برای یادگیری و آموزش هوش مصنوعی باید چه کار کنم؟
۱۳۹۹-۰۱-۱۶ 0

برای یادگیری و آموزش هوش مصنوعی باید چه کار کنم؟

“از هوش مصنوعی خوشم آمده اما نمی‌دانم برای آموزش هوش مصنوعی باید از کجا شروع کنم؟” “برای هوش مصنوعی باید چه زبان‌های برنامه نویسی را بلد باشم؟” “ریاضی چقدر برای یادگیری هوش مصنوعی اهمیت دارد؟” اگر شما هم جزء کسانی هستید که به هوش مصنوعی علاقمندید ولی نمی‌دانید که باید از کجا شروع کنید، ما در این مقاله قصد داریم که تمام اطلاعات مورد نیاز را به شما ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.

 

در چند سال اخیر هوش مصنوعی به یکی از جذاب‌ترین رشته‌های تحصیلی و یکی از پر متقاضی‌ترین شغل‌ها تبدیل شده است. همین مسئله باعث شده که بسیاری از کسانی که با علوم کامپیوتر آشنا هستند و یا زبان‌های برنامه نویسی را بلد هستند، به سمت هوش مصنوعی بروند. اما یادگیری هوش مصنوعی بسیار متفاوت‌تر از تنها برنامه نویسی و کد زدن و این‌ها است و تنها به زبان‌های برنامه نویسی مثل متلب، پایتون و … محدود نمی‌شود.

برای یاد گرفتن هوش مصنوعی نه تنها باید زبان‌های برنامه نویسی مورد نیاز و مباحثی مانند یادگیری ماشین و یادگیری عمیق را آموزش ببینید، بلکه باید توانایی‌هایی مانند فرمول سازی، حل مسئله و معادلات ریاضی سخت را نیز فرا بگیرید. تازه علاه بر این‌ها باید آشنایی حداقلی با مباحث آمار و احتمالات داشته باشید.

یادگیری و آموزش هوش مصنوعی چه فرصت‌هایی را برای من ایجاد می‌کند؟

به زندگی روزمره خود نگاه کنید. چند بار در روز از اینستاگرام استفاده می‌کنید؟ چند بار از در گوگل چیزی را جستجو می‌کنید؟ گیم‌های جذابی که در روز بازی می‌کنید و گاهی از هوشمندی کاراکترهای مقابل حرصتان می‌گیرد. چند بار از مترجم‌های آنلاین مثل گوگل ترنسلیت استفاده می‌کنید؟ چند بار با برنامه‌هایی مثل اسنپ چت به همراه دوستان یا خانواده یا به تنهایی عکس‌های بامزه می‌گیرید؟ تکنولوژی خوابیده پشت همه‌ی این‌ها هوش مصنوعی است. البته نه تنها این‌ها بلکه تمام اتفاقات هوشمندی که در دنیای مجازی شما را شگفت زده می‌کند نیز، مثلا زمانی که می‌خواهید خرید اینترنتی کنید و سایت به شما پیشنهادهای مناسبتان را ارائه می‌دهد یا زمانی که چیزی را جستجو می‌کنید و پیشنهادات دیگری برای شما لیست می‌شود و…، همه کار هوش مصنوعی است.

همه‌ی آنچه که گفته شد یعنی فرصت‌های بیشتر شغلی در زمینه هوش مصنوعی. هر چه که زندگی انسان‌ها بیشتر تکنولوژی محور می‌شود، هوش مصنوعی به رکن اساسی اما پنهانی تبدیل می‌شود که در همه جا باید باشد. همین مسئله وجود تعداد بیشتری متخصص هوش مصنوعی را می‌طلبد. تازه علاوه بر همه این‌ها در نظر بگیرید که هر روز به تعداد برنامه‌های جدید و تکنولوژی‌های جدیدی که برگرفته از هوش مصنوعی هستند و برای توسعه آن‌ها به متخصصان هوش مصنوعی نیاز است نیز اضافه می‌شود.

همه‌ی این‌ها نشان می‌دهد که یادگیری هوش مصنوعی چه فرصت‌های عظیم کاری را در پیش روی شما قرار می‌دهد. علاوه بر فرصت‌های کاری موجود، هر چه بیشتر با هوش مصنوعی و توانایی‌های مختلف آن آشنا می‌شوید، خودتان می‌توان به کمک خلاقیت و نیازهایی که در جامعه وجود دارد، می‌توانید به سراغ تولید محصولات هوشمند جدید بروید و با عرضه آن‌ها به بازار برای خودتان کسب و کاری نوین و بیزینسی بی همتا ایجاد کنید.

برای برخورداری از فرصت‌هایی که گفته شد باید هوش مصنوعی را یاد بگیرید. خبر خوب این است که منابع بسیار زیادی در دسترس شما هستند که می‌توانید به سراغ آن‌های بروید و یادگیری هوش مصنوعی را شروع کنید. حتی اگر زمان کلاس رفتن را نیز ندارید دوره‌های اینترنتی بسیار خوبی نیز وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید. ما در ادامه مقاله برخی از این دوره‌های فوق‌العاده را معرفی می‌کنیم.

چگونه یادگیری هوش مصنوعی را شروع کنم؟

در نظر بگیرید که هوش مصنوعی با همه‌ی جذابیت‌های بیشمارش و منابع زیادی که برای یاد گرفتن آن در اختیار دارید، چیزی نیست که راحت به آن مسلط شوید. صرف اینکه موضوع جالبی است و فرصت‌های بسیاری را پیش روی شما قرار می‌دهد دلیل نمی‌شود که به سراغ آن بروید. اگر در همان جایی که هستید تمام تلاش خود را بکار ببندید و به بهترین خودتان تبدیل شوید نیز فرصت‌های کاری بسیار زیادی پیش روی شما قرار خواهد گرفت. اما اگر واقعا می‌خواهید به سراغ هوش مصنوعی بیایید قبل از هرچیزی باید در مورد مبحث‌های مختلف هوش مصنوعی مطالعه کنید و ببینید که د رکدام زمینه می‌خواهید به فعالیت بپردازید. پس از آن نیز به این موارد توجه کنید:

  1. ریاضی، ریاضی و ریاضی

در نظر داشته باشید که برای یادگیری هوش مصنوعی داشتن پیشینه و پایه قوی ریاضی اهمیت بسیار زیادی دارد. هر بخش هوش مصنوعی به طور مستقیم نیاز به ریاضیات دارد. برای یادگیری ماشین شما نیاز دارید تا بر مباحث مختلف جبر خطی مسلط باشید. برای آموزش شبکه‌های عصبی به قدرت محاسبات نیاز دارید. تازه علاوه بر همه‌ی این‌ها نیاز است از آمار و احتمالات نیز سر در بیاورید. پس قبل از هرچیزی اگر پایه ریاضی قوی ندارید به سراغ تقویت آن بروید و همه مشکلاتتان را با ریاضی حل کنید!

  1. نمی‌شود با یک دست چند هندوانه بلند کرد!

هوش مصنوعی هم مثل تمام رشته‌های دیگر به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود مثل پردازش گفتار، پردازش متن، پردازش تصویر و…. . قبل از هرچیزی مشخص کنید که به چه چیزی علاقه دارید و کدام بخش برای شما جذابیت دارد و آموزش‌های متناسب با همان بخش را ببینید.

  1. مباحث مورد نیاز را بشناسید

هر کدام از زمینه‌های هوش مصنوعی که قصد یادگیری و فعالیت در آن را دارید دارای مباحث مختلفی می‌باشد. لازم است که قبل از شروع یادگیری آشنایی مختصری با مباحث پیدا کنید تا بتوانید یک نقشه راه برای یادگیری خودتان ترسیم کنید و از آن پیروی کنید.

  1. دوره‌ها و منابع خوب را بشناسید.

