استفاده فناوری تشخیص چهره به کمک پردازش تصویر در کسب و کارها

استفاده فناوری تشخیص چهره به کمک پردازش تصویر در کسب و کارها

استفاده فناوری تشخیص چهره به کمک پردازش تصویر در کسب و کارها

تا قبل از سال های اخیر استفاده از فناوری تشخیص و شناسایی چهره تنها محدود به کارهای علمی و یا امنیتی بود و بیشتر افراد در فیلم ها و سریال های اکشن و پلیسی با فناوری شناسایی و تشخیص چهره آشنا شده بودند. اما در سال های اخیر با پیشرفت چشمگیر هوش مصنوعی و به خصوص فناوری تشخیص چهره، پای این فناوری به بازار و کسب و کارهای مختلف و اپلیکیشن هایی که روزانه مردم از آن ها استفاده می کنند باز شده است. از کاربرد های ساده مثل بازکردن قفل گوشی و فیلترهای بامزه اسنپ چت، تا کاربردهای مهم در مراکز امنیتی و مدارس و … همه و همه موارد استفاده از فناوری تشخیص چهره می باشد.

 facial-recognitian-technology-skaning-man-iloveimg-compressed1.gif

اگر در مورد فناوری تشخیص چهره قبلا مطالعه کرده باشید، قطعا می دانید که تشخیص چهره، فناوری کاربردی مبتنی بر هوش مصنوعی است که از یادگیری ماشین بهره می برد و همانطور که از نامش پیداست از آن می توان برای شناسایی و تشخیص چهره افراد استفاده نمود. همین توانایی قابلیت های  کاربردهای هیجان انگیز بسیاری را برای کسب و کارها به همراه آورده است. ما در این مقاله قصد داریم در ابتدا روند تکامل این فناوری را بررسی کنیم و ببینیم که فناوری تشخیص چهره چگونه کار می کند و در نهایت استفاده های آن را در کسب و کارها بررسی کنیم.

تکامل فناوری تشخیص چهره در گذشت زمان

با این که رسانه های مختلف به تازگی توجه زیادی به فناوری تشخیص چهره نشان می دهند، این فناوری از سال ۲۰۰۱ میلادی و برای اولین بار با مطالعات Viola-Jones Object Detection Framework شروع شد. این تحقیق اولین باری بود که به بررسی استفاده از الگوریتم ها برای تشخیص چهره پرداخت. فریم ورکی که در این تحقیق از آن استفاده شد بلافاصله برای موارد تشخیص چهره استفاده شد و به نتایج موفقیت آمیزی دست یافت.

سرعت الگوریتمی که در این تحقیق استفاده شده بود، باعث شد که فناوری تشخیص چهره به محبوبیت زیادی دست پیدا کند. با این که آموزش این الگوریتم بسیار وقت گیر و در برخی مواقع بسیار سخت بود، به دلیل اینکه قابلیت تشخیص با سرعت بالا را داشت، محبوب شده بود.

در بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ میلادی این الگوریتم در موارد عملی و تحقیقاتی و همچین در سازمان ها و آژانس های دولتی و امنیتی استفاده می شد. الگوریتم مورد نظر قادر بود تا در ۰.۰۷ ثانیه، که در این دوره زمان بسیار کمی تلقی میشد، یک چهره را شناسایی نماید. تنها نکته منفی و ضعف این الگوریتم در آن بود که در تشخیص و شناسایی چهره دقت کمتری نسبت به انسان داشت، این فناوری حدودا ۱۰% نسبت به قدرت تشخیص انسان ضعیف تر عمل می کرد.

تا شش سال بعد همچنان مصارف فناوری تشخیص چهره محدود به موارد گفته شده بود و پس از آن این فناوری به دنیا معرفی شد. در سال ۲۰۱۰ فناوری تشخیص چهره تحت عنوان شبکه های عصبی مفهومی یا CNNs به بازار آمد و از آن زمان تا به امروز، به دلیل کیفیت در عملکرد هنوز هم از CNN استفاده می شود.

موفقیت CNN ها به دلیل قدرت ذخیره سازی بالا و پردازش خام سریع، بسیار چشمگیر بود به گونه ای که امروزه فناوری تشخیص چهره در سطحی قرار گرفته است که انسان نمی تواند به رقابت با آن بپردازد. این فناوری به خصوص در مواردی که تعداد قابل توجهی چهره در یک فضا باشد بسیار قوی عمل می کند.

فناوری تشخیص چهره چگونه کار می کند؟

تشخیص چهره همانطور که گفته شد یک فناوری است که با بررسی ویژگی های صورت یک فرد و استفاده از تایید بیومتریک، شناسایی را انجام می دهد. به طور کلی فناوری تشخیص چهره برای تشخیص دادن یک چهره از چهار سطح عبور می کند: تشخیص/ردیابی، تنظیم و تراز کردن، استخراج ویژگی ها و تطبیق و طبقه بندی ویژگی ها. در سطح اول یعنی تشخیص و ردیابی، فناوری تشخیص چهره، چهره فرد را شناسایی کرده و از بین تصاویر و یا فایل های ویدئویی که به آن داده شده ، چهره مورد نظر را ردیابی می کند. در سطح تنظیم و ترازیابی، این فناوری خطوط صورت فرد را در تصویر و یا فایل تصویری داده شده استخراج می نماید و جزئیات این خطوط را مشخص می کند.

در مرحله سوم و یا مرحله استخراج ویژگی، ویژگی های چهره فرد به صورت دقیق استخراج می شود. مانند اندازه لب، چشم، چانه، بینی و … . پس از این الگوریتم تشخیص چهره به سراغ سطح و مرحله نهایی می رود که در آن با استفاده از اطلاعات استخراج شده در مرحله بعد و تطابق دادن آن با اطلاعات موجود در دیتابیس خود و مقایسه آن ها، به تشخیص هویت یک فرد میپردازد و چهره او را تشخیص می دهد.

 facial-recognitian-technology-matching.png

فناوری تشخیص چهره تشخیص چهره چه مزایای عمده ای برای کسب و کارها دارد؟

همانطور که گفته شد فناوری تشخیص چهره امروزه راه خود را به دل کسب و کارها باز کرده است و بسیاری از کسب و کارها از این فناوری با هدف های مختلفی استفاده می نمایند. در ادامه به سه مورد از برترین مزیت هایی که فناوری تشخیص چهره برای کسب و کارها به همراه دارد می پردازیم.

 1. حریم شخصی

توضیح این مزیت را با استفاده از یک مثال شروع می کنیم. کاربران اپلیکیشن معروف Snapchat با استفاده از فناوری تشخیص چهره که بر روی اپلیکیشن قرار داده شده است، از تنظیمات شخصی مبتنی بر این فناوری برای حفظ حریم خصوصیشان استفاده می کنند. سیستم تشخیص چهره این اپلیکیشن، تصاویر چهره افراد را اسکن می کند تا تا بداند که چه کسی را باید برای کاربرش محدود بلاک کند تا حریم شخصی او حفظ شود.

علاوه بر آن این اپلیکیشن از فناوری تشخیص چهره برای قرار دادن شکلک ها بر روی چهره افراد نیز استفاده می کند. از فناوری تشخیص چهره و پردازش تصویر مشابه اپلیکیشن اسنپ چت می توان در کسب و کارها برای حفظ حریم خصوصی افراد نیز استفاده کرد.

 1. امنیت

امروزه در بسیاری از گوشی های هوشمند از فناوری تشخیص چهره برای بازکردن قفل و یا دسترسی به محتواهای ذخیره شده و اطلاعات تلفن های همراه هوشمند استفاده می شود و با کمک از این فناوری امنیت اطلاعات کاربران به خوبی حفظ می شود. از همین فرآیند نیز می توان در کسب و کارها بهره گرفت تا که بتوانند امنیت دستگاه ها و یا اطلاعات حساس آن کسب و کار را هم برای خود و هم برای کاربرانشان حفظ کنند.

