معرفی ربات تبدیل گفتار به نوشتار ایرانی فارس آوا
۱۳۹۹-۰۲-۱۴ 0

معرفی ربات تبدیل گفتار به نوشتار ایرانی فارس آوا

استفاده از ربات تبدیل گفتار به نوشتار و نرم افزارهای تایپ صوتی به یکی از ترندها و ابزارهای کمکی برای افرادی تبدیل شده که به نوعی با تایپ کردن سر و کار دارند. تایپ صوتی با همان تبدیل گفتار به نوشتار به نوعی توانایی دیکته گفتن به کامپیوتر یا گوشی هوشمند و… است. یعنی به کمک سرویس‌های تایپ صوتی دیگر به تایپ کردن نیازی ندارید و تنها با دیکته گفتن به کامپیوتر، گوشی هوشمند و… می‌توانید آن چه که می‌خواهید را بنویسید.

منظور از ربات تبدیل گفتار به نوشتار چیست؟

منظور از ربات تبدیل گفتار به نوشتار همان نرم افزار و اپلیکیشن‌های تایپ صوتی و یا سرویس‌های تبدیل گفتار به نوشتاری است که افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند. تکنولوژی تبدیل گفتار به نوشتار یکی از کاربردهای تکنولوژی شناسایی گفتار یا همان speech recognition است که قادر است صحبت‌های شفاهی و محتوای گفتگوهای صوتی را به یک فایل متنی تبدیل کند.

برای تبدیل فایل صوتی به متن نیز، باید آن فایل صوتی با هر فرمتی را به یک موتور تبدیل گفتار به نوشتار داد. این موتور گفتار به نوشتار تمامی فایل های صوتی که دریافت نموده را پس از پردازش های مورد نظر تبدیل به فرمت مورد نیاز خود می کند و سپس آن را در اختیار موتور تبدیل گفتار به متن قرار می دهد. در نهایت متن قابل ویرایش از محتوای فایل صوتی پس از پردازش‌های نهایی استخراج و به کاربر تحویل داده می‌شود.

چه کسانی می‌توانند از ربات تبدیل گفتار به نوشتار استفاده کنند؟

با یک تقریب کلی می‌توان گفت تمامی کسانی که به هر منظوری نیاز به تایپ کردن دارند می‌توانند از نرم افزارهای تبدیل گفتار به نوشتار استفاده کنند و گستره کسانی که می‌توانند از تایپ صوتی بهره ببرند بسیار گسترده است. از استفاده‌های شخصی گرفته تا استفاده در ادارات و مراکز مهم دولتی تماما در کاربردهای این فناوری می‌گنجند. زیرا که امروزه تایپ کردن به یک امر روتین برای هر شغل و حتی هر شخصی تبدیل شده است. اگر بخواهیم به طور خلاصه برخی از گروه‌هایی که استفاده از تبدیل گفتار به نوشتار برای آن‌ها کاربردی خواهد بود را معرفی کنیم، این افراد عبارتند از:

کاربردهای تایپ صوتی برای کامپیوتر

 

دارندگان آرشیوهای صوتی

تبدیل گفتار به نوشتار می‌تواند به سازمان‌ها، کسب‌وکارها یا افرادی که دارای آرشیو‌های صوتی با حجم زیاد هستند کمک کند تا محتوای آن‌ها را به فایل متنی تبدیل کرده و از آن‌ها مستند تهیه کنند. تبدیل آرشیوهای صوتی به متن یا باید به صورت دستی انجام شود یا اینکه به کمک تبدیل گفتار این کار را انجام داد. پر واضح است که انجام این کار به کمک تایپ صوتی هم در زمان و هزینه صرفه جویی خواهد کرد و هم تبدیل محتوای صوتی به متن با دقت بالاتر و خطاهای کمتری انجام خواهد شد.

منشی‌ها

شاید بتوان گفت یکی از کارهای کلیدی منشی‌ها در طول ساعات کاری تایپ کردن است. اعم از تایپ گزارش‌ها، صورت جلسه‌ها و… . به همین دلیل استفاده از نرم افزارهای تایپ صوتی می‌تواند کمک بسیاری به منشی‌ها داشته باشد و به مقدار زیادی در زمان آن‌ها صرفه جویی کند و حجم زیادی از کارشان را کاهش دهد.

نویسندگان

نویسنده‌ها دائما با نوشتن سر و کار دارند. برخی از آن‌ها با نوشتن روی کاغذ و برخی نیز با تایپ کردن نوشته‌هایشان در یک سیستم کامپیوتری. در هر دو حالت در نهایت برای چاپ و یا ارائه به ویراستار نیاز است که محتوای نوشته شده را به یک متن تایپ شده تبدیل کرد. نرم افزارهای تایپ صوتی می‌توانند این کار را با دقت و سرعت و کیفیت بالایی انجام دهند. حتی استفاده از این نوع نرم افزارها می‌تواند به تمرکز و نوشتن آنچه که در ذهن نویسنده می‌گذرد کمک کند.

