استفاده از هوش مصنوعی در مراکز خرید بلیت و رزرو هتل

استفاده از هوش مصنوعی در مراکز خرید بلیت و رزرو هتل

هوش مصنوعی در دنیای امروز تبدیل به یک ترند شده و در همه محافل صحبت از آن است. گاهی از هوش مصنوعی به عنوان تنها راه نجات دادن آینده انسان و گاهی هم به عنوان نابود کننده نسل بشر یاد می‌شود. این که آینده هوش مصنوعی و بشر قرار است به چه سرانجامی ختم شود غرق در ابهام است. اما آن چه که امروز می‌دانیم حتمی است، کاربردهای هوش مصنوعی و کمک‌هایی است که در حال حاضر می‌تواند برای انسان‌ها داشته باشد.

آن چه به طور قطع درباره کاربردهای امروز هوش مصنوعی می‌توانیم بگوییم، ایجاد سرعت و سهولت در کارهای انسان‌ها است. در حال حاضر هوش مصنوعی می‌تواند نحوه انجام برخی وظایف که نیاز به هوش انسانی دارد را بیاموزد و آن وظایف را به صورت هوشمند و خودکار انجام دهد. برای مثال هوش مصنوعی می‌تواند یاد بگیرد که جواب سوال‌های مشخصی که کاربران می‌پرسند را چگونه جواب دهد، یا اینکه یک فرآیند بخصوص برای انجام وظیفه‌ای را چگونه طی کند و یا چگونه داده‌ها و اطلاعات موجود را تجزیه و تحلیل و تفسیر کنند و… .

هر کسب و کاری با توجه به فرآیندها و نیازهایی که دارد می‌تواند از مزایای هوش مصنوعی بهره‌مند شود. البته این که هوش مصنوعی به چه میزان در کسب و کار شما کاربردی باشد و به چه میزان برای شما به عنوان یک مدیر سودآور باشد، به اینکه اطلاعات صحیحی از هوش مصنوعی داشته باشید و بدانید که دقیقا در چه بخش‌هایی می‌توانید آن را به کار بگیرید باز می‌گردد. باید بدانید که کاربردهای واقع‌گرایانه هوش مصنوعی چیست و چه انتظاراتی می‌توانید از آن داشته باشید. علاوه بر آن باید به این مسئله توجه کنید که می‌خواهید به کمک هوش مصنوعی چه تغییری را در کسب و کارتان ایجاد کنید و چه ارزشی را برای مشتریانتان به ارمغان بیاورید، اینکه می‌خواهید چه تغییری را در کسب و کارتان پدید بیاورید که باعث شناخته شدن شما شود مسئله بسیار مهمی است که در نحوه به کارگیری هوش مصنوعی در کسب و کارتان تاثیر مستقیم دارد.

نکته دیگر قابل توجه این است که در هر حوزه‌‌ای که فعالیت می‌کنید، باید از هوش مصنوعی به روشی هوشمندانه و در جهت مزیت‌های رقابتی خود استفاده کنید تا رشدی چندین برابر را تجربه کنید. نیازی نیست تا برای شروع به یکباره تصمیم بگیرید تا همه فرآیندهایتان را هوشمند کنید، قدم به قدم و از مهم‌ترین بخش‌ها و کاربردهای ضروری آن شروع کنید. این شروع برای کسب و کارهای حوزه‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. برای همین شناختن ظرفیت‌های هوش مصنوعی برای ایجاد تغییرات در حوزه‌ای که مشغول به فعالیت در آن هستید، امر بسیار مهمی است.

عامراندیش به عنوان یکی از فعالان حوزه هوش مصنوعی در داخل کشور معرفی ظرفیت‌های هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف را، آن هم به شیوه‌ای واقع‌گرایانه و کاربردی، وظیفه خود می‌داند. به همین علت در این مقاله قصد داریم تا کاربردهای هوش مصنوعی را در یک حوزه مهم و پر مخاطب، یعنی حوزه توریسم و در کسب و کارهای خرید بلیت و رزرو هتل بررسی نماییم. اگر شما هم جزء فعالین حوزه توریسم هستید، در این مقاله با ما همراه شوید.

چرا مراکز خرید و فروش بلیت و رزرو هتل به سمت هوشمند شدن بروند؟

در ابتدا بیایید به این پرسش پاسخ دهیم که چرا چنین کسب و کارهایی نیاز به هوشمند شدن و ادغام با هوش مصنوعی دارند. پاسخ این سوال را می‌توان در چند لایه بررسی کرد. جدا از اینکه دلیل نیاز به ادغام شدن با هوش مصنوعی در کسب و کارهای این حوزه چیست، باید در ابتدا به این مسئله پرداخت که تکنولوژی در حال تصرف تمام وجه‌های زندگی بشر است و این مسئله بر هیچ‌کس پوشیده نیست که دنیایی که در حال حاضر در آن زندگی می‌کنیم کاملا با چند سال پیش متفاوت است. به همین میزان، اخلاق و عادات مشتریان و کاربران هر کسب و کاری نیز دچار تحول شده است. کاربران امروزی نیاز دارند که پاسخ‌شان را در لحظه دریافت کنند و دیگر طاقت انتظار کشیدن در صف‌های طولانی را ندارند.

همه‌ی آن‌چه که گفته شد زمینه‌ساز ایجاد نیاز به یک تحول عظیم در همه‌ی کسب و کارها، و نه فقط حوزه توریسم و خرید و فروش بلیت و رزرو هتل، می‌باشد. علاوه بر آن چه که گفته شد نیاز کسب و کارهای توسعه یافته به نوآوری و خلق بدعتی جدید برای پیشرفت بیشتر را نباید فراموش کرد. شاید بیراه نباشد اگر بگوییم که کسب و کارهای توسعه یافته بیشتر از کسب و کارهای نوپا، برای حفظ جایگاه فعلی و مشتریانشان، به نوآوری نیاز دارند. از سوی دیگر استفاده از نوآوری‌هایی مانند هوش مصنوعی به آسان کردن فرآیندها و صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیز کمک بسیاری می‌کند.

مزایای هوشمند سازی کسب و کارهایی که در زمینه گردشگری فعالیت می‌کنند چیست؟

هوشمند سازی و ادغام با هوش مصنوعی در تمامی کسب و کارها، نه تنها کسب و کارهای فعال در حوزه توریسم، چندین مزیت عمده به همراه دارد. شاید از نظر شما این مزایا بدیهی و پیش پا افتاده به نظر برسد، اما همین مزایای به ظاهر ساده می‌تواند تفاوت بین کسب و کار پیش‌رو و کسب و کاری که آینده‌ای ندارد را رقم خواهد زد.

نوآوری و ارائه خدمات بدیع به مشتریان

نوآوری و ارائه خدمات بدیع نه تنها می‌تواند دایره مشتریان یک کسب و کار را گسترده‌تر کند، بلکه می‌تواند تعداد بیشتری از آن‌ها را تبدیل به مشتریان وفادار نماید. همان طور که می‌دانید تعداد مشتریان وفاداری که بارها به سراغ یک کسب و کار بازگردند امر بسیار مهمی در پیشرفت یک کسب و کار است. با داشتن نوآوری و ارائه خدمات بدیع و جدید به مشتریان خود باعث می‌شوید تا همیشه در ذهن آن‌ها بی‌رقیب ثبت شوید و هربار که به خدماتی در حوزه کسب و کار شما نیاز دارند، به سراغتان بیایند.

