نمونه های کاربرد هوش مصنوعی در حوزه های مختلف

از اولین باری که واژه هوش مصنوعی و مفهوم آن بیان شد، فیلم و رمان و داستان های زیادی درباره آینده دنیا و هوش مصنوعی ساخته شد. در اکثر این فیلم ها انتهای دنیا و آخرالزمانی به تصویر کشیده می شد که در آن ربات های دارای هوش مصنوعی به تهدیدی برای نسل بشر تبدیل می شدند و فرمان دنیا را از دست انسان ها بیرون می کشیدند و به طور کلی قرار است که آینده ای تاریک برای انسان ها و دنیای آن ها رقم بزنند. خبر خوب این که همه ی این اتفاقات در ابتدا نیاز به هوش مصنوعی کامل دارد که هنوز تا رسیدن به آن راه طولانی ای در پیش داریم پس فعلا در امان هستیم.

مسئله دیگر آن که قرار نیست هوش مصنوعی و وجود آن تا به این حد سیاه باشد. در اصل هوش مصنوعی قرار است به زندگی انسان ها وارد شود تا کارها را آسان تر کند. قرار نیست تاثیر هوش مصنوعی بر آینده تاریک باشد بلکه قرار است آینده ای روشن برای ما به ارمغان بیاورد. شاید این تاثیر نوشته ها و فیلم هاست که باعث شده مردم این همه نسبت به هوش مصنوعی بدبین باشند و در نظرسنجی از شهروندان آمریکایی بیش از 72 درصد احساس و دید بدی نسبت به انجام کارهای انسان توسط ماشین ها و هوش مصنوعی داشته باشند.

هوش مصنوعی برای حل مسائل ساخته شده است. برای حل مشکلات و آسان کردن زندگی. از هوش مصنوعی می توان در بسیاری از کارها استفاده کرد. اعم از:

  • ساخت ربات ها
  • دستیار های هوشمند
  • مدیریت وضعیت سلامت افراد
  • مدیریت بودجه و دستیار مالی
  • دستیار و همراه هوشمند شما در مسافرت ها
  • نظارت بر شبکه های اجتماعی
  • ابزار چت بین سازمانی و گروهی
  • ربات بازاریابی با توانایی مکالمه
  • ابزار پردازش زبان طبیعی (NLP)
  • و…

چه متوجه آن باشیم یا نه، امروزه زندگی ما با هوش مصنوعی پیوند خورده است. شاید به خاطر اینکه این هوش مصنوعی همانند یک ربات جلوی ما قد علم نکرده است ما متوجه کاربرد آن در زندگیمان نیستیم، اما هر بار که با یک اپلیکیشن مثل اینستاگرام کار می کنیم، یا در گوگل سرچ می کنیم، یا در سایت های خرید پیشنهاد خرید های متناسب خودمان را مشاهده می کنیم، در حقیقت با هوش مصنوعی سر و کار داریم. این هوش مصنوعی است که تمام این کار ها را برای ما انجام می دهد.

در ادامه برای این که شما با کاربرد های هوش مصنوعی و مزایای آن در زمینه های مختلف آشنا شوید، به تشریح کاربرد هوش مصنوعی در هر کدام می پردازیم:

رباتیک

artificial-intelligence-applications-robotics

بین پیشگامان صنعت رباتیک در زمینه این که چه چیز هایی شامل واژه ربات می شوند، اختلاف نظر وجود دارد. از نظر علم رباتیک، ربات به ماشینی گفته می شود که وظایفی که برای آن برنامه ریزی شده را انجام می دهد. این تعریف انقدر گسترده است که نمی توان گفت دقیقا تا کجا را شامل می شود.

نظر علم رباتیک، ربات به ماشینی گفته می شود که وظایفی که برای آن برنامه ریزی شده را انجام می دهد. این تعریف انقدر گسترده است که نمی توان گفت دقیقا تا کجا را شامل می شود.

ربات های هوش مصنوعی که امروزه وجود دارند یا حداقل آن دسته از ماشین هایی که به عنوان ربات تلقی می شوند ، دارای هوش طبیعی کلی نیستند و نمی توانند مانند انسان ها فکر کنند، اما قادر به حل مشکلات و “فکر کردن” با ظرفیتی محدود هستند.

از ماشین هایی که به طور اتوماتیک در خطوط تولید یک کارخانه به کار می روند و یا جارو برقی های هوشمند و یا حتی ربات هوشمندی مانند سوفیا همه در زیر مجموعه ربات های هوش مصنوعی قرار می گیرند.

حوزه سلامت

artificial-intelligence-applications-healthcare-min

هوش مصنوعی می تواند نقش بسیار اساسی در حوزه سلامت ایفا کند. چند سالی است که استفاده از ربات های هوش مصنوعی در عمل های جراحی رواج یافته است. علاوه بر آن از هوش مصنوعی برای اتوماسیون کردن نوبت دهی، برنامه دهی به بیماران، کمک به نسخه نویسی پزشکان، تحقیقات پزشکی و درمانی و… استفاده می شود. هم چنین هوش مصنوعی می تواند در قالب دستیار های هوشمند سلامتی به افراد توصیه های پزشکی و سلامتی ارائه دهد و با نظارت بر وضعیت سلامتی آن ها زمان های مراجعه به دکتر و… را برای افراد برنامه ریزی نماید.

حوزه مالی

Artificial-Intelligence-1_resize_md

هوش مصنوعی در حوزه مالی و اقتصاد می تواند تحول بی سابقه ای را ایجاد کند. کسب و کارهای حوزه اقتصادی و مالی برای اتخاذ تصمیم به دقت ، گزارش گیری و پردازش حجم بالایی از داده ها در زمان کم نیاز دارند. و مطمئن باشید هیچ برنامه ی مالی بهتر از هوش مصنوعی نمی تواند همه ی این کار ها را با هم انجام دهد.

از آنجا که این صنعت به راندمان و دقت هوش مصنوعی بسیار نیاز دارد، اتوماسیون فرآیندها، چت بات ها، هوش تطبیقی ، تجارت الگوریتمی و یادگیری ماشین کارهایی است که هوش مصنوعی می تواند در فعالیت های مالی انجام دهد.

سفر و حمل و نقل

امروزه استفاده از هوش مصنوعی در صنعت حمل و نقل و همین طور در صنعت توریسم به یک ترند تبدیل شده است. از برنامه ریزی برای سفر، آدرس دهی بدون ترافیک برای زودتر رسیدن، استفاده از اپراتور های هوشمند برای پشتیبانی از مسافران و مشتریان و… همه جز کاربرد هوش مصنوعی در این زمینه است.

شبکه های اجتماعی

با بیش از 2.77 میلیارد کاربر در شبکه های اجتماعی مختلف مانند اینستاگرام، فیسبوک، توییتر و… تشخیص هویت و درستی اطلاعات کاربران مشکل است. از هوش مصنوعی می توان به طور تختصاصی در این زمینه بهره برد و کمک گرفت.

هوش مصنوعی قابلیت پردازش مقادیر بزرگی از داده ها را دارد، می تواند تصاویر را پردازش کند، چت بات های مناسب را معرفی کند و پیش بینی کند که در آینده قرار است چه چیزهایی به ترند روز تبدیل شوند. به همین دلیل هوش مصنوعی در زمینه شبکه های اجتماعی بسیار مناسب و با ارزش است.

تجارت آنلاین

تا به حال برای شما پیش آمده که در یک فروشگاه اینترنتی آیتم به خصوصی (مثلا یک تیشرت زمستانه با مشخصات خاصی) را دیده باشید و هنگامی که در سایت دیگری در حال خواندن مقاله ای هستید تبلیغ آن را مشاهده کنید؟ باید بگوییم که این اتفاق با کمک هوش مصنوعی امکان پذیر است.

استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین در فرآیند های تجارت الکترونیک می تواند به ساختن رابطه ای تنگاتنگ و نزدیک تر با مشتریان کمک کند. الگوریتم های هوش مصنوعی بر بهبود تجربه کاربر و شخصی سازی خدمات ارائه شده به مشتریان تاثیر گذار باشد و همین طور به افزایش فروش و ایجاد رابطه پایدار و موثر بین مشتری و کسب و کار کمک کنند. علاوه بر آن ها می توانند تا حد زیادی وفاداری مشتریان به برند را افزایش دهند.

بازاریابی

امروزه در کشور های پیشرفته بخش قابل توجهی از بودجه بخش بازاریابی کسب و کار ها به توسعه هوش مصنوعی اختصاص داده می شود. این امر به دلیل آن است که کسب و کارها به فواید و مزیت های هوش مصنوعی در بازاریابی و بالطبع افزایش فروش و دستیابی به سود بیشتر پی برده اند. هوش مصنوعی به اجرای دقیق تر کمپین های تبلیغاتی که یکی از چالش های بزرگ بازاریاب ها می باشد کمک بسیار زیادی می کند.

هوش مصنوعی به بازاریاب ها کمک می کند تا گزارش دقیق تری از فعالیت های مشتریان داشته باشند، محتوای مناسب با نیاز آن ها را تولیدکنند و جلسات تجاری تاثیر گذار تری را برگزار کنند.

 

تمام کسب و کارهایی که در بالا از آن ها یاد شده صرفا نمونه هایی از کاربرد هوش مصنوعی بود. نیازی نیست که یادآور شویم ادغام هوش مصنوعی در فرآیندهای مختلف هر کسب و کاری سودآور و پر از مزایا خواهد بود. علاوه بر اینکه قابلیت مناسب سازی برای هر کسب و کاری را نیز دارد. چه کسب و کارهای بزرگ و چه کسب و کارهای کوچک و متوسط، در هر زمینه ای می توانند از آن بهره ببرند.

شرکت عامر اندیش هوشمند یکی از شرکت های ایرانی است که در زمینه هوشمند کردن کسب و کارها و ادغام هوش مصنوعی با بخش های مختلف کسب و کارهای موجود در ایران فعالیت می کند و محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی متنوعی را به بازار عرضه کرده است.

چنانچه می خواهید کسب و کار خود را هوشمند کنید و یا اینکه درخواست دمو دارید به اینجا مراجعه نمایید.

 

5/5 - (2 امتیاز)
لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/G97lX

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _