تفاوت هوش مصنوعی و هوش انسانی

زمانی که نام هوش مصنوعی می‌آید مردم به ماشین‌های خودران، دستیاران مجازی هوشمند و ربات‌های جراحی فکر می‌کنند اما امروزه هوش مصنوعی در زندگی روزمره ما انبوهی کاربرد مختلف دارد که در بسیاری از مواقع متوجه استفاده از هوش مصنوعی نمی‌شویم! مثلا زمانی که از گوگل مپ برای مسیریابی استفاده می‌کنیم یا زمانی که در سایت یا اپلیکیشن دیجی‌کالا در حال گشت هستیم، این فروشگاه به کمک هوش مصنوعی پیشنهادهای شخصی سازی شده‌ای را به هر کاربر نمایش می‌دهد!

مقایسه هوش مصنوعی و انسانی

مقایسه هوش مصنوعی و انسانی

از زمانی که فناوری هوش مصنوعی به بخشی از زندگی روزمره مردم عادی تبدیل شده است، بحث مطرح در میان دانشمندان این است که هوش مصنوعی توانایی رقابت با هوش انسانی را دارد؟ آیا می‌تواند جایگزین هوش انسانی شود؟ در حالی که هوش مصنوعی می‌تواند کارهایی شبیه به انسان را انجام دهند، اما با هوش انسانی تفاوت‌های زیادی دارد. در این مقاله قصد داریم به مقایسه و ارائه تفاوت‌های هوش مصنوعی و هوش انسانی بپردازیم. در ابتدا به تعریف هوش مصنوعی و هوش انسانی و سپس به نقش هوش مصنوعی در دنیای انسان، هوش مصنوعی در مقابل هوش انسانی، تاثیرات هوش مصنوعی بر آینده شغلی و اقتصاد و به بسیاری از موارد دیگر با جزئیات می‌پردازیم.

تعریف هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به زبان ساده، فناوری‌ای است که می‌تواند ماشین‌ها را وادار کند تا مانند انسان‌ها فکر و کار کنند. هوش مصنوعی به ربات‌ها کمک می‌کند تا فعالیت‌های انسان‌ها را کپی کنند. این فناوری تقریباً در هر زمینه‌ای مانند صنعت مراقبت‌های بهداشتی، کارتون و انیمیشن، صنعت رسانه و غیره استفاده می‌شود.
هوش مصنوعی همیشه در اطراف ما است، حتی اگر شما از وجود آن با خبر نباشید! زمانی که از نقشه‌های گوگل، تصحیح خودکار، بلندگوهای هوشمند، تشخیص چهره و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌کنیم، در واقع در حال استفاده از هوش مصنوعی هستیم. هوش مصنوعی می‌تواند به کمک تکنیک‌های ماشین لرنینگ از محیط پیرامون خود یاد بگیرد، اتفاقات را تحلیل کند و خود را اصلاح کند و در حین پردازش تقریباً نیاز به کمک هیچ انسانی نداشته باشد.

در مقاله‌ای دیگر به موضوع اینکه “آیا هوش مصنوعی واقعا هوشمند است؟” پرداخته‌ایم برای خواندن این مقاله بر روی لینک کلیک کنید.

تعریف هوش انسانی (طبیعی)

هوش انسانی به توانایی علمی افراد اشاره دارد توانایی که امکان فکر کردن را به ما می‌دهد، تا ایده‌های پیچیده را درک کنیم، مسائل عددی را حل کنیم، با موقعیت‌های جدید سازگار شویم، از دانش خود برای دستکاری محیط یا صحبت با دیگر انسان‌ها استفاده کنیم. چیزی که هوش انسان را متمایز با هوش مصنوعی می‌کند، مفهومی به نام درک احساسات است.

نقش هوش مصنوعی در زندگی امروز انسان‌ها چیست؟

هوش مصنوعی به کمک چرخه‌های عددی پیشرفت قابل توجه‌ای داشته است که بر روی ظرفیت تشخیص مدل‌ها، تخمین‌های سریع‌تر و دقیق‌تر، ارتقاء کیفیت تصاویر و طبقه‌بندی داده‌های بدون ساختار کاربرد دارد. در حالی که این نوآوری می‌توانند وظایف خاصی را با بهره‌وری و دقت بالاتر انجام دهد، اما توانایی انسان نقش اساسی در برنامه‌ریزی و استفاده از نوآوری هوش مصنوعی دارد.

هوش مصنوعی در مقابل هوش انسانی

ایده ساخت ماشینی که بتواند مانند انسان فکر کند از دنیای داستانی به دنیای واقعی آمده است. ربات‌ها می‌توانند کاری را انجام دهند که قبلا غیرممکن بود. انسان‌ها مدت‌هاست که در تلاش‌اند تا هوش ماشینی بسازند که کارها را تسهیل کند. ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند وظایف متعددی را انجام دهند و همچنین سرعت، دقت و ظرفیت عملیاتی بالاتری نسبت به انسان‌ها داشته باشند، در حالی که در موقعیت‌های یکنواخت و خسته نمی‌شوند.
از سوی دیگر هوش انسانی را به عنوان هوشی که توانایی یادگیری از تجربه خود را دارد، می‌شناسند. به دلیل اینکه عمق و لایه‌های موجود در مغز ما انسان‌ها بسیار زیاد است، رفتار انسان‌ها و عملکرد‌ آن‌ها پیچیده‌ و غیرقابل پیش‌بینی است. اینکه هوش مصنوعی در چند سال آینده به سطح از تفکر برسد و از هوش انسانی پیشی بگیرد، تقریبا امری بعید است.

تفاوت‌های هوش مصنوعی و هوش انسانی

مهمترین تفاوت‌های هوش مصنوعی و هوش انسانی

  1. کامپیوترهای مدرن معمولاً 2 وات انرژی مصرف می‌کنند در حالی که مغز انسان حدود 25 وات انرژی مصرف می‌کند.
  2. هوش مصنوعی می‌توانند داده‌های زیادی را با سرعت بیشتری در مقایسه با انسان‌ها مدیریت کنند. در حال حاضر انسان‌ها نمی‌توانند سرعت کامپیوترها را شکست دهند.
  3. هوش مصنوعی زمان بیشتری را برای سازگاری با تغییرات جدید می‌طلبد، در حالی که انسان می‌تواند به راحتی با تغییرات سازگار شود. این باعث می‌شود که انسان‌ها بتوانند چندین توانایی متفاوت را بیاموزند و تجربه‌های مختلفی را به دست بیاورند.
  4. همانطور که همه ما می‌دانیم که انسان‌ها از اشتباهات گذشته درس می‌گیرند که این تجربیات، اساس ایده‌ها و نگرش‌های هوشمندانه هوش انسان است. از این رو که ماشین‌ها نمی‌توانند فکر کنند و از گذشته درس بگیرند آن‌ها تنها می‌توانند از طریق اطلاعات جدید یا از طریق آموزش منظم بیاموزند؛ هوش مصنوعی هرگز نمی‌توانند به صورت منحصر به فرد مانند انسان‌ تفکر کند.
  5. هوش انسان‌ها از مغز، توانایی تفکر و حافظه خود استفاده می‌کنند، در حالی که اساس تصمیم گیری هوش ماشینی به داده‌ها بستگی دارند.
  6. هوش مصنوعی توانایی شبیه سازی و درک رفتاری‌های اجتماعی و هیجان‌انگیز را از طریق برنامه نویسی ندارد ولی هوش انسانی در برقراری تعاملات اجتماعی با افراد بسیار بهتر از هوش مصنوعی عمل می‌کند و ظرافت بیشتر نسبت به احساسات دیگران از خود نشان می‌دهد.

منبع: analyticssteps

4.2/5 - (5 امتیاز)
لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/eIYRc

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

هوش‌مصنوعی در صنعت مد و فشن

تا به امروز، استفاده از هوش‌مصنوعی در صنعت مد و فشن بیشتر متمرکز بر ساده‌سازی فرایندها و افزایش تبدیل فروش بوده است. مناطقی در این

درخواست شما با موفقیت ارسال شد.

ضمن تشکر بابت ارسال پیام، در سریع‌ترین زمان ممکن کارشناسان شرکت عامراندیش درخواست شما را بررسی خواهند نمود.