هر آنچه که باید از چت بات بدانید!

هر آنچه که باید از چت بات بدانید!

هر آنچه که باید از چت بات بدانید!

” ۹۰ درصد زمان ما در پیام رسان ها و ایمیل ها صرف می شود. من دوست دارم تیمی را بسازم که بتواند برای جایی که مشتریان وقت خود را می گذرانند، برنامه داشته باشند!” نیکو بوناتسوس، مدیر عامل General Catalyst

از صحبت های این مدیر عامل می توان فهمید که تا چه حد چت بات ها مهم هستند. اهمیت اصلی چت بات ها هم در آن است که در جایی که بیشترین وقت مصرف کنندگان بالقوه را به خود اختصاص می دهد، یعنی پیام رسان ها، کاربرد دارد.

آیا تا به حال اسم چت بات را شنیده اید؟ آیا برایتان سوال پیش آمده که این چت بات ها چه هستند؟ چگونه کار می کنند؟ چرا استفاده از چت بات ها انقدر همه گیر شده؟ چرا از همه می شنوید که استفاده از چت بات برای کسب و کارها لازم است؟ ما امروز به همه ی این سوال ها پاسخ می دهیم و قصد داریم تا هر اطلاعاتی که لازم است از چت بات بدانید را به شما بدهیم.

چت بات چیست؟

اگر بخواهیم چت بات را تعریف کنیم، می توانیم بگوییم که چت بات ها در حقیقت سرویس هایی هستند که از دو عامل اساسی برخوردارند: هوش مصنوعی و قوانین. شما می توانید با استفاده از یک رابط پیام رسان با چت بات تعامل داشته باشید. سرویسی که چت بات ارائه می کند می تواند هر چیزی اعم از عملکردی تا سرگرمی باشد. نکته مهم آن است که چت بات ها بر روی هر برنامه مبتنی بر چت قابل پیاده سازی و راه اندازی هستند.

به سخنان یکی از صاحبان کسب و کار در رابطه با چت بات توجه کنید:

“بسیاری از کسب و کارها هنوز هم از خدمات تلفنی برای پشتیبانی از مشتریان و…. استفاده می کنند که این امر بسیار زمان زیادی می طلبد و باعث نارضایتی مشتریان می شود. با استفاده از پشتیبانی های مبتنی بر چت می توان این کار را بسیار سریع تر و راحت تر انجام داد و به همین دلیل چت بات ها می توانند این تعاملات را بهبود ببخشند، آن هم با توانایی چت کردن با فرد زنده.”

اگر هنوز هم در رابطه با تعریف مزیت چت بات ها به نتیجه ای نرسیده اید، بگزارید با یک مثال همه چیز را برای شما روشن کنیم و توضیح دهیم دقیقا چت بات چیست و چه کاربردی دارد.

توضیح یک نمونه از کاربردهای چت بات

مثلا تصور کنید که می خواهید از سایتی به صورت آنلاین کفش بخرید. پس طبق معمول اول به سراغ وب سایت آن می روید و به همه ی کفش های موجود در سایت نگاه می اندازید تا مدل مورد نظرتان را پیدا کنید. در آخر هم مبلغ آن را پرداخته و خرید می کنید.

purchase-a-shoes-online.png

حالا اگر این وب سایت یک چت بات داشته باشد، شما می توانید بدون اینکه به سراغ سایت بروید، مستقیما بر روی پیام رسانی که از آن استفاده می کنید، به سراغ چت بات محصولات وبسایت بروید. چت بات از شما اطلاعات مورد نیاز را گرفته و  محصولاتی که مشابه آن مدلی باشد که مد نظر شماست را پیدا کرده و به شما ارائه می دهد.  در نهایت شما می توانید خرید را نهایی کنید و مبلغ را بپردازید. به همین راحتی.

use-a-chatbot-for-your-purchase.png

به جای اینکه زمان زیادی را در وبسایت به دنبال محصول مورد نظرتان بگردید، تنها از طریق یک مکالمه با چت بات آن سایت می توانید خریدتان را انجام دهید. دقیقا مشابه زمانی که به یک مغازه مراجعه می کنید، چت بات محصولات مورد نظرتان را پیدا می کند و شما آن را خریداری می کنید.

نمونه های دیگری از کاربرد چت بات

مسلما خرید کفش تنها کاری نیست که می توانید به کمک چت بات انجام دهید. برای خیلی از کارها می توانید از چت بات ها استفاده کنید. برای مثال:

 • چت بات آب و هوا داشته باشید تا هر زمانی که می خواهید اطلاعات آب و هوایی را به شما بگوید.
 • چت باتی که به شما کمک کند تا خوار و بار و مایحتاج خانه را خرید کنید.
 • چت بات خبر رسان که هر وقت خبر جالبی بود آن را به شما اطلاع دهد.
 • چت باتی داشته باشید که شما را نصیحت کند! شاید خنده دار بنظر برسد اما می توانید چت باتی داشته باشید که حرف های دل و مشکلاتتان را به او بگویید و با کمکش بتوانید راه حل های مشکلاتتان را پیدا کنید.
 • چت بات دستیار مالی داشته باشید تا امور مالی و دخل و خرجتان را مدیریت کند.
 • چت بات برنامه ریز داشته باشید تا تمام برنامه های شخصی تان را مدیریت کند و آن ها را به شما یاد آوری کند.
 • حتی می توانید چت باتی داشته باشید که دوست شما باشد! شاید باورتان نشود اما در چین چت باتی وجود دارد به نام Xiaoice که توسط مایکروسافت ساخته شده است و نزدیک ۲۰ میلیون از مردم با او صحبت و درد و دل می کنند.

