مزایای فناوری تشخیص شباهت‌ های موجود در تصاویر و کاربردهای آن

مزایای فناوری تشخیص شباهت‌ های موجود در تصاویر و کاربردهای آن

یکی از کاربردهای جذاب هوش مصنوعی و پردازش تصویر، فناوری تشخیص شباهت‌ های موجود در تصاویر می‌باشد. این فناوری همان طور که از نام آن پیداست با استفاده از پردازش تصویر می‌تواند میزان شباهت موجود در تصاویر را از زوایای مختلف اندازه‌گیری نماید. در این مقاله قصد داریم تا به صورت اختصاصی به بررسی این فناوری بپردازیم.

فناوری تشخیص شباهت های موجود در تصاویر چیست؟

همان‌طور که از نام آن پیداست، فناوری تشخیص شباهت های موجود در تصاویر به تشخیص و اندازه‌گیری میزان شباهت بین تصاویر می‌پردازد. در این فناوری هر تصویر به وسیله‌ی یک مجموعه ویژگی توصیف می‌شوند و با مقایسه مجموعه ویژگی تصاویر مختلف با یکدیگر، میزان شباهت آن تصاویر بدست می‌آید. برای مثال زمانی که در گوگل با یک عبارت کلیدی به دنبال عکسی با ویژگی خاص می‌گردید، در حقیقت موتور جست‌وجوی گوگل به کمک این فناوری تصاویر مورد نظر را به شما نمایش می‌دهد.

به طور کلی اندازه‌گیری شباهت دو تصویر از دو عنصر ذاتی تشکیل شده است: یافتن مجموعه‌ای ویژگی برای توصیف مناسب محتوای تصاویر و یافتن متریک مناسب برای ارزیابی شباهت بر اساس آن ویژگی‌ها. متریک‌های مناسب برای ارزیابی شباهت تصاویر می‌تواند بر اساس محتوای تصاویر (یعنی آنچه که در تصاویر روی می‌دهد)، ویژگی‌های موجود در تصاویر و اشیاء موجود در آن باشد.

شاید بتوان گفت به طور کلی فناوری تشخیص شباهت تصاویر به ما کمک کند تا شباهت تصاویر موجود را از نظر طبقه‌بندی یا دسته‌بندی (classification)، شناسایی (detection) و در نهایت قسمت‌بندی (segmentation) داشته باشیم. برای Classification به ما کمک می‌کند تا بدانیم در یک تصویر فلان شیء وجود دارد یا خیر. Detection به ما می‌گوید آن شیء در کجای تصویر وجود دارد و در نهایت به کمک segmentation میزان پیکسل ‌هایی از تصویر که شیء اشغال کرده است را بدست می‌آوریم.

به طور کلی می‌توان گفت هدف استفاده از فناوری تشخیص شباهت های موجود در تصاویر می‌تواند از نظر تشخیص میزان شباهت و دسته بندی محتوایی و ایجاد قابلیت سرچ بر اساس آن باشد. پر واضح است که این قابلیت‌ها برای کسب‌وکارها و سازمان‌های مختلف می‌تواند بسیار کاربردی و مهم باشد که در ادامه آن‌ها را نیز بررسی می‌کنیم.

تشخیص شباهت تصویر به کمک هوش مصنوعی

فناوری تشخیص شباهت های موجود در تصاویر چه مزیت‌هایی دارد؟

به طور کلی همانطور که در بالا به آن اشاره شد عمده مزایای فناوری تشخیص شباهت‌ های موجود در تصاویر از دو مزیت دسته بندی و جست‌وجو برخوردار هستند و مزایایی که به کسب‌وکارها، وب‌سایت‌ها و … می‌بخشند شامل چنین قابلیت‌هایی می‌باشد. در ادامه  چند مورد مهم از مزایای این فناوری را بررسی می‌کنیم.

دسته‌بندی و طبقه‌بندی فایل‌های تصویری

یکی از مزایای کاربردی که برای کسانی که دارای آرشیوهای بزرگ تصویری هستند بسیار اهمیت دارد، دسته‌بندی و طبقه‌بندی این فایل‌ها بر اساس فاکتورهای مختلفی می‌باشد. این دسته‌بندی‌ها می‌تواند بر اساس رویداد داخل تصویر، محتوای تصاویر، اشیاء (object) و… باشد. بدین ترتیب می‌توانید آرشیو بزرگی از تصاویر را به فایل‌های دسته‌بندی شده و مشخص تبدیل کنید.

ایجاد قابلیت جست‌وجوی فایل‌های تصویری

با توجه به مزیت دسته‌بندی و طبقه بندی آرشیوها که در بالا به آن‌ها اشاره شد، می‌توان قابلیت جست‌وجوی فایل‌های تصویری را نیز بر همین اساس به آن اضافه کرد. بدین ترتیب شما می‌توانید به داده‌های تصویریتان قابلیت جست‌وجو ببخشید تا بتوانید به راحتی از بین آن‌ها به فایل‌هایی که می‌خواهید و محتوای مورد نظرتان دسترسی پیدا کنید.

چه چیزی در کجاها استفاده شده است؟

یکی از مزیت‌ها و کاربردهای جذابی که این فناوری دارد آن است که می‌توانید به کمک قابلیت‌هایی که در بالاتر به آن‌ها اشاره شد به دنبال یک مورد خاص در بین داده‌های تصویری موجود بگردید. برای مثال اگر به دنبال آن هستید که در بین داده‌ها آن‌هایی که دارای تصویر دوچرخه هستند را پیدا کنید و یا حتی ببینید یک تصویر بخصوص در چه سایت‌هایی استفاده شده است، می‌توانید از این فناوری کمک بگیرید.

