هوش مصنوعی می‌تواند به راهبردها ما در مقابل تغییرات اقلیمی قدرت ببخشد!

هوش مصنوعی می‌تواند به راهبردها ما در مقابل تغییرات اقلیمی قدرت ببخشد!

امروزه سطح دی اکسید کربن اتمسفر زمین در بالاترین مقدار خود قرار دارد، حتی با وجود کاهش قابل توجهی که به دلیل اعمال قرنطینه خانگی در دوران همه‌­گیری کرونا ویروس داشته است. سطح متوسط ارتفاع آب دریاها در حال افزایش است و تنها در ۲۵ سال گذشته ۳ اینچ افزایش یافته است. بعلاوه، سال ۲۰۱۹ گرم‌ترین سال ثبت شده برای اقیانوس‌های جهان بوده است. اگرچه هوش مصنوعی معجزه نمی‌­کند اما مطمئناً می‌­تواند به ما کمک کند از راه­‌های مختلف میزان انتشار گازهای گلخانه‌­ای (GHG) را کاهش دهیم.

طبق مدل موسسه تحقیقاتی Capgemini تخمین زده می‌­شود که هوش مصنوعی به سازمان­‌های صنایع از تولیدات مصرفی گرفته تا خرده‌فروشی­‌ها و خودروسازی­‌ها کمک کند و بیشتر از ۴۵٪ اهداف توافق‌نامه پاریس را تا سال ۲۰۳۰ تحقق ببخشد. هوش مصنوعی احتمالاً انتشار گازهای گلخانه‌ای را ۱۶٪ کاهش می­‌دهد. در این مقاله در مورد چند روش امیدوار کننده که هوش مصنوعی در حال حاضر پیش روی بشر می­‌دهد و می‌­توان با به‌کارگیری آن‌ها بر تغییرات اقلیمی تاثیر گذاشت، صحبت خواهد شد.

بهبود بهره­‌وری انرژی

طبق گفته موسسه تحقیقات Capgemini، هوش مصنوعی طی سه تا پنج سال آینده بهره­‌وری انرژی را ۱۵٪ بهبود می­‌بخشد. یادگیری ماشین بهره‌­وری در تولید و توزیع برق، از تعمیر و نگهداری خودکار و نظارت بر نشت گرفته تا بهین‌ه­سازی مسیر و مدیریت ناوگان، را افزایش می‌­دهد. هوش مصنوعی Deepmind گوگل می­‌تواند الگوهای وزش باد را از ۳۶ ساعت قبل برای بهینه‌­سازی مزارع بادی پیش‌­بینی کند. سیستم­‌های الکتریسیته مقدار زیادی داده ایجاد می‌­کنند. تاکنون، شرکت‌های تولید انرژی از این اطلاعات تا حدی که ممکن بود برای یادگیری استفاده نمی‌کردند.

یادگیری ماشین می‌تواند از این داده‌ها برای درک و پیش‌بینی تولید و تقاضای انرژی استفاده کند و به تأمین‌­کنندگان در استفاده بهتر از منابع و پر کردن شکاف­‌ها با منابع تجدیدپذیر کمک کنند. ممکن است استفاده از هوش مصنوعی برای افزایش بهره‌وری انرژی در سطح صنعت شروع شود، اما به استفاده در سطح خانوار و استفاده­‌های شخصی کشیده ‌شود.

بهینه‌سازی توسعه انرژی پاک

در آبگیرهای آمازون، سازندگان سدهای برق­-آبی معمولاً در هر زمانی یک سد را بدون استراتژی طولانی مدت ساخته­‌اند. گروهی به رهبری دانشگاه کورنل که شامل دانشمندان کامپیوتر، محققان و اکولوژیست­‌ها بود، یک مدل محاسباتی هوش مصنوعی برای یافتن مکان‌هایی برای ساخت سدها (صدها سد آبی که در حال حاضر برای این آبگیر پیشنهاد شده‌اند) ایجاد کرده‌­اند که می‌تواند کم‌ترین مقدار گازهای گلخانه‌ای را تولید کند. این مدل مجموعه‌ای پیچیده و غافلگیرکننده از ملاحظات را برای کاهش بیش از پیش گازهای گلخانه‌ای نشان داد.

جلوگیری از اتلاف انرژی

شرکت‌­ها و دولت‌­ها راه حل­‌های هوش مصنوعی را برای جلوگیری از اتلاف انرژی به کار می‌­گیرند. می‌توان از هوش مصنوعی هم برای کاهش اتلاف انرژی از ساختمان استفاده کرد (که یک چهارم میزان انتشار دی اکسید کربن را تشکیل می‌­دهد) و هم برای درک میزان عرضه و تقاضا. در هر دو صورت قدرت روش‌های هوش مصنوعی در استراتژی‌­های تغییر آب و هوا منجر به کاهش اتلاف در انواع مختلف (زمان، پول، مواد و غیره) می‌­شود.

حمل و نقل را کارآمدتر می­‌کند

بخش حمل و نقل یک چهارم از دی اکسید کربن جهان را منتشر می­‌کند. در حال حاضر هوش مصنوعی فناوری است که از وسایل نقلیه مستقل از جمله اتومبیل­‌های مشترک و سیستم­‌های حمل و نقل هوشمند در برخی از شهرها پشتیبانی می­‌کند. پذیرش بیشتر هوش مصنوعی به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در آینده کمک خواهد کرد. هوش مصنوعی مسیرهای ناوگان حمل نقل، سیگنال‌های ترافیکی و غیره را بهینه می‌کند. همه این تغییرات افزایشی با هم جمع می­‌شوند و تاثیر قابل‌توجهی بر تغییرات آب و هوایی می­‌گذارند.

ابزارهایی برای کمک به درک ردپای کربن

هوش مصنوعی می‌تواند در ساخت ابزارهایی به کار رود که به افراد و شرکت‌ها کمک می‌­کنند تا رد پای کربن را در تولیدات دنبال کنند و اقداماتی برای کاهش آن انجام دهند. این ابزارها باعث کاهش تغییرات آب و هوایی خواهند شد.

نظارت بر محیط

امسال، حوادث آب و هوایی شدیدی رخ داده است که منجر به خسارات و تخریب‌­های گسترده شده است. از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی هوا استفاده می‌­شود. تغییر در سیستم­‌های پیچیده‌ای مانند پوشش ابر و جابه‌جا شدن کوه‌های یخ باعث تغییرات آب و هوایی اخیر شده‌است. چمن‌ها، درختان و گیاهان دیگر کربن را ذخیره می‌کنند، اما جنگل‌زدایی و کشاورزی ناپایدار، کربن را در هوا آزاد می‌کنند. در نتیجه این موارد سهم عمده‌ای در ایجاد تغییرات آب و هوایی دارند. تصاویر ماهواره‌ای و هوش مصنوعی به متخصصان حفاظت از محیط زیست کمک می‌­کند تا بر این موارد نظارت و تغییرات مورد نیاز را ایجاد کنند.

ایجاد مواد جدید با میزان کربن کم

۹ درصد از گازهای گلخانه‌­ای جهان از طریق فرایند تولید فولاد و سیمان منتشر می‌­شود. اگر هوش مصنوعی بتواند مواد جدیدی با ویژگی‌­های مشابه اما با رد پای کربن کمتر تولید کند، می‌­تواند باعث کاهش تغییرات آب و هوایی شود. هوش مصنوعی می‌­تواند به دانشمندان کمک کند که فرآیند مخلوط کردن ترکیبات شیمیایی مختلف در ترکیباتی که قبلاً آزمایش نشده­‌اند را با سرعت بیشتر و آسان­‌تر انجام دهند.

سوال آخر: آیا خود هوش مصنوعی ردی از کربن ندارد؟

پس از گزارشی که توسط دانشگاه ماساچوست در Amherst منتشر و تخمین زده شد که قدرت لازم برای آموزش یک شبکه عصبی تقریبا پنج برابر میزان میانگین تولید گازهای گلخانه‌ای در طول عمر خودروهای آمریکایی (از جمله فرآیند تولید آن) بوده‌است و تاثیرات هوش مصنوعی در تغییرات آب و هوایی مورد سوال قرار گرفت. بله، هوش مصنوعی ردپایی از کربن دارد و زمانی که یک مدل هوش مصنوعی در حال تولید است این رد پا کاملاً جدی خواهد بود.

محققان در کاهش قدرت لازم برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی پیشرفت‌­هایی داشته‌اند. تامین نیروی مورد نیاز مزارع سرور هوش مصنوعی از منابع تجدیدپذیر، توسعه یکباره هوش مصنوعی برای همه شبکه‌های عصبی و موارد دیگر روش‌­هایی هستند که محققان می‌­توانند با استفاده از آن‌ها اثر کربن در تولید هوش مصنوعی را کاهش دهند. در این میان، هنگام در نظر گرفتن ردپای کربن هوش مصنوعی ما باید ارزش فوق‌العاده هوش مصنوعی و نتایج واقعی آن در کاهش انتشار کربن را نیز در نظر بگیریم. برخی از این تاثیرات مثبت می‌­توانند با کربنی که هنگام آموزش مدل ایجاد می‌­شود، توازن برقرار کنند.

لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/KQVc1

به این مطلب امتیاز دهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

نظرات شما

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

بینایار

درک هوشمند ویدیو و تصویر

_ مطالب مرتبط _