7 کاربرد هوش مصنوعی در صنعت سفر و گردشگری

از زمان آغاز بکارگیری هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف باعث پیشرفت کسب و کارها شده است. یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت سفر و گردشگری است، در این مقاله به اینکه هوش مصنوعی چگونه صنعت سفر و گردشگری را تغییر داده است می‌پردازیم. امروزه سازمان‌های مسافرتی به شدت به محصولات و راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی برای عملیات‌های مختلف از برنامه‌ریزی سفر گرفته تا رسیدن به مقصد، متکی هستند.
در این مطلب با استفاده از مثال‌هایی که مطرح خواهیم کرد متوجه خواهید شد که هوش مصنوعی چگونه صنعت سودآور سفر و گردشگری را تغییر می‌دهد. همچنین آخرین پیشرفت‌های هوش مصنوعی که شرکت‌های مسافرتی برای اینکه در رقابت باقی بماند باید از آن‌ها آگاه باشند را بررسی خواهیم کرد.

در مقاله‌ای دیگر در مورد اینکه “هوش مصنوعی چگونه باعث تحول صنعت توریسم خواهد شد؟” پرداخته‌ایم.

تاثیر هوش مصنوعی در صنعت سفر و گردشگری

توانایی هوش مصنوعی برای انجام وظایفی که به طور سنتی به عملکرد شناختی انسان نیاز دارند، آن را به ویژه برای کسانی که در صنعت سفر هستند مفید کرده است، زیرا می‌تواند در زمان و هزینه صرفه جویی کند و در عین حال به طور بالقوه خطای انسانی را از بین ببرد و در هر زمانی از روز کارها را به سرعت انجام دهد. بیشتر هتل‌ها و استراحتگاه‌ها برای ایجاد شهرت تا حد زیادی به ارائه خدمات استثنایی به مشتریان متکی هستند و فناوری هوش مصنوعی می‌تواند به طرق مختلفی به کسب و کارهای صنعت سفر و گردشگری کمک کند. برای مثال هوش مصنوعی می‌تواند برای بهبود سفارشی‌سازی، پیشنهاد توصیه‌ها و به سوالات مشتری در سریع‌ترین حالت ممکن حتی زمانی که کارمند پیشتبانی در دسترس نیست پاسخ دهد.

وش مصنوعی در صنعت سفر

هوش مصنوعی تا حدی پیشرفت کرده است که به طور معمول برای کمک و برقراری ارتباط با مشتریان از هر تعاملی یاد می‌گیرد و متعاقباً برای بهبود تعاملات آینده خود استفاده می‌کند. علاوه بر این از هوش مصنوعی می‌توان برای انجام وظایفی مانند تجزیه و تحلیل داده‌ها، محاسبات و حل مشکلات مشتریان استفاده کرد که همه‌ی این ویژگی‌ها می‌تواند برای هتل‌داران مفید و کارآمد باشد.

در مفاله‌ای دیگر ۱۰ دلیل برای استفاده از چت بات در هتل‌ها مدرن را توضیح دادیم.

مزایای هوش مصنوعی در صنعت سفر

در این قسمت مزایای هوش مصنوعی برای مشتریان در بخش گردشگری را بررسی خواهیم کرد.

  • بخش‌های مختلف صنعت سفر چگونه می‌توانند از هوش مصنوعی بهره‌مند شوند؟
  • هوش مصنوعی چطور به کمک مسافر می‌کند که سفری لذت بخش و راحتی را تجربه کند؟

1. برنامه ریزی سفر سفارشی

طبق بررسی‌های بازار صنعت سفر، 30 درصد از گردشگران تعطیلات خود را با استفاده از تلفن‌های همراه یا سیستم‌های هوشمند برنامه ریزی می‌کنند. و طبق این گزارش 50 درصد از گردشگران برای سفر خود نیازی به راهنما ندارند زیرا برنامه‌های هوشمند در طول سفر گردشگران را راهنمایی می‌کنند.

