آمازون، اپل و گوگل از استاندارد جدید Matter در دستگاه‌های هوشمند خانگی استفاده می‌کنند

آمازون، اپل و گوگل از استاندارد جدید Matter در دستگاه‌های هوشمند خانگی استفاده می‌کنند

غول‌های فناوری، آمازون، اپل و گوگل از استاندارد مَتِر (Matter) پشتیبانی می‌کنند. این استاندارد بر روی دستگاه‌های هوشمند ایمن، در خانه‌ها تمرکز دارد. این دستگاه‌ها که به عنوان محصولات اینترنت اشیا (Internet Of Things = IoT) نیز شناخته می‌شوند، شامل قفل در هوشمند، لامپ و ترموستات هستند.

Matter با داشتن لوگویی با سه فلش که نماد همکاری بین سه شرکت است، قصد دارد از فناوری هوشمندی که محصولات آن به طور هماهنگ با محصولات هر سه شرکت کار می‌کنند، ایمن شود. سه سازمان فوق الذکر با هدف کمک به عادی سازی محصولات اینترنت اشیا، با کمک سایر شرکت‌های فناوری جهت تأیید دستگاه‌های هوشمند خانگی در سال ۲۰۲۱ همراه خواهند شد. در واقع، Matter این امکان را به دستگاه‌های هوشمند مانند لامپ‌ها می دهد که از طریق دستورات ارسالی از  الکسای آمازون (Amazon Alexa) روشن شوند، و یا آیفون‌های تصویری که می‌توان توسط گوگل هوم (Google Home) کنترل شوند، همه‌ی این اتفاقات می‌تواند از طریق Matter انجام شود. همچنین، مهم‌ترین اهمیت تطابق استاندارها این است که شرکت‌های موجود در پشت شبکه دستگاه‌های اینترنت اشیا، که دارای “زبان” مشترک هستند با موفقیت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

استاندارد Matter

برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ اعلام شد که پروتکل جدید Matter جایگزین “پروتکل خانه متصل به اینترنت” (Connected Home over Internet Protocol = CHIP) در خانه‌های هوشمند خواهد شد. توسعه دهندگان به دنبال استفاده از این فناوری هستند تا از طریق بلندگوهای هوشمند بتوانند وسایل مختلف مانند آلارم، زنگ آیفون تصویری، قفل در، در گاراژ، سینمای خانگی، گرمایش، کنترل نور و تلویزیون را با هم هماهنگ کنند. در حالی که الکسا از آمازون، سیری از اپل و دستیار گوگل، به عنوان دستیار شخصی با یکدیگر در حال رقابت هستند، Matter برای اطمینان از همکاری بین هر سه این برنامه‌ها یک راه حل ارائه داده است، به طوری که کاربر می‌تواند به طور بالقوه هر کدام از دستیارهای مذکور را به صورت تکی و یا ترکیبی از هم، بدون اینکه اختلالی ایجاد شود، استفاده نماید. به این ترتیب، کاربران می‌توانند دستگاه‌های خانگی هوشمند خود را از طریق دستیار شخصی مورد نظر کنترل کنند.

استاندار Matter

در ضمن، Google Next نیز از فعالیت Matter تمجید نموده و بیان کرده که به وجود همچنین استانداردی نیاز بوده است تا تولید کنندگان دستگاه‌های هوشمند خانگی را قادر سازد که به جای صرف وقت و هزینه برای ایجاد محصولی جداگانه برای هر اکوسیستم خاص، با استفاده از یک استاندارد Matter، محصولی تولید کنند که با تمامی اکو سیستم‌ها کار کند. در حال حاضر این اتحادیه، فناوری Matter را به عنوان یک پروژه اُپن سورس و بدون حق امتیاز در GitHub مورد ارزیابی قرار داده است. تیم بازاریابی این سازمان در حال توسعه کدهای تنظیماتی است که به کاربران اجازه می‌دهد که دستگاه‌های خود را بدون دانلود اپلیکیشن یا اتصال به سرویس‌های ابری، به دستیار های هوشمند متصل کنند.  به نظر می‌رسد مهم‌ترین مانع برای انتشار استاندار Matter برای دستگاه های هوشمند، نگرانی‌های بالقوه در مورد حریم خصوصی کاربران است. با تمامی این تفاصیل، با توجه به تجدید نظر آیفون در قابلیت ردیابی اپلیکیشن‌ها، کاربران نیاز دارند بدانند که آیا واقعاً می‌توانند به این فناوری جدید اعتماد کنند؟

منبع: techxplore

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/NQoFk

به این مطلب امتیاز دهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

نظرات شما

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

بینایار

درک هوشمند ویدیو و تصویر

_ مطالب مرتبط _