5 دلیلی که برای پردازش تصاویر ویدئویی باید از هوش مصنوعی کمک بگیریم

یکی از کارهایی که می توانید به کمک هوش مصنوعی انجام دهید، پردازش تصاویر و ویدئو ها است. تا به حال در مورد کاربرد هوش مصنوعی در شناسایی چهره و تشخیص هویت افراد صحبت کرده ایم، اما امروز می خواهیم به طور اختصاصی به این مسئله بپردازیم که چرا باید برای پردازش تصویر ویدئویی از هوش مصنوعی استفاده کرد.

پردازش تصویر یا image processing چیست؟

پردازش تصویر یا image processing ، که امروزه بیشتر به عنوان پردازش تصویر دیجیتال شناخته می شود، شاخه ای از علوم کامپیوتر است. همان طور که از نام آن پیدا است این فناوری به پردازش تصاویر می پردازد. فناوری پردازش تصویر دارای دو شاخه بهبود تصویر و بینایی ماشین یا دید ماشینی است.

شاخه اول، یعنی بهبود تصاویر، همان طور که از نام آن پیداست به کمک یکسری روش ها به دنبال ارتقاء و بهبود کیفیت تصاویر می باشد و شاخه دوم، یعنی دید ماشینی، به روش هایی می پردازد که به کمک آن می توان معنی محتوای تصاویر را درک کرد. به طور کلی در پردازش تصویر، هر نوع ورودی تصویری، همانند صحنه ای از فیلم یا عکس، را به یک سیستم هوشمند می دهیم و این سیستم به کمک پردازشگر های مبتنی بر هوش مصنوعی، به پردازش آن تصاویر می پردازد.

بدین ترتیب می توان از پردازش تصویر در زمینه های گوناگونی استفاده کرد، اما ما امروز در این مقاله می خواهیم به طور اختصاصی به کاربرد هوش مصنوعی در پردازش ویدئو ها بپردازیم و ببینیم اصلا چرا باید از هوش مصنوعی برای پردازش تصاویر ویدئویی کمک بگیریم.

کمک گرفتن از هوش مصنوعی برای پردازش ویدئو

پردازش تصاویر ویدئویی به کمک هوش مصنوعی چه کاربرد هایی دارد؟

قبل از اینکه ببینیم پردازش تصویر یا ویدئو به کمک هوش مصنوعی بایید ببینیم که چرا باید از هوش مصنوعی برای پردازش تصاویر استفاده کنیم؟ قبلا بارها این صحبت را تکرار کرده ایم که هوش مصنوعی در حقیقت برای کمک به انسان ها و راحت تر کردن کارها و زندگی آن ها به وجود آمده است. دلیل این که از هوش مصنوعی در پردازش تصاویر کمک می گیریم نیز همین می باشد. زیرا که به کمک آن می توانیم با دقت و سرعت بالایی کار را انجام دهیم و به نتایج مطلوبی برسیم.

پردازش تصویر به کمک هوش مصنوعی کاربرد های فراوان و متعددی دارد که ما تا به حال در چند مقاله در مورد کاربرد های آن صحبت کرده ایم. تا چند سال پیش کاربرد های پردازش تصویر محدود به مسائل امنیتی یا تحقیقاتی بود اما در چند سال اخیر پای این فناوری به زندگی روزمره و اجتماعی انسان ها باز شده است. از بهره بردن از پردازش تصویر در باز کردن قفل گوشی های هوشمند گرفته تا کنترل ورود و خروج کارمندان و تشخیص صحنه جرم و یا حتی خرید کردن به کمک چهره، همه و همه از کاربرد های پردازش تصویر می باشد.

چرا برای پردازش تصاویر ویدئویی باید از هوش مصنوعی کمک گرفت؟

با دلیلی مشابه نیز از هوش مصنوعی برای پردازش تصاویر ویدئویی استفاده می کنیم. از آن جا که در سال های اخیر دقت هوش مصنوعی در پردازش تصاویر و ویدئو ها به درجاتی بالاتر از هوش مصنوعی رسیده است، یکی از مهم ترین دلایل استفاده از هوش مصنوعی در پردازش تصاویر ویدئویی، افزایش دقت و سرعت و …. می باشد. در ادامه به بررسی پنج دلیل برای آن که باید از هوش مصنوعی در پردازش تصاویر ویدئویی استفاده کرد می پردازیم.

پردازش ویدئو با کمک گرفتن از هوش مصنوعی

پیدا کردن اشیاء مورد نظر در تصویر

فرض کنید که شما دارای یک سری فایل ویدئویی هستید که می خواهید در همه ی آن ها شیء (object) به خصوصی را پیدا کنید. اگر بخواهید با کمک روش های سنتی این کار را انجام دهید، همواره باید احتمال درصدی از خطا را بدهید. اما با کمک گرفتن از هوش مصنوعی این درصد خطا تا مقدار زیادی کاهش میابد. به طور کلی شما می توانید به کمک هوش مصنوعی عملیات پیدا کردن اشیاء مورد نظرتان یا object detection را با دقت و سرعت بسیار بالایی انجام دهید.

طبقه بندی (classification) محتوای موجود در ویدئو

برای طبقه بندی و عملیات تگ گزاری بر روی چیزهایی که در محتواهای فایل های ویدئویی وجود دارند، می توان از هوش مصنوعی در پردازش تصاویر ویدئویی کمک گرفت. هوش مصنوعی می تواند تمام اشیاء و هر آنچه در ویدئو وجود دارد را برای شما دسته بندی و طبقه بندی نماید.

شناسایی لوگو و نشانه ها

برای انجام عملیات شناسایی لوگو و نشانه هایی که در یک فایل ویدئویی وجود دارند، می توانید از هوش مصنوعی کمک بگیرید. بدین ترتیب می توانید از دقت خروجی تا حد زیادی اطمینان داشته باشد.

شناسایی چهره و تشخیص هویت

شناسایی چهره و تشخیص هویت (face detection) نیز یکی دیگر از دلایلی است که شما باید از هوش مصنوعی در پردازش تصاویر ویدئویی کمک بگیرید. زیرا هوش مصنوعی باعث شده این فناوری به دقتی برسد که نه توانایی های انسان و نه هیچ روش سنتی با آن قابله مقایسه و قابل رقابت نباشد.

پردازش ویدئو

تشخیص اعمال (action) افراد در صحنه های ویدئو

یکی از دیگر دلایلی که باید از هوش مصنوعی در پردازش تصاویر ویدئویی استفاده کنید تشخیص اعمال افراد در صحنه های ویدئو است، زیرا هوش مصنوعی به کمک آموزش هایی که از قبل دیده است، می تواند در صحنه های مختلف اعمال افراد را تشخیص داده و آن ها را نمایش دهد. به این ترتیب، چنانچه شما از قبل صحنه های جرم و جنایت را به او آموزش داده باشید، در صورت مشاهده اعمالی مشابه آن را به شما هشدار می دهد.

 

5/5 - (1 امتیاز)
لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/fOfjB

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

سامانه های خبره
دسته بندی نشده

سامانه‌های خبره (expert systems) و آشنایی با آنان

در هوش مصنوعی (هوش‌واره)، یک سامانه خبره، سامانه رایانه‌ای است که توانایی تصمیم‌گیری همچون یک انسان متخصص و کارآزموده را دارد. به عبارتی دیگر، سامانه‌های

درخواست شما با موفقیت ارسال شد.

ضمن تشکر بابت ارسال پیام، در سریع‌ترین زمان ممکن کارشناسان شرکت عامراندیش درخواست شما را بررسی خواهند نمود.