کلان داده چیست و چرا برای کسب وکار ها اهمیت دارد؟

کلان داده چیست و چرا برای کسب وکار ها اهمیت دارد؟

کلان داده چیست و چرا برای کسب وکار ها اهمیت دارد؟

کلان داده یا بیگ دیتا (Big Data) عبارتی است که برای توصیف مقادیر بزرگی از داده (اعم از داده های ساختار یافته و بدون ساختار) استفاده می شود که روز به روز بیشتر مشاغل را درگیر خود می کند. این اندازه و بزرگی داده ها نیست که آن را برای مشاغل پر اهمیت می کند بلکه کار هایی که سازمان ها می توانند با استفاده از این داده ها انجام دهند، به کلان داده ها اهمیت می بخشد.

از کلان داده ها می توان برای استخراج اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری استفاده کرد و با تجزیه و تحلیل این داده ها می توان تصمیمات بهتری گرفت و حرکات استراتژیک و حساس را با دقت بیشتری اجرا نمود.

تاریخچه کلان داده

همان گونه که گفته شد، واژه “کلان داده” برای داده هایی استفاده می شود که حجم بزرگی داشته باشند و یا انقدر پیچیده و سریع باشد که با روش های سنتی نتوان آن ها را پردازش کرد. عمل دستیابی و ذخیره سازی مقادیر بزرگ از داده ها سال ها است که انجام می شود. اما مفهوم کلان داده برای اولین بار در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی بیان شد. زمانی که داگ لنی، تحلیل گر صنعتی، جریان داده های بزرگ را با سه واژه بیان کرد:

حجم:

سازمان ها داده ها را از منابع مختلفی از جمله معاملات تجاری ، دستگاه های هوشمند (IoT) ، تجهیزات صنعتی ، فیلم ها ، رسانه های اجتماعی و موارد دیگر جمع آوری می کنند. در گذشته ، ذخیره سازی این داده ها مشکل ایجاد می کرد. اما اکنون با پیشرفت علم و ابزار های ذخیره سازی این مشکل بر طرف شده است.

شتاب:

با گسترش ابزار های اینترنتی، جریان داده ها با سرعتی بی سابقه به مشاغل رسیده و نیاز است تا این داده های بزرگ به سرعت بررسی و مدیریت شوند. برچسب ها ، سنسورها و کنتورهای هوشمند RFID نیاز به مقابله با این حجم از داده ها را در زمان تقریبا واقعی (real time) پاسخ می دهند.

تنوع:

داده ها در انواع مختلفی از قالب ها – از داده های ساختار یافته و عددی در پایگاه های داده سنتی گرفته تا اسناد متنی بدون ساختار ، ایمیل ، فیلم ، audios ، داده تیک سهام و معاملات مالی – ارائه می شود.

در سال های اخیر واژگان دیگری نیز به این سه واژه اضافه شده است که عبارتند از:

تنوع پذیری:

علاوه بر افزایش سرعت و تنوع داده ها، جریان داده ها غیرقابل پیش بینی هستند و اغلب تا حد زیادی تغییر می کنند. این مسئله برای کسب و کارهایی که با کلان داده ها سر و کار دارند چالش بر انگیز است، اما مشاغل باید پیش بینی کنند که چه چیزی در رسانه های اجتماعی قرار است رواج پیدا کند و یا به عبارتی ترند (trend) شود، و چگونه می توان بارهای داده های روزانه ، فصلی و… را مدیریت کرد.

صحت:

کلمه صحت به کیفیت این داده ها اشاره دارد. از آنجا که داده ها از منابع مختلفی تهیه می شوند، پیوند، هماهنگی، پاکسازی و تبدیل داده ها در سیستم ها دشوار است. کسب و کارها باید روابط ، سلسله مراتب و پیوندهای داده های مختلف را به یکدیگر برقرار کنند. در غیر این صورت، این داده های جمع آوری شده می تواند به سرعت از کنترل خارج شوند.