سرعت در انجام کارها

خودکار سازی و اتوماسیونی که نشات گرفته از هوش مصنوعی است، بدون شک باعث خواهد شد تا فرآیندهای مختلف سریعتر انجام شوند و این سرعت نه تنها در درون سازمان شما مشهود خواهد شد، بلکه در ارتباط شما با مشتریان نیز تاثیرگذار است. برای مثال در یک کسب و کار فروش بلیتی که یک چت بات بر روی سایت دارد، کاربر می‌تواند اطلاعات سفر خود را به چت بات بدهد و در زمان بسیار کمی بلیت صادر شده‌اش را دریافت نماید. هم‌چنین در درون یک سازمان نیز باعث خواهد شد فرآیندهای مختلف تا حد زیادی با سرعت بیشتری انجام شوند.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

زمان و پول دو سرمایه بسیار مهم برای یک کسب و کار هستند که صرفه‌جویی در آن‌ها به پیشرفت یک کسب و کار کمک بسیاری خواهد کرد. با توجه به اینکه هوش مصنوعی سرعت را در چرخه انجام فرآیندهای درونی و برونی یک سازمان ایجاد خواهد کرد، باعث صرفه‌جویی در زمان کارکنان یک سازمان خواهد شد و به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا بتوانند زمان صرف شده را بر روی انجام امور مهم‌تری بگذارند و بر روی مسائل پراهمیت تمرکز کنند. در این میان، اتوماسیون و خودکارسازی فرآیندهای سازمان به کمک هوش مصنوعی نیاز به حضور نیروهای انسانی را در بخش‌هایی که نیاز به انجام کارهای تکراری دارند را کاهش می‌دهد. به این ترتیب برای بسیاری از بخش‌هایی مثل پاسخگویی تماس‌های ورودی به سازمان در زمان‌های پیک کاری، مستندسازی از آرشیوهای صوتی موجود و… به نیروهای تمام وقت جدید نیازی ندارید و می‌توانید به سراغ هوش مصنوعی بروید و با این کار تا حد زیادی در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید.

سرآمد شدن در میان رقبا

تمام آن‌چه که ذکر شد منجر به سرآمد شدن یک کسب و کار و پیشی گرفتن از رقبایش خواهد شد. اینکه یک مشتری همیشه بدایند که یک کسب و کار می‌تواند با نوآوری‌هایش تمامی نیازهای او را در زمان کوتاهی برآورده سازد و بارها در طول عمر خود به سراغ یک کسب و کار بازگردد و در مقابل آن کسب و کار نیز بتواند با هزینه کمتری خدمات موثرتری را ارائه دهد، یقینا می‌تواند به پیشرفت آن کسب و کار و جلو افتادن از رقبا دست یابد.

ادغام مراکز خرید و فروش بلیت با هوش مصنوعی چه کاربردهایی را به دنبال خواهد داشت؟

تا به اینجا در مورد اینکه چرا باید از هوش مصنوعی در کسب و کارهای مختلف استفاده کنیم و این مسئله چه مزایایی را به طور کلی به همراه خواهد داشت صحبت کردیم. حال می‌خواهیم کاربردهای مختلفی که هوش مصنوعی می‌تواند با ادغام شدن با کسب و کارهای حوزه توریسم و گردشگری ایجاد کند را بررسی کنیم.

جستجوی صوتی برای انتخاب مبدا، مقصد، هتل

یکی از قابلیت‌های هوش مصنوعی جستجوی صوتی است که از قدرت پردازش زبان طبیعی در هوش مصنوعی نشات می‌گیرد. این قابلیت می‌تواند در کسب و کارهای حوزه گردشگری به کار گرفته شود تا به کاربر این توانایی را بدهد تا تنها با کمک صدای خود و تنها با بیان آنچه که می‌خواهند بتوانند مقصد، مبدا و هتل مورد نظر خود را جستجو کنند، بدون آنکه نیاز باشد زمان زیادی را صرفه تایپ و جستجو در بین اسامی مختلف باشند.

استفاده از دستورات صوتی برای خرید بلیت، رزو هتل و تور

علاوه بر جستجوی صوتی، ادغام سایت یا اپلیکیشن یک کسب و کار با هوش مصنوعی به کاربران این امکان را می‌دهد تا تنها بتوانند با دستورات صوتی به آنچه که نیاز دارند برسند. برای مثال تنها با گفتن “تور اصفهان را برایم رزرو کن” می‌توانند توری که در قبلا با جستجوی صوتی خود پیدا کرده‌اند را رزرو نموده و بدون نیاز به چیز دیگری به صفحه پرداخت نهایی هدایت شوند. البته خرید تور تنها یک مثال از کاربردهای دستور صوتی بود و واضح است که در برای انجام کارهای مختلف نیز می‌توان از دستورات صوتی استفاده کرد.

استعلام پروازها، اتاق ها و تورهای موجود

یکی از مسائلی که باعث می‌شود تا بارها مشتری با شرکت‌های فروش بلیت و رزرو هتل تماس بگیرند، استعلام پروازها، وضعیت اتاق‌های هتل و تورهای موجود می‌باشد. این سوال‌های تکراری نیاز به پاسخ‌های تکراری دارند که هوش مصنوعی به خوبی می‌تواند تمام این اطلاعات را آموزش ببیند و به مشتری پاسخ مدنظرش را ارائه دهد. به این ترتیب دیگر لازم نیست مشتری برای دریاف یک پاسخ کوتاه طمان طولانی را در صف انتظار تماس بماند و بعد از برقراری تماس نیز منتظر شود تا نیروی انسانی اطلاعات مورد نظرش را جستجو کند. به کم هوش مصنوعی می‌تواند هرآنچه می‌خواهد بداند را به محض پرسیدن دریافت کند.

پیشنهادات خرید بلیت، رزرو هتل و خرید تور

با به کار گرفتن هوش مصنوعی در سایت یا اپلیکیشن خود می‌توانید با بررسی خریدهای گذشته مشتریان به سلایق و علاقه آن‌ها پی‌ببرید تا در آینده بتوانید به صورت هوشمند به آن‌ها پیشنهاد خرید ارائه دهید. این مسئله با ایجاد شخصی سازی خدمات برای هر مشتری علاوه بر ایجاد یک نوآوری، باعث می‌شود تا مشتری احساس کند برای کسب و کار شما اهمیت بسیاری دارد از خدماتی که به او ارائه می‌دهید رضایت بیشتری داشته باشد.

دریافت اطلاعات وضعیت سفر (آب و هوا، زمان حرکت، تاخیریا تعجیل های احتمالی بلیت و هتل)

هوش مصنوعی هم چنین می‌تواند به تماس‌ها و پرسش‌های مشتریان در مورد اطلاعات سفر نیز به صورت هوشمند پاسخ دهد. چه مشتری از چت بات سایت، اپلیکیشن شما و یا تماس تلفنی برای دریافت این اطلاعات استفاده کند، هوش مصنوعی می‌تواند تمام این بسترها را در اختیار بگیرد و اطلاعات مورد نیاز برای پاسخ دادن به چنین سوالاتی را آموزش دیده و مشتری را در مدت زمان کوتاه و به صورت کامل راهنمایی نماید.

پشتیبانی ۲۴ ساعته

هوش مصنوعی و محصولات هوشمند هیچگاه نیاز به استراحت ندارند و می‌توانند به صورت ۲۴ ساعته به پشتیبانی از مشتریان شما بپردازند. این پشتیبانی می‌تواند در قالب مدیریت و پاسخگویی مرکز تماس شما، چت بات وبسایت یا اپلیکیش کسب و کار شما و.. باشد. در هر کدام از این بسترها هوش مصنوعی می‌تواند بدون استراحت به ارائه خدمات بپردازد و همواره در دسترس باشد.

ارائه اطلاعات انواع خدمات

از هوش مصنوعی می‌توان برای ایجاد تماس‌های هوشمند با مشتریان کمک گرفت. محتوای این تماس‌ها می‌تواند اطلاع رسانی در مورد انواع خدماتی که ارائه می‌دهید، خدمات جدید شما و… باشد.

