حوزه برتر هوش مصنوعی کدام است؟ پنج حوزه برتر هوش مصنوعی در صنعت

از زمانی که انقلاب صنعتی آغاز گردید، همچون بارانی از آتش ظهور فناوری‌ها بوده و در کمال تعجب بیشتر آنان در کنار یکدیگر کار می‌کنند. همانند هوش‌مصنوعی (AI)  که مکمل یادگیری ماشین (ML) است،  اینترنت اشیا (loT) نیز مکمل داده بزرگ (Big Data)  است. این فناوری‌ها راهی برای آنالیز بیشتر فراهم می‌سازند تا به سازمان‌ها کمک کنند که به اهداف بلند-مدت خود دست یابند.

چیزی که در چند سال اخیر تنها واژگانی شعارگونه در دنیای تکنولوژی بود، امروزه المان‌هایی هستند که توسط غول‌های تکنولوژی مانند گوگل، فیسبوک و غیره به شدت دنبال می‌شود. غول‌هایی که بیشترین وزن خود را پشت حوزه برتر هوش‌ مصنوعی و یادگیری ماشین قرار داده‌اند.

براساس پژوهش‌های Tractica، بازار جهانی نرم‌افزارهای مبتنی بر هوش‌مصنوعی تا سال 2025، باید به درآمد سالانه جهانی 118.6 میلیارد دلار رسد. این آمار حاکی از آن است که شاهد رشد بی‌سابقه جهانی در 300 مورد برتر در حوزه هوش‌مصنوعی خواهیم بود.

با کمک شرکای توسعه برنامه هوش‌مصنوعی، تقریبا همه صنایع از اعمال نفوذ این فناوری بهره‌مند خواهند شد. در اینجا قصد داریم به 5 حوزه برتر هوش مصنوعی که بیشترین پتاسیل برای کاربرد هوش‌مصنوعی و یادگیری ماشین را دارند، نگاهی اندازیم. پس با عامر اندیش تا انتهای این مقاله جذاب همراه باشید.

1- حوزه بهداشت و سلامت

این حوزه، در صدر لیست ما قرار دارد که کاربرد هوش‌مصنوعی در آن بسیار گسترده است. هوش‌مصنوعی (AI) در حوزه مختلف و بسیار بهداشت و سلامت مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  • مشاوره دیجیتالی: بسیاری جوانان ممکن است نتوانند به پزشک مراجعه نمایند. با ظهور گوشی‌های هوشمند و دیگر وسایل، ابزارهای مشاوره‌های سلامت و بهداشت دیجیتالی به ویژه در گروه سنی 18 تا 29 سال از محبوبیت ویژه‌ای برخوردارند.
  • ربات‌ها در جراحی: مطالعات نشان می‌دهد که ماندن بیشتر در بیمارستان، باعث تمایل بیشتر افراد به مریض شدن، در طی شش ماه تا یک سال می‌شود. جراحی‌های روباتیک مبتنی بر هوش‌مصنوعی همانند جراحی‌های قلب، کولورکتال، قفسه سینه و دیگر جراحی‌هایی که به دقت بالایی نیاز دارند، تنها بخش کوچکی از حوزه برتر هوش مصنوعی به شمار می‌آیند. استفاده از این فناوری‌ها منجر به درد کمتر، خونریزی کمتر و کوتاه‌تر ماندن زمان اقامت در بیمارستان‌ها می‌شوند.
  • نگهداری بی‌دردسر داده‌ها: کارشناشان سوابق الکترونیکی سلامت (EHR)، از هوش‌مصنوعی در اسناد داده، مرتب‌سازی و ذخیره‌سازی دیجیتالی داده‌ها کمک می‌گیرند. از این طریق آنان قادرند تا داده یا اطلاع خاصی را در میان انبوهی از پوشه‌ها با ده‌ها سال سابقه را استخراج کنند و یا به راحتی از چنین اطلاعات بزرگی در کلینیک‌ها یا بیمارستان‌ها نگهداری کنند.

2- آموزش، دیگر حوزه برتر هوش مصنوعی

آن روزها که والدین و معلم‌ها یکدیگر را در طی جلسات بدون داشتن هیچ بینش و پیش‌زمینه‌ای ملاقات می‌کردند، سال‌ها می‌گذرد. به عبارتی دیگر، نرم‌افزارهای برنامه‌ریزی قرارملاقات‌ها با کمک هوش‌مصنوعی مانند Acuity Scheduling، Doodle و غیره این امکان برای والدین و معلم کودکانشان فراهم می‌آورد تا یکدیگر را در زمانی که برای هر دو مناسب است، ملاقات نمایند.

استفاده از هوش‌مصنوعی در آموزش و پرورش، تنها به استفاده از نرم‌افزارهای قرارملاقات ختم نمی‌شود. امروزه کلاس‌های درس متشکل از ربات‌هایی است که با کمک هوش‌مصنوعی به یاری دانش‌آموزان می‌آیند تا به آنان در خواندن، یادگیری زبان و تعامل‌های اجتماعی کمک نمایند. این ربات‌ها، همچنین در آموختن مهارت‌های مهم اجتماعی در کودکان با ناتوانایی‌های خاص، کمک شایانی می‌کنند.

