ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیا

با بکارگیری اینترنت اشیا و هوش مصنوعی دنیای تجارت به سرعت در حال تغییر است. اینترنت اشیا در حال جمع آوری حجم قابل توجه و عظیمی از داده‌ها از بسیاری از منابع است. از سوی دیگر جمع‌آوری، پردازش و تجزیه و تحلیل داده‌ها دریافتی از دستگاه‌های بی‌شمار، کاری بسیار سخت و دشوار است.

سرمایه گذاری در فناوری‌های جدید برای تحقق آینده و پتانسیل کامل دستگاه‌های اینترنت اشیا مورد نیاز است. ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیا (IoT) این پتانسیل را دارد که شیوه عملکرد صنایع، مشاغل و اقتصاد را تغییر دهد. اینترنت اشیا با استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند فناوری‌های هوشمندی را تولید کند که رفتار هوشمندانه را تقلید می‌کند و می‌تواند با کمترین دخالت و حتی بدون دخالت انسان تصمیم‌گیری کند. در حالی که اینترنت اشیاء مربوط به دستگاه‌هایی است که از طریق اینترنت به یکدیگر متصل می‌شوند، هوش مصنوعی بر دستگاه‌هایی متمرکز است که از داده‌ها و تجربیات آن‌ها یاد می‌گیرد. در این مقاله قرار است توضیح دهیم که چرا اینترنت اشیا و هوش مصنوعی باید با هم کار کنند و چگونه ترکیب آن‌ها در خدمت مردم عادی و هم متخصصان قرار گیرد؟

افزودن ارزش به اینترنت اشیا از طریق هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

همانطور که همه ما می‌دانیم، بهره‌وری و کارایی یک سیستم هوشمند در ترکیب با تکنولوژی‌های دیگری مانند یادگیری ماشین بیشتر می‌شود. از عبارات هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) گاهی اوقات برای اشاره به مفهوم ایجاد نرم افزار هوشمند استفاده می‌شود. این هوش آن‌ها را قادر می‌سازد تا اطلاعات را مطالعه کنند و به همان روشی که مغز انسان انجام می‌دهد تصمیم بگیرند. با توجه به اینکه هدف دستگاه‌های اینترنت اشیا جمع‌آوری و استفاده از داده‌ها است، یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی به ما این امکان را می‌دهد که داده‌های جمع‌آوری‌شده از دستگاه‌های فیزیکی را درک و بهبود بخشیم. سیستم‌های خبره در اینترنت اشیاء هوشمند استفاده می‌شوند تا با درک بهتر داده‌های به‌دست‌آمده از ابزارهای مرتبط، ارزش بیشتری را به اینترنت اشیا اضافه کند. هنگامی که گروهی از دستگاه‌های متصل داده‌های خام را جمع‌آوری و ادغام می‌کنند، برنامه‌های نرم‌افزاری با قابلیت‌های هوش ماشینی داده‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند. پس از بررسی کامل، نتیجه نهایی حاوی اطلاعات مفیدی است.

اگر دوست دارید در مورد یادگیری ماشین اطلاعات بیشتر کسب کنید، مقاله‌ی “یادگیری ماشین چیست؟” را مطالعه کنید.

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در اینترنت اشیا

بهره‌گیری از هوش مصنوعی در اینترنت اشیا طیف وسیعی از مزیت‌ها را برای کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان از جمله شخصی سازی تجربه کاربر و اتوماسیون هوشمند را فراهم می‌کند. در این قسمت برخی از مهمترین و رایج‌ترین مزایای تجاری ادغام هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را بیان کرده‌ایم:

1. افزایش بهره‌وری عملیاتی

هوش مصنوعی در اینترنت اشیا جریان‌های پیوسته داده‌ها را خرد می‌کند و الگوهایی را کشف می‌کند که توسط سنجش‌های سنتی قابل شناسایی و کشف نیستند. علاوه بر این یادگیری ماشین همراه با هوش مصنوعی می‌تواند شرایط عملیاتی را پیش‌بینی کند و پارامترهایی را شناسایی کند که برای دستیابی به نتایج مطلوب باید تغییر کنند. در نتیجه، اینترنت اشیا هوشمند می‌تواند نشان دهد که کدام داده‌ها و فرآیندها اضافی و وقت‌گیر هستند، همچنین می‌تواند وظایفی را که برای افزایش کارایی به‌خوبی تنظیم شدند را مشخص کند. به عنوان مثال گوگل از هوش مصنوعی برای کاهش هزینه‌های خنک سازی مراکز داده خود استفاده می‌کند.

2. بهبود دقت برآورد هزینه

اگر تا به حال سعی کرده باشید که داده‌های چندین برگه‌ای را در رایانه خود مرور کنید، می‌دانید که چقدر این کار می‌تواند دشوار و زمان‌بر باشد. ذهن انسان در توانایی انجام وظایف مختلف با سرعت معین محدود است و زمانی که ذهن انسان خسته است، بیشتر مستعد اشتباه می‌شود. هوش مصنوعی در اینترنت اشیا این توانایی را دارد که حجم زیادی از داده‌هایی که از طریق دستگاه‌ها ارسال و دریافت می‌شود را تجزیه کند. از آن‌‌‌‌‌جایی که کل روش مبتنی بر ماشین و نرم‌افزار است، می‌توان آن را بدون دخالت انسانی تکمیل کرد و خطاهای ناشی از اشتباهات انسانی را حذف کرد و میزان دقت را بهبود بخشید.
برای مثال، برداشت‌های دستگاه خودپرداز، پرداخت‌های آنلاین و تراکنش‌های تجارت الکترونیک، همگی در معرض کلاهبرداری هستند. کلاهبرداری‌های احتمالی را می‌توان از قبل با استفاده از قدرت ترکیبی هوش مصنوعی در اینترنت اشیا، درک انسان و خودکارسازی فرآیند کمک گرفت و از هرگونه ضرر و زیان جلوگیری کرد.

3. تعمیر و نگهداری و ارزیابی پیش‌بینی

تحلیل پیش‌بینی کننده یا تحلیل پیشگویانه یک روش تحلیلی است که داده‌های موجود را بررسی می‌کند و بسته به یافته‌ها، رویدادهای احتمالی آینده را پیش‌بینی می‌کند. کسب‌وکارها در حال حاضر از دستگاه‌های اینترنت اشیا برای اطلاع از هرگونه حادثه یا خرابی تجهیزات، به روشی کامپیوتری و بدون دخالت انسان استفاده می‌کنند. این روش با گنجاندن یک سیستم هوشمند، قادر است تا تحلیل‌های پیش‌بینی کننده را انجام دهد. شرکت‌ها با این نوع تحلیل نشان می‌دهند که قادر هستند حوادث و خرابی‌های که از احتمال وقوع بالایی برخوردارند را پیش‌بینی کنند و از دستگاه در مقابل خطرات احتمالی محافظت کنند.
در نتیجه احتمال زیان تا حد زیادی کاهش می‌یابد، زیرا خرابی قبل از شکستن و آسیب رساندن به دیگر قسمت شناسایی می‌شود. این بدون شک باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه برای شرکت‌های بزرگ و همچنین کمک به آن‌ها در جلوگیری از مشکلات تجاری می‌شود. به عنوان مثال، مشاغل حمل و نقل ممکن است از ارزیابی پیش‌بینی برای تأیید و همچنین تجزیه و تحلیل داده‌های خود به طور منظم استفاده کنند تا از هر نوع خرابی غیرمنتظره جلوگیری کنند و حمل کننده خود را از طریق تعمیر و نگهداری معمول حفظ کنند.

4. بهبود خدمات و رضایت مشتری

رضایت مشتری در قلب هر کسب و کاری جای دارد و از عوامل موثر در موفقیت یا شکست کسب و کارها است. شرکت‌هایی مانند آمازون با اولویت دادن به نیازهای مشتریان خود بیش از هر چیز دیگری، شهرت خود را به عنوان یکی از مشتری محورترین در بین کسب و کار‌ها به دست آورده است. با این حال، به دلیل عوامل مختلفی مانند موانع زبانی، محدودیت‌های زمانی و غیره، بر روی تجربه مشتری تاثیر می‌گذارد.

بهبود خدمات و رضایت مشتری

کسب‌وکارها با به کار گرفتن چت‌بات‌ها برای تعامل با مشتریان، ارزش استفاده از هوش مصنوعی را درک کرده‌اند. حجم زیادی از داده‌های مشتری را می‌توان برای ارائه تجربه شخصی‌سازی شده‌تر بر اساس علاقه‌مندی یا پاسخ صحیح به سؤالات کاربران استفاده کرد. چت بات باتاوا قدرتمندترین چت بات مبتی بر هوش مصنوعی فارسی است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصول چت بات باتاوا به صفحه این محصول مراجعه کنید.

5. افزایش مقیاس پذیری

رایج‌ترین اکوسیستم اینترنت اشیا، شامل حسگرها هستند که حجم عظیمی از داده را تولید می‌کنند. قبل از ارسال داده‌ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر، اکوسیستم اینترنت اشیاء مبتنی بر هوش مصنوعی آن را تجزیه و تحلیل و خلاصه می‌کند. در نتیجه، حجم وسیعی از داده‌ها را به اندازه‌ای قابل مدیریت فشرده می‌شود و امکان اتصال تعداد زیادی از دستگاه‌های اینترنت اشیا را فراهم می‌کند.

کاربرد هوش مصنوعی در اینترنت اشیا

بیایید نگاهی دقیق‌تر به شرکت‌هایی بیندازیم که از اینترنت اشیاء مبتنی بر هوش مصنوعی برای بهبود تجربه کاربر و ایجاد مدل‌های درآمدی جدید استفاده کرده‌اند.

1. ساخت ربات

تولید یکی از صنایعی است که قبلاً از فناوری‌های جدیدی مانند اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، تشخیص چهره، یادگیری عمیق، رباتیک و غیره استقبال کرده است. ربات‌ها با کمک حسگرهای که بر روی آن‌ها نصب شده است تبادل داده‌ها را تسهیل می‌کند تا کارخانه هوشمندتر شود. علاوه بر این، ربات‌ها می‌توانند از داده‌های تازه یاد بگیرند، زیرا مجهز به سیستم‌های هوش مصنوعی هستند. این روش نه تنها باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می‌شود، بلکه فرآیند تولید را در دراز مدت بهبود می‌بخشد.

در مقاله‌ای در مورد “طراحی ربات با استفاده از هوش مصنوعی” صحبت کرده‌ایم برای خواندن این مقاله روی عنوان آن کلیک کنید.

2. اتومبیل‌‌های خودران

بهترین نمونه همکاری اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، خودروهای خودران تسلا است. خودروهای خودران از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی رفتار عابر پیاده و تابلوهای هشدار دهنده در موقعیت‌های مختلف استفاده می‌کنند. برای مثال، خودروهای خودران می‌توانند شرایط جاده و آب و هوا بررسی کنند تا سرعت ایده‌آل را شناسایی کنند و با هر سفر عملکرد خود را ارتقاء دهد.
در مقاله‌ای دیگر به اینکه “شرکت تسلا چگونه از هوش مصنوعی برای تولید اتومبیل‌های خودران استفاده می‌کند” پرداخته‌ایم.

3. تجزیه و تحلیل مشتریان فروشگاه

از دوربین‌ها و حسگرها در فروشگاه‌ها برای تجزیه، تحلیل و ردیابی حرکات مشتریان به منظور پیش‌بینی زمان رسیدن مشتری به صندق پرداخت استفاده می‌شود. در نتیجه سیستم می‌تواند برای کوتاه کردن زمان پرداخت و افزایش بهره‌وری و عملکرد، به صندوق‌دار توصیه‌هایی کند.

4. ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند یک نمونه عالی از ترکیب اینترنت اشیا با هوش مصنوعی است. این ترموستات به شما این اجازه را می‌دهد که از راه دور به کمک یک نرم افزار بر روی گوشی هوشمند خود دمای خانه را از هر جایی مشاهده و تنظیم کنید. ترموستات هوشمند قدرت یادگیری دارد، بدین معنا اگر شما به دلیل سرما، بارانی یا برفی بودن هوا دمای ترموستات را چند درجه‌ای بالا ببرید، ترموستات به کمک الگوریتم‌های یادگیری ماشین از این تصمیم یاد می‌گیرد تا در زمان‌های دیگر خودکار این فرآیند را انجام دهد.

نتیجه گیری

به طور کلی اینترنت اشیا همراه با فناوری هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که بهترین راه‌حل برای پیشرفته تجربه عملکردی سیستم را به شما ارائه کند. شما با ادغام هوش مصنوعی و داده های دریافتی از دستگاه‌های اینترنت اشیا می‌توانید کسب و کار خود را بهبود بخشید. ادغام دو فناوری پیشرفته منجر به دستگاه‌های هوشمندی می‌شود که به شرکت‌ها کمک می‌کند تا تصمیمات استراتژیک را با خطای صفر اتخاذ نمایند.

منبع: .analyticssteps

3/5 - (2 امتیاز)
لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/DZJF9

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

درخواست شما با موفقیت ارسال شد.

ضمن تشکر بابت ارسال پیام، در سریع‌ترین زمان ممکن کارشناسان شرکت عامراندیش درخواست شما را بررسی خواهند نمود.