اهمیت هوش مصنوعی در چیست؟

اهمیت هوش مصنوعی در چیست؟

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) مبنایی است برای تقلید رایانه و یا ماشین‌ها از فرآیندهای هوش انسانی که از طریق ایجاد و استفاده از الگوریتم‌ در یک محیط محاسبات پویا به وجود می‌آید. به زبان ساده، هوش مصنوعی در تلاش است تا رایانه‌ها را مانند انسان‌ها به فکر و سپس عملکرد بکشاند و کمک کند تا کارهایی که نیاز به هوش انسانی دارد را انجام دهند.

رسیدن به این هدف به سه مؤلفه اصلی نیاز دارد:

  • سیستم‌های محاسباتی
  • مدیریت داده‌ها و مدیریت داده‌ها
  • الگوریتم‌های پیشرفته هوش مصنوعی (کد)

برای اینکه نتیجه این سیستم به رفتارهای انسانی نزدیک‌تر باشد، به داده و قدرت پردازش بیشتری نیاز دارد.

چگونگی ایجاد هوش مصنوعی

می‌توان گفت حداقل از قرن یک قبل از میلاد مسیح، انسان احتمال ایجاد ماشین‌هایی که از مغز انسان تقلید می‌کنندرا در ذهن خود پرورانده است . نخستین بار در دوران مدرن و در سال 1955 اصطلاح هوش مصنوعی توسط جان مک کارتی ابداع شد. در سال 1956، مک کارتی و دیگر  فعالان این حوزه کنفرانسی را با عنوان “پروژه تحقیقاتی تابستانی دارتموت در زمینه هوش مصنوعی” ترتیب دادند. این مسئله شروعی برای ایجاد یادگیری ماشین، یادگیری عمیق، مسئله تجزیه و تحلیل پیشبینی و امروزه نیز تجزیه و تحلیل تجربی محسوب می‌شود. این مسئله همچنین حوزه‌ای کاملاً جدید در زمینه مطالعه علم داده ایجاد کرد.

چرا هوش مصنوعی مهم است؟

امروزه، میزان داده‌هایی که توسط انسان و ماشین‌ها ایجاد می‌شو آنقدر زیاد است که جذب، تفسیر و تصمیم گیری‌های پیچیده بر اساس آن داده‌ها از توانایی انسان فراتر می‌رود. هوش مصنوعی پایه و اساس تمام یادگیری رایانه‌ها را تشکیل می‌دهد و آینده تصمیم گیری‌های پیچیده است. به عنوان نمونه، بیشتر انسان‌ها می‌توانند بفهمند که چگونه نباید در بازی‌هاس مختلف پس از آزمون و خطای بسیار برنده شوند و حتی روند بازی را تشخیص دهند. تعداد افراد کمی در دنیا به عنوان بزرگترین قهرمانان بازی چکر در نظر گرفته می‌شوند که بیش از 500 میلیارد حرکت متفاوتی می‌تواند داشته باشد. استفاده از رایانه‌ها در محاسبه این ترکیب‌ها و جابجایی‌ها، برای دستیابی به بهترین تصمیم بسیار کاربردی است. هوش مصنوعی (و تحول آن در یادگیری ماشین) و یادگیری عمیق آینده اساسی برای تصمیم گیری در مورد کسب و کار و بسیاری از حوزه‌های دیگر رقم است.

موارد استفاده از هوش مصنوعی

برنامه‌های کاربردی مبتنی بر هوش مصنوعی را می‌توان در حوزه‌های مختلفی مانند تشخیص تقلب در خدمات مالی، پیشبینی خرید در خرده فروشی و تعامل آنلاین و پشتیبانی از مشتری به کار برد. در اینجا چند مثال این زمینه آورده شده است:

  • تشخیص تقلب: حوزه خدمات مالی به دو روش از هوش مصنوعی استفاده می‌کند. امتیازدهی اولیه برنامه‌های اعتباری که از هوش مصنوعی برای درک اعتبار استفاده می‌کند و دیگر اینکه از موتورهای پیشرفته هوش مصنوعی برای نظارت و کشف معاملات جعلی در پرداخت در زمان کوتاه استفاده می‌شود.
  • دستیار مجازی مشتری (VCA): مراکز تماس از VCAها برای پیشبینی و پاسخ به سوالات مشتری بدون نیاز به عامل انسانی استفاده می‌کنند. تشخیص صدا، همراه با گفتگوی شبیه سازی شده به تعاملات انسان، اولین نکته تعامل دستیاران مجازی با مشتری است. در زمانی که سوالات مشتری سطح بالاتر از درک و توان هوش مصنوعی باشد، به طور خودکار، مشتری به یک عامل انسانی هدایت می‌شود. برای مثال هنگامی که یک شخص از طریق چت بات گفتگو را در یک صفحه از وب‌سایت آغاز می‌کند، آن فرد اغلب در حال تعامل با رایانه‌ای است که دارای هوش مصنوعی پیشرفتهاست. اگر این چت بات هوشمند نتواند سؤال او را تفسیر کند یا به آن جوابی مناسب دهد، یک انسان برای برقراری ارتباط مستقیم با مشتری مداخله می‌کند.

تحول فناوری اطلاعات و ارتباطات به کمک هوش مصنوعی

سخن پایانی

به طور کلی دلایل اهمیت هوش مصنوعی بسیار زیاد هستند و نمی‌توان آن‌ها را تنها در یک مقاله گنجاند. هوش مصنوعی می‌تواند بسیاری از فرآیندهای موجود در کسب و کارها را به تنهایی انجام دهد، حجم کاری نیروهای انسانی را به طور چشمگیری کاهش دهد، بازدهی یک سازمان را افرایش دهد، در زمان و هزینه و بسیاری از منابع دیگر صرفه جویی کند و… . همه این‌ها از اهمیت هوش مصنوعی به خصوص برای کسب و کارها است. البیته هوش مصنوعی قادر است زندگی خصوصی انسان‌ها را نیز دچار تحول کند. برای آشنایی بیشتر با هوش مصنوعی و کاربردهای آن می‌توانید به بلاگ عامر اندیش مراجعه کنید و یا اگر می‌خواهید هوش مصنوعی را با کسب و کار خود ادغام نمایید به صفحه تماس با ما مراجعه کرده و فرم درخواست دمو رایگان را برای ما ارسال کنید.

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/6zc1t

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

هوش مصنوعی در بازی کامپیوتری
هوش مصنوعی

استفاده از هوش مصنوعی در بازی

یکی از مقوله‌های جذاب دردنیای تکنولوژی استفاده از هوش مصنوعی در بازی های کامپیوتری و ویدئویی است. در دنیای امروز هوش مصنوعی جنبه‌های متنوعی از

شبکه عصبی مصنوعی
مقالات

شبکه عصبی مصنوعی (artificial neural netweorks)

بی‌هیچ شکی، مغز انسان پیچیده‌ترین سامانه‌ در سراسر گیتی است. تمامی فرایندهای خودآگاه یا ناخودآگاه در بدن انسان، تحت مدیریت کامل مغز انجام می‌شود. با