استفاده از هوش مصنوعی برای خرید و فروش سهام

استفاده از هوش مصنوعی برای خرید و فروش سهام

هوش مصنوعی کم کم دارد به یکی از مهم‌ترین سنگ بناهای توسعه استراتژی‌های مالی تبدیل می‌شود و می‌تواند به پیش‌بینی و کمک در بخش‌هایی بپردازد که قبل از این بسیار سخت بودند. از طرف دیگر هوش مصنوعی به دلیل تجزیه و تحلیل حجم وسیعی از داده‌های متنوع و مربوط به خرید و فروش سهام در مقابل هیچ فرد انسانی شکست نخواهد خورد. البته نباید قدرت هوش مصنوعی را در پردازش این داده‌ها و توانایی پیش‌بینی بازار آن‌ هم مطابق با اطلاعات هر روز را نیز از قلم انداخت.

امروزه در اکثر مبادلات از ربات‌های هوشمند استفاده می‌شود که بر اساس الگوریتم‌های پیچیده برای تصمیم گیری و رسیدن به استراتژی‌های معامله و هم چنین کمک گرفتن از اطلاعات به روز استفاده می‌کنند. البته معاملات الگوریتمی مدتی می‌شود که رایج شده‌اند و این مسئله باعث ظهور معاملات با فرکانس بالا شده است. صندوق‌های پوشش ریسک (hedge funds) نیز مدت‌ها است که از ریاضیدانان برای ایجاد مدل‌های آماری و الگوریتم‌های معاملاتی بر اساس داده‌های تاریخی استفاده می‌کنند.

با همه این‌ها از زمان ورود هوش مصنوعی و شبکه‌های عصبی به حوزه خرید و فروش سهام نوعی خود کفایی برای تحلیل و تجزیه اطلاعات مربوط به معامله ایجاد شده است که قدرت زیادی را به ربات‌های معامله‌گر و الگوریتم‌های هوش مصنوعی مربوط به خرید و فروش بخشیده است که باعث شده قدرت آن‌ها در برابر نیروی انسانی بسیار زیاد شود و یا حتی قابل مقایسه نباشد.

امروزه هوش مصنوعی چگونه در معاملات سهام به کار گرفته می‌شود؟

متخصصان بازار سهام می‌گویند که رسیدن به تجارتی موفق تا حدودی پیچیده است. با ورود ربات‌های معامله‌گر به دنیای معاملات که می‌توانستند داده‌های ورودی متفاوت را تجزیه و تحلیل کند و هوش مصنوعی‌ای که از نحوه‌ی تفکر یک تحلیل‌گر مالی تقلید کند و جمع‌آوری و پردازش اطلاعات انجام دهد، مدتی است که پروسه معاملات تا حد زیادی تغییر کرده است. با پیشرفت هوش مصنوعی در معاملات مدرن و گسترش یادگیری عمیق و بهبود محاسبات، متخصصان این حوزه می‌توانند به خوبی درآمدهای کم و یا ضررها را از قبل پیش‌بینی کنند.

در مقایسه با روش‌های معاملات قدیمی، هوش مصنوعی نه تنها قادر است اطلاعات مربوط به اخبار مالی را رصد کند، بلکه می‌تواند از شبکه‌های اجتماعی، شاخص‌های تبادل و … اطلاعاتی که برای تجزیه و تحلیل سهام‌ها نیاز است را بدست آورد و بارها بر روی آن‌ها آزمایش و خطا داشته باشد. از این طریق هوش مصنوعی می‌تواند روند بازار معاملات را درک کند و بر اساس داده‌ها بهینه و به روز عملکرد معاملاتی داشته باشد. مزیت دیگر معامله به کمک هوش مصنوعی به نسبت روش‌هایی که انسان در آن مداخله می‌کرد آن است که هوش مصنوعی نمی‌تواند احساسات انسانی مانند حرص و طمع را تجربه کند و یا بر حدس‌های غیرمنطقی تکیه کند.