 1. پرداخت های بانکی

کمپانی چینی بزرگ و موفق علی بابا مدتی است که از فناوری تشخیص چهره برای انجام پرداخت های بانکی کاربرانش و همچنین دریافت تایید نهایی استفاده می کند. کاربران و مشتریان این کمپانی می توانند با کمک فناوری تشخیص چهره، و تنها با نشان دادن چهره خود خرید خود را نهایی کرده و مبلغ خرید را پرداخت نمایند. این امر یک پیشرفت بسیار مهم در حوزه فناوری تشخیص چهره می باشد زیرا که استفاده از این فناوری در پرداخت ها خطر کلاهبرداری و رفتارهای فریبکارانه را به حداقل می رساند و سایر کسب و کارها نیز می توانند از این فناوری در طول فرآیند پرداخت خود استفاده نمایند.

 1. بهره وری منابع انسانی

بسیاری از کمپانی های بزرگ از فناوری تشخیص چهره برای ثبت زمان های ورود و خروج کارمندان استفاده می کنند. علاوه بر آن، با پیشرفت های هوش مصنوعی و فناوری تشخیص چهره، این فناوری می تواند حالت و احساسات افراد را تجزیه و تحلیل کرده و با استفاده از آن می تواند حالت افراد و حتی تا حدی احساسات و یا افکار آن ها را تشخییص دهد. کسب و کارها نیز می توانند از این فرآیند برای کنترل کارمندان و افزایش بهره وری آن ها استفاده نمایند.

 facial-recognitian-technology-pros.png

بینایار، یار شما در تشخیص

اگر شما هم نیاز دارید تا از فناوری تشخیص چهره در کسب وکارتان استفاده نمایید و از کاربردهای آن بهره مند شوید، دیگر لازم نیست که به سراغ تولید این فناوری بروید، زیرا محصول بینایار شرکت عامر اندیش هوشمند با قدرت و دقت بالا به شما کمک می کند. فریم ورک بینایار به فهم و آنالیز هوشمند محتوای ویدیویی و تصویری براساس آخرین تکنیک های هوش مصنوعی و یادگیری عمیق می پردازد. این محصول مجموعه ای از آنالایزرهای مختلف ویدیو و تصویر است که هر کدام از آنالایزرهای آن بر اساس به روزترین تکنیک های یادگیری ماشین قادر به تحلیل ویدیو های موجود می باشد. نهایتاً با در کنار هم قرارگرفتن نتایج تحلیل این آنالایزرها، تمام محتوای قابل فهم ویدیو استخراج می شود.

قابلیت ها و توانایی های بینایار به شرح زیر می باشد:

 • استفاده از مجموعه ای کامل از آنالایزرهای هوشمند
 • قابلیت ترکیب آنالایزرهای دلخواه
 • مبتنی بر جدیدترین تکنیک های یادگیری عمیق
 • ارائه سرویس ها و آنالایزرها در قالب یک فریم ورک نرم افزاری پیشرفته
 • قابلیت تحلیل نتایج آنالایزرها بصورت جداگانه و ترکیبی
 • قابلیت پردازش فایل های ویدیویی حجیم
 • قابلیت پردازش آنلاین و آفلاین
 • پردازش آنلاین ویدیوهای چندین دوربین مختلف به صورت همزمان
 • امکان مدیریت و گزارش گیری کامل از همه پردازش ها
 • توسعه و تولید بصورت کاملاً بومی در داخل کشور
 • قابلیت بهینه سازی الگوریتم های یادگیری ماشین مبتنی بر شرایط بومی کشور
 • دقت و سرعت بالا
 • قابل شخصی سازی براساس نیاز سازمان ها
 • نصب و راه اندازی درون سازمانی
 • قابلیت افزودن آنالایزرهای جدید برای طیف وسیعی از نیازها و درخواست ها
 • ایجاد قابلیت استفاده از محصول تحت پلت فرم های مختلف

چنانچه می خواهید از محصول بینایار استفاده کنید و یا اینکه درخواست دمو محصول را دارید به اینجا مراجعه کنید.

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/reGlk

به این مطلب امتیاز دهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

نظرات شما

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

بینایار

درک هوشمند ویدیو و تصویر

_ مطالب مرتبط _