آیا تشخیص چهره از روی عکس امکان پذیر است؟

آیا تشخیص چهره از روی عکس امکان پذیر است؟

شاید شما از قبل با فناوری تشخیص چهره آشنایی مختصری داشته باشید بدانید که این فناوری چیست. اگر برای شما هم سوال است که آیا تشخیص چهره از روی عکس نیز امکان پذیر است در ادامه با ما همراه باشید.

تشخیص چهره چیست؟

فناوری تشخیص چهره یک تکنولوژی بیومتریک است که با استفاده از تجزیه و تحلیل الگوهایی که از صورت یک فرد به دست می آورد، قادر است افراد را از یک دیگر تشخیص دهد و آن ها را شناسایی نماید و بتواند هویت افراد را تایید کند. در سال های اخیر از فناوری تشخیص چهره در بسیاری از زمینه های استفاده شده است مانند استفاده از این فناوری برای بازگشایی قفل صفحه گوشی های هوشمند تا کاربردهای بسیار مهم امنیتی در سازمان های مختلف. قابلیت استفاده در اهداف و زمینه های مختلف باعث شده که فناوری تشخیص چهره طیف وسیعی از کاربردها را داشته باشد و محبوبیت خاصی در بین سازمان ها، شرکت های مختلف و… بیاید.

تشخیص چهره چگونه کار می‌کند؟

تشخیص چهره یک فناوری است که با بررسی ویژگی‌های صورت یک فرد و استفاده از تایید بیومتریک، شناسایی را انجام می دهد. به طور کلی فناوری تشخیص چهره برای تشخیص دادن یک چهره از چهار سطح عبور می کند: تشخیص/ردیابی، تنظیم و تراز کردن، استخراج ویژگی ها و تطبیق و طبقه بندی ویژگی ها. در سطح اول یعنی تشخیص و ردیابی، فناوری تشخیص چهره، چهره فرد را شناسایی کرده و از بین تصاویر و یا فایل های ویدئویی که به آن داده شده ، چهره مورد نظر را ردیابی می کند. در سطح تنظیم و ترازیابی، این فناوری خطوط صورت فرد را در تصویر و یا فایل تصویری داده شده استخراج می نماید و جزئیات این خطوط را مشخص می کند.

در مرحله سوم و یا مرحله استخراج ویژگی، ویژگی های چهره فرد به صورت دقیق استخراج می شود. مانند اندازه لب، چشم، چانه، بینی و … . پس از این الگوریتم تشخیص چهره به سراغ سطح و مرحله نهایی می رود که در آن با استفاده از اطلاعات استخراج شده در مرحله بعد و تطابق دادن آن با اطلاعات موجود در دیتابیس خود و مقایسه آن ها، به تشخیص هویت یک فرد میپردازد و چهره او را تشخیص می دهد.

facial-recognitian-technology-matching.png

تشخیص چهره چه مزایایی برای کسب و کارها دارد؟

فناوری تشخیص چهره امروزه راه خود را به دل کسب و کارها باز کرده است و بسیاری از کسب و کارها از این فناوری با هدف های مختلفی استفاده می نمایند. در ادامه به چندمورد از برترین مزیت هایی که فناوری تشخیص چهره برای کسب و کارها به همراه دارد می پردازیم.

حریم شخصی

توضیح این مزیت را با استفاده از یک مثال شروع می کنیم. کاربران اپلیکیشن معروف Snapchat با استفاده از فناوری تشخیص چهره که بر روی اپلیکیشن قرار داده شده است، از تنظیمات شخصی مبتنی بر این فناوری برای حفظ حریم خصوصیشان استفاده می کنند. سیستم تشخیص چهره این اپلیکیشن، تصاویر چهره افراد را اسکن می کند تا تا بداند که چه کسی را باید برای کاربرش محدود بلاک کند تا حریم شخصی او حفظ شود.

علاوه بر آن این اپلیکیشن از فناوری تشخیص چهره برای قرار دادن شکلک ها بر روی چهره افراد نیز استفاده می کند. از فناوری تشخیص چهره و پردازش تصویر مشابه اپلیکیشن اسنپ چت می توان در کسب و کارها برای حفظ حریم خصوصی افراد نیز استفاده کرد.

امنیت

امروزه در بسیاری از گوشی های هوشمند از فناوری تشخیص چهره برای بازکردن قفل و یا دسترسی به محتواهای ذخیره شده و اطلاعات تلفن های همراه هوشمند استفاده می شود و با کمک از این فناوری امنیت اطلاعات کاربران به خوبی حفظ می شود. از همین فرآیند نیز می توان در کسب و کارها بهره گرفت تا که بتوانند امنیت دستگاه ها و یا اطلاعات حساس آن کسب و کار را هم برای خود و هم برای کاربرانشان حفظ کنند.

