راهنمای کامل تایپ صوتی اندروید

راهنمای کامل تایپ صوتی اندروید

اگر شما هم جزء افرادی هستید که به تایپ صوتی اندروید نیاز دارید، این مقاله برای شماست. در مقاله امروز قصد داریم تایپ صوتی را تعریف کنیم و کاربردها و نحوه دسترسی به این قابلیت را بیان کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

منظور از تایپ صوتی چیست؟

تایپ صوتی در حقیقت یکی از فناوری‌هایی است که زیر شاخه‌ای از کاربردهای فناوری شناسایی گفتار یا Speech Recognition و تبدیل گفتار به نوشتار محسوب می‌شود. تایپ صوتی در واقع کاربردی است که به ما این قابلیت را می‌دهد تا بتوانیم به کامپیوتر و یا گوشی هوشمندمان دیکته بگوییم. گوشی هوشمند و یا کامپیوتر نیز می‌توانند به کمک این فناوری هر آنچه که می‌شنود را تایپ کرده و به متن تبدیل کند.

تایپ صوتی در حقیقت به افراد کمک می‌کند تا بدون عمل تایپ کردن در کامپیوتر یا گوشی هوشمند بتوانند بنویسند. نرم افزارهایی که تایپ صوتی را انجام می‌دهند می‌توانند هر آنچه که به صورت صوت و یا گفت و گوی شفاهی می‌باشد را به متن قابل ویرایش تبدیل نمایند.

تایپ صوتی اندروید یعنی چه؟

منظور از تایپ صوتی اندروید اپلیکیشن یا سرویسی است که به طور اختصاصی عملیات تایپ صوتی را برای گوشی‌های هوشمند دارای سیستم عامل اندروید انجام می‌دهد. اپلیکیشن‌های بسیاری هستند که این عملیات را برای گوشی‌های اندرویدی انجام می‌دهند اما از بین نمونه‌های موجود در بازار تنها سرویس تاپی صوتی گوگل است که بر روی تعداد زیادی از زبان‌ها این سرویس را ارائه می‌دهد. سایر اپلیکیشن‌ها یا سرویس‌های تایپ صوتی معمولا بر روی یک یا تعداد بسیار محدودی زبان کاربرد دارند.

تبدیل گفتار به نوشتار آفلاین به کمک فارس آوا

کاربردهای تایپ صوتی اندروید چیست؟

به طور کلی کاربرد تایپ صوتی برای تبدیل گفتار به نوشتار می‌باشد و بر روی سیستم‌های اندروید نیز اینچنین است. ممکن است استفاده از تایپ صوتی بر روی گوشی‌های هوشمند کمی کاربرد خصوصی‌تری داشته باشد و کاربران می‌توانند از تبدیل گفتار به نوشتار برای کارهای روزمره و روتین خود همانند پیام دادن و یادداشت کردن استفاده نمایند. تایپ صوتی بر روی گوشی‌های اندرویدی به طور کلی دارای مزیت‌های زیر می‌باشد.

سرعت فوق‌العاده

قدرت تایپ کلمات یک فرد عادی بین ۳۸ تا ۴۰ کلمه در دقیقه می‌باشد که این تعداد به صورت میانگین برابر است با ۲۴۰۰ کلمه در ساعت. اگر به جای روش‌های تایپ قدیمی از تایپ صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده شود این سرعت را می‌توان تا چیزی حدود ۴ برابر افزایش داد. یعنی در هر دقیقه به صورت میانگین ۱۵۰ کلمه.

دسترسی بالا

از آنجایی که تایپ صوتی بر روی پلتفرم‌های متفاوتی در دسترس است، در گوشی‌های هوشمند نیز می‌توان در هر کجا از آن استفاده کرد. دیگر لازم نیست همانند روش‌های قدیمی یک جا نشسته و ساعت‌ها به تایپ کردن مشغول شوید.

دقت بالا

یک تایپیست معمولی به صورت میانگین از هر ۱۰۰ کلمه ۸ کلمه را اشکال دارد. در صورتی که با استفاده از تبدیل گفتار به نوشتار میزان خطا تا حد زیادی کاهش میابد. زیرا به جای نوشتن کلمات با استفاده از کیبرد، کلمات مستقیما به سرویس هوش مصنوعی گفته شده و او نیز آن‌ها را به نوشته تبدیل کرده است.

چگونه به تایپ صوتی اندروید دسترسی پیدا کنیم؟

همانطور که بالاتر به آن نیز اشاره شد، برای استفاده از تایپ صوتی می‌توانید از اپلیکیشن و یا سرویس‌های مختلفی که در بازار وجود دارند بهره ببرید. مشکلی که در این زمینه وجود دارد آن است که کاربر فارسی زبان برای استفاده از تایپ صوتی تا حدودی با مشکل مواج است. زیرا به دلیل اینکه هوش مصنوعی و تبدیل گفتار به نوشتار در کشور حوزه بسیار جدید و نوپایی است محصولات محدودی در این زمینه وجود دارند و نمونه‌های خارجی مشابه نیز اکثرا بر روی زبان فارسی سرویسی ارائه نمی‌دهند.

چت با کامپیوتر به کمک چت بات ها

شاید بتوان گفت کاربر فارسی از بین سرویس‌های خارجی تنها می‌تواند از تایپ صوتی گوگل استفاده کند که آن هم در برخی اوقات کاربر را با مشکل مواجه می‌کند. زیرا که سرویس گوگل بر روی زبان فارسی متمرکز نشده و تنها گفتار عام زبان فارسی را می‌فهمد. لذا زمانی که کاربر با گویش خاص صحبت می‌کند و یا اصطلاحات خاصی به کار می‌برد این سرویس قادر به تشخیص نیست. لذا برای کاربران فارسی زبان بهتر است تا به سراغ سرویسی بروند که به طور اختصاصی بر روی زبان فارسی متمرکز باشد. خوشبختانه از بین نمونه‌های محدودی که در بازار داخلی وجود دارند موارد با کیفیت و کاربردی نیز پیدا می‌شوند.

آیا اپلیکیشن داخلی وجود دارد که تایپ صوتی اندروید تخصصی برای زبان فارسی انجام دهد؟

یکی از محصولاتی که به صورت تخصصی تایپ صوتی اندروید در زبان فارسی انجام می‌دهد، محصول فارس آوا شرکت عامر اندیش می‌باشد. به جرات می‌توان گفت این محصول یکی از با کیفیت‌های بازار حال حاضر ایران می‌باشد. محصول فارس آوا تبدیل گفتار به نوشتار را به صورت تخصصی برای زبان فارسی انجام می دهد و قادر است ارتباط کلامی بین شما و کامپیوتر یا موبایلتان را فراهم کند. محصول فارس آوا با تکیه بر دانش متخصصان هوش مصنوعی ایرانی و با بهره گیری از آخرین تکنولوژی های روز دنیا تولید شده است و به دلیل جمع آوری بزرگ ترین دیتاسِت موجود در زبان فارسی و تمرکز ویژه روی این زبان، ضمن بهره مندی از تنوع گفتاری بسیار وسیع موفق شده است تا در رقابت با شرکت های بزرگی چون گوگل (بر روی زبان فارسی) دارای ضریب دقت بالایی باشد.

محصول فارس آوا دارای قابلیت های زیر می باشد:

 • تبدیل گفتار به متن فارسی با دقت و سرعت بالا
 • بهره مندی از آخرین تکنولوژیهای یادگیری عمیق
 • تبدیل گفتار به متن بصورت همزمان (Real-Time)
 • تشخیص گفتار و صوت در محیط های نویزی
 • پشتیبانی از انواع لهجه ها و گویش ها
 • قابلیت تبدیل گفتار محاوره ای به متن
 • پشتیبانی از انواع فرمتهای صوتی و ویدیویی
 • تبدیل گفتار انگلیسی به متن انگلیسی
 • غیر وابسته به گوینده و عدم نیاز به آموزش برای هر فرد
 • ارائه API محصول فارس آوا و SDK تبدیل گفتار به متن در قالب وب سرویس
 • ارائه پنل تحت وب برای آپلود کردن فایلها جهت پردازش
 • قابل نصب روی سرور مشتری و عدم نیاز اتصال به اینترنت
 • بهره مندی از دایره واژگان (فرهنگ لغت) بسیار وسیع
 • تبدیل گفتار به نوشتار به کمک هوش مصنوعی

با توجه به قابلیت های ذکر شده، محصول فارس آوا می تواند چنین کاربرد هایی داشته باشد:

 • امکان استفاده در تمامی سیستم های عامل (Android, IOS, Mac, Windows, Linux)
 • امکان استفاده برای تمامی برنامه های تحت موبایل (تمامی پلتفرمها)
 • امکان استفاده در برنامه هایی از قبیل دستیارهای شخصی هوشمند در موبایل
 • امکان استفاده های عمومی از قبیل : تایپ گفتاری و اجرای دستورات صوتی
 • امکان سفارشی سازی برای تشخیص دستورات خاص صوتی
 • امکان سفارشی سازی برای کاربردهای خاص و افزایش دقت
 • پردازش داده های حجیم گفتاری

علاوه بر آن فارس آوا دارای دو محصول جانبی می‌باشد که می‌تواند عملیات تبدیل متن به گفتار (TTS) و استخراج کلمات کلیدی (KWS) را انجام دهد. چنانچه قصد دارید با محصول فارس آوا بیشتر آشنا شوید به صفحه محصول فارس آوا مراجعه کنید و اگر درخواست دمو دارید به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/VBCeS

به این مطلب امتیاز دهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

نظرات شما

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

بینایار

درک هوشمند ویدیو و تصویر

_ مطالب مرتبط _