معرفی ربات تبدیل گفتار به نوشتار ایرانی فارس آوا

معرفی ربات تبدیل گفتار به نوشتار ایرانی فارس آوا

معرفی ربات تبدیل گفتار به نوشتار ایرانی فارس آوا

استفاده از ربات تبدیل گفتار به نوشتار و نرم افزارهای تایپ صوتی به یکی از ترندها و ابزارهای کمکی برای افرادی تبدیل شده که به نوعی با تایپ کردن سر و کار دارند. تایپ صوتی با همان تبدیل گفتار به نوشتار به نوعی توانایی دیکته گفتن به کامپیوتر یا گوشی هوشمند و… است. یعنی به کمک سرویس‌های تایپ صوتی دیگر به تایپ کردن نیازی ندارید و تنها با دیکته گفتن به کامپیوتر، گوشی هوشمند و… می‌توانید آن چه که می‌خواهید را بنویسید.

منظور از ربات تبدیل گفتار به نوشتار چیست؟

منظور از ربات تبدیل گفتار به نوشتار همان نرم افزار و اپلیکیشن‌های تایپ صوتی و یا سرویس‌های تبدیل گفتار به نوشتاری است که افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند. تکنولوژی تبدیل گفتار به نوشتار یکی از کاربردهای تکنولوژی شناسایی گفتار یا همان speech recognition است که قادر است صحبت‌های شفاهی و محتوای گفتگوهای صوتی را به یک فایل متنی تبدیل کند.

برای تبدیل فایل صوتی به متن نیز، باید آن فایل صوتی با هر فرمتی را به یک موتور تبدیل گفتار به نوشتار داد. این موتور گفتار به نوشتار تمامی فایل های صوتی که دریافت نموده را پس از پردازش های مورد نظر تبدیل به فرمت مورد نیاز خود می کند و سپس آن را در اختیار موتور تبدیل گفتار به متن قرار می دهد. در نهایت متن قابل ویرایش از محتوای فایل صوتی پس از پردازش‌های نهایی استخراج و به کاربر تحویل داده می‌شود.

چه کسانی می‌توانند از ربات تبدیل گفتار به نوشتار استفاده کنند؟

با یک تقریب کلی می‌توان گفت تمامی کسانی که به هر منظوری نیاز به تایپ کردن دارند می‌توانند از نرم افزارهای تبدیل گفتار به نوشتار استفاده کنند و گستره کسانی که می‌توانند از تایپ صوتی بهره ببرند بسیار گسترده است. از استفاده‌های شخصی گرفته تا استفاده در ادارات و مراکز مهم دولتی تماما در کاربردهای این فناوری می‌گنجند. زیرا که امروزه تایپ کردن به یک امر روتین برای هر شغل و حتی هر شخصی تبدیل شده است. اگر بخواهیم به طور خلاصه برخی از گروه‌هایی که استفاده از تبدیل گفتار به نوشتار برای آن‌ها کاربردی خواهد بود را معرفی کنیم، این افراد عبارتند از:

کاربردهای تایپ صوتی برای کامپیوتر

 

دارندگان آرشیوهای صوتی

تبدیل گفتار به نوشتار می‌تواند به سازمان‌ها، کسب‌وکارها یا افرادی که دارای آرشیو‌های صوتی با حجم زیاد هستند کمک کند تا محتوای آن‌ها را به فایل متنی تبدیل کرده و از آن‌ها مستند تهیه کنند. تبدیل آرشیوهای صوتی به متن یا باید به صورت دستی انجام شود یا اینکه به کمک تبدیل گفتار این کار را انجام داد. پر واضح است که انجام این کار به کمک تایپ صوتی هم در زمان و هزینه صرفه جویی خواهد کرد و هم تبدیل محتوای صوتی به متن با دقت بالاتر و خطاهای کمتری انجام خواهد شد.

منشی‌ها

شاید بتوان گفت یکی از کارهای کلیدی منشی‌ها در طول ساعات کاری تایپ کردن است. اعم از تایپ گزارش‌ها، صورت جلسه‌ها و… . به همین دلیل استفاده از نرم افزارهای تایپ صوتی می‌تواند کمک بسیاری به منشی‌ها داشته باشد و به مقدار زیادی در زمان آن‌ها صرفه جویی کند و حجم زیادی از کارشان را کاهش دهد.

نویسندگان

نویسنده‌ها دائما با نوشتن سر و کار دارند. برخی از آن‌ها با نوشتن روی کاغذ و برخی نیز با تایپ کردن نوشته‌هایشان در یک سیستم کامپیوتری. در هر دو حالت در نهایت برای چاپ و یا ارائه به ویراستار نیاز است که محتوای نوشته شده را به یک متن تایپ شده تبدیل کرد. نرم افزارهای تایپ صوتی می‌توانند این کار را با دقت و سرعت و کیفیت بالایی انجام دهند. حتی استفاده از این نوع نرم افزارها می‌تواند به تمرکز و نوشتن آنچه که در ذهن نویسنده می‌گذرد کمک کند.