مراکز تماس کسب و کارها

نرم افزارهای تبدیل گفتار به نوشتار و یا همان تایپ صوتی می‌تواند به مراکز تماس کسب‌وکارها کمک کند تا تمامی گفت‌وگوهای انجام شده در تماس‌های مرکز و یا اطلاعات نیروهای انسانی را مکتوب نمایند. علاوه بر آن می‌توانند به یادداشت برداری و یا انجام هرگونه تایپ توسط کارمندان این مراکز نیز کمک کند.

مدیران و کارمندان

امروزه بخش بزرگی از کار مدیران و یا حتی کارمندان آن‌ها به تایپ کردن می‌گذرد. مثل تایپ کردن ایمیل، گزارش، مطالب، برنامه‌ها، صورت جلسه‌ها و… . تمام این‌ها نیاز دارد تا زمان زیادی را پشت کامپیوتر بگذرانند و تایپ کنند. در حالی که می‌توانند با استفاده از نرم افزارهای تایپ صوتی هم در زمان خود صرفه جویی کنند و هم با صرف آن وقت برای کارهای مهم‌تر راندمان و بازدهی خود را بالا ببرند و سازمان خود را ارتقا دهند.

کامپیوترهای شخصی و یا خانگی

اشخاص نیز به دلایل مختلفی ممکن است زمان خود را به تایپ کردن اختصاص دهند. برای نوشتن یک تکلیف، مقاله، سرچ کردن و.. . همه‌ی این کارها را می‌توانند به راحتی با استفاده از یک نرم افزار تایپ صوتی با کیفیت انجام دهند. نرم افزارهای تایپ صوتی هم می‌تواند به افرادی که در تایپ کردن مشکل دارند کمک کند و هم افرادی که سواد کمی دارند.

استفاده از تبدیل گفتار به نوشتار چه مزیت‌هایی دارد؟

استفاده از نرم افزار تبدیل گفتار به نوشتار قابلیت‌های متنوعی را به کاربر می‌دهد اما مهم‌ترین این قابلیت‌ها همان بی نیاز شدن از تایپ کردن می‌باشد. به کمک نرم افزار تبدیل گفتار به متن دیگر لازم نیست زمان‌های طولانی را پشت میز کامپیوتر بنشینید و کلمات را یکی یکی تایپ کنید بلکه تنها لازم است به کامپیوتر خود دیکته بگویید تا او به تایپ کردن بپردازد و در نهایت زمانی که متن تایپ شده را چک کردید غلط‌های تایپی در آن پیدا کنید. یک نرم افزار تبدیل گفتار به نوشتار در لحظه هر آنچه را که می‌شنود با دقت زیاد به متن قابل ویرایش تبدیل می‌کند. به طور کلی مزایایی که این نرم افزارها می‌توانند به کاربر بدهد عبارتند از:

 

سرعت

اولین مزیتی که استفاده از تایپ صوتی برای تبدیل گفتار به نوشتار به همراه دارد سرعت می‌باشد. قدرت تایپ کلمات یک فرد عادی بین 38 تا 40 کلمه در دقیقه می‌باشد که این تعداد به صورت میانگین برابر است با 2400 کلمه در ساعت. اگر به جای روش‌های تایپ قدیمی از تایپ صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده شود این سرعت را می‌توان تا چیزی حدود 4 برابر افزایش داد. یعنی در هر دقیقه به صورت میانگین 150 کلمه.

دسترسی

نرم افزارهای تبدیل گفتار به نوشتار مختلف دارای نسخه‌های دسکتاپ، اندروید و وب می‌باشند و به کاربر این قابلیت را می‌دهد که از هر کجا که به تایپ صوتی نیاز داشت بتواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد و در هر لحظه بتواند تایپ صوتی را انجام دهد.

دقت

قابلیت دیگری که استفاده از این نرم افزارها به کاربر می‌دهد دقت بالا می‌باشد. یک تایپیست معمولی به صورت میانگین از هر 100 کلمه 8 کلمه را اشکال دارد. در صورتی که با استفاده ازتکنولوژی تبدیل گفتار به نوشتار میزان خطا تا حد زیادی کاهش میابد. زیرا به جای نوشتن کلمات با استفاده از کیبرد، کلمات مستقیما به سیستم هوش مصنوعی گفته شده و او نیز آن‌ها را به نوشته تبدیل کرده است.

تمرکز

مزیت دیگر استفاده از تکنولوژی تبدیل گفتار به نوشتار تمرکز بالا است. با استفاده از نرم افزارهای تایپ صوتی، قطعا متوجه خواهید شد که تمرکز بیشتری درحین انجام کارتان دارید. این کار کمک می کند تا بر روی مسئله ای که در مورد آن صحبت می کنید متمرکز تر شوید و راحت تر آن چه در ذهنتان می گذرد را به نوشتار تبدیل کنید.