در حال حاض هوش مصنوعی قادر به چه کارهایی است؟

در سال‌های اخیر تعداد پروژه‌های معاملاتی که از هوش مصنوعی در آن‌ها به شدت استفاده می‌شود بالا رفته و رشد چشم‌گیری داشته است. در ادامه انواع عملیات‌های مختلفی را که می‌توان به کمک هوش مصنوعی در انجام معاملات به کار گرفت، آورده شده است.

  1. توسعه الگوریتم‌های معامله بر اساس تجزیه و تحلیل فنی.
  2. جستجوی روش‌های جدید بزرگ پردازش داده‌ها برای استفاده از آن‌ها به جای تجزیه و تحلیل سنتی.
  3. تلفیق یادگیری ماشین با بازرسی مالی برای طراحی مشاوران تصمیم گیری روباتیک.
  4. تدوین استراتژی‌های سرمایه گذاری برای صندوق‌های پوشش ریسک (hedge funds).
  5. مدیریت صندوق سرمایه گذاری بدون نیاز به نیروهای انسانی.
  6. تجزیه و تحلیل داده های بزرگ ضبط شده در شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌های موضوعی از جمله احساسات مشتری و بررسی آن‌ها برای پیش بینی‌های بیشتر.
  7. تدوین رتبه بندی تحلیل‌گر و پردازش پیش‌بینی آن‌ها برای انتخاب بهترین استراتژی‌های معاملات.
  8. توسعه مدل‌های اقتصادی در زمان بی‌ثباتی بالا و برهم خوردگی بازار.
  9. تشخیص توطئه و دستکاری در بازار.

سودآوری به کمک هوش مصنوعی در بازار معاملات به طور قابل توجهی بسیار بیشتر از سودآوری روش‌های سنتی است. به نظر می‌رسد که الگوریتم‌های هوش مصنوعی نسبت به یک اصل “خرید و نگه داشتن” منفعل بسیار کارآمد عمل می‌کنند.

هوش مصنوعی باعث تحول نحوه معاملات خواهد شد

بسیاری از فعالان حوزه بازار معاملات سهام و شرکت‌های فعال در بورس معتقدند که آینده این حوزه با هوش مصنوعی و معاملات هوشمند و ربات‌های مشاور و تحلیل‌گر گره خورده است. زیرا که به کار بردن آن‌ها باعث شفاف‌تر و ایمن‌تر شدن معاملات خواهد شد و این در حالی است که استفاده از آن‌ها برای همه‌ی افراد بسیار راحت است. این فناوری همان چیزی است که به مشتریان کمک می‌کند تا مدیریت دارایی و سرمایه گذاری عاقلانه و درستی داشته باشند. به این ترتیب هوش مصنوعی در حال بازنویسی قوانین قدیمی و سنتی و تکنیک‌ها قدیمی بازار معاملات سهام می‌باشد.

 

برای مطالعه بیشتر در زمینه هوش مصنوعی و کاربردهای آن می‌توانید به بلاگ عامر اندیش مراجعه کنید.

 

3.5/5 - (4 امتیاز)
لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/QcptE

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

شیفت بندی مرکز تماس کسب و کار هوشمند
مقالات

ارائه راه حل برای شیفت بندی مرکز تماس

ارائه راه حل برای شیفت بندی مرکز تماس برای بسیاری از کسب و کارهایی که پیشرفت کرده‌اند و در مرحله‌ای هستند که باید دایره مشتریان

پردازش گفتار

استفاده از دستیار هوشمند در اپلیکشن‌ها

استفاده از دستیارهای هوشمند صوتی، مانند الکسا، سیری، کورتانا، و دستیار گوگل روز به روز در حال افزایش است. آمارها نشان می‌دهد که حداقل از

درخواست شما با موفقیت ارسال شد.

ضمن تشکر بابت ارسال پیام، در سریع‌ترین زمان ممکن کارشناسان شرکت عامراندیش درخواست شما را بررسی خواهند نمود.