مراکز تماس کسب و کارها

نرم افزارهای تبدیل گفتار به نوشتار و یا همان تایپ صوتی می‌تواند به مراکز تماس کسب‌وکارها کمک کند تا تمامی گفت‌وگوهای انجام شده در تماس‌های مرکز و یا اطلاعات نیروهای انسانی را مکتوب نمایند. علاوه بر آن می‌توانند به یادداشت برداری و یا انجام هرگونه تایپ توسط کارمندان این مراکز نیز کمک کند.

مدیران و کارمندان

امروزه بخش بزرگی از کار مدیران و یا حتی کارمندان آن‌ها به تایپ کردن می‌گذرد. مثل تایپ کردن ایمیل، گزارش، مطالب، برنامه‌ها، صورت جلسه‌ها و… . تمام این‌ها نیاز دارد تا زمان زیادی را پشت کامپیوتر بگذرانند و تایپ کنند. در حالی که می‌توانند با استفاده از نرم افزارهای تایپ صوتی هم در زمان خود صرفه جویی کنند و هم با صرف آن وقت برای کارهای مهم‌تر راندمان و بازدهی خود را بالا ببرند و سازمان خود را ارتقا دهند.

کامپیوترهای شخصی و یا خانگی

اشخاص نیز به دلایل مختلفی ممکن است زمان خود را به تایپ کردن اختصاص دهند. برای نوشتن یک تکلیف، مقاله، سرچ کردن و.. . همه‌ی این کارها را می‌توانند به راحتی با استفاده از یک نرم افزار تایپ صوتی با کیفیت انجام دهند. نرم افزارهای تایپ صوتی هم می‌تواند به افرادی که در تایپ کردن مشکل دارند کمک کند و هم افرادی که سواد کمی دارند.

استفاده از تبدیل گفتار به نوشتار چه مزیت‌هایی دارد؟

استفاده از نرم افزار تبدیل گفتار به نوشتار قابلیت‌های متنوعی را به کاربر می‌دهد اما مهم‌ترین این قابلیت‌ها همان بی نیاز شدن از تایپ کردن می‌باشد. به کمک نرم افزار تبدیل گفتار به متن دیگر لازم نیست زمان‌های طولانی را پشت میز کامپیوتر بنشینید و کلمات را یکی یکی تایپ کنید بلکه تنها لازم است به کامپیوتر خود دیکته بگویید تا او به تایپ کردن بپردازد و در نهایت زمانی که متن تایپ شده را چک کردید غلط‌های تایپی در آن پیدا کنید. یک نرم افزار تبدیل گفتار به نوشتار در لحظه هر آنچه را که می‌شنود با دقت زیاد به متن قابل ویرایش تبدیل می‌کند. به طور کلی مزایایی که این نرم افزارها می‌توانند به کاربر بدهد عبارتند از:

 

سرعت

اولین مزیتی که استفاده از تایپ صوتی برای تبدیل گفتار به نوشتار به همراه دارد سرعت می‌باشد. قدرت تایپ کلمات یک فرد عادی بین ۳۸ تا ۴۰ کلمه در دقیقه می‌باشد که این تعداد به صورت میانگین برابر است با ۲۴۰۰ کلمه در ساعت. اگر به جای روش‌های تایپ قدیمی از تایپ صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده شود این سرعت را می‌توان تا چیزی حدود ۴ برابر افزایش داد. یعنی در هر دقیقه به صورت میانگین ۱۵۰ کلمه.

دسترسی

نرم افزارهای تبدیل گفتار به نوشتار مختلف دارای نسخه‌های دسکتاپ، اندروید و وب می‌باشند و به کاربر این قابلیت را می‌دهد که از هر کجا که به تایپ صوتی نیاز داشت بتواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد و در هر لحظه بتواند تایپ صوتی را انجام دهد.

دقت

قابلیت دیگری که استفاده از این نرم افزارها به کاربر می‌دهد دقت بالا می‌باشد. یک تایپیست معمولی به صورت میانگین از هر ۱۰۰ کلمه ۸ کلمه را اشکال دارد. در صورتی که با استفاده ازتکنولوژی تبدیل گفتار به نوشتار میزان خطا تا حد زیادی کاهش میابد. زیرا به جای نوشتن کلمات با استفاده از کیبرد، کلمات مستقیما به سیستم هوش مصنوعی گفته شده و او نیز آن‌ها را به نوشته تبدیل کرده است.

تمرکز

مزیت دیگر استفاده از تکنولوژی تبدیل گفتار به نوشتار تمرکز بالا است. با استفاده از نرم افزارهای تایپ صوتی، قطعا متوجه خواهید شد که تمرکز بیشتری درحین انجام کارتان دارید. این کار کمک می کند تا بر روی مسئله ای که در مورد آن صحبت می کنید متمرکز تر شوید و راحت تر آن چه در ذهنتان می گذرد را به نوشتار تبدیل کنید.

چگونه می‌توانم یک ربات تبدیل گفتار به نوشتار داشته باشم؟‌

برای استفاده از ربات تبدیل گفتار به نوشتار باید به سراغ محصولات شرکت‌های فعال در زمینه هوش مصنوعی بروید. زیرا یک نرم افزار تبدیل گفتار به نوشتار از هوش مصنوعی کمک می‌گیرد تا بتواند گفتار را متوجه شود و در نهایت آن را به نوشتار تبدیل کند. البته پیدا کردن یک نرم افزار تبیدل گفتار به نوشتار کاربردی ممکن است چالش بر انگیز باشد اما ما به شما فارس آوا را معرفی می‌کنیم که یکی از محصولات با کیفیت موجود در بازار امروز ایران است.

نرم افزار فارس آوا کاملا بومی و ساخت شرکت عامر اندیش هوشمند می‌باشد و بر دانش متخصصان هوش مصنوعی کشور تکیه دارد و دارای دیتابیس وسیع ۱۰ هزار ساعته می‌باشد. این نرم افزار بر روی دسکتاپ و گوشی هوشمند در دسترس است و به زودی نسخه‌ی مخصوص مشاغل خاص همانند وکلا و … آن نیز به بازار عرضه خواهد شد. این محصول از دقت و سرعت بالا در تبدیل گفتار به متن و تایپ صوتی برخوردار است و همچنین قابلیت بارگزاری انواع فایل‌های صوتی و تصویری را به کاربر می‌دهد.

برای آشنایی با نرم افزار فارس آوا و برخورداری از دمو رایگان محصول به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

فارس‌آوا، نرم افزار تبدیل گفتار به متن در زبان فارسی است که امکان ارتباط کلامی انسان با کامپیوتر و یا موبایل را فراهم می‌کند. این نرم افزار با تکیه بر دانش متخصصان هوش مصنوعی ایرانی و با بهره‌گیری از آخرین تکنولوژیهای روز دنیا تولید شده است و به دلیل جمع‌آوری بزرگ‌ترین دیتاست موجود در زبان فارسی و تمرکز ویژه روی این زبان، ضمن بهره‌مندی از تنوع گفتاری بسیار وسیع موفق شده است تا در رقابت با شرکت‌های بزرگی چون گوگل دارای ضریب دقت بالایی باشد. فارس‌آوا دارای دو محصول جانبی به نام‌های تبدیل متن به گفتار (TTS) و استخراج کلمات کلیدی(KWS) نیز می‌باشد.

این سرویس قادر است تا متن های داده‌شده را دریافت و پس از دریافت، آن را به شکل صوت تبدیل به گفتار نماید. در جدید ترین نسخه این موتور، نوع گفتار پخش‌شده بسیار نزدیک به گفتار یک انسان واقعی می‌باشد.

Keyword spotting قادر است تا فایل‌های صوتی را با دقت بیشتری(۲۰%) نسبت به تبدیل گفتار به متن، فهمیده و کلمات کلیدی در یک فایل را تشخیص داده و آن ها را استخراج کند. زمانی که برای تحلیل و تشخیص موارد مهم احتیاج به این است تا بتوان بدون گوش‌کردن کامل فایل صوتی متوجه شد که یک کلمه خاص مثل نام یک محصول در آن استفاده شده است یا خیر، سرویس KWS قادر است تا حتی زمان استفاده از آن کلید واژه را به تفکیک مشخص نماید.

• تبدیل گفتار به متن فارسی با دقت و سرعت بالا • بهره‌مندی از آخرین تکنولوژیهای یادگیری عمیق • تبدیل گفتار به متن بصورت همزمان (Real-Time) • تشخیص گفتار و صوت در محیط‌های نویزی • پشتیبانی از انواع لهجه‌ها و گویش‌ها • قابلیت تبدیل گفتار محاوره‌ای به متن • پشتیبانی از انواع فرمتهای صوتی و ویدیویی • تبدیل گفتار انگلیسی به متن انگلیسی • غیر وابسته به گوینده و عدم نیاز به آموزش برای هر فرد • توسعه و تولید بصورت کاملاً بومی در داخل کشور • ارائه API و SDK تبدیل گفتار به متن در قالب وب‌سرویس • ارائه پنل تحت وب برای بارگزاری فایلها جهت پردازش • قابل نصب روی سرور مشتری و عدم نیاز اتصال به اینترنت • بهره‌مندی از دایره واژگان (فرهنگ لغت) بسیار وسیع

• امکان استفاده در تمامی سیستم‌های عامل (Android, IOS, Mac, Windows, Linux) • امکان استفاده برای تمامی برنامه‌های تحت موبایل (تمامی پلتفرمها) • امکان استفاده در برنامه‌هایی از قبیل دستیارهای شخصی هوشمند در موبایل • امکان استفاده‌های عمومی از قبیل : تایپ گفتاری و اجرای دستورات صوتی • امکان سفارشی‌سازی برای تشخیص دستورات خاص صوتی • امکان سفارشی‌سازی برای کاربردهای خاص و افزایش دقت • پردازش داده‌های حجیم گفتاری

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/fXYtp

به این مطلب امتیاز دهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

نظرات شما

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

بینایار

درک هوشمند ویدیو و تصویر

_ مطالب مرتبط _