یک بار برای همیشه، رباتیک و هوش مصنوعی با هم متفاوتند!

معمولا افرادی که با هوش مصنوعی آشنایی چندانی ندارند به محض شنیدن واژه هوش مصنوعی به یاد ربات ها می‌افتند. شاید یکی از دلایل مهم این امر فیلم های تخیلی پر مخاطبی هستند که در آن ها ربات های هوشمندی را نشان می دهند که کارهای خارق‌العاده انجام می دهند. با همه ی این ها باید گفت که هوش مصنوعی و رباتیک دو مقوله جدا از هم هستند که اهداف بسیار متفاوتی را دنبال می کنند. در این مقاله می خواهیم یک بار برای همیشه تفاوت های هوش مصنوعی و رباتیک را بیان کنیم و برای هر کدام تعریف مستقلی ارائه دهیم.

AI-brain-vs-robotic.png

رباتیک چیست؟

رباتیک در حقیقت حوزه ای از علم و تکنولوژی است که با ربات ها سر و کار دارد. آوردن تعریفی برای اینکه چه چیزی را ربات می نامیم، کمی سخت می باشد، اما به طور کلی می توان گفت ربات ها ماشین هایی هستند که برای انجام یک سری کارها به صورت اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک، از قبل برنامه ریزی شده‌اند. به طور کلی شاید بتوان گفت سه فاکتور یا عامل وجود دارند که یک ربات را تشکیل می دهند:

  1. ربات ها با استفاده از سنسورها و فعال کننده ها با دنیای فیزیکی اطرافشان ارتباط برقرار می‌کنند.
  2. ربات ها قابل برنامه نویسی می‌باشند.
  3. ربات ها معمولا به صورت مستقل (یا حداقل نیمه مستقل) عمل می‌کنند.

.jpgb-automation-a-20180915-870x580-min

در بیشتر اوقات برای اینکه تشخیص دهیم یک ماشین جزء ربات‌ها دسته بندی می شود یا نه، کار سختی در پیش داریم چون همان‌طور که گفته شد تعریف ربات تا حدودی سخت می‌باشد. برخی از افراد معتقدند تنها ماشین‌هایی که توانایی فکر کردن و اتخاذ تصمیم دارند، ربات محسوب می‌شوند. این “فکر کردن رباتی” که گفته می شود به زیر مجموعه ای از رباتیک مربوط می شود که با هوش مصنوعی ادغام شده و برای تعریف ربات نمی توانیم از آن استفاده کنیم.

رباتیک علمی است که با طراحی، ساخت و برنامه نویسی انواع ربات ها سر و کار دارد و تنها بخش کوچکی از زیر مجموعه آن است که به هوش مصنوعی مربوط می شود و با آن ادغام شده و تشکیل ربات های دارای هوش مصنوعی را می دهد.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی زیر مجموعه ای از علوم کامپیوتر است که به تولید برنامه هایی می پردازد که بتوانند تسک هایی انجام دهند که نیاز به هوش انسانی دارد. الگوریتم های هوش مصنوعی دارای یادگیری، درک، حل مسئله، درک زبان طبیعی و یا استدلال منطقی می باشند.

از هوش مصنوعی در دنیای استفاده های فراوانی می شود. برای مثال موتور جست و جوگر گوگل از هوش مصنوعی برای جست و جو هایش استفاده می کند. بیشتر الگوریتم های هوش مصنوعی به منظور کنترل ربات ها ساخته نشده اند. در واقع زمانی که از هوش مصنوعی برای کنترل یک ربات استفاده می کنیم، در حقیقت این هوش مصنوعی تنها یک بخشی از سیستم رباتیکی بزرگتر است، که این سیستم بزرگ‌تر خود شامل سنسورها، فعال کننده ها و برنامه نویسی های بدون هوش مصنوعی دیگری نیز می باشد.

معمولا – نه همیشه – هوش مصنوعی شامل یادگیری ماشین نیز می باشد. در یادگیری ماشین به یک الگوریتم “آموزش” داده می شود تا با توجه به ورودی و خروجی های قبلی به ورودی مشخصی پاسخ مناسب دهد.

مسئله کلیدی که هوش مصنوعی را از سایر برنامه نویسی های معمولی برجسته می کند، بحث “هوش” می باشد. برنامه هایی که دارای هوش مصنوعی نمی باشند، صرفا یک سری دستورالعمل های مشخصی را دنبال می کنند در حالی که الگوریتم های هوش مصنوعی از روش ذهن انسان برای حل مسئله تقلید می کنند.

آیا هوش مصنوعی و رباتیک یکی هستند؟

با توجه به توضیحاتی که برای هر دو حوزه هوش منصوعی و رباتیک داده شد، هوش مصنوعی و رباتیک دو علم کاملا جدا از هم هستند و اصلا به یکدیگر شباهتی ندارند. اگر بخواهیم ارتباط هوش مصنوعی و رباتیک را با یکدیگر نشان دهیم می توانیم از نمودار زیر استفاده کنیم:

robotic-vs-artificial-intelligence.png

در حقیقت چیزی که باعث می شود تا بسیاری هوش مصنوعی و رباتیک را با یکدیگر اشتباه بگیرند، همین ناحیه هم پوشانی شده قرمز رنگ بین دو دایره می باشد. این ناحیه را می توان متعلق به ربات های دارای هوش مصنوعی دانست. این ربات ها دارای هوش مصنوعی هستند که آن ها را کنترل می کند.

ربات های دارای هوش مصنوعی چه هستند؟

ربات های دارای هوش مصنوعی در حقیقت پل ارتباطی بین هوش مصنوعی و رباتیک هستند. این نوع ربات ها در حقیقت همان ربات هایی هستند که توسط هوش مصنوعی کنترل می شوند. می توان گفت بسیاری از ربات هایی که تا قبل از سال های اخیر ساخته شده بودن، دارای “هوش” نبودند. بسیاری از این ربات ها همان طور که گفته شد، برنامه ریزی شده بودند تا یک سری حرکت تکراری را انجام دهند و برای انجام این کارها نیازی به هوش مصنوعی نداریم. این ربات ها در نحوه عملکردشان بسیار محدود هستند. از هوش مصنوعی استفاده می شود که ربات ها بتوانند تسک های پیچیده تر و سخت تری انجام دهند.

رباتیک و هوش مصنوعی با یکدیگر متفاوتند!

با توجه به صحبت‌هایی که کردیم، متوجه تفاوت هوش مصنوعی و و رباتیک هستید. اگر شاید در گذشته در ذهنتان این دو به یک معنی بوده اند، اما از امروز و پس از خواندن این مقاله دیگر نباید هوش مصنوعی و رباتیک را با یکدیگر استباه بگیرید. رباتیک، رباتیک است و هوش مصنوعی، هوش مصنوعی! کاملا جدا و مستقل از هم. تنها پل ارتباطی بین آن ها نیز ربات‌های دارای هوش مصنوعی هستند که البته آن ها هم از اجزای دیگری نیز تشکیل شده‌اند.

اگر این مقاله برای شما مفید بود آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

4.7/5 - (14 امتیاز)
لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/YM5mL

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

هوش مصنوعی

پردازش گفتار به متن در مایکروسافت ورد

چگونه می‌توان از پردازش گفتار به متن در مایکروسافت ورد استفاده کرد و متنی را با استفاده از صدای خود نوشت یا ویرایش کرد؟ درحالیکه،

شبیه‌سازی مغز انسان
مقالات

شبیه‌سازی مغز انسان در هوش مصنوعی

شبیه‌سازی مغز انسان مدلی مناسب برای هوش مصنوعی است؟ شبیه‌سازی مغز انسان در هوش مصنوعی رویایی است که بسیاری از دانشمندان در سر دارند. اما

درخواست شما با موفقیت ارسال شد.

ضمن تشکر بابت ارسال پیام، در سریع‌ترین زمان ممکن کارشناسان شرکت عامراندیش درخواست شما را بررسی خواهند نمود.