آینده هوش مصنوعی چگونه خواهد؟ پیشرفت‌ها و نوآوری‌ها

تا به امروز اختراعات بسیاری داشته‌ایم که سبک زندگی ما را تا حد زیادی دستخوش تغییرات کردند. اما شاید بتوان گفت هوش مصنوعی هیجان آورترین این تغییرات را در زندگی ما ایجاد کرده است. با اینکه چند دهه از به وجود آمدن هوش مصنوعی می‌گذرد، پیشرفت‌هایی که این علم در سال‌های اخیر داشته است آن را برای ما ملموس‌تر و قابل استفاده‌تر کرده است. وقتی به آینده فکر می‌کنیم، تصور آن بدون هوش مصنوعی بسیار سخت خواهد بود.

هوش مصنوعی در حال توسعه و پیشرفت است و انتظار می‌رود که در آینده نقش بزرگی در زندگی ما داشته باشد.
انتظار می‌رود که هوش مصنوعی در آینده نقش بزرگی در زندگی ما داشته باشد

این حرف بیراه نیست اگر بگوییم که هوش مصنوعی قرار است تمام جنبه‌های زندگی انسان‌ها را تغییر دهد. یعنی نه تنها قرار است هوش مصنوعی در آینده به جامعه ما و ارگان‌های دولتی و سازمان‌هایی که با آن‌ها سر و کار داریم و یا کسب و کارهای مختلف وارد شود، بلکه حتی به زودی به زندگی شخصی و درون خانه هایمان نیز می‌آید.

هوش مصنوعی آینده چه صنعت‌های را تغییر خواهد داد؟

هوش مصنوعی در آینده بسیاری از کسب و کارها را دگرگون خواهد کرد اما در بعضی از صنایع تأثیر بیشتر خواهد گذاشت. برخی از صنایع که احتمالاً تغییرات قابل توجهی از ورود هوش مصنوعی به آنها خواهند دید عبارتند از:

 1. حمل و نقل: بهبود قابل توجهی در گسترش خودروهای خودران، مسیریابی و بهبود حمل و نقل عمومی داشته باشد.
 2. بهداشت و پزشکی: تشخیص و پیشگیری از بیماری‌ها، تولید داروهای جدید، ربات‌های جراحی و سیستم‌های هوشمند درمانی مورد استفاده قرار گیرد.
 3. صنعت تولید: بهبود فرآیندهای تولید، تعمیر و نگهداری، کاهش خطاها و بهینه‌سازی زنجیره تأمین استفاده شود.
 4. خدمات مالی: تجزیه و تحلیل داده‌های مالی، پیش‌بینی بازار سرمایه، ساماندهی سرمایه‌گذاری و پشتیبانی مشتریان استفاده شود.
 5. بازاریابی و تجارت الکترونیک: تحلیل رفتار مشتریان، پردازش زبان طبیعی، ساماندهی داده‌ها و بهبود تجربه خرید استفاده شود.
 6. امنیت و نظامی: تشخیص الگوهای تهدید، ساماندهی اطلاعات امنیتی و ساخت ربات‌های نظامی هوشمند به کار گرفته شود.
 7. خدمات مشتریان: ارائه خدمات شخصی‌سازی شده، پاسخگوئی به سوالات مشتریان و بهبود تجربه کاربری را در به دنبال داشته باشد.
مثال های از اینکه هوش مصنوعی در آینده چه صنعت‌های را تغییر خواهد داد
آینده هوش مصنوعی یک موضوع پیچیده و پر از احتمالات است

این فقط چند نمونه از صنایع است که هوش مصنوعی تأثیرگذاری بیشتری در آنها خواهد داشت و لیست صنایع قابل تأثیر آز پیشرفت هوش مصنوعی بسیار بزرگتر از موارد بالا است.

هوش مصنوعی در اینده صنعت خودرو سازی

امروزه استفاده از اتومبیل‌های خودران که دارای هوش مصنوعی هستند تا حدودی جای خود را در صنعت خودرو سازی باز کرده و مردم نسبت به استفاده از آن احساس خرسندی بیشتری دارند. اما قرار نیست هوش مصنوعی در این صنعت تنها به ساخت اتومبیل خودران ختم شود و انتظار می‌رود هوش مصنوعی به طور کلی صنعت حمل و نقل را توسعه و دگرگون سازد. سازمان حمل و نقل آمریکا مدتی است که در حال تدوین مقرراتی برای استفاده از وسایل نقلیه دارای هوش مصنوعی است. این سازمان سه سطح برای وسائل نقلیه خودارن تعریف کرده است.

man-sleeping-in-a-self-drie-car
با ماشین‌های خودران در راه استراحت کنید!

در حال حاضر با توجه اینکه اتومبیل‌های خودران موجود کاملا مستقل از انسان نیستند و هنوز هم به راننده احتیاج دارند، در پایین‌ترین سطح تعریف شده توسط سازمان حمل و نقل آمریکا قرار می گیرند. هدف اصلی آن است که به ماشین‌هایی برسیم که کاملا خودران هستند و امنیت بسیار بالاتری نسبت به وسائل نقلیه امروزی دارند. شرکت‌های خودرو سازی و ارائه دهندگان خدمات حمل و نقل عمومی در حال حاضر در جستجوی فناوری هوش مصنوعی برای ایجاد کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، تاکسی‌های خودران می‌باشند.

هوش مصنوعی و رباتیک در صنعت پزشکی و درمان

استفاده از هوش مصنوعی و رباتیک در صنعت پزشکی و درمان می‌توانند پیشرفت‌های بسیار بزرگی را به همراه داشته باشد. در پادکست باهوش 2 قسمت (قسمت 6 و قسمت 14) درمورد هوش مصنوعی در پزشکی صحبت شده است میتوانید با کلیک روی لینک بالا هر کدام از این قسمت‌ها را گوش دهید.
چند مورد از کاربردهای هوش مصنوعی و رباتیک در صنعت پزشکی را در زیر آورده شده است:

 1. تشخیص بیماری: هوش مصنوعی می‌تواند در تشخیص بیماری‌های مختلف از جمله سرطان، اختلالات قلبی، عفونت‌ها و بیماری‌های عصبی به دکتر‌ها کمک کند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند با تحلیل داده‌های پزشکی به تشخیص دقیق‌تر و سریع‌تر بیماری‌ها کمک کنند.
 2. جراحی رباتیک: ربات‌های جراحی با استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های پیچیده می‌توانند در عمل‌های حساس با دقت بالا جراحی را انجام دهند. این ربات‌ها قادر به انجام عمل‌های پیچیده و حساس هستند و با کمک هوش مصنوعی، جراحان را در انجام عمل بهبود می‌بخشند.
 3. داروسازی: هوش مصنوعی می‌تواند در طراحی داروهای جدید و بهبود فرآیند داروسازی کمک کند. با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، محققان می‌توانند به سرعت و با دقت بالا به تولید داروهای جدید بپردازند. در مقاله‌ای دیگر به کشف داروی جدید سل با هوش مصنوعی پرداخته شده است.
 4. پشتیبانی درمان: هوش مصنوعی می‌توانند در پشتیبانی و مراقبت از بیماران استفاده شوند. ربات‌های هوشمند می‌توانند به بیماران کمک کنند تا فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهند، داروها را به موقع مصرف کنند و به طور کلی به بهبود کیفیت زندگی آنها کمک کنند.
 5. پزشک الکترونیک: هوش مصنوعی می‌تواند در ساماندهی و تحلیل داده‌های پزشک الکترونیک (EMR) استفاده شود. با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، اطلاعات پزشک الکترونیک را می‌توان بهبود بخشید و تشخیص و درمان بر اساس داده‌های قابل دسترس بهبود چشمگیری خواهد داشت.
 6. خدمات روان درمانی: هوش مصنوعی میتواند در پشتیبانی و درمان اختلالات روانشناختی از جمله افسردگی و اضطراب کمک کنند. ربات‌های هوشمند به بیماران کمک ‌می‌کنند تا احساسات خود سر و سامان دهند و باعت بهبود روحی و روانی آنها شود.
 7. پژوهش و تحقیقات: هوش مصنوعی در پژوهش و تحقیقات پزشکی نقش بسزایی دارد. با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی محققان می‌توانند به تجزیه و تحلیل داده‌های پزشکی بپردازند، الگوریتم‌های جدید را طراحی کرده و در سریع‌ترین زمان به نتایج بهتر در تحقیقات دست یابند.
 8. علم سایبرنتیک: با ادغام فناوری هوش مصنوعی و رباتیک، شاید بتوانیم در آینده‌ای نزدیک بدن‌های پیشرفته‌ای داشته باشیم. این امر ممکن است باعث شود تا قدرت بیشتری پیدا کنیم، عمر طولانی‌تر، تحمل و توانایی‌های بیشتری داشه باشیم. علم سایبرنتیک هم می‌تواند به ما کمک کند تا بدن پیشرفته‌تری داشته باشیم و هم می‌تواند به کمک افراد کم توان یا ناتوان بیاید و توانایی آن ها را افزایش دهد. اعضای بدنی که با استفاده از علم سایبرنتیک تولید شده‌اند می‌توانند با مغز هماهنگ شده و همانند یک عضو طبیعی به کار خود در بدن ادامه دهند.

  دست مصنوعی رباتیک مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی
  دست مصنوعی رباتیک مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی

این فقط چند نمونه از کاربردهای هوش مصنوعی و رباتیک در صنعت پزشکی و درمان است و کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی بسیار بزرگتر از موارد بالا است.

هوش مصنوعی باعث می‌شود تا ربات‌هایی کاملا کاربردی داشته باشیم

علاوه بر آنکه هوش مصنوعی می تواند به پیشرفت بدن و سلامتی آن کمک کند، می تواند باعث به وجود آمدن گونه ای از زندگی ساختگی شود. یعنی همان طور که کتاب و فیلم‌های تخیلی پیش بینی کرده‌اند، ربات‌های انسان نمایی را ایجاد کند که دارای توانایی برقراری ارتباط و تعامل باشد. زمانی که این اتفاق بیفتد ربات‌ها از بسیاری جهات کاربردی خواهند شد. آن‌ها می‌توانند کارهای سخت و خطرناکی که سلامتی و ایمنی افراد را به خطر می اندازد را به عهده بگیرند و زندگی را برای انسان‌ها راحت‌تر کنند.

sophia-humanoid-robot

هوش مصنوعی زندگی شخصی ما را تغییر خواهد داد

هوش مصنوعی مدتی است که راه خود را به خانه های ما باز کرده است و افراد به عنوان یک ابزار کمکی در شکل های مختلف از آن استفاده می کنند. اما در آینده ای نزدیک هوش مصنوعی به چیزی تبدیل خواهد شد که وجودش برای خانه ها ضروری خواهد بود.

هرچه زندگی ما بیشتر به سمت تکنولوژی محر شدن پیش می رود، هوش مصنوعی نیز نقش خود را به عنوان آسان کننده زندگی بشر بهتر اجرا می کند. در آِنده هوش مصنوعی قرار است به ما کمک کند تا زندگی شادتر و سالم تر داشته باشیم و علاوه بر آن به ما کمک خواهد کرد تا در زمان، انرژی و پول خود صرفه جویی کنیم.

دستیار مجازی خواهید داشت!

خیلی از افراد با شنیدن نام دستیار هوشمند به یاد سیری و یا الکسا آمازون می افتند. اما در آینده دستیارهای مجازی بیشتری ارائه خواهند شد که هر کدام کاربردهای بسیار بیشتری نسبت به الکسا و سیری خواهند داشت. در حال حاضر دستیارهای هوشمند می توانند یک سری اطلاعات به شما بدهند و یا چیزهایی که م یخواهید برایتان سفارش خواهد داد.

برخی از دستیارهای هوشمندی که امروزه وجود دارند به عنوان کنترل وسائل خانه های هوشمند نیز به کار می روند. اما در آینده انتظار می رود این دستیار های مجازی تمام خواسته های شما را پیش بینی کند و بدون اینکه به آن ها دستور دهید، نیازهایتان را برآورده کند. برای مثال اگر هر روز عادت دارید برای صبحانه مربای آلبالو بخورید، دستیار مجازی شما در آن را برایتان سفارش خواهد داد.

home-virtual-assistants
دستیار هوشمند مجازی شما در نبودتان خوانه را مدیریت خواهد کرد!

شناسنامه شما چهره تان خواهد بود!

احتمالا با کاربرد های مختلف فناوری شناسایی چهره مبتنی بر هوش مصنوعی آشنا هستید. از این فناوری امروزه به طور مثال در گوشی های هوشمند برای باز کردن قفل گوشی و دسترسی به اطلاعات استفاده می شود. اما انتظار می رود در آینده این فناوری بسیار گسترده ترو کاربردی تر شود. برای مثال در آِنده در بسیاری از دستگاه های خودپرداز برای انجام عملیات بانکی، به تایید چهره نیاز خواهید داشت و یا به جای استفاده از گواهینامه و کارت شناسایی، نشان دادن چهر‌تان کافی باشد. این امر باعث می شود تا بسیار از کارهایی که به طور روزمره انجام می دهید وقت کمتری بگیرد و راحت تر شود.

face_Recognition_will_be_your_ID
چهره شما کارت شناساییتان خواهد بود!

با هوش مصنوعی خدمات درمانی بهتری را تجربه خواهید کرد

هوش مصنوعی به دنبال توسعه نرم افزارهایی است که باعث شود پزشکان به راحتی بیماری را تشخیص داده و درمان کنند. در مقابل هوش مصنوعی به کمک بیماران خواهد آمد تا در طول درمان درک بهتری از بیماریشان و شرایط و سطحی که در آن به سر می برند داشته باشند و راحت تر خدمات درمانی لازم را پذیرا باشند.

healthcare-ai-assist

مراقبت از کودکان و سالمندان آسان تر خواهد شد

دستیار های هوشمند مجازی و رباتیک می توانند به مراقبت از افرادی که نیاز به توجه  نظارت بیشتری دارند، مانند کودکان و سالمندان بیایند. برای مثال ربات ها می توانند به سالمندان در راه رفتن کمک کنند، نیازهای آن ها را رفع نمایند و کارهایشان را انجام دهند.

با همه آن که گفته شد هوش مصنوعی قرار نیست آینده تاریکی با خود بهمراه بیاورند و یا خطری برای نسل بشر باشند. قرار است هوش مصنوعی به کمک انسان ها بیاید تا زندگی را برای آن ها راحت تر و بهتر نماید. انجام کارهای خطرناک و سخت، مراقبت از انسان ها، کمک در کار و زندگی انسان ها، مراقبت از سلامتی انسان ها، کارهاییست که هوش مصنوعی در آینده ای نزدیک انجام خواهد داد.

اگر این مطلب مورد علاقه شما بود آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

4.5/5 - (6 امتیاز)
لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/o96FY

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

ربات تبدیل گفتار به نوشتار
هوش مصنوعی

ده مثال از کاربردهای یادگیری ماشین

ده مثال از کاربردهای یادگیری ماشین یادگیری ماشین یکی از اختراعات مدرن بشر است که نه تنها به پیشرفت در زمینه صنعت و کسب و

درخواست شما با موفقیت ارسال شد.

ضمن تشکر بابت ارسال پیام، در سریع‌ترین زمان ممکن کارشناسان شرکت عامراندیش درخواست شما را بررسی خواهند نمود.