثانیه جواب سوال شما را دهد و تقلب را برای دانش‌آموزان آسان‌تر کند و روی یادگیری دانش آموزان تاثیر بگذارد. برخی از مدرسه دسترسی به چت‌بات ChatGPT را مسدود کرده‌اند تا جلوی تقلب دانش آموزان را بگیرند.
انتشار اطلاعات نادرست توسط چت‌بات ChatGPT یکی دیگر از نگرانی‌های استفاده از آن است. البته خود ربات می‌گوید: “پاسخ‌های من به عنوان واقعیت در نظر گرفته نمی‌شوند و همیشه مردم را تشویق می‌کند که پاسخ سوالات را با منبع دیگری صحت سنجی کنند.

چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

چت‌بات GPT-3 مانند برادرش Dall-E 2 نمی‌تواند ویدئو، صدا یا تصویر تولید کند، اما در عوض درک عمیقی از کلام گفتاری و نوشتاری دارد. این چت بات GPT-3 دارای 175 میلیارد پارامتر است و با 570 گیگابایت متن آموزش داده شده است.

مدل هوش-مصنوعی GPT-3

توانایی‌های چت‌بات GPT بسیار وسیع است از نوشتن شعر گرفته تا توضیح در مورد مکانیک کوانتومی به زبان ساده. اگرچه تحقیقات سال‌های اخیر OpenAI برای به دست آوردن هوش مصنوعی که بتواند فیلمنامه‌های کمدی بنویسد بد بوده است اما قدرت چت‌بات GPT-3 در سرعت و درک مسائل پیچیده است.

آینده چت‌بات GPT-3چیست؟

به نظر می‌رسد راه زیادی با عرضه یک چت‌بات عمومی با توانایی پاسخ درست به تمامی سوالات کاربران خواهیم داشت. در چند سال اخیر شاهد استفاده از چت‌بات‌های اختصاصی مانند باتاوا بوده‌ایم که توانایی پاسخگویی به یک سری از سوالات از پیش تعین شده استاتیک و داینامیک رو دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه چت بات فارسی باتاوا مراجعه کنید.

3/5 - (2 امتیاز)
لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/8fuhX

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

الگوی گفتاری هوش مصنوعی
پردازش گفتار

الگوی گفتاری هوش مصنوعی

الگوی گفتاری هوش مصنوعی : ماشین‌هایی که گفتار انسان را درک می‌کنند در اوایل تحول هوش مصنوعی، پژوهشگران متوجه قدرت و امکانات دستگاه‌هایی شدند که

درخواست شما با موفقیت ارسال شد.

ضمن تشکر بابت ارسال پیام، در سریع‌ترین زمان ممکن کارشناسان شرکت عامراندیش درخواست شما را بررسی خواهند نمود.