ماجرای لوگوی اپل و آلن تورینگ

ماجرای لوگوی اپل و آلن تورینگ

شایعات متفاوتی در مورد لوگو سیب گاز زده اپل وجود دارد از خوردن سیب توسط ادم و حوا گرفته تا دلیل مرگ آلن تورینگ وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با این دانشمند بزرگ و فعالیت‌های آن به مقاله آلن تورینگ کیست؟ مراجعه کنید. حتی یکی از شعایات به سال ۱۹۷۵ و کار کردن استیو جابز در باغ سیب بر‌گردد. الگوی اپل در سال ۱۹۷۶ شلوغ و پیچیده بود، این لوگو آیزاک نیوتن را زیر یک درخت سیب نشان می‌داد که بعد از یک به سال به لوگوی سیب گاز زده تغییر شکل پیدا کرد.

تاریخچه لوگوی اپل

سیب گاز زده آلن تورینگ

طبق تحقیقات پزشکی قانونی آلن تورینگ در سال ۱۹۵۴ بر اثر مسمومیت با سیانید (سیانور) جان خود را از دست داد. تحقیقات اولیه خودکشی به دلیل خوردن یک سیب آلوده را تایید کرد ولی شواهد غیرمستقیم زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد این یک خودکشی نبوده، بلکه یک اتفاق بوده است. آلن تورینگ دستگاهی برای آبکاری قاشق‌ها با طلا در اتاق کوچک خود داشت، او از پتاسیم سیانید برای حل کردن طلا استفاده می‌کرد و ممکن است به طور تصادفی بخار سیانید را استنشاق کرده باشد. تورینگ همیشه قبل از خواب یک سیب می‌خورد و گاهی آن را نیمه‌خورده رها می‌کرد.

 اپل و آلن تورینگ

تورینگ در جنگ جهانی دوم با رمزنگاری ماشین انیگما توانست به کشورهای متفقین کمک به سزایی برای شکست دادن نیروهای آلمانی کند. ما به دلایل مختلفی کار تورینگ و همکارانش تا سال ۱۹۷۴ توسط بریتانیایی‌ها مخفی نگه داشته شد و تنها سه سال بعد لوگو اپل به سیب گاز تغییر پیدا کرد.
یکی دیگر از دلایلی احتمال ایده اصلی و منشا لوگو اپل آلن تورینگ باشد رنگ‌ها لوگوی اپل در بین سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۸ با خط‌های افقی مشابه رنگین کمان بود که یکی نشان‌های همجنس گرایی در جهان است. حتما با خود می‌پرسید همجنس گرایی چه ربطی به آلن تورینگ دارد؟ در سال ۱۹۵۲ خانه تورینگ مورد سرقت قرار گرفت و توینگ دوستش را مظنون اصلی این سرقت معرفی کرد. در آن سال‌ها همجنس گرایی در بریتانیا یک جرم بود و مجازات کیفری به همراه داشت. تورینگ از بین دو مجازت زندان یا اخته‌سازی شیمیایی، مجازات دوم یعنی تزریق هورمون‌های زنانه را انتخاب کرد تا بتواند بر روی پروژه‌های دوست داشت کار کند.

استفن فرای بازیگر و نویسنده انگلیسی زمانی که از استیو جابز‌ یکی از بنیانگذاران اپل می‌پرسد که آیا این شایعه واقعیت دارد؟ استیو جابز‌ پاسخ داد: “خدایا، ای کاش اینطور بود.

چرا لوگوی اپل سیب گاز زده است؟

لوگو اپل توسط راب جانوف که یکی از برترین طراحان لوگو در جهان است طراحی شده. او دلایلی برای طراحی لوگو اپل به شکل سیب گاز زده مطرح کرده است. راب جانوف می‌گوید اگر لوگو اپل به شکل سیب کامل طراحی می‌شد امکان اشتباه گرفتن آن با میوه‌های دیگر مانند گیلاس بود ولی سیب گاز زده احتمال خطای دید کاربر را کمتر می‌کردو راحت‌تر می‌شد آن را تشخیص داد.

چرا لوگو اپل در ابتدا به صورت رنگین کمان بود؟

 لوگو شرکت اپل در بین سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۸ به صورت رنگین کمانی بود در مورد اینکه چرا از رنگین کمان استفاده شده دلایل متفاوتی بیان شده است.

  • لوگو رنگی باعث می‌شد محصولات شرکت اپل جلوه زیباتر و جذاب‌تری داشته باشند.
  • تمایل زیاد استیو جابز به جلب توجه دانش‌آموزان
  • نمایش قدرت اپل در نمایش عکس‌های رنگی و باکیفیت.
لوگو رنگین کمانی اپل

با اینکه شرکت اپل دلایلی برای طراحی لوگو قدیمی بیان کرده است ولی عده زیادی هنوز بر این باورند که شرکت اپل به دلیل احترام و زنده نگه داشتن نام این دانشمند بزرگ که پایه‌گذار کامپیوترهای نوین بوده، لوگوی سیب گاز زده رو برای شرکت اپل انتخاب کرده‌اند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/qE2Mh

به اشتراک بگذارید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

نظرات شما

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _