۱۰ نمونه از کاربرد هوش مصنوعی

اگر کلمه‌ای مانند «نمونه‌های هوش مصنوعی» را در گوگل جست‌وجو و به این مقاله راه پیدا کرده‌اید، از هوش مصنوعی گوگل استفاده کرده‌اید! اگر تا به حال از اسنپ استفاده کرده‌اید یا گوشی هوشمند شما در هنگام تایپ کردن به صورت خودکار غلط‌های املایی شما را تصحیح می‌کند، در واقع از هوش مصنوعی استفاده کرده‌اید!

نمونه هوش مصنوعی

به نظر می‌رسد هوش مصنوعی همه جا وجود دارد، اما دقیقاً هوش مصنوعی چیست؟ چگونه بر زندگی روزمره ما برای بهتر شدن تأثیر می‌گذارد؟ در حالی که هوش مصنوعی به ظاهر بی‌نهایت کاربرد دارد، در این مقاله چندین نمونه از کاربردهای هوش مصنوعی که امروزه ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم را معرفی کرده‌ایم.

نمونه کاربردهای هوش مصنوعی

چه متوجه شویم چه ندانیم، هوش مصنوعی در اطراف ما وجود دارد و نقش پر رنگی در زندگی روزمره ما ایفا می‌کند. هر بار که نرم‌افزار اینستاگرام خود را باز می‌کنیم یا مانند یک فرد عادی در گوگل جستجوی انجام می‌دهیم، از سایت دیجی کالا پیشنهادهای برای خرید محصولی را دریافت می‌کنیم، هوش مصنوعی در پس زمینه همه‌ی این کارها در حال اجرا است.

در این ادامه این مقاله لیستی از 10 نمونه از هوش مصنوعی را آورده‌ایم.

1. نقشه و مسیریاب

هوش مصنوعی تجربه سفر کردن و پیدا کردن آدرس را به شدت بهبود بخشیده است. اکنون می‌توانید به جای تکیه بر نقشه‌های چاپ شده یا پرس‌وجو در مورد مسیر از Waze، Google Maps یا Apple Maps حتی اپلیکیشن فارسی مانند بلد و نشان را در تلفن خود نصب و استفاده کنید و مسیر مقصد خود را از این طریق پیدا کنید. نرم افزار‌های ناوبری پای خود را از این هم فراتر گذاشته‌اند و زمان رسیدن شما به مقصد را تخمین می‌زند.

نمونه های هوش مصنوعی

اگه برنامه‌های مسیریاب نبودن چگونه باید مسیر خود را پیدا می‌کردیم؟ باید به کجا مراجعه می‌کردیم؟ اگر هوش مصنوعی نبود برنامه‌های مسیریاب چطور می‌توانستند مسیر بهینه، موانع جاده، تراکم ترافیک را متوجه شوند؟ اما اکنون هوش مصنوعی به قسمت جدا نشدنی از اپلیکیشن‌های مسیریابی تبدیل شده که به ارائه تجربه بسیار بهتری به کاربران کمک کرده است. هوش مصنوعی با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی قادر به درک بهتر نقشه است. همچنین هوش مصنوعی به کمک آموزش داده شده توانایی درک و شناسایی تغییرات در جریان ترافیک را دارد تا بتواند مسیری را پیشنهاد دهد که از مسدود شدن جاده‌ها و ازدحام جلوگیری کند.

2. تصحیح خودکار

این نمونه از هوش مصنوعی با بهرگیری از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، یادگیری عمیق و پردازش زبان طبیعی قادر به درک و فهم متن‌ها است. از تصحیح خودکار یا Autocorrection اغلب در نرم‌افزارهای نوشتن متون یا ویرایش نوشته‌ها استفاده می‌شود. تصحیح خودکار با بررسی املایی کلمات و نگراش جملات می‌تواند در تایپ سریع‌تر متون بدون غلط به کاربران کمک کند. این نمونه از هوش مصنوعی نیاز به بررسی دستی متن از لحاظ املایی و تصحیح آن‌ها توسط کاربر را کاهش می‌دهد.

3. تشخیص چهره

فناوری تشخیص چهره کاربرد‌های متعددی دارد زمانی که از فیلترهای چهره هنگام گرفتن عکس استفاده می‌کنید تا عکس زیباتری ثبت کنید یا با استفاده از شناسه چهره قفل گوشی خود را باز می‌کنید، در واقع هر دو نمونه‌ای از هوش مصنوعی هستند که به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده‌اند. اولی شامل تشخیص چهره است، به این معنی که هر چهره انسان‌ها را شناسایی می‌شود. دومی از تشخیص چهره استفاده می‌کند تا از این طریق یک چهره خاص را شناسایی کند. تشخیص چهره همچنین برای نظارت و امنیت توسط سازمان‌های دولتی با هدف حفاظت از تاسیسات دولتی و نظامی یا فرودگاه‌ها استفاده می‌شود.

4. چت بات‌ها

به چت‌بات‌ها گونه‌ای آموزش داده می‌شوند که بتوانند از طریق پردازش زبان طبیعی (NLP) مانند یک اپراتور انسانی به سوالات پر تکرار کاربران پاسخ دهد. از یک نرم‌افزار چت بات می‌تواند در وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌های موبایل و برنامه‌های پیام‌رسان برای پاسخ به سوالات کاربران و شبیه سازی یک گفتگو طبیعی کمک گرفت. از مزایا چت بات می‌توان به کاهش هزینه‌های پشتیبانی در بلند مدت یا پاسخگویی 24 ساعته اشاره کرد. در واقع اگر به پاسخی که دریافت می‌کنید امتیاز بدی بدهید، ربات اشتباهی که مرتکب شده را شناسایی کرده و برای دفعه بعد تصحیح می‌کند تا حداکثر رضایت مشتری را به دست بیاورد.

در مقاله‌ای دیگر به موضوع “چت بات چیست؟” پرداخته‌ایم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چت بات به این مقاله مراجعه کنید.


باتاوا یک چت بات مبتنی بر هوش مصنوعی است که توانی درک و فهم سوالات کاربران را دارد برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه باتاوا مراجعه کنید.

5. رباتیک

ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی امروزی از هوش طبیعی برخوردار نیستند، اما می‌توانند مشکلات را به کمک هوش ماشینی خود حل کنند. ربات‌ها در خطوط مونتاژ کارخانه‌ها، جاروبرقی هوشمند و ربات‌های انسان‌نما کاربرد دارند حتی در ژاپن ربات‌ها به دانش آموزان زبان انگلیسی یاد می‌دهند، این نمونه‌هایی از هوش مصنوعی بود که در زمینه رباتیک به کار گرفته شدن.

در مقاله‌ای دیگر به موضوع “تفاوت هوش مصنوعی با رباتیک” پرداخته‌ایم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه هوش مصنوعی و رباتیک چه تفاوتی با یکدیگر دارند به این مقاله مراجعه کنید.

6. مراکز تماس

مراکز تماس وظیفه پاسخگویی به سوالات مشتری، پشتیبانی و جذب مشتری را دارند. مدیران مرکز تماس برای اطمینان از اینکه کارشناسان طبق دستور عمل دارند تماس‌ها را پاسخ می‌دهند کمتر از 5 درصد از تماس‌ها را رصد می‌کنند، اگر می‌خواستند کل تماس‌های اپراتورها رو رصد کنن چی؟ نیاز به استخدادم تعداد زیادی آدم برای بررسی تماس‌ها داشتند اما به کمک هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل تماس‌های مشتری میتوان 100 درصد از تماس‌های گرفته شده را آنالیز کرد حتی دقیق‌تر از فردی که مسئول رصد تماس‌ها است.


هوشتل نرم افزار آنالیز مراکز تماس است که توانی درک و فهم صحبت مشتریان را دارد برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه هوشتل مراجعه کنید.

7. الگوریتم‌های توصیه‌گر

زمانی که در سایت‌های نماوا یا فیلیمو به دنبال فیلمی می‌گردید این سرویس‌ها با توجه به علایق یا جستجوهای اخیر شما فیلم‌های را برای تماشا به شما پیشنهاد می‌‍کند. سیستم توصیه در طول زمان با پیگیری فعالیت آنلاین شما، رفتار و علایق‌تان را یاد گرفته و داده‌های جمع آوری شده را از طریق یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق ذخیره و تجزیه و تحلیل می‌کند. سپس می‌تواند ترجیحات شما را معمولاً درست پیش‌بینی کند و توصیه‌هایی مطابق با سلیقه شما ارائه دهد.

8. خودرو خودران

خودروهای خودران نشانه‌ای از آینده هوش مصنوعی است. فناوری اتومبیل خودران که زمانی علمی تخیلی محسوب می‌شد، به آرامی راه خود را به سوی واقعیتی که به آن زندگی بدون رانندگی و می‌گویم پیش می‌برد. انتظار می‌رود تا سال 2040 بیش از 33 میلیون وسیله نقلیه خودران در جهان وجود داشته باشد. به جاده‌ها وارد شوند. این خودروها مملو از حسگرهایی هستند که به صورت دائمی همه چیز را در اطراف خودرو ثبت می‌کنند و از هوش مصنوعی برای گرفتن تصمیم صحیح استفاده می‌کنند. این حسگرها هزاران داده را در هر میلی ثانیه ثبت می‌کنند مانند: سرعت ماشین، شرایط جاده، وجود عابر پیاده، ترافیک‌ها و غیره. ماشین‌های خودران از هوش مصنوعی برای تفسیر داده‌ها و عمل بر اساس آن استفاده می‌کنند.

در مقاله‌ای دیگر به موضوع “هوش مصنوعی در خودروی تسلا” پرداخته‌ایم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاربرد هوش مصنوعی در خودرو‌های خودران به این مقاله مراجعه کنید.

9. بازارهای مالی

صنعت مالی برای تصمیم‌گیری به دقت، گزارش‌دهی بی‌درنگ و پردازش حجم بالایی از داده‌های قابل اندازه گیری متکی است، هوش مصنوعی نسبت به انسان در همه مهارت‌‎های مورد نیاز برتری دارد و می‌تواند تمام عملیات‌ها را با دقت و سرعت بالا انجام دهد. برنامه‌های تریدر خودکار از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای اسکن داده‌ها در بازارها و پیش‌بینی رشد یا نزول سهام یا سبد استفاده می‌کنند. بسیاری از شرکت‌های بزرگ در حوزه مالی برای مدیریت دارایی‌ از هوش مصنوعی بهره می‌برند.
سرمایه‌گذاران به کاربرد هوش مصنوعی پی‌برده است و به سرعت در حال به‌کارگیری معاملات الگوریتمی و دستیارهای معاملاتی (چت بات) در انجام معاملات روزمره خود هستند.

در مقاله‌ای دیگر به موضوع “کاربرد هوش مصنوعی در بورس” پرداخته‌ایم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه هوش مصنوعی چه کاربردی در بازارهای مالی دارد به این مقاله مراجعه کنید.

10. دستیارهای صوتی دیجیتال

دستیار‌های صوتی می‌توانند گزارش وضعیت آب و هوا، ترافیک، روشن کردن و خاموش کردن لامپ، اجرای یک موسیقی یا فایل صوتی، پخش کردن ویدئو، جستجو در اینترنت و برگرداندن نتایج، ارسال ایمیل یا پیامک و اجرای برنامه‌ها از جمله کاربردهای دستیار دیجیتال است.

در مقاله‌های دیگر به موضوع “دستیار صوتی چیست” ، “بهترین دستیار صوتی برای خانه‌ هوشمند” و “مقایسه دستیارهای صوتی” پرداخته‌ایم.


اگر کاربردهای دیگری از هوش مصنوعی می‌شناسید در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

5/5 - (2 امتیاز)
لینک کوتاه شده : https://amerandish.com/1F7hJ

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارس آوا

تبدیل گفتار به متن

باتاوا

دستیارسازمانی - چت بات

هوشتل

اپراتورهوشمند مرکز تماس

_ مطالب مرتبط _

پردازش‌متن در کابین هواپیما
اخبار هوش مصنوعی

استفاده از فناوری پردازش متن در کابین هواپیما از فشار بارهای اضافه در بر روی خدمه پرواز و کابین می‌کاهد

پردازش متن در کابین هواپیما می‌تواند باعث کاهش چشم‌گیر حوادث هوایی شود. گرچه در سال‌های اخیر، کمتر شاهد حوادث تلخ هوایی بوده‌ایم، اما وقتی اتفاق