تبدیل گفتار به نوشتار چگونه ممکن است؟

تبدیل گفتار به نوشتار با توجه به افزایش تقاضا برای تولید محتواهای طولانی، تعداد پادکست‌ها، مصاحبه‌ها و مقالات منتشر شده روز به روز در حال افزایش است. چه به صورت یک فریلنسر کار کنید و چه برای یک شرکت رسانه‌ای بزرگ، نیاز دارید تا به تمامی ابزارهای موجود برای انجام تقاضاهای پیش رو دسترسی داشته باشید. این نیاز مهم، دلیل اصلی ایجاد و خلق نرم‌افزارهای تبدیل فایل‌های صوتی به متن شد.

تبدیل گفتار به نوشتار به چه صورت است؟

تبدیل فایل صوتی به نوشتار با استفاده از نرم‌افزاری صورت می‌گیرد که به صورت خودکار فایل audio را به متن تبدیل می‌کند. این عملکرد، با استفاده از روش تشخیص گفتار در هوش مصنوعی امکان‌پذیر است. این فناوری با استفاده از محاسبات ریاضی، زبان‌شناسی و دانش برنامه‌نویسی برای شناسایی گفتار انسان و تبدیل آن به متن خوانا استوار است.

به طور کلی، تکنولوژی‌های گفتار و تبدیل آن به نوشته در 2 ورژن مختلف وجود دارند: وابسته به بلندگو و مستقل از بلندگو.

نوع وابسته به بلندگو زمانی کاربرد دارد که واژگان محدودی در موضوع محتوای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین، این ورژن تنها برای درک واژگان محدود کاربرد دارد. ورژن مستقل از بلندگو، تمامی گستره واژگان را پوشش می‌دهد؛ اما درک لهجه گویندگان مختلف برای آن به نسبت مشکل است.

هزینه تبدیل گفتار به متن

این هزینه بسته به سرویسی که از آن استفاده می‌کنید، متفاوت خواهد بود. برای مثال، اگر از فارس آوا برای تبدیل گفتار فارسی به نوشتار استفاده می‌کنید، هزینه شما بسته به میزان ساعت‌هایی است که از این نرم‌افزار استفاده می‌کنید.

تبدیل گفتار به نوشتار
تبدیل گفتار به نوشتار

سوالات متداول در مورد نرم‌افزار تبدیل گفتار به نوشتار

سوال: به صورت کلی، نرم‌افزارهای تبدیل پردازش گفتار تا چه اندازه سریع هستند؟

جواب: به صورت میانگین، برای تبدیل گفتار 15 دقیقه‌ای به نوشتار 1 ساعت زمان لازم است. اگرچه، این زمان به فاکتورهای دیگری همچون سروصدا و شلوغی پس زمینه، کیفیت صدا، لهجه و تعداد گویندگان موجود در فایل ضبط شده بستگی دارد.

سوال:  فرمت فایل صوتی ضبط شده برای تبدیل چه باید باشد؟

جواب: معمولا نرم‌افزارهای تبدیل فایل صوتی به نوشتار، از فرمت‌های گوناگون audio پشتیبانی می‌کنند. این فرمت‌ها شامل فرمت‌های رسانه‌ای ویندوز (.wmv and, .wm)، MPEG، MPEG2، MPEG4، MP3، AAC، WAV، AIFF، MPA و دیگر فرمت‌های AVI می‌باشند. به یاد داشته باشید بیشتر نرم‌افزارهای تبدیل فایل صوتی به نوشتار از فرمت‌های مشخصی پشتبانی می‌کنند. به عبارتی دیگر، نرم‌افزارهای مختلف، از فرمت‌های Audio مختلفی پشتیبانی می‌کنند.

سوال: انواع گوناگون مبدل‌های تبدیل گفتار به نوشتار کدام است؟

جواب: به طور کلی، مبدل‌های تبدیل فایل صوتی به نوشتار به 3 دسته طبقه‌بندی می‌شوند:

 • تبدیل صدا (یا دیکته) به متن
 • نرم‌افزارهای رونویسی
 • اپلیکیشن‌های تبدیل‌کننده فایل‌های صوتی سخنرانی به متن

سوال: دقت تبدیل فایل صوتی به نوشتار با استفاده از نرم‌افزارهای موجود چه قدر است؟

جواب: دقت تبدیل گفتار به نوشتار بسته به تعداد سخنرانان موجود در فایل صوتی، متفاوت خواهد بود. کمترین میزان دقت زمانی است که در فایل صوتی، سخنرانان متعددی حضور داشته باشند. دقت تبدیل چنین فایل audio از 40 تا 95 درصد متغیر است.

سوال: اپلیکیشن‌های تبدیل فایل صوتی به نوشتار چگونه قابل دسترسی‌اند؟

جواب: چنین اپلیکیشن‌هایی، با پیشرفت نکنولوژی در هر جایی که مورد نیاز شما باشد، قابل دسترسی‌اند: بر روی گوشی‌های هوشمند، رایانه شخصی و غیره. بهترین اپلیکشین که به طور اختصاصی برای زبان فارسی طراحی شده و در هر وسیله‌ای قابل استفاده است، فارس آوا می‌باشد.

سوال: چرا به نرم‌افزار تبدیل گفتار به نوشتار نیازمندیم؟

جواب: افراد مختلف، خبرنگاران، موسیقی‌دانان، دانشجویان، بازاریاب‌ها، رهبران شرکت‌ها و غیره به چنین نرم‌افزارهایی در طول زندگی خویش نیازمندند. دانشجویان برای جمع‌آوری اطلاعات دقیق مانند مصاحبه‌های سازمان‌یافته و متمرکز بر یافته‌ها -که بخش مهی از پایان‌نامه‌شان را شامل می‌شوند- با انبوهی از داده‌های صوتی ضبط شده مواجه‌اند. تلاش برای تبدیل این فایل‌های ضبط شده به اسناد تحقیقاتی که جریان منطقی را دنبال می‌کند، با نرم‌افزارهای تبدیل گفتار به نوشتار به راحتی و در کمترین زمان، ممکن خواهد بود.