سیستم‌های هوشمند در سفر

مهم نیست که یک سفر عاشقانه یا ماجراجویانه بخواهید تجربه کنید، نرم‌افزار سفر به کمک هوش مصنوعی می‌تواند آن را مطابق با اولویت‌های شما طراحی و برنامه‌ریزی کند. در حال حاضر چندین شرکت مسافرتی بزرگ دنیا بر روی هوش مصنوعی و ارائه خدمات سفارشی به مشتریان خود بر اساس علاقه‌مندی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
شرکت‌های مسافرتی در حال سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی برای ارائه خدمات برنامه‌ریزی سفر شخصی هستند. این شرکت‌ها در طول اقامت گردشگران امکانات رفاهی مانند غذا و نوشیدنی و غیره را به مسافران ارائه می‌دهند. هوش مصنوعی آژانس‌های مسافرتی را قادر می‌سازد تا خدمات بهتری ارائه دهند و در نتیجه مشتریان بیشتری را جذب کنند. همچنین مشتریان در سفر خود می‌توانند از فناوری‌های هوش مصنوعی برای یافتن مکان‌های جدید برای بازدید، انجام تجربه‌ های جدید و غیره استفاده کنند.

2. بهینه‌سازی خدمات مشتریان با چت بات

یکی از جذاب‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت سفر به کارگیری چت بات یا ربات پرسش و پاسخ برای کمک کردن به کاربرانی است که آنلاین از خدمات هتل‌ها و سایر سازمان‌های گردشگری استفاده می‌کنند. چت بات مورد استقبال گسترده‌ای از کسب وکارهای که در صنعت سفر فعالیت می‌کند قرار گرفته‌ است از چت بات را می‌تواند در سایت، رسانه‌های اجتماعی و برنامه‌های پیام‌رسانی به پرسش‌های گردشگران پاسخ و اطلاعات مفیدی را در اختیار مشتریان قرار دهد. حتی زمانی که کارشناس پشتیبانی در پلتفرم‌های آنلاین دسترس نباشد، چت بات به خواسته‌های مشتریان در سریع‌ترین و کوتاه‌ترین زمان پاسخ مناسب می‌دهد هوش مصنوعی به کسب‌وکارها این امکان را بدهد تا خواسته‌ها مشتری را به گونه‌ای برآورده کنند که کارشناس پشتیبانی نمی‌توانند.

 کاربرد چت بات در صنعت سفر
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چت بات فارسی باتاوا به صفحه این محصول مراجعه کنید.

3. تجزیه و تحلیل و پردازش داده‌ها

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت سفر و گردشگری به خدمات مشتری محدود نمی‌شود. در حقیقت کسب و ارزیابی داده‌ها به منظور نتیجه‌گیری در مورد مشتریان، ارائه پیشنهادات و تاکتیک‌های قیمت‌گذاری یکی از محبوب‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی است. مزیت اصلی هوش مصنوعی در این صنعت، ظرفیت آن برای مرتب‌سازی سریع و دقیق مقادیر زیادی از داده است، در حالی که انسان‌ها به طور قابل‌توجهی کندتر عمل می‌کنند و شاید اشتباهات بیشتری نیز مرتکب شوند.

4. حمل و نقل هوشمند چمدان

هر ساله در فرودگاه‌ها میلیون‌ها چمدان جابه‌جا می‌شود. SITA یک شرکت فناوری اطلاعات فرودگاهی است که از هوش مصنوعی برای بهبود سیستم‌های جابجایی چمدان در فرودگاهی استفاده می‌کند. در آینده، فرودگاه‌ها ممکن است به لطف روباتیک و هوش مصنوعی کاملاً خودکار شوند و چمدان‌های به‌طور هوشمندانه جابه‌جا شوند.

حمل و نقل هوشمند چمدان

فناوری‌های هوش مصنوعی قبلاً در برخی از فرودگاه‌ها به عنوان بخشی از یک پروژه‌های آزمایشی استفاده شده‌اند. برای مثال، فرودگاه آیندهوون، فناوری‌های جابجایی چمدان‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را با موفقیت پیاده‌سازی کرده است تا مسافر نیازی به برچسب زدن چمدان‌ها نداشته باشد.

5. مدیریت نام تجاری

زمانی که کاربر بخواهد درباره یک شرکت اطلاعات بیشتری کسب کند، به صورت آنلاین نام شرکت را جستجو می‌کند و نظرات مربوط به آن را می‌خواند. نظرات مشتریان در اینترنت همیشه در به شهرت رسیدن یک برند مهم است و بازخورد منفی می‌تواند برای برند مضر باشد.
در صنعت سفر و گردشگری، هوش مصنوعی به شرکت‌ها در نظارت بر ارزیابی‌ها و نظرات مشتریان در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی کمک می‌کند. هوش مصنوعی شرکت‌ها را قادر می سازد به طور خودکار موقعیت برند خود را در بازار بررسی کنند. به ویژه هتل‌ها و ایرلاین‌ها می‌توانند از هوش مصنوعی برای پاسخ به نظرات مسافرین، تجزیه و تحلیل نیازهای مشتری استفاده کنند. این کار به آژانس‌های مسافرتی در افزایش اعتبار، فروش و درآمد کمک می‌کند.