نظرسنجی از کاربران

به کمک اپراتورهای هوش مصنوعی دیگر لازم نیست تا یک نیروی انسانی را برای انجام تماس‌های نظرسنجی به کار بگیرید. هوش مصنوعی می‌تواند به صورت خودکار با لیست مدنظر شما تماس بگیرد و با ارائه سوالات به مشتری و ضبط، پردازش و تبدیل صوت به متن پاسخ او یک نظر سنجی را به صورت کامل و خودکار انجام دهد.

اعلان و یادآوری

می‌توان از اپراتورهای هوش مصنوعی برای تماس‌هایی با محتوای اعلان و یادآوری به صورت خودکار استفاده کرد. برای مثال می‌توانید از هوش مصنوعی بخواهید تا در زمان مشخصی قبل از سفر مشتریان با آن‌ها تماس بگیرد و مدارک، وسائل و اطلاعات مودر نیاز را به آن‌ها یادآوری نماید و یا هرگونه تغییر در برنامه را به آن‌ها اعلان کند.

پر کردن هوشمند فرم مشخصات

به روندی که قبل از این مشتریان شما برای پر کردن فرم‌های مختلف مورد نیاز طی می‌کردند فکر کنید. از این پس کاربران شما می‌توانند تنها با بارگزاری مدارک شناسایی خود از هوش مصنوعی کمک بگیرند تا هوش مصنوعی با خواندن تمام اطلاعات موجود در مدارک، موارد مهم را استخراج کرده و بتواند تمامی فرم‌ها مورد نظر را به درستی پر کند.

احراز هویت هوشمند

یکی دیگر از کاربردهای هوش مصنوعی احراز هویت هوشمند است. تمامی فرآیندهای کنترل هویت فرد و چک کردن بلیت در فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های قطار، ترمینال‌های اتوبوسرانی و یا حتی پذیرش هتل‌ها می‌تواند به کمک ماژول‌های هوش مصنوعی و به صورت هوشمند و با دقت بسیار بالایی (دقت بیش از ۹۸%) انجام شوند.

عامراندیش چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد؟

اگر شما هم در حوزه گردشگری فعالیت می‌کنید و به هر کدام از کاربردهای گفته شده، و یا حتی کاربردهای دیگری که در این‌جا ذکر نشده اما می‌توانید به کمک هوش مصنوعی در کسب و کارتان ایجاد کنید، نیاز دارید می‌توانید به سراغ شرکت عامراندیش هوشمند بیایید. عامراندیش هوشمند یکی از شرکت‌های پیش‌رو در ارائه راه‌حل‌های هوش مصنوعی به کسب‌وکارهای داخلی است و به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند از مزیت‌های ادغام با هوش مصنوعی بهره‌مند شوند.

شرکت عامراندیش هوشمند از سال ۱۳۹۶ فعالیت جدی خود را در حوزه هوش مصنوعی، به کمک متخصصان این حوزه شروع کرده است و تا به امروز توانسته محصولات هوشمند متنوعی را در حوزه پردازش متن، پردازش گفتار و پردازش تصویر به بازار ایران عرضه کند. هم چنین شرکت عامراندیش اولین شرکت ایرانی است که توانسته یک اپراتور کاملا هوشمند برای مراکز تماس تولید کند که می‌تواند به کمک هوش مصنوعی و مانند یک نیروی انسانی در مرکز تماس کسب و کارها به کار گرفته شود و به سوالات کاربران پاسخ دهد.

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با محصولات عامراندیش هوشمند به صفحه دمو محصولات مراجعه نمایید و از کیفیت محصولات تولیدی شرکت و نحوه کار آن‌ها مطلع شوید.

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/fJUhC

به این مطلب امتیاز دهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

نظرات شما

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

بینایار

درک هوشمند ویدیو و تصویر

_ مطالب مرتبط _