کاربردهای فناوری تشخیص شباهت های موجود در تصاویر چه هستند؟

کاربردهای این فناوری جذاب را نمی‌توان به چند مورد بخصوص محدود نمود. زیرا این کاربردها آنقدر گسترده هستند که محدود کردن آن به چند مورد حق مطلب را ادا نمی‌کند. اما در ادامه به صورت موردی چند کاربرد گسترده آن را بررسی می‌کنیم. اما به طور کلی در ذهنتان داشته باشید که هنگامی که در کسب‌وکار و یا سازمان خود به هرکدام از مزیت‌هایی که در بالا به آن اشاره شد، یا حتی ترکیبی از آن مزایا، نیاز داشتید می‌توانید به سراغ فناوری تشخیص شباهت های تصاویر بروید.

سازمان‌ها و کسب‌وکارهایی که دارای آرشیو‌های تصویری هستند

سازمان‌ها و یا شرکت‌هایی که آرشیوهای عظیم از داده‌های تصویری دارند و نیاز دارند که آن را بر اساس فاکتورهای مختلفی مانند محتوا و… طبقه‌بندی نمایند، می‌توانند از فناوری تشخیص شباهت تصاویر کمک بگیرند. به کمک این فناوری می‌توانند آرشیوی دارای داده‌های دسته‌بندی شده و طبقه‌بندی شده باشند تا از این طریق بتوانند به آن‌ها قابلیت جست‌وجو نیز ببخشند. قابل ذکر است که عملیات دسته‌بندی به کمک هوش مصنوعی و فناوری‌های جدید سرعت و دقت چند برابری نسبت به زمانی است که از نیروی انسانی برای این کار استفاده می‌کنید.

فروشگاه‌های آنلاین و وبسایت‌ها

یکی از کاربردهای فناوری تشخیص شباهت تصویر می‌تواند در فروشگاه‌های آنلاین، وبسایت‌ها و… باشد. این چنین کسب‌وکارهایی علاوه بر این که می‌توانند از این فناوری برای دسته‌بندی و ایجاد قابلیت جست‌وجو بر اساس تصاویر در وب‌سایت و یا فروشگاهشان استفاده کنند، می‌توانند این توانایی را به کاربرها بدهند که بر اساس موارد دلخواهشان به جست‌وجو در بین تصاویر سایت و محصولات بپردازند.

دیتاسنتر‌ها

دیتاسنترهایی که دارای آرشیوهای بزرگ ویدئو و تصویر هستند و نیاز دارند تا این داده‌ها را دسته بندی کنند و بر اساس فاکتورهای مختلفی آن‌ها را تگ گزاری کرده و آنالیز کنند تا قابلیت جست‌وجوی راحتی برای کاربران ایجاد نمایند یا اینکه بتوانند این داده‌ها را تجزیه و تحلیل کنند.

هوش مصنوعی و تشخیص شباهت تصاویر

بینایار کمکی برای پردازش تصاویر و تشخیص شباهت

بینایار یک محصول مبتنی بر هوش مصنوعی از شرکت عامر اندیش می‌باشد که به صورت تخصصی بر روی فناوری پردازش تصویر متمرکز می‌باشد. در صورتی که شما نیاز به یک سرویس تشخیص شباهت‌ های موجود در تصاویر دارید می‌توانید به سراغ محصول ببینایار بروید. فریم ورک بینایار به فهم و آنالیز هوشمند محتوای ویدیویی و تصویری براساس آخرین تکنیک های هوش مصنوعی و یادگیری عمیق می پردازد. این محصول مجموعه‌ای از آنالایزرهای مختلف ویدیو و تصویر است که هر کدام از آنالایزرهای آن بر اساس به روزترین تکنیک‌های یادگیری ماشین قادر به تحلیل ویدیو های موجود می‌باشد. نهایتاً با در کنار هم قرارگرفتن نتایج تحلیل این آنالایزرها، تمام محتوای قابل فهم ویدیو استخراج می‌شود.

قابلیت‌ها و توانایی‌های بینایار به شرح زیر می‌باشد:

 • استفاده از مجموعه‌ای کامل از آنالایزرهای هوشمند
 • قابلیت ترکیب آنالایزرهای دلخواه
 • مبتنی بر جدیدترین تکنیک‌های یادگیری عمیق
 • ارائه سرویس‌ها و آنالایزرها در قالب یک فریم ورک نرم افزاری پیشرفته
 • قابلیت تحلیل نتایج آنالایزرها بصورت جداگانه و ترکیبی
 • قابلیت پردازش فایل‌های ویدیویی حجیم
 • قابلیت پردازش آنلاین و آفلاین
 • پردازش آنلاین ویدیوهای چندین دوربین مختلف به صورت همزمان
 • امکان مدیریت و گزارش‌گیری کامل از همه پردازش‌ها
 • توسعه و تولید بصورت کاملاً بومی در داخل کشور
 • قابلیت بهینه‌سازی الگوریتم‌های یادگیری ماشین مبتنی بر شرایط بومی کشور
 • دقت و سرعت بالا
 • قابل شخصی سازی براساس نیاز سازمان‌ها
 • نصب و راه اندازی درون سازمانی
 • قابلیت افزودن آنالایزرهای جدید برای طیف وسیعی از نیازها و درخواست‌ها
 • ایجاد قابلیت استفاده از محصول تحت پلتفرم‌های مختلف

چنانچه می خواهید از محصول بینایار استفاده کنید و یا اینکه درخواست دمو محصول را دارید به اینجا مراجعه کنید.

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/5YzZp

به این مطلب امتیاز دهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

نظرات شما

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _