چگونه هوش مصنوعی (AI) آینده بازاریابی دیجیتال را متحول می‌کند؟

 چگونه هوش مصنوعی (AI) آینده بازاریابی دیجیتال را متحول می‌کند؟

هوش مصنوعی با توانایی جمع‌آوری داده‌ها، تجزیه‌وتحلیل، استفاده از آن و سپس یادگیری از آن، استراتژی‌های دیجیتالی را متحول می‌کند. با پیشرفت خود، توانایی استفاده از این فناوری برای بهبود استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال و ارائه دیدگاه‌های ارزشمند مشتریان برای شرکت‌ها نیز افزایش می‌یابد. نشان داده ‌شده است که هوش مصنوعی در محصولات دیجیتال آینده، به‌ویژه در زمینه بازاریابی دیجیتال ضروری است. از فیلم ماتریکس گرفته تا هوش مصنوعی گوگل، از سیری بامزه و هوشمند گرفته تا خودروی خودران تسلا، شرکت‌های بیشتری در زمینه بازاریابی دیجیتال برای مشاغل خود از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. هوش مصنوعی (AI) آینده بازاریابی دیجیتال را تغییر می‌دهد.

هوش مصنوعی چیست؟

مسئولیت برقراری ارتباط بین ذهن انسان‌ها بر عهده عملکردهای شناختی است. ویکی‌پدیا در تعریف هوش مصنوعی، آن را نوعی فناوری می‌داند که رایانه‌ها برای تقلید عملکردهای شناختی مانند یادگیری و حل مسئله از آن استفاده می‌کنند.

رشته AI، شاخه‌ای از علوم کامپیوتر است که هدف آن کشف ماهیت هوش و تولید یک ماشین هوشمند جدید است. آن‌ها می‌خواهند این ماشین کاملا مشابه مغز انسان و بر اساس دریافت داده‌های مختلف فکر کند، به پاسخ مناسب دست پیدا کند و وظایف خود را انجام دهد. برخی از فعالیت‌های حوزه هوش مصنوعی از جمله رباتیک، تشخیص تصاویر و گفتار و پردازش زبان بسیار فنی و تخصصی هستند. به لطف الگوریتم‌های دقیق، سیستم‌های AI درحال رشد و بالندگی بیشتر هستند و سیستم‌های دارای سرعت بسیار بیشتر، نسبت به گذشته کارآمدتر می‌شوند. زمینه کاربرد هوش مصنوعی (AI) درحال گسترش است و استفاده از آن در دستیابی به پیشرفت‌های بزرگ در حوزه تحقیق و توسعه در سراسر جهان کمک می‌کند. می‌توان تصور کرد که محصولات تکنولوژیکی ارائه شده توسط هوش مصنوعی در آینده نگه‌دارنده و حاوی حکمت بشری خواهد بود. هوش مصنوعی هوش انسانی نیست اما می‌تواند مانند یک انسان فکر کند و ممکن است از هوش انسانی فراتر رود.

رابطه بین هوش مصنوعی (AI) و بازاریابی دیجیتال

در گذشته، در مورداستفاده از هوش مصنوعی برای استراتژی‌های بازاریابی شک و تردید وجود داشت؛ اما امروزه، بسیاری از برندهای موفق، این فناوری را پذیرفته‌اند و در بازاریابی از آن استفاده می‌کنند. برندهایی مانند آمازون و Spotify از معتبرترین برندهایی هستند که از سیستم‌های هوش مصنوعی با موفقیت استفاده می‌کنند.

هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال

به‌عنوان‌مثال، آمازون از هوش مصنوعی تنها برای نشان دادن آن دسته از محصولات به خریداران استفاده می‌کند که با جستجوها، خریدها و بازدیدهای قبل آن‌ها مطابقت دارد. این روش می‌تواند احتمال خرید اولیه یا خرید مجدد مشتری را افزایش دهد. البته به یاد داشته باشید که استفاده از تجربه شخصی همراه با هوش مصنوعی ضروری است. درحال حاضر، هوش مصنوعی به‌عنوان بخشی از بازاریابی دیجیتال به واقعیت تبدیل‌شده است و طیف وسیعی از مزایا و گزینه‌ها را ارائه می‌دهد. بیایید ببینیم دقیقاً چگونه می‌توانیم از هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال خود استفاده کنیم.