یک تحقیق جامع و مفصل درباره دوره‌ها و منابع در مباحثی که قصد یادگیری آن را دارید داشته باشید. دوره‌های مختلف را بشناسید و ببینید کدام یک برای شما مناسب است. کتاب‌های بسیاری نیز از سطح مبتدی تا پیشرفته برای یادگیری وجود دارند که با سرچ ساده می‌توانید آن‌ها را بیابید. علاوه بر آن دوره‌های آنلاین بسیاری هستند که می‌توانند به یادگیری کمک زیادی کنند. سعی کنید بهترین دوره‌های آنلاین را نیز بیابید و از آن‌ها بهره‌مند شوید. اگر تسلط خوبی بر زبان انگلیسی داشته باشید نیز می‌توانید از دوره‌های آنلاین اینترنتی به زبان انگلیسی بهره ببرید که هم کیفیت بسیار مطلوبی دارند و هم منابع رایگان بسیاری نیز در دسترس شما خواهند داد.

پردازش ویدئو به کمک بینایار

برخی از دوره‌های آنلاین به زبان‌ انگلیسی که می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید عبارتند از:

Google AI

این پروژه توسط گوگل راه اندازی شده تا به مردم آموزش دهد که هوش مصنوعی چگونه کار می‌کند. این دوره برای کسانی که در هوش مصنوعی کاملا مبتدی هستند و تازه می‌خواهد با هوش مصنوعی و اصول یادگیری ماشین آشنا شوند بسار کاربردی است. در این دوره مفاهیمی همانند TensorFlow و اصول مهم طراحی شبکه‌های عصبی نیز بررسی می‌شوند.

دوره یادگیری ماشین دانشگاه استنفورد

این دوره توسط بنیان گذار Google Brain، اندرو انگ، در وبسایت Coursera تدریس می‍شود. شما هم می‌توانید در این دوره به صورت رایگان شرکت کنید و هم می‌توانید با پرداخت هزینه مدرک این دوره را نیز دریافت نمایید که اعتبار زیادی دارد. شما در این دوره با مثال‌هایی در مورد فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی از زندگی واقعی مانند مکانیسم‌های پیشرفته جستجوی وب و تشخیص گفتار آشنا می‌شوید و هم چنین چگونگی یادگیری شبکه های عصبی را نیز می‌آموزید.

دوره اصول پایه یادگیری عمیق Nvidia در حوزه یادگیری ماشین

یکی دیگر از دوره‌های بسیار خوب برای کسانی که به گرایش بینایی ماشین علاقه دارند، این دوره می‌باشد. این دوره اصول فنی لازم در مبحث بینایی ماشین را به شما آموزش می‌دهد و کاربردهای عملی طبقه بندی اشیاء و تشخیص اشیاء را نیز در بر می‌گیرد.

کتاب هوش مصنوعی

البته کتاب‌های مختلفی نیز در زمینه آموزش هوش مصنوعی به مبتدیان وجود دارد که برای آشنایی با آن‌های می‌توانید مقاله معرفی کتاب‌های مهم در زمینه هوش مصنوعی ما را مطالعه نمایید.

نکته نهایی

نکته‌ای که وجود بسیاری از افراد در بدو شروع آموزش هوش مصنوعی می‌پرسند که بهتر است کدام زبان برنامه نویسی را یاد بگیرم. جواب آن است که مهم نیست کدام زبان برنامه نویسی را یاد می‌گیرید و مهم این است که به آن زبان تسلط پیدا کنید. اما بهتر است برای انتخاب زبان برنامه نویسی به سراغ زبان‌هایی بروید که منابع کتابخانه‌ای و ابزار با کیفیتی برای آن در اختیار داشته باشید و دیگر آنکه زبان برنامه نویسی که انتخاب می‌کنید عملکرد برجسته‌ای داشته باشد. معمولا محبوب ترین زبان‌های برنامه نویسی در حوزه هوش مصنوعی Python یا C ++ یا Java یا C یا Octave هستند.

 

برای مطالعه بیشتر در زمینه هوش مصنوعی و کاربردهای آن به بلاگ عامر اندیش مراجعه نمایید.

نظر بدهید

چت بات

چت بات
گفتار به نوشتار
تشخیص چهره
اپراتور هوشمند