چگونه می‌توانم یک ربات تبدیل گفتار به نوشتار داشته باشم؟‌

برای استفاده از ربات تبدیل گفتار به نوشتار باید به سراغ محصولات شرکت‌های فعال در زمینه هوش مصنوعی بروید. زیرا یک نرم افزار تبدیل گفتار به نوشتار از هوش مصنوعی کمک می‌گیرد تا بتواند گفتار را متوجه شود و در نهایت آن را به نوشتار تبدیل کند. البته پیدا کردن یک نرم افزار تبیدل گفتار به نوشتار کاربردی ممکن است چالش بر انگیز باشد اما ما به شما فارس آوا را معرفی می‌کنیم که یکی از محصولات با کیفیت موجود در بازار امروز ایران است.

نرم افزار فارس آوا کاملا بومی و ساخت شرکت عامر اندیش هوشمند می‌باشد و بر دانش متخصصان هوش مصنوعی کشور تکیه دارد و دارای دیتابیس وسیع 10 هزار ساعته می‌باشد. این نرم افزار بر روی دسکتاپ و گوشی هوشمند در دسترس است و به زودی نسخه‌ی مخصوص مشاغل خاص همانند وکلا و … آن نیز به بازار عرضه خواهد شد. این محصول از دقت و سرعت بالا در تبدیل گفتار به متن و تایپ صوتی برخوردار است و همچنین قابلیت بارگزاری انواع فایل‌های صوتی و تصویری را به کاربر می‌دهد.

برای آشنایی با نرم افزار فارس آوا و برخورداری از دمو رایگان محصول به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

* شرکتها و سازمانهایی که خدمات آنلاین ارائه میدهند * دارندگان وبسایتها و پرتالهای سازمانی که به دنبال برقراری ارتباط بهتری با بازدیدکنندگان سایتشان هستند * تولیدکنندگان محصولات نرم افزاری اعم از نرم افزارهای تحت دسکتاپ، وب یا موبایل برای بالابردن کاربردپذیری محصولاتشان

* استفاده در وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌ها به عنوان یک کانال ارتباطی با کاربران * نوآوری در پاسخگویی به سوالات مراجعین و مشتریان * کارایی بالا در پاسخگویی و ارائه خدمت 24 ساعته و بدون خستگی * امکان شخصی‌سازی نحوه پاسخگویی یا ارائه خدمت به مراجعین و مشتریان * کاهش هزینه‌های ارائه خدمت و پاسخگویی به سوالات مراجعین و مشتریان * کاهش ریسک پاسخگویی یا ارائه خدمت اشتباه * بالابرنده کاربردپذیری نرم افزار، وباپلیکیشن یا اپلیکیشن‌های موبایل * دریافت سفارش محصولات و خدمات از کاربران * ارائه پیشنهادات خرید به کاربرانی که قصد خرید محصول خاصی را دارند

اردکک یکی از سرویس‌های پردازش زبان فارسی است که موجودیت‌های اسمی در متن را استخراج می‌کند. موجودیت‌هایی همچون زمان، مکان، نام اشخاص و غیره. به طور مثال فردی تقاضای خرید دو بلیط قطار برای اولین دوشنبه بهمن از مشهد به تهران را دارد. اردکک قادر است تا تاریخ، تعداد بلیط، مبدا و مقصد موردنظر را فهمیده و آن را استخراج نماید.

نابینایار با استفاده از محصولات فارس‌آوا و باتاوا، برای کمک به انجام کارهای روزمره نابینایان آماده شده است. کارهایی از قبیل، اعلام زمان و مکان، ارسال صوتی پیامک، خواندن پیامک‌های رسیده، گرفتن تاکسی اینترنتی و غیره. هدف واقعی ارائه این دستیار هوشمند انجام یکی از رسالت‌های اجتماعی عامر‌اندیش مبنی بر حمایت از جامعه توان‌یابان عزیز می‌باشد.

دستیار هوشمند سازمانی باتاوا، یک دستیار صوتی است که با استفاده از آخرین روش‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در زبان فارسی، به راحتی برای کاربردهای مختلف در سازمانها قابل شخصی‌سازی است. باتاوا به سازمانها کمک میکند تا برای ارتباط 24 ساعته و کم هزینه با مشتریان و یا مراجعه‌کنندگانشان، دیگر نیازی به پاسخگوهای انسانی نداشته باشند و بتوانند با استفاده از داده‌های اطلاعاتی که از قبل آموخته‌اند پاسخی متناسب به مشتریان ارائه دهند. باتاوا دارای دو محصول جانبی به نام‌های نابینایار و اردکک نیز می‌باشد.

نظر بدهید

چت بات

چت بات
گفتار به نوشتار
تشخیص چهره
اپراتور هوشمند