استفاده فناوری تشخیص چهره به کمک پردازش تصویر در کسب و کارها

تا قبل از سال های اخیر استفاده از فناوری تشخیص و شناسایی چهره تنها محدود به کارهای علمی و یا امنیتی بود و بیشتر افراد در فیلم ها و سریال های اکشن و پلیسی با فناوری شناسایی و تشخیص چهره آشنا شده بودند. اما در سال های اخیر با پیشرفت چشمگیر هوش مصنوعی و به خصوص فناوری تشخیص چهره، پای این فناوری به بازار و کسب و کارهای مختلف و اپلیکیشن هایی که روزانه مردم از آن ها استفاده می کنند باز شده است. از کاربرد های ساده مثل بازکردن قفل گوشی و فیلترهای بامزه اسنپ چت، تا کاربردهای مهم در مراکز امنیتی و مدارس و … همه و همه موارد استفاده از فناوری تشخیص چهره می باشد.

 facial-recognitian-technology-skaning-man-iloveimg-compressed1.gif

اگر در مورد فناوری تشخیص چهره قبلا مطالعه کرده باشید، قطعا می دانید که تشخیص چهره، فناوری کاربردی مبتنی بر هوش مصنوعی است که از یادگیری ماشین بهره می برد و همانطور که از نامش پیداست از آن می توان برای شناسایی و تشخیص چهره افراد استفاده نمود. همین توانایی قابلیت های  کاربردهای هیجان انگیز بسیاری را برای کسب و کارها به همراه آورده است. ما در این مقاله قصد داریم در ابتدا روند تکامل این فناوری را بررسی کنیم و ببینیم که فناوری تشخیص چهره چگونه کار می کند و در نهایت استفاده های آن را در کسب و کارها بررسی کنیم.

تکامل فناوری تشخیص چهره در گذشت زمان

با این که رسانه های مختلف به تازگی توجه زیادی به فناوری تشخیص چهره نشان می دهند، این فناوری از سال 2001 میلادی و برای اولین بار با مطالعات Viola-Jones Object Detection Framework شروع شد. این تحقیق اولین باری بود که به بررسی استفاده از الگوریتم ها برای تشخیص چهره پرداخت. فریم ورکی که در این تحقیق از آن استفاده شد بلافاصله برای موارد تشخیص چهره استفاده شد و به نتایج موفقیت آمیزی دست یافت.

سرعت الگوریتمی که در این تحقیق استفاده شده بود، باعث شد که فناوری تشخیص چهره به محبوبیت زیادی دست پیدا کند. با این که آموزش این الگوریتم بسیار وقت گیر و در برخی مواقع بسیار سخت بود، به دلیل اینکه قابلیت تشخیص با سرعت بالا را داشت، محبوب شده بود.

در بین سال های 2001 تا 2004 میلادی این الگوریتم در موارد عملی و تحقیقاتی و همچین در سازمان ها و آژانس های دولتی و امنیتی استفاده می شد. الگوریتم مورد نظر قادر بود تا در 0.07 ثانیه، که در این دوره زمان بسیار کمی تلقی میشد، یک چهره را شناسایی نماید. تنها نکته منفی و ضعف این الگوریتم در آن بود که در تشخیص و شناسایی چهره دقت کمتری نسبت به انسان داشت، این فناوری حدودا 10% نسبت به قدرت تشخیص انسان ضعیف تر عمل می کرد.

تا شش سال بعد همچنان مصارف فناوری تشخیص چهره محدود به موارد گفته شده بود و پس از آن این فناوری به دنیا معرفی شد. در سال 2010 فناوری تشخیص چهره تحت عنوان شبکه های عصبی مفهومی یا CNNs به بازار آمد و از آن زمان تا به امروز، به دلیل کیفیت در عملکرد هنوز هم از CNN استفاده می شود.

موفقیت CNN ها به دلیل قدرت ذخیره سازی بالا و پردازش خام سریع، بسیار چشمگیر بود به گونه ای که امروزه فناوری تشخیص چهره در سطحی قرار گرفته است که انسان نمی تواند به رقابت با آن بپردازد. این فناوری به خصوص در مواردی که تعداد قابل توجهی چهره در یک فضا باشد بسیار قوی عمل می کند.

فناوری تشخیص چهره چگونه کار می کند؟

تشخیص چهره همانطور که گفته شد یک فناوری است که با بررسی ویژگی های صورت یک فرد و استفاده از تایید بیومتریک، شناسایی را انجام می دهد. به طور کلی فناوری تشخیص چهره برای تشخیص دادن یک چهره از چهار سطح عبور می کند: تشخیص/ردیابی، تنظیم و تراز کردن، استخراج ویژگی ها و تطبیق و طبقه بندی ویژگی ها. در سطح اول یعنی تشخیص و ردیابی، فناوری تشخیص چهره، چهره فرد را شناسایی کرده و از بین تصاویر و یا فایل های ویدئویی که به آن داده شده ، چهره مورد نظر را ردیابی می کند. در سطح تنظیم و ترازیابی، این فناوری خطوط صورت فرد را در تصویر و یا فایل تصویری داده شده استخراج می نماید و جزئیات این خطوط را مشخص می کند.

در مرحله سوم و یا مرحله استخراج ویژگی، ویژگی های چهره فرد به صورت دقیق استخراج می شود. مانند اندازه لب، چشم، چانه، بینی و … . پس از این الگوریتم تشخیص چهره به سراغ سطح و مرحله نهایی می رود که در آن با استفاده از اطلاعات استخراج شده در مرحله بعد و تطابق دادن آن با اطلاعات موجود در دیتابیس خود و مقایسه آن ها، به تشخیص هویت یک فرد میپردازد و چهره او را تشخیص می دهد.

 facial-recognitian-technology-matching.png

فناوری تشخیص چهره تشخیص چهره چه مزایای عمده ای برای کسب و کارها دارد؟

همانطور که گفته شد فناوری تشخیص چهره امروزه راه خود را به دل کسب و کارها باز کرده است و بسیاری از کسب و کارها از این فناوری با هدف های مختلفی استفاده می نمایند. در ادامه به سه مورد از برترین مزیت هایی که فناوری تشخیص چهره برای کسب و کارها به همراه دارد می پردازیم.

  1. حریم شخصی

توضیح این مزیت را با استفاده از یک مثال شروع می کنیم. کاربران اپلیکیشن معروف Snapchat با استفاده از فناوری تشخیص چهره که بر روی اپلیکیشن قرار داده شده است، از تنظیمات شخصی مبتنی بر این فناوری برای حفظ حریم خصوصیشان استفاده می کنند. سیستم تشخیص چهره این اپلیکیشن، تصاویر چهره افراد را اسکن می کند تا تا بداند که چه کسی را باید برای کاربرش محدود بلاک کند تا حریم شخصی او حفظ شود.

علاوه بر آن این اپلیکیشن از فناوری تشخیص چهره برای قرار دادن شکلک ها بر روی چهره افراد نیز استفاده می کند. از فناوری تشخیص چهره و پردازش تصویر مشابه اپلیکیشن اسنپ چت می توان در کسب و کارها برای حفظ حریم خصوصی افراد نیز استفاده کرد.

  1. امنیت

امروزه در بسیاری از گوشی های هوشمند از فناوری تشخیص چهره برای بازکردن قفل و یا دسترسی به محتواهای ذخیره شده و اطلاعات تلفن های همراه هوشمند استفاده می شود و با کمک از این فناوری امنیت اطلاعات کاربران به خوبی حفظ می شود. از همین فرآیند نیز می توان در کسب و کارها بهره گرفت تا که بتوانند امنیت دستگاه ها و یا اطلاعات حساس آن کسب و کار را هم برای خود و هم برای کاربرانشان حفظ کنند.

  1. پرداخت های بانکی

کمپانی چینی بزرگ و موفق علی بابا مدتی است که از فناوری تشخیص چهره برای انجام پرداخت های بانکی کاربرانش و همچنین دریافت تایید نهایی استفاده می کند. کاربران و مشتریان این کمپانی می توانند با کمک فناوری تشخیص چهره، و تنها با نشان دادن چهره خود خرید خود را نهایی کرده و مبلغ خرید را پرداخت نمایند. این امر یک پیشرفت بسیار مهم در حوزه فناوری تشخیص چهره می باشد زیرا که استفاده از این فناوری در پرداخت ها خطر کلاهبرداری و رفتارهای فریبکارانه را به حداقل می رساند و سایر کسب و کارها نیز می توانند از این فناوری در طول فرآیند پرداخت خود استفاده نمایند.

 facial-recognitian-technology-pros.png

  1. بهره وری منابع انسانی

بسیاری از کمپانی های بزرگ از فناوری تشخیص چهره برای ثبت زمان های ورود و خروج کارمندان استفاده می کنند. علاوه بر آن، با پیشرفت های هوش مصنوعی و فناوری تشخیص چهره، این فناوری می تواند حالت و احساسات افراد را تجزیه و تحلیل کرده و با استفاده از آن می تواند حالت افراد و حتی تا حدی احساسات و یا افکار آن ها را تشخییص دهد. کسب و کارها نیز می توانند از این فرآیند برای کنترل کارمندان و افزایش بهره وری آن ها استفاده نمایند.

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/reGlk

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

هوش‌مصنوعی منبع باز فیسبوک
اخبار هوش مصنوعی

هوش‌مصنوعی منبع باز فیسبوک : Opacus

هوش‌مصنوعی منبع باز فیسبوک ، Opacus، کتابخانه‌های جدید با سرعت بسیار بالا برای آموزش مدل‌های PyTorch با حریم خصوصی متفاوت (DP) مقدمه با رشد علاقه

الگوی گفتاری هوش مصنوعی
پردازش گفتار

الگوی گفتاری هوش مصنوعی

الگوی گفتاری هوش مصنوعی : ماشین‌هایی که گفتار انسان را درک می‌کنند در اوایل تحول هوش مصنوعی، پژوهشگران متوجه قدرت و امکانات دستگاه‌هایی شدند که

استفاده از تشخیص چهره در بانکداری
مقالات

مزایای استفاده از تشخیص چهره در بانکداری

یکی از جذاب‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی که ظرفیت‌های بسیاری نیز دارد، پردازش تصویر می‌باشد. پردازش تصویر نیز دارای زیربخش‌های مختلفی است که تشخیص چهره یکی