اپلیکیشن‌های تشخیص گفتار خودکار (ASR) و آینده این بازار روبه رشد جهانی

اپلیکیشن‌های تشخیص گفتار خودکار (ASR) و آینده این بازار روبه رشد جهانی

بازار اپلیکیشن‌های تشخیص گفتار خودکار،  چشم‌انداز منطقه‌ای، استراتژی‌های رقابتی و پیش‌بینی‌های مقطعی از ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۵

انتظار می‌رود بازار اپلیکیشن‌های تشخیص گفتار خودکار (ASR) در CAGR بالای ۱۵% بیش از دوره پیش‌بینی رشد داشته باشد. دلیل این رشد چشم‌گیر می‌تواند ریشه در استفاده روزافزون وسایل الکتریکی باشد. مطابق با پیش‌بینی‌ها بیشترین افزایش رشد مارکت جهانی،  مرتبط با ربات‌ها و اپلیکیشن‌ها، پاسخ‌های صوتی تعاملی، بازی‌های ویدیویی و لوازم خانگی خواهد بود. با عامر اندیش همراه باشید تا در مورد آینده این مارکت در حال بیشتر بدانیم.

تقاضای روبه‌رشد اپلیکیشن‌های تشخیص گفتار خودکار (ASR) در سامانه‌های احراز و تعیین هویت

تقاضای رو به رشد برای اپلیکیشن‌های بایومتریک (انگشت‌نگاری) مبتنی بر گفتار به منظور اهداف شناسایی و تعیین هویت دومین بخش رو به رشد این بازار جهانی است.  شاید از دلایل رشد چشم‌گیر بازار نرم‌افزار‌های تشخیص گفتار خودکار (ASR)، افزایش کلاهبرداری‌های ناشی از پسوردهای متنی بوده است. رمزهای عبور معمول متنی به راحتی به خاطر سپرده می‌شود در نتیجه هک کردنشان آسان است. بنابراین استفاده از آنان خطرات امنیتی زیادی به همراه خواهد داشت. درحالیکه هک کردن پسوردهای بایومتریک که به جای استفاده از سمبل‌ها و نشانه‌های متنی از صدای خود شخص استفاده می‌کند، بسیار دشوار خواهد بود. لذا امنیت بسیار بالاتری دارند. در این اپلیکیشن‌ها، از صدای خود شخص برای احراز و تعیین هویت استفاده می‌شود .

نرم‌افزارهای تشخیص گفتار (ASR) با استفاده از صدای شخص به عنوان پسورد همانطور که در بالا گفته شد، امکان پشتیبانی از احراز هویت و ثبت نام مشتری با افزایش خدمات به وی را فراهم می‌سازند. این روش استفاده از صفحه کلید را به میزان بسیار زیادی کاهش می‌دهد زیرا دیگر نیازی به تایپ پسوردهای متنی نیست. از این رو انتظار می‌رود بازار جهانی اپلیکیشن‌های تشخیص گفتار (ASR) به دلیل افزایش کارامدی و بازده، زمان پاسخگویی کوتاه، دقت و افزایش امنیت سیستم‌ها، با رشد بی‌نظیری روبه‌رو باشد.

اپلیکیشن‌های تشخیص گفتار
اپلیکیشن‌های تشخیص گفتار

رشد بی‌سابقه استفاده از اپلیکیشن‌های تشخیص خودکار در دیگر سامانه‌ها

اپلیکیشن‌های تشخیص گفتار خودکار جایگاه و اهمیت ویژه‌ای در تعیین هویت و اعتبارسنجی کاربر مانند تعامل‌ و پاسخگویی‌های سریع در وسایل الکترونیکی و تلفن‌های همراه وقتی مشتریان مختلفی از محصول یکسان استفاده می‌کنند، دارند.

سیستم‌های امنیتی مبتنی بر صدا، به صورت قابل توجهی در برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های کنترل جمعیت مشاهد می‌شود. جایی که از صدا برای افزایش امنیت سیستم‌ها به جای پسوردهای متنی (که هم امکان هک راحتری دارند و هم زمان‌بر و وقت‌گیرند) استفاده می‌شود. انتظار می‌رود به دلایل گفته شده، در طی چند سال آینده، تقاضا برای درخواست نرم‌افزار‌های تشخیص گفتار (ASR) با رشد چشم‌گیری روبه‌رو شود.

پیش‌بینی می‌شود که بازار نرم‌افزارهای سخن‌گو به دلیل رشد بازار جهانی (ASR)، با رشد بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شوند. همچنین آنالیز گفتار به عنوان معدن صوتی برای تنظیم معانی از کلمات ضبط شده به صورت وسیعی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. انتظار داریم تا تصمیم‌های بهتری برای مسایل استراتژیک و عملیاتی با کمک مطالعه صدا گرفته شوند.

بازار اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای تشخیص گفتار خودکار (ASR) می‌تواند به بخش‌های آموزشی، مراقبت‌های بهداشتی، خدمات نظامی، کالاهای الکترونیکی و مدیریت کلاهبرداری تقسیم شود. به عنوان یک فناوری بسیار کارامد و پرقدرت، انتظار می‌رود استفاده از آن در خدمات تلفن همراه، خدمات پزشکی و بخش‌های مختلف نظامی و بانکداری به طور وسیعی صورت گیرد. بسیاری از بانک‌ها در آستانه اتخاذ اپلیکیشن‌های مبتنی بر گفتار برای امنیت احراز هویت در عین انجام معاملات هستند. به علاوه، سیستم‌های تشخیص گفتار به تدریج در بخش‌های نظامی برای استفاده در هلی‌کوپترها و هواپیماها به کار گرفته می‌شوند. استفاده از این فناوری جدید برای اهداف آموزشی افراد با مشکلات و معلولیت‌های جسمی بسیار کارامد است.

اپلیکیشن‌های تشخیص گفتار
اپلیکیشن‌های تشخیص گفتار

چالش‌های پیش روی بازار جهانی اپلیکیشن‌های تشخیص گفتار (ASR)

عدم دقت نرم‌افزارهای تشخیص گفتار (ASR) از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش‌ روی صنعت بایومتریک (انگشت‌نگاری) مبتنی بر گفتار است. کاهش سطح دقت در این نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها به دلیل سر و صدای اطراف از مهم‌ترین نقاط ضعف چنین برنامه‌هایی است. چنین نقطه ضعفی ، مهم‌ترین عامل در پذیرش سیستم‌های ASR شده است.

اینگونه انتظار می‌رود تا به دلیل عدم وجود زیربنای کارامد IT، رشد کل مارکت با مانع بزرگی روبه‌رو شود. علاوه بر این، عدم دانش و توانایی کافی در برخی از سازمان‌ها، از دیگر موانع موجود بر سر راه این مارکت بزرگ جهانی است.

تکنیک‌های استفاده شده در اپلیکیشن‌های تشخیص گفتار

تشخیص گفتار به صورت وسیعی از تکنیک‌های front-end و back-end استفاده می‌کند. تکنیک‌های Front-end درگیر چالش زمان و دقت می‌شود. با این حال، به دلیل سرعت و دقت بالا، از تکنیک‌های Back-end به صورت گسترده‌ای استفاده می‌شود. انتظار می‌رود از تکنیک‌های Back-end برای رسیدگی به خطاهای ایجاد شده به واسطه سر و صدای محیط و دیگر اختلالات موجود، استفاده شود. همچنین دقت این سیستم باید به گونه‌ای باشد که صداهای پایین را تشخیص دهد به همین دلیل باید بسیار حساس و با دقت طراحی شوند.

بیشترین رشد بازار نرم‌افزار‌های تشخیص گفتار در کدامین نقاط جهان خواهد بود؟

انتظار می‌رود آمریکای شمالی بیشترین رشد در استفاده از سیستم‌ها و اپلیکیشن‌های مبتنی بر گفتار بعد از اروپا داشته باشد. با رشد و توسعه اقتصاد در خاورمیانه و آسیا در کشورهایی مانند امارات متحده، ژاپن، هند و چین استفاده از این سیستم‌ها و اپلیکیشن‌ها در چند سال آینده با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو خواهد شد. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که استفاده از اپلیکیشن‌های مبتنی بر گفتار در آمریکای جنوبی و آفریقا به واسطه عدم وجود دانش تکنیکی و موانع زبانی با کمترین میزان رشد روبه‌رو خواهد بود.

 

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/xetXE

به این مطلب امتیاز دهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

بینایار

درک هوشمند ویدیو و تصویر

_ مطالب مرتبط _