چرا مزارع خورشیدی جان پرندگان را می‌گیرد؟ هوش مصنوعی در جلوگیری از این واقعه چه کمکی کرده‌است؟

چرا مزارع خورشیدی جان پرندگان را می‌گیرد؟ هوش مصنوعی در جلوگیری از این واقعه چه کمکی کرده‌است؟

انرژی خورشیدی که این روزها به عنوان یک منبع پاک یا همان منبع تجدید پذیر شناخته می‌شود،متاسفانه برای پرندگان یک مسئله خطرناک و کشنده است و مزارع خورشیدی می‌تواند باعث شود جانشان را از دست بدهند! شاید برایتان جالب باشد که بدانید در سال ۲۰۱۶ طبق تحقیقات گسترده‌ای که در این مورد انجام شد، تعداد مرگ و میر حدود ۱۴۰ هزار پرنده در مزارع خورشیدی بزرگ ایالات متحده آمریکا ثبت شد.

این موضوع باعث شد که برای علت مرگ پرندگان در این مزارع تحقیقاتی برای یافتن دلیل اصلی انجام شود. برخی تصور می‌کنند که دلیل مرگ این پرندگان شاید صفحات بازتاب کننده نور خورشید باشد و این افراد تصویر می‌کنند که پرندگان سطح صفحات خورشیدی را مانند سطح آب در نظر می‌گیرند و به آن‌ها نزدیک می‌شوند و بر اثر گرمای بیش از حد زیاد آن جان خود را از دست می‌دهند. این نظریه خیلی دور از ذهن هم نیست، اما دلایل احتمالی دیگری هم وجود دارد که در حال بررسی هستند.

برای این که تحقیقات در این زمینه به ثمر برسد، هوش مصنوعی یا AI وارد میدان شده و سعی بر این دارد که بهترین جواب‌ها را کشف کند. الگوریتم‌های پرنده و رفتاری که این گونه از حیوانات می‌توانند از خود نشان دهند، باعث می‌شود که دانشمندان بتوانند متوجه دلیل مرگ و میر این گونه در نزدیکی مزارع خورشیدی شوند.

در این زمینه دولت فدرال آمریکا هم بیکار ننشسته و یک قرارداد راجع به همین موضوع با آزمایشگاه ملی آرگون در ایالت ایلینویز منعقد کرده‌است. طبق ادعاهای دانشمندان و مهندسان فعال در این آزمایشگاه، کارهای انجام شده در این زمینه صرفاً هوش مصنوعی و یا یادگیری ماشین نیست و مسئله بسیار قراتر است و همین موضوع باعث می‌شود که نتیجه تحقیقاتی که بتوان به آن اعتماد کرد، کمی با سختی بدست آید. به صورت کلی این افراد بر این باورند که می‌توانند با کمک هوش مصنوعی، اقدام به ساخت شیء‎ای کنند که قادر به پرواز کردن است و مانند یک پرنده رفتار می‌کند تا در نهایت متوجه شوند چه چیزی باعث مرگ این پرندگان می‌شود!

به نظر شما چه دلیلی برای این کار وجود دارد؟ آیا نتیجه این تحقیقات می‌تواند روشن کند که نتیجه نهایی چیست؟

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/QEWor

به این مطلب امتیاز دهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

نظرات شما

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

بینایار

درک هوشمند ویدیو و تصویر

_ مطالب مرتبط _