کمک گرفتن از هوش مصنوعی برای پردازش ویدئو

آیا می‌توان از روی عکس تشخیص چهره انجام داد؟

بله، فناوری تشخیص چهره از روی عکس می‌تواند چهره را تشخیص دهد. در حقیقت تشخیص چهره همان طور که گفته شد برای آموزش ابتدا تصاویر چهره را می‌گیرد و بر روی آن‌ها پردازش انجام داده و پس از استخراج ویژگی از چهره موجود در تصویر قادر است آن فرد منحصر بفرد را تشخیص دهد. لذا تشخیص چهره از روی عکس نیز امکان پذیر است و افرادی که می‌خواهند از فناوری تشخیص چهره در این مورد استفاده کنند، نیازی نیست هیچ نگرانی داشته باشند.

فناوری تشخیص چهره از روی یک تصویر نیز می‌تواند ویژگی‌های مورد نیاز برای شناسایی و تشخیص یک فرد را استخراج کند و از روی تصویر هویت فرد را تشخیص دهد. همانند زمانی که تشخیص چهره بر روی دوربین مدار بسته یا بر روی آرشیوهای تصویری عملیات تشخیص را انجام می‌دهد، از روی تصاویر گرفته شده نیز می‌تواند این کار را انجام دهد. لذا افراد یا سازمان‌هایی که دارای آرشیو تصاویر هستند به راحتی می‌توانند از آن‌ها برای تشخیص چهره استفاده نمایند.

آیا محصولی وجود دارد که بتواند تشخیص چهره را از روی عکس انجام دهد؟

خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی‌های مربوط به هوش مصنوعی پای این فناوری به کشور ما نیز باز شده است و علاقه‌مندان بسیار زیادی در سال‌های اخیر در این زمینه به فعالیت پرداختند. نتیجه این فعالیت‌ها شرکت‌های دانش بنیانی شد که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند و محصولات هوش مصنوعی تولید کرده‌اند. خوشبختانه مبحث پردازش تصویر و تشخیص چهره یکی از مباحثی است که در ایران پیشرفت‌های خوبی داشته است. یکی از شرکت‌هایی که بر روی مسئله پردازش تصویر تمرکز زیادی گذاشته، شرکت عامر اندیش هوشمند می‌باشد. شرکت عامر اندیش هوشمند توانسته است محصول بینایار را به بازار عرضه کرده است.

اگر شما هم نیاز به یک نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی دارید که عمل تشخیص چهره از روی عکس را انجام دهد، حتما به سراغ بینایار بروید. فریم ورک بینایار به فهم و آنالیز هوشمند محتوای ویدیویی و تصویری براساس آخرین تکنیک‌های هوش مصنوعی و یادگیری عمیق می‌پردازد. این محصول مجموعه‌ای از آنالایزرهای مختلف ویدیو و تصویر است که هر کدام از آنالایزرهای آن بر اساس به روزترین تکنیک‌های یادگیری ماشین قادر به تحلیل ویدیوهای موجود می باشد. نهایتاً با در کنار هم قرارگرفتن نتایج تحلیل این آنالایزرها، تمام محتوای قابل فهم ویدیو استخراج می شود.

face_Recognition_will_be_your_ID

قابلیت‌ها و توانایی‌های بینایار به شرح زیر می باشد:

 • استفاده از مجموعه ای کامل از آنالایزرهای هوشمند
 • قابلیت ترکیب آنالایزرهای دلخواه
 • مبتنی بر جدیدترین تکنیک های یادگیری عمیق
 • ارائه سرویس ها و آنالایزرها در قالب یک فریم ورک نرم افزاری پیشرفته
 • قابلیت تحلیل نتایج آنالایزرها بصورت جداگانه و ترکیبی
 • قابلیت پردازش فایل های ویدیویی حجیم
 • قابلیت پردازش آنلاین و آفلاین
 • پردازش آنلاین ویدیوهای چندین دوربین مختلف به صورت همزمان
 • امکان مدیریت و گزارش گیری کامل از همه پردازش ها
 • توسعه و تولید بصورت کاملاً بومی در داخل کشور
 • قابلیت بهینه سازی الگوریتم های یادگیری ماشین مبتنی بر شرایط بومی کشور
 • دقت و سرعت بالا
 • قابل شخصی سازی براساس نیاز سازمان ها
 • نصب و راه اندازی درون سازمانی
 • قابلیت افزودن آنالایزرهای جدید برای طیف وسیعی از نیازها و درخواست ها
 • ایجاد قابلیت استفاده از محصول تحت پلت فرم های مختلف

چنانچه می خواهید از محصول بینایار استفاده کنید و یا اینکه درخواست دمو محصول را دارید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/EAgcb

به این مطلب امتیاز دهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

نظرات شما

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

بینایار

درک هوشمند ویدیو و تصویر

_ مطالب مرتبط _