چرا کلان داد ها مهم هستند؟

اهمیت کلان داده ها به این که چه مقدار داده دارید باز نمی گردد، بلکه این که چه کاری قرار است با این حجم از داده انجام دهید است که به آن ها اهمیت می بخشد. شما می توانید داده ها را از هر منبع تهیه کرده و آن را تجزیه و تحلیل کنید تا پاسخ هایی را پیدا کنید که باعث:

bigdata-vs-artificial-intelligence

۱) کاهش هزینه

۲) کاهش زمان صرف شده

۳) توسعه محصول جدید و ارائه پیشنهادات بهینه

۴) تصمیم گیری هوشمندانه

شود. هنگامی که داده های بزرگ را با آنالیز دقیق ترکیب می کنید، می توانید کارهای مختلفی در زمینه کسب و کار انجام دهید که به عنوان مثال عبارتند از:

  • تعیین علت اصلی نارسایی ها ، مشکلات و نقص ها در زمان.
  • ارائه آفر و کوپن به مشتریان براساس عادات خرید آن ها.
  • محاسبه کل ریسک موجود در کمتر از چند دقیقه.
  • رفتارهای پر خطر و کلاهبردارانه را قبل از اینکه سازمان شما را تحت تاثیر قرار دهد شناسایی کنید.

پیوند کلان داده و هوش مصنوعی

کلان داده و هوش مصنوعی توسط دانشمندان داده یا سازمان های بزرگ به عنوان افسانه مکانیک داده ها در نظر گرفته می شوند. بسیاری از سازمان ها امیدوارند که هوش مصنوعی بتواند با استفاده از داده های سازمانی آن ها، کسب وکارشان را متحول کند.

یادگیری ماشین نسخه پیشرفته هوش مصنوعی می باشد که به وسیله آن ماشین ها می توانند داده ها را تجزیه و تحلیل کرده و یا ارسال و دریافت کنند و یا این که مفاهیم جدید را یاد بگیرند. کلان داده به شرکت ها کمک می کند که اطلاعات مورد نیازشان را از آن ها استخراج کرده و بینش معناداری را از آن بدست بیاورند.

از آنجا که هوش مصنوعی به عنوان ابزاری برای کاهش مداخله انسان شناخته شده است ، افراد فکر می کنند که هوش مصنوعی کلیه قابلیت های یادگیری ماشین را دارد و می تواند روبات هایی ایجاد کند که مشاغل انسانی را به عهده می گیرد. آن ها فکر می کنند که قرار است نقش انسان با گسترش هوش مصنوعی کاهش یابد اما این فرضیه با وارد شدن مبحث کلان داده تغییر میابد. ماشین آلات می توانند بر اساس واقعیت ها تصمیم بگیرند اما نمی توانند تعاملات عاطفی داشته باشند، اما با وجود کلان داده ، دانشمندان داده با استفاده از هوش هیجانی خود و ترکیب آن با داده هایی که از کلان داده ها بدست می آورند قادرند تا به روش صحیحی تصمیم گیری کنند.

یک دانشمند داده ، نه تنها قادر به تجزیه و تحلیل نیازهای مشتریان می باشد بلکه از قوانین و مقررات محلی بازار های خاص نیز مطلع شوند. با استفاده از این اطلاعات ، آنها بهترین گزینه ها را برای بازار ارائه می دهند که این امر ممکن است با استفاده از یادگیری ماشین امکان پذیر نباشد.

بنابر این مشخص است که با ادغام هوش مصنوعی و کلان داده به بسیاری از مفاهیم و گزینه های جدید می رسیم که هر کدام قابلیت متحول کردن بخش عظیمی از کسب و کار های مختلف را دارد. هوش مصنوعی و کلان داده در کنار هم می توانند به کسب و کارها کمک کنند تا علاقه و نیاز مشتریان خود را بهتر درک کنند.

سازمان ها و کسب و کارهای مختلف با استفاده از مفاهیم یادگیری ماشینی می توانند منافع خود و مشتری را در کمترین زمان ممکن تشخیص دهند.

 

در صورتی که این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/YTHm0

به این مطلب امتیاز دهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

نظرات شما

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

بینایار

درک هوشمند ویدیو و تصویر

_ مطالب مرتبط _