چگونه AI بازاریابی دیجیتال را متحول می‌کند؟

هوش مصنوعی با توانایی جمع‌آوری، تجزیه‌وتحلیل، استفاده و سپس واکنش به داده‌ها، بازاریابی دیجیتال را متحول می‌کند. با افزایش میزان اطلاعات بالقوه به‌دست‌آمده از مصرف‌کنندگان، بکارگیری AI به دلیل توانایی تصمیم‌گیری سریع و دقیق بر اساس داده‌ها، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در اینجا چند روش وجود دارد که هوش مصنوعی (AI) با استفاده از آن بازاریابی دیجیتال را تغییر می‌دهد:

  1. تشخیص و تجزیه و تجلیل

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) یکی از استراتژی‌های تجاری است که با حداکثر جمع‌آوری اطلاعات مشتری و فیلتر کردن اطلاعات معتبر، رویکرد مشتری مداری را نسبت به تجارت ایجاد می‌کند. وقتی CRM، فناوری AI و فناوری کلان داده باهم ترکیب شوند، می‌توانند مجموعه اطلاعات کاربر را از بسترهای مختلف به حداکثر برسانند. بینش دقیقی برای مشتریان هدف کسب کنند و نیازهای کاربران را شناسایی کنند تا شرکت‌ها بتوانند مناسب‌ترین استراتژی بازاریابی را تعیین کنند.

نکته اصلی این است که هرگونه اطلاعات رفتاری منبع تجزیه‌وتحلیل AI خواهد شد. به‌عنوان‌مثال، انواع محصولاتی که شخص خریداری می‌کند، صفحاتی را که مرور می‌کند، از ابزارهایی که اغلب استفاده می‌کند و غیره، منبع مناسبی برای تجزیه‌وتحلیل در سیستم‌های هوش مصنوعی است. با بکارگیری تمام داده‌های جمع‌آوری‌شده، بازاریابان می‌توانند به‌راحتی نیازهای مشتری را تجزیه‌وتحلیل کرده و از هوش مصنوعی برای افزایش فروش استفاده کنند. با این روش بهتر می‌توانید سفر مشتری را تجسم کنید و راه‌حل مناسب را ارائه دهید. تجربه خرید را آسان‌تر کرده و با ارائه توصیه‌هایی که بازتابی از عادات و سلیقه مشتری است، به او کمک می‌کنید تا به جمع‌بندی برسد.

  1. هنگامی‌که هوش مصنوعی با AR/VR ترکیب می‌شود

وقتی فناوری AI با فناوری‌های بصری جدید مانند AR و VR مطابقت داشته باشد، تجربه جدیدی را به ارمغان می‌آورد. به‌عنوان‌مثال، کوکاکولا تصمیم گرفت تا هوش مصنوعی (AI) و واقعیت افزوده (AR) را با پوشش گرافیک رایانه‌ای بر روی دید واقعی کاربران با استفاده از عینک یا هدست در تعدادی از کارخانه‌های بطری‌سازی خود ترکیب کند. این روش به تکنسین‌ها اجازه می‌دهد تا اطلاعات مربوط به تجهیزات درحال سرویس را دریافت کنند و می‌توانند از تکنسین‌هایی پشتیبانی کنند که قادر به مشاهده دیدگاه آن‌ها هستند و این امر باعث می‌شود که تکنسین‌ها در مکان‌های دورتر بتوانند تعمیرات و تشخیص مشکلات را انجام دهند.

این روش همچنین می‌تواند شیوه‌های جالبی برای تعامل و یادگیری درباره برند تجاری در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهد و بستر لازم برای برقراری ارتباط را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. ترکیب هوش مصنوعی با AR/VR نه‌تنها تجربه مصرف کاربر را بهبود می‌بخشد، بلکه هویتی قوی برای برند ایجاد می‌کند که می‌تواند به ایجاد حس وفاداری بیشتر در مشتری نسبت به آن برند کمک کند.

کاربرد هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال

کاربرد هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال

  1. کاربرد چت بات های هوش مصنوعی

توسعه شناخت معنایی هوش مصنوعی، پردازش زبان و فناوری تبدیل صدا به این معنی است که استفاده از خدمات مشتری AI راحت‌تر است و تجربه بهتری را ارائه می‌دهد. چت بات های AI در مقایسه با خدمات دستی به مشتریان مزایای زیادی دارند. در وهله اول، چت بات های هوش مصنوعی (AI) مشاغل را قادر می‌سازند فراتر از خدمات سنتی یک‌به‌یک عمل کنند.

در عوض، چت بات ها می‌توانند خدمات یک به چند را برای مشتریان ارائه دهند و از تعدادی از مشتریان به‌طور هم‌زمان و در مناطق زمانی مختلف پشتیبانی کنند. ثانیاً، چت بات های AI نیازی به استراحت ندارند، بنابراین می‌توانند به‌طور شبانه‌روزی و Real time به سوالات مشتریان پاسخ دهند. این مزیت تنها به این معنی نیست که چنین سیستم‌هایی بسیار کارآمد هستند، بلکه با استفاده از این فناوری می‌توان در خارج از ساعات اداری نیز از مشتری پشتیبانی کرد و تجربه مشتری را بهبود بخشید. علاوه بر این مزایا، مشتریان می‌توانند زبان مورداستفاده خدمات مشتریان AI را با توجه به نیازهای خود انتخاب کنند و به یک برند اجازه می‌دهد خدمات محلی مشتریان را ارائه دهد. اغلب برندها برقراری ارتباط با مشتریان خود از طریق برنامه‌های پیام‌رسان مانند WhatsApp، Facebook Messenger و Slack را آغاز کرده‌اند که همه آن‌ها می‌توانند از چت بات های هوش مصنوعی به‌منظور ساده‌سازی این روند استفاده کنند.

  1. ایمیل مارکتینگ

هوش مصنوعی به برندها کمک می‌کند تا کمپین‌های بازاریابی را بر اساس رفتارهای کاربران شخصی‌سازی کنند، به این معنی که بازاریابان می‌توانند ایمیل‌هایی را ارسال کنند که توسط اقدامات خاصی ایجادشده‌اند. این امر آن‌ها را قادر می‌سازد تا ایمیل‌های مربوطه را به صندوق ورودی مشتریان تحویل دهند که در آن، همه موارد ازجمله موضوع، توصیه‌های محصول و پیام‌ها همگی بر اساس رفتار مشتری انتخاب شوند.

علاوه بر محتوای شخصی‌سازی‌شده، هوش مصنوعی (AI) همچنین به بازاریابان کمک می‌کند تا کمپین‌های ایمیل خود را بهینه کنند و به آن‌ها امکان می‌دهد نتایج به‌دست‌آمده را به حداکثر برسانند. بازاریابان می‌توانند از ابزارهایی مانند Phrasee برای تجزیه‌وتحلیل پویا و بهینه‌سازی سریع کمپین‌ها استفاده کنند، نه اینکه مجبور شوند پیام‌ها و طرح‌های مختلف را A/B آزمایش کنند زیرا اجرای این روش ممکن است چند هفته طول بکشد. درنهایت، AI می‌تواند به بازاریابان ایمیل کمک کند تا در زمان مناسب، مشتریان مناسب را پیدا کنند و اطمینان حاصل کنند که پیام‌ها مناسب، جذاب بوده و احتمال تبدیل آن‌ها بیشتر است. همچنین می‌تواند به شما امکان تجزیه‌وتحلیل بهتر انواع پیام‌ها، خطوط موضوعی، طراحی و تصاویر را بدهد که این امر کمک می‌کند به نتایج بهتری دست پیدا کنید.

  1. تبلیغات دیجیتالی AI

شکی نیست که تبلیغات دیجیتال یکی از موفق‌ترین بخشی است که از هوش مصنوعی استفاده کرده است. برای ارائه بهترین تجربه ممکن، از سیستم‌عامل‌هایی مانند فیس بوک، گوگل و اینستاگرام استفاده شده است. این پلتفرم‌ها اطلاعات کاربران، ازجمله جنسیت، سن، علایق، جمعیت‌شناسی و سایر جنبه‌ها را تجزیه‌وتحلیل می‌کنند تا مناسب‌ترین تبلیغات را به آن‌ها نشان دهند و عملکرد تبلیغات دیجیتال را بهبود بخشند. به گفته eMarketer، هزینه تبلیغات دیجیتال در سراسر جهان در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۷۳.۲۹ میلیارد دلار تخمین زده شده است و انتظار می‌رود که این هزینه افزایش یابد.

با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، بازاریابان می‌توانند روندهای خود را تشخیص داده و حتی روندها را پیش‌بینی کنند. آن‌ها سپس می‌توانند تصمیمات استراتژیک در مورد محل تخصیص بودجه و جامعه هدف، اتخاذ کنند. در نتیجه، برندها می‌توانند ضایعات تبلیغات دیجیتال را کاهش داده و اطمینان حاصل کنند که هزینه آن‌ها بهترین نتایج ممکن را ارائه می‌دهد.

  1. بازاریابی محتوایی

با فناوری هوش مصنوعی (AI)، می‌توانید دریابید که تولید محتوا با توجه به رفتار مشتریان، هدفمند و موثر تر است و به شما امکان می‌دهد که از بازاریابی محتوا برای تحقق اهداف خود استفاده کنید. با استفاده از این فناوری هوشمند، بازاریابان می‌توانند درک بهتری از انواع محتوا برای مخاطبان هدف خود داشته باشند و به آن‌ها اجازه می‌دهند محتوای مناسب را به اشتراک بگذارند یا ایجاد کنند. به‌عنوان‌مثال، ۴۰ درصد از کاربران شبکه‌های اجتماعی به محتوای ویدئویی اعتماد بیشتری دارند. این روش، دومین شکل موثر بازاریابی محتوا در کنار وبلاگ‌ها و تولید محتوای متنی است. این بدان معناست که یک برند تجاری قادر خواهد بود با استفاده از بینش‌های جمع‌آوری‌شده از هوش مصنوعی، محتوای مرتبط ایجاد کند و مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد.

به‌جای ایجاد فیلم‌های گران‌قیمت و سایر محتواها، ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند به شما در ایجاد چنین محتواهایی کمک کنند. به‌عنوان‌مثال، ابزارهایی مانند FlexClip video maker به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به طراح یا مهارت فنی، فیلم‌های باکیفیت بالا را ایجاد و بارگذاری کنید. این بدان معناست که اگر نتایج حاصل از تجزیه‌وتحلیل مخاطبان نشان دهد که شما نیاز به استفاده از ویدئوها دارید، می‌توانید این کار را سریع و آسان انجام دهید. از AI می‌توان برای انتخاب محتوا و همچنین ایجاد آن استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال، سیستم توصیه‌های YouTube پیشنهاد‌هایی برای تولید و انتشار ویدئوهایی ارائه می‌دهد که کاربران ممکن است بر اساس رفتار قبلی خود به آن‌ها علاقه داشته باشند. استفاده از یک ابزار مشابه به شما امکان می‌دهد محصولات، وبلاگ‌ها، فیلم‌ها یا سایر محتواهایی را که بازدیدکننده وب‌سایت به آن علاقه‌مند ‌است، پیشنهاد داده و تولید کنید.

سخن پایانی

درحال حاضر هوش مصنوعی برای مشاغل در دسترس‌تر است و آن را به ابزاری ارزشمند برای بازاریابان دیجیتال تبدیل کرده است. این نکته غیرقابل‌انکار است که فناوری هوش مصنوعی (AI) تا حد زیادی بر انتخاب مشتریان شما تاثیر می‌گذارد و به ارائه توصیه‌های مربوطه و خدمات به‌موقع به مشتریان کمک می‌کند. بررسی و توجه به راه‌هایی که می‌توانید از این فناوری استفاده کنید، به شما کمک می‌کند تا بتوانید نام تجاری خود را توسعه داده و انتظارات مشتریان خود را برآورده کنید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)
لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/HPtQB

به اشتراک بگذارید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

نظرات شما

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

پردازش تصویر

قوانین تکنولوژی تشخیص چهره در استرالیا

فناوری تشخیص چهره به طور فزاینده‌ای در سراسر استرالیا استفاده می‌شود. گفته می شود که کوئینزلند و استرالیا غربی در حال حاضر در دوربین‌های مدار