6. قیمت گذاری پویا

هوش مصنوعی از فناوری تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده برای بررسی سریع قیمت‌های رقبا و ارائه قیمت‌های مناسب استفاده می‌کنند. تکنیکی مانند این می‌تواند به کسب و کارهای مسافرتی کمک شایانی کند تا مشتریان بیشتری جذب کنند. مسافران ترجیح نمی‌دهند بلیت یا هتل را با هزینه های بسیار بالاتر از حد معمول خریداری کنند. ابزارهای قیمت گذاری پویا که توسط هوش مصنوعی طراحی شده است می‌توانند در اینجا به کسب و کار‌ها در افزایش فروش و سود کمک کند.

7. تشخیص چهره

تشخیص چهره یکی دیگر از کاربرد‌های هوش مصنوعی است که در صنعت سفر طرفداران زیادی پیدا کرده است. نرم افزار تشخیص چهره، الگوهای صورت افراد را برای شناسایی یا احراز هویت آن‌ها ضبط، تجزیه، تحلیل و مقایسه می‌کند.
داده‌های بیومتریک (مجموعه‌ای از ویژگی‌های فیزیکی و رفتاری) را پردازش می‌کند و فیلترهایی تولید می‌کند که جزئیات چهره را از یک تصویر به ویژگی‌های عددی با استفاده از شبکه‌های عصبی مصنوعی تبدیل می‌کند. سپس هوش مصنوعی این ویژگی‌ها را با یک پایگاه داده مقایسه می‌کند تا ببیند آیا مشابه هستند یا خیر.

احراز هویت در فرودگاه

برای مثال بسیاری از فرودگاه‌ها در سراسر جهان از فناوری تشخیص چهره استفاده می‌کنند تا مسافران بتوانند سریع‌تر و آسان‌تر از چک‌این و بازرسی عبور کنند. اگر اهل سفر با هواپیما باشید حتما می‌دانید که مرحله “چک‌این” در فرودگاه‌ها برای دریافت کارت پرواز خود، یکی از مراحل زمان‌بر برای سوار شدن به هواپیما است. جالب است که بدانید شرکت هواپیمایی جت بلو برای ایجاد یک تجربه سوار شدن بدون کاغذ از تشخیص چهره استفاده می‌کند. این شرکت از دستگاه‌های احراز هویت بیومتریک را برای فرودگاه‌های خاصی در سراسر ایالات متحده، از جمله فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی نیویورک، با همکاری گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده نصب کرده است.

آینده هوش مصنوعی در صنعت سفر چیست؟

طبق گزارش انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA)، تعداد مسافران هوایی تا سال 2037 به 8.2 میلیارد خواهد رسید. در حالی که تعداد مسافران دوباره در حال افزایش است، مطمئناً همه‌گیری‌های جهانی مانند کرونا می‌تواند بر روی این پیش‌بینی تاثیر بگذارد. این تنها یک مثال برای نشان دادن این که چقدر پیش‌بینی دقیق آینده کاری دشوار است.

نتیجه گیری

صنعت سفر و گردشگری با کاربردهای گسترده‌ای از هوش مصنوعی در سراسر جهان مواجه شده است. در این مقاله، ما به برخی از کاربردهای رایج هوش مصنوعی و نحوه کار آن‌ها را معرفی کردیم.
همانطور که قبلاً گفته شد، در سفرهای هوایی، زمینی و حتی آبی راه حل‌های هوش مصنوعی برای مسافران و کسب‌وکارهای مسافرتی وجود دارد که خوشحالی مشتریان را افزایش دهد تا کاربر سفری بهتر و راحت‌تری را تجربه کند.

منبع: analyticssteps

5/5 - (3 امتیاز)
لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/jgyPg

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

وظایف سرپرست مرکز تماس
مقالات

شرح وظایف و مسئولیت‌های سرپرست مرکز تماس

اغلب سرپرستان در مراکز تماس به احتمال زیاد از موقعیت یک کارشناس مرکز تماس ارتقا پیدا کرده‌اند. بنابراین آنها به الزامات موقعیت یک اپراتور آگاهند

درخواست شما با موفقیت ارسال شد.

ضمن تشکر بابت ارسال پیام، در سریع‌ترین زمان ممکن کارشناسان شرکت عامراندیش درخواست شما را بررسی خواهند نمود.