می بینید؟ چت بات ها امکانات نا محدودی را برای شما فراهم می کنند. فقط به چیزی که نیاز دارید فکر کنید و می توانید همان را به چت باتی هوشمند تبدیل کنید. حالا که فهمیدید چت بات ها چه کارهایی می توانند انجام دهند به سراغ مرحله بعد می رویم.

چرا چت بات ها برای کسب و کارها فرصت رشد خارق العاده ای فراهم می کنند؟

با همه ی صحبت هایی که گفته شد، شاید بپرسید ” حالا چرا انقدر چت بات ها مهم شده اند و همه در مورد آن ها حرف می زنند. چت بات که صرفا یک سرویس ساده چت بنظر می رسند. چه چیزی انقدر آن ها را مهم می کند؟”

خوب اگر چنین چیزهایی در ذهن شما هم می چرخد، باید بگوییم که سوال خوبی است! الان به شما توضیح می دهیم که چرا چت بات ها مهم هستند و انقدر به آن ها اهمیت داده می شود.

دلیل اصلی اینکه چت بات ها انقدر مهم شده‌اند، آن است که در حال حاضر در برهه ای قرار داریم که برای اولین بار در تاریخ افراد، از پیام رسان ها بیشتر از شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنند. به این نمودار توجه کنید:

 masseging-platform-vs-social-networks.png

خوب به این جمله توجه کنید: ” مردم دارند بیشتر از پیام رسان ها استفاده می کنند تا شبکه های اجتماعی”

و سپس به صحبت های این کارآفرین توجه کنید:

“مردم هر روز دارند وقت بیشتری را صرف پیام رسان ها می کنند تا شبکه های اجتماعی. همین نقطه تغییر بسیار بزرگی است. این یعنی آینده به اپلیکیشن های پیام رسان تعلق دارد و چت بات ها دقیقا رابطی هستند که کاربرها از طریق آن ها از سرویس ها استفاده می کنند.”

با این توضیحات بیایید منطقی فکر کنیم، اگر قصد دارید یک کسب و کار آنلاین بسازید باید آن را جایی بسازید که مردم آن جا هستند، و مردم هم در پیام رسان ها هستند!

باید به این تغییر راه به سمت پیام رسان ها به دید یک فرصت برای اشاعه خدمات نگاه کرد. ایده اصلی آن است که کاربر بتواند از طریق یک رابط کاربری مناسب، حالا در قالب مکالمه یا به صورت ابزارک، بدون اینکه نیاز باشد یک اپلیکیشن جداگانه ای نصب کند بتواند در زمان بسیار کمی از سرویس ها و خدمات کسب و کارتان استفاده کند.

این دلیلی است که به چت بات ها اهمیت می بخشد و کسانی که به دنبال این هستند که یک قدم جلوتر از بقیه باشند و چیزی را تولید کنند که مردم خواستار آن هستند، باید به اهمیت چت بات ها توجه کنند.

حالا که متوجه اهمیت چت بات ها شدید، شاید این سوال در ذهن شما باشد که با این همه توضیحات، چت بات ها چگونه کار می کنند؟ چطور می فهمند که چگونه باید با افراد صحبت کنند و جواب سوالشان را بدهند؟

چت بات ها چگونه کار می کنند؟

به طور عمده  دو نوع چت بات داریم، نوع اول که بر اساس یک سری قوانین از قبل تنظیم شده کار می کنند و نوع دوم که پیشرفته تر است و از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در عملکردش استفاده می کند. در ادامه هر کدام را بیشتر معرفی می کنیم.

چت بات هایی که عملکرد آن ها بر اساس قوانین است:

 • کارکرد این چت بات ها بسیار محدود است و تنها می تواند به دستورات خاصی پاسخ دهند و اگر سوالی بپرسید که از قبل برای او تعریف نشده است، صحبت شما را نمی فهمد و نمی تواند پاسخ دهد.
 • این چت بات فقط می تواند به اندازه ای که برای آن برنامه ریزی شده است هوشمندانه عمل کند.

چت بات هایی که از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در عملکرد خود استفاده می کنند:

 • این چت بات ها از هوش مصنوعی برخوردار هستند. زمانی که از این چت بات ها سوالی می پرسید لازم نیست با لحن بخصوصی با آن صحبت کنید. این نوع چت بات می تواند گفتار را بفهمد.
 • این چت بات از طریق صحبت هایی که با افراد دارد هوشمند تر می شود.

هر چت باتی برای یک هدف خاصی طراحی می شود. مثلا هدف یک فروشگاه از ساخت یک چت بات می تواند کمک کردن به روند خرید باشد. یک کسب و کار هم می تواند برای پشتیبانی از مشتریانش یک چت بات تولید کند که به سوال های آن ها پاسخ دهد.

 how-to-communicate-with-a-chatbot.png

تنها با پیام دادن، می توانید تعامل با یک چت بات را شروع کنید و هر آنچه که نیاز دارید، از اون بپرسید.

حالا که متوجه اهمیت چت بات ها و نحوه کارکرد آن ها شده اید و فهمیدید که چت بات می تواند چه مزیتی برای کسب و کار شما به همراه داشته باشد، سوال اصلی آن است که چگونه از چت بات دارای هوش مصنوعی در کسب و کارتان استفاده کنید.

چگونگی استفاده از چت بات در کسب و کار

پر واضح است که قبل از هر قدمی، اول باید نیازسنجی کنید و ببینید قرار است این چت بات چه کاری برای شما انجام دهد و در کجا می خواهید از آن استفاده کنید. حالا که نیازتان به چت بات مشخص شد باید به دنبال تولید یک چت بات مناسب خودتان بروید. برای تولید چت باتی که دارای هوش مصنوعی باشد می توانید به دو صورت عمل کنید. یا خودتان از صفر آن را تولید کنید که این امر دردسر های خودش را دارد و علاوه بر همه ی این ها نیاز به نیروی متخصص در زمینه هوش مصنوعی دارید. یا این که می توانید از چت باتی که قبلا تولید شده است استفاده کنید و آن را متناسب با کسب و کارتان تغییر دهید. پر واضح است که راه دوم هم عقلانی تر است و هم هزینه ی کمتری را نیاز دارد. ضمن اینکه برای تولید آن محصول قبلا تمام صحیح و خطاها انجام شده و شما با نسخه ای سر و کار دارید که کامل است و تنها کافی است آن را با داده ها و اطلاعات مربوط به کسب و کارتان آموزش دهید و در نهایت در زمان کمتری راه اندازی کنید.

اگر متقاعد شده اید که به یک چت بات نیاز دارید و به دنبال یک محصولی هستید که بتواند نیازهای کسب و کار شما را به خوبی برآورده کند، لازم است بگوییم که چنین محصولی قبلا تولید شده است. محصول باتاوا شرکت عامر اندریش هوشمند، می توانند تمام انتظارات شما را برآورده کند.

باتاوا، دستیار هوشمند سازمانی

باتاوا، یک دستیار هوشمند سازمانی صوتی است که از آخرین تکنولوژی های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برخوردار است. این محصول به طور اختصاصی برای زبان فارسی تولید شده است و می تواند زبان فارسی را به طور کامل پردازش و درک نماید. باتاوا قابلیت آن را دارد که متناسب با نیازهای سازمان ها و کسب و کارهای مختلف شخصی سازی شود. باتاوا قادر است با کمک از داده های اطلاعاتی که از قبل آموخته، پاسخی درست به سوالاتی که از او می شود ارائه دهد.

همان طور که گفته شد متناسب با نیاز کسب و کار و یا سازمان، باتاوا قابلیت شخصی سازی دارد. اگر شما در کسب و کارتان نیاز به چت باتی عمومی دارید که به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی مشتریان و یا مراجعه کنندگانتان باشد، باتاوا می تواند این کار را برای شما انجام دهد. باتاوا محصولی بسیار ضروری برای کسب و کارهاست که می توانید با هزینه کم، پاسخگوی نیازهای مشتریانتان باشد به طوری که دیگر نیازی به نیروی انسانی نداشته باشید.

باتاوا دارای این قابلیت های به خصوص می باشد:

 • قابلیت درک متن محاوره ای
 • قابلیت انتقال ارتباط به اپراتورهای انسانی در صورت نیاز
 • ارائه پاسخ مناسب در قالب متن، تصویر، ویدئو، نقشه و …
 • بهره مندی از دایره واژگان (فرهنگ لغت) بسیار وسیع (بالای ۲۷۰ هزار لغت)

مهم تر از همه اینکه باتاوا محصولی بومی است که در داخل کشور، متناسب با نیازهای داخلی تولید شده و توسعه داده شده است. کسب و کارهای داخلی در هر زمینه ای و سازمان های مختلف می توانند از این دستیار هوشمند متناسب با نیازهایشان در بخش های مختلف استفاده نمایند.

اگر می خواهید از محصول باتاوا استفاده کنید و یا درخواست دموی محصول را دارید به اینجا مراجعه کنید.

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/q4pLe

به این مطلب امتیاز دهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

نظرات شما

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

بینایار

درک هوشمند ویدیو و تصویر

_ مطالب مرتبط _