چگونه تسلا از هوش مصنوعی برای تولید اتومبیل‌های خودران نسل آینده استفاده می‌کند؟

بیش از 500,000 (سیستم) تسلا در سرتاسر جهان به صورت دائم، داده‌هایی را برای هدایت الگوریتم‌های اتومبیل خود، به شرکت ایلان ماسک می‌فرستند. این داده‌ها به تسلا یک مزیت بزرگ برای رقابت، در قرار دادن بیش از پیش خودروهای خودران، در جاده می‌دهد. وقتی به تسلا فکر می‌کنید، ممکن است تصور کنید که آنها یک شرکت تولید کننده اتومبیل، قدیمی هستند. شکی نیست که تسلا در تولید خودروهای الکترونیکی، پیشرو است. اما کلید موفقیت آن این است که آنها در واقع یک شرکت فناوری محور هستند، یعنی شرکت آنها بر اساس فناوری هوش مصنوعی ساخته شده است، این مورد یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت آنها است. درحال حاضر، یکی از اهداف اصلی تسلا این است که اتومبیل‌های خود را کاملاً به صورت خودران طراحی کنند. آنها از داده‌های بزرگ و هوش مصنوعی برای تحقق این امر استفاده می‌کنند.

چگونه هوش مصنوعی می‌تواند اتومبیل‌ها را به صورت خودران “پشتیبانی” کند؟

به منظور رانندگی کردن به صورت خودران، اتومبیل‌ها دائماً تصاویر سنسورها و دوربین‌های دید ماشین را بررسی می‌کنند، سپس از این اطلاعات برای تصمیم‌گیری در مورد اقدامات بعدی استفاده می‌کنند. آنها از هوش مصنوعی برای درک و پیش‌بینی حرکات بعدی خودروها، عابران‌پیاده و دوچرخه سواران استفاده می‌کنند. این داده‌ها به آنها کمک می‌کند تا حرکت خود را در یک ثانیه برنامه‌ریزی کنند و تصمیم بگیرند که لحظه به لحظه چه کاری باید انجام دهند.

  • آیا خودرو باید در مسیر فعلی بماند یا مسیر را تغییر دهد؟
  • آیا باید از ماشین جلویی سبقت بگیرد یا همان جایی که هست بماند؟
  • چه زمانی باید خودرو ترمز کند یا شتاب بگیرد؟

اتومبیل‌های خودران

برای اینکه کاملاً خودروها، خودران شوند، تسلا باید داده‌های مورد نیاز را جهت تحلیل الگوریتم‌ها و هوش مصنوعی آنها جمع آوری کند. در نهایت بررسی این داده‌ها منجر به عملکردی قدرتمند می‌شود و اینجاست که تسلا برتری پیدا می‌کند. مزیت رقابتی تسلا در این است که آنها همه‌ی داده‌های خود را از صدها هزار وسیله نقلیه تسلا که در حال حاضر در جاده‌ها هستند، جمع آوری می‌کند. سنسورهای داخلی و خارجی بر عملکرد تسلا در انواع موقعیت‌هایی که قرار می‌گیرد، نظارت می‌کند و حتی داده‌هایی را در مورد پیش‌بینی رفتار راننده، نحوه واکنش آنها در موقعیت‌های مختلف و همچنین داده‌هایی مانند اینکه راننده چند بار فرمان یا داشبورد را لمس می‌کند جمع آوری می‌کنند.

برنامه نویسی اتومبیل‌های خودران

این رویکرد تسلا “یادگیری تقلیدی (imitation learning)” نامیده می‌شود، زیرا الگوریتم‌های آنها از تصمیمات، واکنش‌ها و حرکات میلیون‌ها راننده در سراسر جهان یاد می‌گیرد و اطلاعات دریافت می‌کند. در نهایت این اطلاعات به هوش خودروهای خودران فوق العاده هوشمند تبدیل می‌شوند. سیستم ردیابی آنها فوق‌العاده پیچیده است. به عنوان مثال، هنگامی که یک وسیله نقلیه تسلا پیش‌بینی نادرستی در مورد رفتار یک اتومبیل یا دوچرخه سوار انجام می‌دهد، تسلا یک تصویر فوری از آن لحظه را ذخیره می‌کند، آن را به مجموعه داده‌ها اضافه می‌کند، سپس یک نمایش انتزاعی از صحنه را با اشکالی به صورت کد رنگی بازتولید می‌کند تا شبکه هوش مصنوعی، از آن درس بگیرد.

سیستم خودران اتومبیل‌های تسلا

شرکت‌های دیگر که روی خودروهای خودران کار می‌کنند از داده‌های هوش مصنوعی(مثل رانندگی در بازی‌های ویدئویی، مانند سری بازی‌های Grand Theft Auto) استفاده می‌کنند. البته داده‌های آن بسیار ضعیف‌تر از داده‌هایی است که تسلا برای هدایت هوش مصنوعی خود استفاده می‌کند.

ابزار هوش مصنوعی در قلب تسلا

داده‌های پایگاه مبتنی بر مشتریان تسلا، از بدو تأسیس به آن کمک کرده تا کار آنها بر روی خودروهای خودران، بخشی از مأموریت مستمر آنها برای قرار دادن هوش مصنوعی در مرکز تمام تلاش‌هایشان باشد. با پیشرفت تسلا در پروژه‌های اخیر خود، (از جمله برنامه‌های آنها برای ایجاد تحول در شبکه برق با پنل‌های خورشیدی خانگی) هوش مصنوعی و بررسی داده‌های هوش مصنوعی بخش ثابت و مهم (پروژه‌های) ایلان ماسک و تیمش در تسلا خواهند بود.

4/5 - (3 امتیاز)
لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/LtEBo

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

هوش مصنوعی و اینترنت اشیا

ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیا

با بکارگیری اینترنت اشیا و هوش مصنوعی دنیای تجارت به سرعت در حال تغییر است. اینترنت اشیا در حال جمع آوری حجم قابل توجه و