تبدیل گفتار به نوشتار
تبدیل گفتار به نوشتار

فواید استفاده از نرم‌افزارهای تبدیل فایل صوتی به نوشتار

 • صرفه جویی در زمان: میزان سرعت یک تایپیست حرفه‌ای، تایپ70 واژه در هر دقیقه است. تایپ واژگان برای فردی معمولی، بین 35 تا 40 کلمه در هر دقیقه خواهد بود که کار خسته‌کننده و کسل‌کننده‌ای خواهد بود. خوشبختانه، استفاده از نرم‌افزارهای تبدیل فایل صوتی به نوشتار، ضمن صرفه‌جویی قابل توجه در زمان، شما را از دردسر تایپ فایل صوتی نیز نجات می‌دهد. همه آنچه که نیاز دارید، فایلی صوتی از پیش ضبط شده است. بعد از بارگذاری این فایل، باقی کارها خودکار بدون دخالت ما انجام می‌شود. استفاده از این نرم‌افزارها تا 4 برابر، سرعت ما را افزایش می‌دهند.
 • رونویسی با بالاترین کیفیت: اگرچه نرم‌افزارهای تبدیل گفتار به نوشتار صد در صد دقیق نیستند، اما گارانتی رونویسی با بالاترین کیفیت را به دانشجویان و کاربران می‌دهد. علت  این است که این نرم‌افزارها قادر به تشخیص گفتار انسان هستند و می‌توانند هرگونه جزئیات را به صورت متن قابل ویرایش ترجمه کنند. بنابراین در صورت بروز خطا، دست شما برای ویرایش بازخواهد بود. برخی از مبدل‌های صوتی دارای ویژگی‌هایی مانند رفع نویز و سروصدای پس‌زمینه هستند که باعث می‌شود رونویسی با کیفیت بالایی انجام شود.
 • رونویسی بدون استرس: تمام آنچه که شما باید انجام دهید، بارگذاری فایل صوتی است. سپس منتظر بمانید تا متن به صورت خودکار رونویسی گردد. هیچ نیازی به تایپ فایل‌های صوتی خود نخواهید داشت.

روش کار نرم‌افزارهای تبدیل گفتار به نوشتار به چه صورت است؟

اساس کار همه این نرم‌افزارها به صورت زیر است:

 • آپلود فایل صوتی: در مبدل‌های صوتی به متن، شما می‌توانید پنجره‌ای جهت آپلود فایل صوتی خود باز کنید. این پنجره دارای کنترل‌هایی است که شما را قادر می‌سازد تا بخش‌های مختلف فایل صوتی را در زمان‌های مختلف رونویسی نمایید.
 • پخش فایل بارگذاری شده: فایل صوتی آپلود شده در نرم‌افزار، به صورت خودکار به متن تبدیل می‌شود.
 • ذخیره متن رونویسی: زمانی که متن تولید شد، به راحتی می‌توانید آن را از رایانه خود به صورت پی‌دی‌اف و یا دیگر فرمت‌ها ذخیره نمایید. در صورتی که کیفیت فایل صوتی بالا باشد، فرایند تبدیل تنها طی چند دقیقه انجام می‌شود. در جدول زیر تفاوت میان خدمات رونویسی انسانی و ماشینی آورده شده است:
دقت سرعت نوع رونویسی
95 تا 99 درصد با ویرایش کلی بین 3 تا 5 روز کار منظم و برای اوراق فوری تا 24 ساعت رونویسی انسانی
95% با یک ویرایش سبک کمتر از یک ساعت رونویسی ماشینی (استفاده از نرم‌افزارهای تبدیل گفتار به نوشتار)

استفاده از نرم‌افزارهای تبدیل گفتار به نوشتار برای مصاحبه و یا تنظیم پایان‌نامه

مصاحبه مهم‌ترین ابزار برای آنالیز باکیفیت در تنظیم پایان‌نامه‌های دانشجویی است. بدین منظور، استفاده از دستگاه‌های ضبط صدا دیجیتال بهترین گزینه در مقابل یادداشت‌برداری است. برای انتقال فایل صوتی به متن منطقی برای پایان‌نامه، پیروی از موارد زیر الزامی است:

 • استفاده از اپلیکیشن یا نرم‌افزار مناسب تبدیل فارسی به نوشتار
 • مطالعه واژگان: قبل از رونویسی فایل صوتی، بهتر است آن را بادقت گوش دهیم تا در صورت مواجه با واژه‌ای جدید و ناآشنا، املای صحیح آن را فرا بگیریم.
 • برخورداری از دانش و تجهیزات مناسب: شما باید دانش اساسی درمورد نحوه استفاده صحیح از نرم‌افزار و همین‌طور هدفون باکیفیت بالا جهت رونویسی موثر داشته باشید.
5/5 - (1 امتیاز)
لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/nhtck

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

پردازش گفتار در الکسا
پردازش گفتار

پردازش گفتار در الکسا

پردازش گفتار در الکسا در ابتدا اجازه دهید تا در مورد تشخیص گفتار کمی توضیح دهیم. تشخیص خودکار گفتار (ASR) فناوری است که گفتار را

درخواست شما با موفقیت ارسال شد.

ضمن تشکر بابت ارسال پیام، در سریع‌ترین زمان ممکن کارشناسان شرکت عامراندیش درخواست شما را بررسی خواهند نمود.