3- بازاریابی، از دیگر حوزه برتر هوش مصنوعی

بازاریابی، منطقه‌ای است با تطبیق‌پذیری بالا که البته به فاکتورهای داخلی گوناگونی بستگی دارد. اگر نگاهی عمیق به آن اندازید، می‌بینید که همه دپارتمان‌های مختلف یک شرکت برای به دست آوردن سود بیشتر، به نحوی در حوزه بازاریابی مشغول به فعالیت هستند. به همین منظور، در حال تلاش بی‌وقفه برای تبدیل شرکت خود به یک برند هستند. اینجاست که اهمیت فناوری بازاریابی برای موفقیت در تجارت بیش از پیش مشخص می‌گردد.

برای مثال، در گذشته نه چندان دور، ساعت‌های طولانی برای آنالیز میزان کلیک و به دست آوردن نرخ تخمینی تبدیل کاربران به مشتری نیاز بود. امروزه می‌توان این مهم را به سادگی و در زمان بسیار کوتاه از طریق جست‌وجو تبلیغات واکنشی گوگل (responsive search ads) انجام داد. این فناوری مولفه‌های مختلف را گردآوری کرده و بهترین توصیف‌های بهینه‌سازی شده را به شما می‌دهد و شرکت‌ها و بازاریابان را برای اخذ استراتژی بهتر توانمند می‌سازد.

4- خرده فروشی و تجارت الکترونیک، از مهم‌ترین حوزه برتر هوش مصنوعی

آیا تا به حال فکر کرده‌اید، فرم بازخورد مشتری که پس از خرید آنلاین، غالبا آن را پر می‌کنید، چیست؟ خرید آنلاین یک ساعت مچی گرفته تا یک یخچال بزرگ، پس از هر خرید آنلاین از شما خواسته می‌شود تا فرم بازخورد مشتری را پر نمایید. همین مساله در مورد سبد کالای آنلاین رها شده نیز صدق می‌کند.

به عنوان مثال، ابزارهای مبتنی بر هوش‌مصنوعی از طریق اتوماسیون داده‌ها، میزان سهام شرکت‌ها و فهرست آنالیز موجودی‌ها، پیش‌بینی‌های بهتری برای میزان فروش ارایه می‌دهند.

چت‌بات‌ها (از دیگر حوزه برتر هوش مصنوعی به شمار می‌آیند) می‌توانند آن دسته از مشتریان که دارای سبد خرید ناقص یا رها شدن در وب‌سایتی هستند، از طریق ارایه پیشنهادات یا تخفیف‌ها، به خرید وادار کنند.

در هر روز ممکن است کاربران وب‌سایت (که مشتریان بالقوه شما به شمار می‌آیند) نیاز به کمک فوری درهر مساله‌ای داشته باشند که پاسخ آن در قسمت FAQ نیامده است. به منظور جلوگیری از فرار مشتری به سایت دیگر، چت‌بات‌های مبتنی بر هوش‌مصنوعی با استفاده از فناوری NLP (پردازش زبان طبیعی) می‌توانند سریعا به مشتری و کاربران سایت شما کمک کنند. اینجا دقیقا همان حوزه برتر هوش مصنوعی است.

"<yoastmark

5- بازار و خدمات مالی

این بخش انقلاب فناوری را در هر مرحله و در هر فاز پذیرش و قبول کرده و اکنون، به مرحله اتوماسیون هوشمند خود رسیده‌ است. تقریباً 49٪ از پیشروان بازارها و خدمات مالی، جزییات استراتژی دقیق مبتنی  بر هوش‌مصنوعی را در دست دارند.

تخمین زده می‌شود 45٪ از شرکت‌ها بیش از 5 میلیون دلار در طرح‌های مرتبط با حوزه برتر هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این خود به تنهایی نشانی از میزان حجم بالای سود اقتصادی است که در این صنعت مالی توسط استارت‌ها و دیگر دنبال‌کنندگان به دست می‌آید.

با یادگیری ماشینی (ML) پیش‌بینی وقایع جریان نقدی و مشاوره فعالانه مشتریان در زمینه هزینه‌کردن در بخشی و یا عادات صرفه‌جویی در بخش دیگر و همچنین ساختن مدل‌های معتبر پیشرفته برای گسترش دسترسی‌های بیشتر و کاهش پیش‌فرض‌ها، امکان‌پذیر شده است.

نتیجه‌گیری

با توجه به موارد ذکر شده در بالا، این‌گونه برداشت می‌شود که پذیرش هوش‌مصنوعی و یادگیری ماشین با سرعت بسیار زیادی در حال پبشروی در صنعت است. به‌طوری‌که حوزه برتر هوش مصنوعی در صنایع هر روز بیش از دیروز، در حال گسترش است. تا جایی‌که، فرایندهایی که پیش‌تر به صورت دستی انجام می‌گرفت، امروزه کاملا خودکار انجام می‌شوند.

اگرچه این امر منجر به حذف نیروی انسانی از این وظایف شده، اما همزمان باعث بالابردن مهارت‌ها و قابلیت مقیاس‌پذیری منابع انسانی نیز شده است. ازاین‌رو، آن را یک وضعیت برنده برای صنعت و نیروهای انسانی می‌دانند.

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/QFHX1

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _